Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-04-10, 19:56
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουσιαστικα το ιδιο πραγμα ειναι. Βαζεις το κλειδι στην υποδοχη και περιμενεις να σβησει το λαμπακι ελεγχουν των αεροσακων, αυτη ειναι η ενδειξη πως ο εγκεφαλος εχει κανει την αυτοδιαγνωση του και πως 'ηλεκτρονικα' το αυτοκινητο εχει 'ξυπνησει' και ειναι ετοιμο να μπει μπροστα. Απ την αρχη γι αυτο ρωτησα γι αυτο ως 'σφαλμα' του οδηγου, γιατι μου φαινεται λογικο ενα τετοιο αυτοκινητο, ασχετα αν δεν εχει υπερυπολογιστες πανω οπως τα 'Μ' μοντελα, ειναι και αυτού αρκουντως πολυπλοκα τα ηλεκτρονικα του κι απλα θελει λιγο χρονο μεχρι να 'ξυπνησει' σωστα ο εγκεφαλος.
η αλήθεια είναι πως επειδή δεν άναβαν πολλά λαμπάκια όπως σε όλα τα προηγούμενα αυτοκίνητα δεν του έδινα σημασία. όταν βάζω το κουμπί νομίζω ανάβουν 2 λαμπάκια. το χειρόφρενο και οι αερόσακοι σε κόκκινο χρώμα. όταν βάλω μπρος ανάβουν όλα. πρέπει να σβήσει το κόκκινο των αερόσακων άπο ότι κατάλαβα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-04-10, 20:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
η αλήθεια είναι πως επειδή δεν άναβαν πολλά λαμπάκια όπως σε όλα τα προηγούμενα αυτοκίνητα δεν του έδινα σημασία. όταν βάζω το κουμπί νομίζω ανάβουν 2 λαμπάκια. το χειρόφρενο και οι αερόσακοι σε κόκκινο χρώμα. όταν βάλω μπρος ανάβουν όλα. πρέπει να σβήσει το κόκκινο των αερόσακων άπο ότι κατάλαβα.
Σωστα!
Αλλιως, λιγο πιο χρονοβορο ομως, βαλε το κλειδι στην υποδοχη, πατατο κουμπι μια φορα χωρις συμπλεκτη ωστε να μη παρει το μοτερ, τοτε θα δεις τα πολλα λαμπακια οπως και σε αλλα αυτοκινητα, περιμενε μεχρι να σβησει και τοτε το κοκκινο σημα ελεγχου αεροσακων, πατα συμπλεκτη και μπουτον μετα κανονικα για να παρει μπροστα. Αυτη η διαδικασια ειναι σα να εχεις κλειδι οπως σε αλλα αυτοκινητα, και να το στρεφεις στην πρωτη 'σκαλα' ενεργοποιησης των ηλεκτρικων και ηλεκτρονικων συστηματων χωρις να το φερνεις στη θεση εκκινησης του κινητηρα.
Εγω παντα (εκτος απο κανα δυο περιπτωσεις που βιαζομουν πολυ) βαζω το κλειδι στην υποδοχη, περιμενω να σβησουν οι 'αεροσακοι' και μετα το βαζω μπροστα. Αν εχω τ αμαξι σε πολλες μερες ακινησια ή αν θελω να κανω καποιον ελεγχο απο μονος μου πριν το βαλω, πχ να τσεκαρω τα λαδια χωρις να δουλευει το μοτερ κανω τη δευτερη διαδικασια.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-04-10, 20:15
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα!
Αλλιως, λιγο πιο χρονοβορο ομως, βαλε το κλειδι στην υποδοχη, πατατο κουμπι μια φορα χωρις συμπλεκτη ωστε να μη παρει το μοτερ, τοτε θα δεις τα πολλα λαμπακια οπως και σε αλλα αυτοκινητα, περιμενε μεχρι να σβησει και τοτε το κοκκινο σημα ελεγχου αεροσακων, πατα συμπλεκτη και μπουτον μετα κανονικα για να παρει μπροστα. Αυτη η διαδικασια ειναι σα να εχεις κλειδι οπως σε αλλα αυτοκινητα, και να το στρεφεις στην πρωτη 'σκαλα' ενεργοποιησης των ηλεκτρικων και ηλεκτρονικων συστηματων χωρις να το φερνεις στη θεση εκκινησης του κινητηρα.
Εγω παντα (εκτος απο κανα δυο περιπτωσεις που βιαζομουν πολυ) βαζω το κλειδι στην υποδοχη, περιμενω να σβησουν οι 'αεροσακοι' και μετα το βαζω μπροστα. Αν εχω τ αμαξι σε πολλες μερες ακινησια ή αν θελω να κανω καποιον ελεγχο απο μονος μου πριν το βαλω, πχ να τσεκαρω τα λαδια χωρις να δουλευει το μοτερ κανω τη δευτερη διαδικασια.
οκ . μακάρι να φταίει αυτό. αύριο έχω ταξίδι λαμία. αύριο ΄βράδυ θα σας πω άν υπήρχε βελτίωση-λύση
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-04-10, 20:25
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μακαρι φιλε μου να ειναι αυτο μονο και να σταματησεις και εσυ οπως και πολλοι αλλοι να ταλαιπωρουνται απ αυτα τα θεματα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-04-10, 22:18
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
δυστυχως παιδες ουτε αυτο ειναι το προβλημα..... δεν ξερω κατι αλλο φταιει.... τουλαχιστον με μενα (116 Ε81). αν καποιος εχει το ιδιο προβλημα και καταφερει να βρει τι φταιει καλο ειναι να ενημερωσει οπως θα κανω και εγω αν καταφερω να βρω τι φταιει. ευχαριστω

Με εκτιμηση
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-04-10, 21:28
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
ούτε και σε μένα φταίει το σωστό άναμα του κινητήρα....
σίγουρα.
σήμερα παρατηρώντας το αυτοκίνητο μάλλον από κάπου ρουφάει αέρα, ή χάνει αέρα. χάνει συμπίεση κάτι τέτοιο....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-05-10, 10:36
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
ΠΑΙΔΙΑ ειναι θεμα Λογισμικου και μονο !!!!!!!!!!!

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ!!!! ΟΥΤΕ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΜΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΛΠ ΚΛΠ.

ΛΥΣΗ: πηγαινετε και ζητηστε να σας αυξησουν το ρελαντι.Ευτυχως υπαρχει η δυνατοτητα να σας αυξησουν το ρελαντι και να μην παρατηρηται το προβλημα.

Σε μελοντικο Software απο την BMW θα διορθωθει αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-05-10, 10:31
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΙ ΟΜΩΣ ΠΙΑΝΕΙ...!!!!

Απο τα 6 μπεμβε που ειχα στα χερια μου τα 3 ειχαν το ιδιο θεμα(δεν ξερω για τις αλλες 3 διοτι μετα εμαθα το κολπο)και δοκιμασμενο σε τουλαχιστον 5 περιπτωσεις φιλων. Ξοδεψα κι εγω οπως εσεις πανω απο 500 ευρω και ωρες αγωνιας για να φτιαξω κατι τελειο που νομιζα οτι ειναι ελλατωματικο...το κολπο μου το σφυριξε ενα ηλεκτρολογος που δεν τον ειχα σε μεγαλη υποληψη: Ποτε μην ξεκινας αποτομα, αφηνε πρωτα να κανει τη δουλεια του ο εγκεφαλος και μετα βαζε μπροστα...μερικες φορες παιρνει πληροφορια για λαθος μιγμα οποτε αυτοματα αυξομειωνει το ρελαντι...
Σε μενα επιασε παντα...δοκιμαστε το για παντα...τουλαχιστον δεν εχετε να χασετε τιποτα...


ακομα και το Ε34 που εχω τωρα....μια φορα ξεκινησα αποτομα και μετα απο 2 χιλιομετρα που φρεναρα μου εσβησε στο δρομο.!!!!
Δεν ξέρω γιατί αλλά αφού πιάνει δεν με ενδιαφέρει. Και σε μένα η γιαγιά (Ε34)το έκανε αν και τον τελευταίο καιρό σπάνια, αλλά τον τελευταίο μήνα που ακολουθώ αυτή την τακτική δεν το έχει παρουσιάσει ξανά.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-05-10, 10:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΙΔΙΑ ειναι θεμα Λογισμικου και μονο !!!!!!!!!!!

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ!!!! ΟΥΤΕ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΜΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΛΠ ΚΛΠ.

ΛΥΣΗ: πηγαινετε και ζητηστε να σας αυξησουν το ρελαντι.Ευτυχως υπαρχει η δυνατοτητα να σας αυξησουν το ρελαντι και να μην παρατηρηται το προβλημα.

Σε μελοντικο Software απο την BMW θα διορθωθει αυτο.
Αν με αύξηση του ρελαντί λύνει το πρόβλημα, τότε δεν είναι Software, αλλά καυσαέρια..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-05-10, 14:18
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
λυνεται το προβλημα του εν κινηση προβληματος που πεφτουν οι στροφες στην εκκινηση δεν εξαλειφεται υπαρχει ακομα. αλλα και δικιο να χεισ που ολα πιθανα ειναι δεν το συζηταω... τι εννοεις καυσαερια κακη εξαγωγη;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.