Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-10-14, 13:37
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλημερίζω την παρέα!
Επανέρχομαι στο θέμα με μικρές εξελίξεις...
Επειδή η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και τα συνεργεία που επισκέπτομαι σχεδόν όλοι κάνουν πίσω, είπα να το παλέψω μόνος μου... βάσει λογικής, σκέφτηκα το εξής... επειδή ένιωθα ότι η ζέστη εγκλωβίζεται στο τούνελ, εσωτερικά στην καμπίνα, σαν να μπαίνει από κάπου και να μην μπορεί να εκτονωθεί, εχθές έκανα το ακόλουθο πείραμα...έβγαλα την τάπα που έχω σημαδέψει στην επισυναπτόμενη photo, λίγα εκατοστά μπροστά από το λεβιέ ταχυτήτων, και βγήκα βόλτα...Πήρα μαζί και τον φίλο Λευτέρη (LefterisK) και περιέργως δεν παρατηρήσαμε απολύτως τίποτα μέσα στην καμπίνα με τα παράθυρα κλειστά!! Με τα παράθυρα ανοιχτά είχα λίγη οσμή και ζέστη, πολύ λιγότερο όμως από πριν... Το επιβεβαίωσε και ο Λευτέρης. Επίσης, με τα παράθυρα κλειστά, δεν ένιωθα να ακτινοβολεί το πάτωμα θερμότητα και γενικώς η ατμόσφαιρα μέσα στην καμπίνα ήταν ευχάριστη και άνετη, όπως πρέπει! Μέχρι και πριν βγάλω την τάπα η αίσθηση μέσα στην καμπίνα ήταν τραγική.. ζέστη, δυσοσμία και δεν υπήρχαν συνθήκες άνεσης με ανοιχτά ή κλειστά παράθυρα (με ανοιχτά παράθυρα πάντα το φαινόμενο είναι πολύ πολύ πιο έντονο)...
Το πείραμα αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι με το βγάλσιμο της τάπα και την επικοινωνία του εξωτερικού χώρου του τούνελ, κάτω από το πάτωμα, με το εσωτερικό της καμπίνας, άλλαξαν οι πιέσεις αέρα και έγινε «εξισορρόπηση» των πιέσεων εντός και εκτός καμπίνας... Μήπως μου έχει κλείσει π.χ. κάποια θυρίδα εξαερισμού, γι’ αυτό συμβαίνει αυτό..??? Ακούω γνώμες..?? Δείτε και στο post #1 ότι στο πορτ μπαγάζ έχω αλλάξει τα λαστιχένια κλαπέτα εξασερισμού...
Τέλος θα προσπαθήσω να βγάλω τα πλαστικά πάνω από την κονσόλα και να προσπαθήσω, εάν έχω πρόσβαση, για να δω αν η τρύπα που έχω σημειώσει στη photo είναι ανοιχτή.... ίσως αυτό με οδηγήσει σε κάτι...
Αναμένω κάθε τεκμηριωμένη άποψη...

Ευχαριστώ.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Ε46 chassis 2.jpg (76,2 KB, 78 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 20-10-14 στις 13:39
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-15, 20:16
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό...
Πραγματικό θερμοκήπιο η καμπίνα μέσα στο 46-άρι μου...
Είμαι σταματημένος σε φανάρι και νιώθεις τον ανεμιστήρα του ψυγείου να φυσάει μέσα στην καμπίνα...πραγματικά έχω πάθει πλάκα... αφόρητη ζέστη....
ειδικά το βράδυ που η εξωτερική θερμοκρασία είναι χαμηλή γίνεται έντονα αντιληπτό.
Δοκίμασα να αλλάξω το λάστιχο #2 στον "καθρέφτη" του αμαξώματος, αλλά μηδέν εις το πηλίκο...
Η ζέστη εισέρχεται καθαρά από το μηχανοστάσιο και κυρίως από την πλευρά της εξάτμισης.
Όσο κινούμαι με μεγαλύτερη ταχύτητα τόσο πιο μεγάλη είναι η ροή του θερμού αέρα που εισέρχεται και την αισθάνεσαι μέσα στην καμπίνα...
Έχω σκεφτεί ότι σε τρία σημεία υπάρχει επικοινωνία του μηχανοστασίου με την καμπίνα..
1) από το λάστιχο της photo που επισυνάπτεται
2) από το λάστιχο του λεβιέ
3) από το λάστιχο της κολώνας του τιμονιού
Τα 2) & 3) τα έλεγξα, είναι ok.
Καμία ιδέα από που αλλού μπορεί να μπαίνει η ζέστη μέσα στην καμπίνα...???
Επισυνάπτω photo..
Έχω απογοητευτεί... έχω γυρίσει αρκετά συνεργεία και μόλις τους το λέω με κοιτά όλοι με λοξό βλέμμα...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg E46.jpg (262,9 KB, 57 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-06-15, 08:03
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
κατι χαζο θα ρωτησω! το κουμπι τις ανακυκλωσης τι κανει?το εχεις δοκιμασει αν δουλευει? αν βαλεις clima εχεις παλι αυτην την ζεστη?και με κλειστη την ανακυκλωση.cheκαρε αν κλεινουν τα κλαπετα.
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-06-15, 08:16
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Και εγώ αυτό πιστεύω ότι φταίει, ότι είναι θέμα λειτουργίας/σωληνώσεων του κλιματιστικού.
Κάτι δεν δουλεύει σωστά ή έχει ξεκουμπώσει/σπάσει
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-15, 08:43
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το πρώτο πράγμα που κοιτάξαμε είναι εάν κλείνουν τα κλαπέτα στο σύστημα νωπού αέρα του κλιματισμού. Είτε είναι κλειστό είτα ανοιχτό το σύστημα θέρμανσης/ κλιματισμού, ένα και το αυτό... η ζέστη με τον ίδιο ρυθμό εισέρχεται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-15, 17:54
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Στο τηλ τα ειπαμε σημερα... σ εφαγε ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ λεω εγω!

περ απο τη πλαακα προσεχε και πηγενε σε επισημη bmw
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-15, 20:55
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
οδηγω χρονια τωρα παλια αμαξια που δν εχουν μονωση ουτε για δειγμα...και αυτο που περιγραφεις δν γινεται....
κατι γινεται απο το συστημα αερισμου.....
εγω εχω ενα αλλο αμαξι που δν εχει κλιματισμο και οταν βαζω απλα να ερχεται αερας απεξω στους αεραγωγους....δλδ εχω τα κλαπετα στο κρυο.......το καταλαβαινω ειδικα το βραδυ οτι μου στελνουν ζεστο αερα μεσα σχετικα με εξω........
τα κλαπετα δουλευουν και δν εχουν προβλημα.....
αυτο π εχω συμπερανει ειναι οτι γενικα ζεσταινεται το καλοριφες και οι αεραγωγοι απο τη μηχανη και εται αναγκαστκα ο αερας ο εξωτερικος μεχρι να μπει στην καμπινα εχει ζεσταθει λιγο......
ειμαι σιγουρος οτι κατι τετοιο γινεται και σε εσενα
και τρυπα σε μεγεθος μουκαλιου να ειχες δν γινεται να μπαινει τοση πολυ ζεστη...και λογικα να το δεις οταν κινεισαι πρεπει καπως να διοχετευεις τον αερα μεσα......η λογικη λεει οτι ο παλις φευγει στο περιβαλλον και ενα ποσοστο αυτου να μπαινει στη καμπινα.........που αν συνεβαινε αυτο δν θα ηταν τοσο τραγικο οσο αναφερεις....σκεψου ολα τα αγροτικα τα παλια χωρις μονωση και χωρις τιποτα επρεπε μεσα να ειναι φουρνος....
εγω πιστευωο οτι ειναι απο τους αεραγωγους σου ο ζεστος αερας.....και αν τους κλεινεις ισως καποιος μενει ανοιτος κατω πχ στα ποδια
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiMiTrIs_ : 15-06-15 στις 20:59
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-06-15, 23:39
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Τασο ελα να σε παω βολτα με το Ε36 μου,να κατσεις συνοδηγος με την τουρμπινα κατω απο τα ποδια σου να σηκωνει 700+ βαθμους με γυμνη λαμαρινα,ουτε μοκετα,ουτε τιποτα και μετα θα σου φανει το δικο σου...ψυγειο!!!! :p
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-15, 07:51
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
mike δεν θα προλάβει να ζεσταθεί το σαλιγκάρι, θα τα έχει κάνει πάνω του στο πρώτο S
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-06-15, 08:49
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλημέρα Βαυαροί!
Λοιπόν... 99.9% το βρήκα...
Από το γ@μημένο λάστιχο του post #12 γινόταν η δουλειά... η διαχωριστική "πλάτη" - #3 δεν κουμπώνει εύκολα στη σωστή θέση της και από εκεί έμπαιναν όλα τα ντουμάνια και ο θερμός αέρας του μηχανοστασίου μέσα στην καμπίνα... το έβαλα-έβγαλα 10 φορές μέχρι να το βάλω σωστά...
Επιτέλους γιατί δεν την πάλευα άλλο... φανταστείτε μ' αυτές τις εξωτερικές θερμοκρασίες να σου μπαίνει και ζέστη απ το μηχανοστάσιο μέσα στην καμπίνα...

Υ.Γ. Mike... ευχαρίστως να πάμε βολτάκι.... δεν έχεις μιλήσει με Nik200 για το "αμαρτωλό" παρελθόν μου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.