Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-11, 02:13
georgiou999 Ο χρήστης georgiou999 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 17-09-2009
Μηνύματα: 6
georgiou999 is on a distinguished road
e46 valvetronic προβλημα

καλησπέρα σας κύριοι έχω ένα valvetronic του 2002 που μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα όταν είμαι σε πορεία ξαφνικά κόβει ο κινητήρας και ανάβει το λαμπάκι τις μπαταρίας κάνει ένα κόψιμο για 1,2 δευτερόλεπτα μετά συνεχίζει κανονικά ,μπορεί να το κάνει και την ίδια μέρα πάλι μπορεί και σε μια εβδομάδα , σε ένα διαγνωστικό που το έβαλα έβγαλε δυναμο αλλα στην μέτρηση του δυνάμου αυτός έβγαζε κανονικά ρεύμα ,έχει τύχη σε κανέναν κάτι παρόμοιο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-07-11, 02:22
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αμα έβγαλε το διαγνωστικό εναλλάκτη, είναι ο εναλλάκτης..
Δεν εχει να ψάξεις τίποτε παραπέρα
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-11, 12:31
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Τσεκαρε και τους πολους της μπαταριας μηπως καποιος θελει σφιξιμο και δεν παταει καλα..
Τη μπαταρια τη μετρησες να δεις σε τι κατασταση ειναι?
Αλλιως μαλλον πας για δυναμο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-11, 18:21
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσεκαρε και τους πολους της μπαταριας μηπως καποιος θελει σφιξιμο και δεν παταει καλα..
Τη μπαταρια τη μετρησες να δεις σε τι κατασταση ειναι?
Αλλιως μαλλον πας για δυναμο..
Μου εχει τυχει κι εμενα στο valvetronic το ιδιο ακριβος και τεληκα ηταν ο αισθητηρας στροφαλου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-11, 21:11
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου εχει τυχει κι εμενα στο valvetronic το ιδιο ακριβος και τεληκα ηταν ο αισθητηρας στροφαλου.
Εσενα μαλλον σου αναβε λαμπακι κινητηρα Κωστα..
Στο georgiou999 αναβει το λαμπακι της μπαταριας, που σημαινει ή μπαταρια ή δυναμο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-11, 10:26
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλημερίζω όλους τους βαυαρούς!!!Θέλω τα φώτα σας για το valvetronic μου γιατί μ'έχει τρελάνει τελείως... Η μπέμπα μου είναι Ε46 318ci N42B20 (2000cc). Εδώ και πολύ καιρό είχα την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά... και όντως έτσι είναι…. Πολύ μειωμένη απόδοση, αυξημένη κατανάλωση και σχεδόν ανύπαρκτη αίσθηση ροπής για ένα 2.0lt... To περίεργο είναι ότι ενώ το έβαζα στο DIS (έχω αγοράσει το laptop με το λογισμικό της BMW), δεν έδειχνε σφάλματα... Έπειτα από πολύ ψάξιμο και μελέτη βρήκα ότι οι τιμές υποπίεσης στην αναρρόφηση είναι εκτός ορίων. Πρέπει να είναι από 28-36mbar και εμένα συνήθως είναι γύρω στα 48mbar και πολλές φορές πηγαίνει και στα 300mbar!!Επίσης από έλεγχο στα καυσαέρια είδα ότι έχω πολύ φτωχά μείγματα με μεγάλη ποσότητα περίσσειας αέρα….. Κάποιος θόρυβος από διαρροή στην πολλαπλή εισαγωγής δεν ακούγεται για να πω ότι ρουφάει αέρα. Πήγα σ’ένα εξειδικευμένο συνεργείο προχθές και μου άλλαξαν τα τσιμουχάκια στην πολλαπλή εισαγωγής http://www.realoem.com/bmw/showparts...94&hg=11&fg=40
Αριθμός no 4 (Σετ στεγανοποίηση ειδικού προφίλ103/200411617503215) καθώς και το διαχωριστήρα λαδιού
http://www.realoem.com/bmw/showparts...80&hg=11&fg=15
αριθμός no 1 (Διαχωριστής λαδιού 111617503520)
μήπως και υπήρχε κάποια διαρροή αέρα από εκεί, αλλά ουσία μηδέν…
Τζάμπα τα 150€ που έδωσα…
Επειδή στους κινητήρες αυτούς N42B20 η πεταλούδα του γκαζιού ελέγχεται από το valvetronic φοβάμαι ότι κάτι δεν πάει καλά από τη διαχείριση του valvetronic με αποτέλεσμα να παίρνει λάθος θέση η πεταλούδα κατά τη λειτουργία του κινητήρα.
Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοιο πρόβλημα..??? Αν ναι πώς το αντιμετώπισε…????
Έχω γυρίσει και σε άλλα συνεργεία και σηκώνουν τα χέρια…
Αν μπορεί κάποιος αν δώσει τα «φώτα» του γιατί η απογοήτευση είναι άπειρη….
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-11, 00:25
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Τάσο, απο μάφ πώς πάς? οι μετρήσεις του είναι σωστές? έλεγξε και πές μας....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-11, 11:30
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάσο, απο μάφ πώς πάς? οι μετρήσεις του είναι σωστές? έλεγξε και πές μας....
για μιά φορά ακόμη δίκιο είχα... ευτυχώς ξέμπλεξες σχετικά φθηνά!!!!! μπράβο ρε πατρίδα!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-11, 11:19
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Βαυαρέ Θάνο οι μετρήσεις του maf φαινόντουσαν μέσα στα όρια βάσει των τιμών που έδινε το DIS.Βέβαια και εμένα κάτι δεν μου πάει καλά και έχω υποψίες ότι μπορεί να μην μετράει κάτι καλά το maf... Θα δοκιμάσω άλλο maf από ένα φίλο να μου φύγει και μένα η περιέργια και μετά έχει ο ΘΕΟΣ... φοβάμαι για το μεταβλητό χρονισμό του valvetronic και το χέρι πρέπει να μπει βαθιά στην τσέπη... μέσα στη βδομάδα θα πάω συνεργείο να το ψαξω περισσότερο... τις τελευταίες μέρες που το κυκλοφορώ τα "πειράκια" στις χαμηλές στροφές χαλάνε τον κόσμο....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-11, 11:22
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Έλεγξε και τον λ με το διαγνωστικό, το πριν τον καταλύτη. Και κοίτα και τα fuel trim, και πες μας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.