Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-24, 23:23
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Ε36 318is αναβαθμιση φρενων.

Παιδια καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Σε Ε36 318is θελω να τοποθετησω σωληνακια φρένων υψηλής και επειδή έχω και ενα σετάκι μπροστινά φρένα απο E46 330 σκέφτομαι να τα βάλω και αυτά.

Τώρα τα ερωτήματα που μου δημιουργουνται ειναι τα εξής:
1)Θα εχω πρόβλημα στην οδηγική συμπεριφορά στο φρενάρισμα? Αυτη τη στιγμή πέραν πιεστικής βουνισιας διαδρομης δεν έχω παράπονο απο την επιδοση των φρένων μου. Ισως επειδή ειναι σε πολυ κατασταση απο περιφερειακα, σωληνακια, υγρα, φρεσκα τακακια, δισκους κλπ δεν κουραζονται τοσο ευκολα οσο αλλα 36 που εχω οδηγησει και βουτυρωνουν πιο γρηγορα.
2)Καθως ο καθε δισκος πλεον θα παει απο τα 6,5 στα 9 κιλα που αποτελει μη αναρτωμενη μαζα, συν το βαρος της δαγκανας, θα επηρεασει το αυτοκινητο απο αισθηση στριψιμο κλπ περαν του φρεναρισματος ?
3)Τα μπροστινα σωληνακια των ε36 και ε46 ειναι διαφορετικα? Θελω να παραγγειλω απο τη goodridge σετακι για ε36 που ειναι 6 κομματια απλα δεν ξερω αν τα 2 μπροστινα θα με καλυψουν και για τα φρενα του ε46 330.

Πισω δε θελω να πειραξω κατι στα φρενα γιατι δε θελω να ανεβασω αλλο το μη αναρτωμενο βαρος (σε συνδιασμο με 18ρες και 245 λαστιχο να κοψει κι αλλο). Ξερω βεβαια οτι η σωστη λυση θα ηταν να βαλω φρενα απο ε46 325/328 διαμετρου 294mm.

Η αλήθεια είναι οτι το οφελος που κυνηγω ειναι κυριως αισθητικο, (και κυριως επειδη μου ''περισσευει'' ενα σετ μπροστινα φρενα 330) απλα δε θα ηθελα να χαλασω το αυτοκινητο συμπεριφορικα για να το πετυχω αυτο, καθως ειναι αυτοκινητο βολτας και η σπορ οδηγηση και σε στροφοδιαδρομες αποτελει συχνο φαινομενο.

Θα ηθελα τις συμβουλες σας απο κατοχους που εχουν δοκιμασει κατι αντιστοιχο.
Ευχαριστω!
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-24, 07:21
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Καλή χρονιά!

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν σε ενδιαφέρει συνολικά η λύση των φρένων μιας και δεν τα χρειάζεται ουσιαστικά το αυτοκίνητο.

Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να σκεφτείς και την εναλλακτική του να πουλήσεις τα φρένα του 330 και να βάλεις ένα καλύτερο σετ από δίσκους και τακάκια στην υπάρχουσα διάσταση και να αναβαθμίσεις τα σωληνάκια. Έτσι θα έχεις συνολικά καλύτερα φρένα χωρίς να πειράξεις δαγκάνες βάσεις, προστασία δίσκου και πιθανών ρεζέρβα 17” για να μπαίνει στους μεγάλους δίσκους του 330.

Αν είναι απλά για την εμφάνιση η αλλαγή, οι πίσω δίσκοι θα φαίνονται πολύ μικροί σε σχέση με τους εμπρός, οπότε θα πρέπει να κάνεις και εκεί την αντίστοιχη αναβάθμιση.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-24, 14:19
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Τα εργοστασιακά μου φρένα αυτη τη στιγμη αποδιδουν οπως πρεπει καθως είναι προσφατα ανανεωμενα και απο τα περιφεριακα τους.
Απλώς εκτος του αισθητικου αποτελεσματος δε θα με χαλαγε να εχω και πιο δυνατο φρενο συνολικα χωρις ομως να χαλασω τη συμπεριφορα του αυτοκινητου.
Τα πισω φρενα νεμεν ειναι 280mm ομως καθως εχουν στενο πατημα στο τακακι και πλαισιωνονται και απο την ασπιδα απο πισω τους στο ιδιο χρωμα με το δισκο, οι ζαντες ''γεμιζουν'' πολυ ομορφα.
Μπροστα απο την αλλη καθως η ασπιδα αυτη ειναι κρυμμενη πισω απο το δισκο και δεν προσδισει μεγεθος θα γεμισουν πιο σωστα.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.