Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-14, 07:36
Το avatar του χρήστη taSOS1304
taSOS1304 Ο χρήστης taSOS1304 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-02-2010
Μηνύματα: 5
taSOS1304 is on a distinguished road
Βουητό-σφύριγμα κατά την επιτάχυνση.

Εδώ και λίγο καιρό το αμάξι μου παρουσιάζει ένα βουητό-σφύριγμα κατά την επιτάχυνση. Τον θόρυβο τον ακούω να προέρχεται από το αριστερό μέρος της μηχανής κατά την επιτάχυνση σε όλες τις ταχύτητες 2α ,3η ,4η , είναι ένα ελαφρύ σφύριγμα το οποίο παρουσιάζεται από τις 1800 στροφές εώς τις 2000 στροφές από εκεί και πάνω ο θόρυβος εξαφανίζεται. Ιδιαίτερα όταν οι στροφές είναι σταθερές για παράδειγμα στις 1900 το σφύριγμα είναι συνεχόμενο. Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει από πού μπορεί να προέρχεται; Το αμάξι είναι ένα e46 316i με τον m43 κινητήρα των 1600cc.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-14, 08:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taSOS1304 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και λίγο καιρό το αμάξι μου παρουσιάζει ένα βουητό-σφύριγμα κατά την επιτάχυνση. Τον θόρυβο τον ακούω να προέρχεται από το αριστερό μέρος της μηχανής κατά την επιτάχυνση σε όλες τις ταχύτητες 2α ,3η ,4η , είναι ένα ελαφρύ σφύριγμα το οποίο παρουσιάζεται από τις 1800 στροφές εώς τις 2000 στροφές από εκεί και πάνω ο θόρυβος εξαφανίζεται. Ιδιαίτερα όταν οι στροφές είναι σταθερές για παράδειγμα στις 1900 το σφύριγμα είναι συνεχόμενο. Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει από πού μπορεί να προέρχεται; Το αμάξι είναι ένα e46 316i με τον m43 κινητήρα των 1600cc.
Δοκίμασες με σταματημένο όχημα να ανεβάσεις στροφές να δείς αν στο κάνει?
Γιατί αν στο κάνει μόνο εν κινήσει, είναι απο το ρουλεμάν της μεσαίας τριβής του κεντρικού σου
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-14, 12:20
Το avatar του χρήστη taSOS1304
taSOS1304 Ο χρήστης taSOS1304 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-02-2010
Μηνύματα: 5
taSOS1304 is on a distinguished road
Δεν έχω παρατηρήσει αν κάνει το σφύριγμα όταν είναι σταματημένο και απλά ανεβάζω στροφές, θα το τσεκάρω σήμερα. Επειδή έχω και θέμα με πολύ ασταθές ρελαντί έλεγα μήπως έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο, δηλαδή μήπως τραβάει αέρα από πουθενά, αλλά δεν ξέρω που να κοιτάξω. Ο θόρυβος ξεκίνησε μετά που άλλαξα τα λαστιχένια σωληνάκια που δείχνω στη φώτο.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg BreakerImage_3cfa70f4-6b9f-40ee-8431-c88b4e71da03.jpg (84,1 KB, 49 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-14, 22:15
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, να σου πω ότι παρόμοιο θόρυβο έκανε και το δικό μου, στα τελευταία με το ρελαντί να παίζει τρελλά και να σβήνει με νεκρό στο κιβώτιο. Τελικά ανακάλυψα (με την ιντερνετική βοήθεια του rapid) ότι τράβαγε αέρα μετά το MAF.

Συγκεκριμένα κάτω από το μαυρο καπάκι της πολλαπλης έχει ένα λαστιχένιο κλαπέτο που είχε ψιλοκοπεί και τράβαγε αέρα. Σημερα που πηρα το αυτοκινητο απο το συνεργειο, ο θορυβος ειχε ως δια μαγειας εξαφανιστει...

Για να βοηθησω ο ηχος ηταν ενας υψισυχνος ηχος, σχεδον στα ορια του σφυριγματος, που αλλοτε επαιζε ανεπαισθητα και αλλοτε ψιλοδυνατα -ακουγοταν ακομα και με κλειστα παραθυρα-!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-14, 11:29
Το avatar του χρήστη taSOS1304
taSOS1304 Ο χρήστης taSOS1304 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-02-2010
Μηνύματα: 5
taSOS1304 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, να σου πω ότι παρόμοιο θόρυβο έκανε και το δικό μου, στα τελευταία με το ρελαντί να παίζει τρελλά και να σβήνει με νεκρό στο κιβώτιο. Τελικά ανακάλυψα (με την ιντερνετική βοήθεια του rapid) ότι τράβαγε αέρα μετά το MAF.

Συγκεκριμένα κάτω από το μαυρο καπάκι της πολλαπλης έχει ένα λαστιχένιο κλαπέτο που είχε ψιλοκοπεί και τράβαγε αέρα. Σημερα που πηρα το αυτοκινητο απο το συνεργειο, ο θορυβος ειχε ως δια μαγειας εξαφανιστει...

Για να βοηθησω ο ηχος ηταν ενας υψισυχνος ηχος, σχεδον στα ορια του σφυριγματος, που αλλοτε επαιζε ανεπαισθητα και αλλοτε ψιλοδυνατα -ακουγοταν ακομα και με κλειστα παραθυρα-!
Πιστεύω πως μιλάμε για τον ίδιο ήχο, ο οποίος ακούγεται και σε εμένα ακόμα και με κλειστά παράθυρα. Το ρελαντί και σε μένα παίζει τρελλά και με έχει κουράσει αφάνταστα. Θα κοιτάξω στο σημείο που μου υπέδειξες και βλέπουμε.
Σας ευχαριστώ (tsalin kai rapid_fast) για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-14, 18:32
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Κοίτα, γενικά νομίζω ότι πρέπει να τσεκάρεις όλα τα σημεία που μπορεί να παίρνει αέρα μετά το MAF. Σε εμένα ήταν το κλαπέτο, ο Rapid μου είχε αρχικά υποδείξει τους εξωτερικούς ελαστικούς σωλήνες, αλλά δυστυχώς δεν ήταν εκεί (υποθέτω ότι αν ήταν εκεί θα ήταν ευκολότερος ο εντοπισμός).

Το μαστόρι στο συνεργείο ψέκασε με ένα spray (μάλλον με βάση τη βενζίνη ή κάτι τέτοιο) κομμάτι κομμάτι την περιοχή στην πολλαπλή, δίπλα στην πεταλούδα και στο πλαϊ, και εκεί που ανέβασε στροφές ο κινητήρας ήταν το σημείο που τράβαγε αέρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.