Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-09, 02:16
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
E36 steering angle stop kit

Παιδιά το αμάξι μου έχει 225/45/17 λάστιχο (318is) κι όταν κόβω τέρμα το τιμόνι βρίσκει λίγο στην μέσα μεριά του θόλου. Απ΄ ότι διάβασα εδώ μέσα σε διάφορα post θα πρέπει να εγκαταστήσω αυτό το κιτ. Πόσο κοστίζει η εγκατάσταση του; Είναι εύκολο να περαστεί ή πρέπει να μου το κάνουν σε αντιπροσωπεία καλύτερα; Θέλει ευθυγράμμιση μετά το αμάξι;
Επίσης επειδή δεν έχω ιδέα ούτε καν με τι μοιάζει θα μπορούσε κάποιος να δώσει πληροφορίες; Που ακριβώς "κουμπώνει";

Μπήκα εδώ:

http://www.realoem.com/bmw/showparts...32&fg=25&hl=29

αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-09, 04:56
Nemerkon Ο χρήστης Nemerkon δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 95
Nemerkon is on a distinguished road
τσεκαρε και αυτο!

πρωτα απο ολα κοιτα μην εχει ξεκουμπωσει κανα πλαστικο μεσα στο θολο και μετα προχωρα σε αλλα! και εγω νομιζα οταν το χαμηλωσα οτι κατι εβρισκε αλλα απλα ειχε ξεκουμπωσει ενα πλαστικο στο θολο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-09, 10:04
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Είχε ξεκουμπώσει κι ένα πλαστικό το οποίο στερεώσαμε, αλλά το σηκώσαμε στο συνεργείο και είδαμε πως με τέρμα κομμένο το τιμόνι βρίσκει κι από τις δύο μεριές, από την μέσα μεριά των θόλων σε σταθερό σημείο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-09, 10:09
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά το σηκώσαμε
Όταν το σηκώνεις αλλάζει η κλίση των τροχών. Δε σημαίνει πως θα βρίσκει όταν πατάει στο δρόμο. Αν θες να δεις αν βρίσκει θα πρέπει να στρίψεις τους τροχούς όταν το αυτοκίνητο είναι στο έδαφος και να έχεις βάλει στα λάστιχα κάτι που ν ακουμπήσουν στο θόλο να αφήσει σημάδι. (π.χ. μπλε κιμωλία)....
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-09, 10:31
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παιδιά δεν τίθεται τέτοιο θέμα να βρίσκει μόνο όταν είναι σηκωμένο, γιατί ακούγεται καθαρά όταν προχωράει το αυτοκίνητο με κομμένο τέρμα το τιμόνι πως τρίβονται οι ρόδες αλλά και σηκωμένο όταν είναι φαίνεται καθαρά το σημάδι που έχει κάνει από μέσα σε κάθε μεριά διότι αυτό γίνεται προφανώς εδώ και καιρό (ο προκάτοχος δεν ασχολήθηκε απλώς να το διορθώσει).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-09, 12:10
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Κανένας δεν έχει τοποθετήσει το συγκεκριμένο κιτάκι για να μας πει λεπτομέρειες??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-09, 17:02
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά το αμάξι μου έχει 225/45/17 λάστιχο (318is) κι όταν κόβω τέρμα το τιμόνι βρίσκει λίγο στην μέσα μεριά του θόλου. Απ΄ ότι διάβασα εδώ μέσα σε διάφορα post θα πρέπει να εγκαταστήσω αυτό το κιτ. Πόσο κοστίζει η εγκατάσταση του; Είναι εύκολο να περαστεί ή πρέπει να μου το κάνουν σε αντιπροσωπεία καλύτερα; Θέλει ευθυγράμμιση μετά το αμάξι;
Επίσης επειδή δεν έχω ιδέα ούτε καν με τι μοιάζει θα μπορούσε κάποιος να δώσει πληροφορίες; Που ακριβώς "κουμπώνει";
(α) Το ανταλλακτικό "retrofit kit - steering angle stop" το εργοστάσιο το θεωρεί προαπαιτούμενο για την τοποθέτηση ελαστικών διάστασης 225/45 R 17.
(β) Το ανταλλακτικό έχει Ρ/Ν 32111140479, η Ελληνική BMW το ονομάζει "σετ επισκευής" και η τιμή λιανικής τον Φεβρουάριο 2009 ήταν 15.71 €.
(γ) Το ανταλλακτικό είναι ένα σετ που αποτελείται από 6 κομμάτια. Το περιεχόμενο του σετ μπορείς να το δεις εδώ -> http://bmwfans.info/part-32111140479/ . Για να έχεις μια εικόνα ποιά είναι τα κομμάτια αυτά και που τοποθετούνται δες εδώ -> http://bmwfans.info/original/E36/Cou/318is-M42/ECE/L/M/1995/09/mg-32/ill-32_0630/ . Πρόκειται για τα δύο δισκάκια (securing plates) με αριθ. 4 στο σχεδιάγραμμα και τους τέσσερις συνολικά σφιγκτήρες (tension straps) με αριθ. 2 και 3 στο σχεδιάγραμμα που θα σφίξουν τις φούσκες (αρ. 1), αντικαθιστώντας τους παλιούς σφιγκτήρες, αφού οι φούσκες θα βγουν και θα ξαναμπούν. Τα δισκάκια του κιτ είναι διαφορετικά από τα ΟΕΜ.
(δ) Η εγκατάσταση του κιτ πρέπει να στοιχίζει αρκετά περισσότερο, αλλά δεν γνωρίζω να σου πω πόσο ακριβώς, γιατί στην περίπτωσή μου, την πρώτη φορά μου την έκαναν δωρεάν, στα πλαίσια πολλών άλλων εργασιών βελτίωσης και αναβάθμισης, η δε δεύτερη έγινε στα πλαίσια αντικατάστασης κρεμαγιέρας και σετ ακρόμπαρων.
(ε) Η ευθυγράμμιση είναι απαραίτητη, ή τουλάχιστον η σύγκλιση εμπρόσθιων τροχών, καθ' ότι λύνονται τα ακρόμπαρα.
(στ) Όσο για το αν η εργασία αυτή μπορεί να γίνει οπουδήποτε ή πρέπει να γίνει σε αντιπρόσωπο, δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Εξαρτάται και από το πόσο εμπιστεύεσαι το συνεργείο σου. Το αφήνω στην κρίση σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-09, 19:59
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Ωραία να σαι καλά για τις πληροφορίες το παράγγειλα κιόλας από εδώ με 7 ευρώ και θα το περάσω στον μηχανικό μου:

http://cgi.ebay.com/BMW-E36-3-retrof...em170298502317

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-09, 12:47
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
ακου εμενα φιλε.το ιδιο εχω πάθει.ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΗ ΚΡΕΜΑΡΙΕΡΑ...
υπάρχει ενα μικρουτσικο ανταλλακτικο που κοστιζει 16 ευρο απο την αντιπροσωπια,μπαινει μεσα στη κρεμαριερα και δεν την αφηνει να τερματισει.
αυτο το ανταλλακτικο υπάρχει ηδη σε αυτοκινητα με γνησιο m pack γιατι φορανε πιο φαρδια ελαστικα απο το εργοστασιο και για τα αυτοκινητα που βαζουν μεγαλυτερες ζαντες απο αυτες πο φορουσαν.πανε σε μια αντιπροσωπια και ρωτα το.εγω σημερα η αυριο ερχεται το ανταλλακτικο αυτο και παω και το κανω.
το κοστος ολης αυτης της διαδικασιας(με ευθυγραμμιση κλπ κλπ κλπ )μου στοιχισε στην αντιπροσωπια 50 ε με εργατικα κλπ κλπ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george316 : 24-03-09 στις 12:49
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-09, 13:15
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george316 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακου εμενα φιλε.το ιδιο εχω πάθει.ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΗ ΚΡΕΜΑΡΙΕΡΑ...
υπάρχει ενα μικρουτσικο ανταλλακτικο που κοστιζει 16 ευρο απο την αντιπροσωπια,μπαινει μεσα στη κρεμαριερα και δεν την αφηνει να τερματισει.
αυτο το ανταλλακτικο υπάρχει ηδη σε αυτοκινητα με γνησιο m pack γιατι φορανε πιο φαρδια ελαστικα απο το εργοστασιο και για τα αυτοκινητα που βαζουν μεγαλυτερες ζαντες απο αυτες πο φορουσαν.πανε σε μια αντιπροσωπια και ρωτα το.εγω σημερα η αυριο ερχεται το ανταλλακτικο αυτο και παω και το κανω.
το κοστος ολης αυτης της διαδικασιας(με ευθυγραμμιση κλπ κλπ κλπ )μου στοιχισε στην αντιπροσωπια 50 ε με εργατικα κλπ κλπ...
η καλυτερη λυση ειναι αυτη.
ειναι κατι σαν στοπ πανω στην κρεμαριερα, κ δεν την αφηνει να παει στο τερμα της.
μην φανταστεις οτι χανεις πολυ σε στριψιμο. 2-3 χιλιοστα χανεις.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.