Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-08, 00:47
demis_n Ο χρήστης demis_n δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Μηνύματα: 6
demis_n is on a distinguished road
Έλεγχος πριν αγορά Ζ3..

Καλησπερίζω την παρέα και εγω, σαν καινουργιος και θα ηθελα τα φωτα σας. Ετοιμάζομαι για αγορα μιας Ζ3. Απο αυτα που εχω διαβάσει και αλλού και εδω κυρίως, προσανατολίζομαι για 1.9 ή 2000 cc και σε facelift έκδοση. Πέραν του οτι εχω φάει απιστευτο κόλλημα με αυτο το αμάξι, σας παραθέτω μερικές σκέψεις μου παρακάτω..

1) Κατ'αρχήν για facelift να κοιτάζω απο '99 και περα, ή κάνω λάθος?
2) Επειδή μιλάμε για ειδική κατηγορία με ιδιομορφίες, γίνομαι λίγο ψείρας και το ψάχνω αρκετά....τί μου προτείνετε να προσεξω κυρίως στα μοντέλα? (2-3 σημεία, π.χ. κουκούλα? στεγανότητα? τί άλλο?..).
3) Απο service book μπορώ να βγάλω άκρη? (πχ, αν έχω αρ. πλαισιου/κινητήρα, μπορώ να δω το ιστορικό σε μια αντιπροσωπεία?)
4) Κανένα καλό συνεργείο να μου προτείνετε - απο προσωπική πείρα - για ΒΜW? (pm)
5) ...ξέρω γιατί τις πήρατε, αλλά αν τις αποχωριζόσασταν τις δικές σας Ζ3, για ποιό λόγο θα το κάνατε? (με άλλα λόγια, τί σας χαλάει περισσότερο στο αμαξι?).

Ευχαριστω και συγνώμη εαν κουρασα..Περιμένω τπτ tips απο τους πιο "ψήμενους"..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-08, 04:17
chris z3 Ο χρήστης chris z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-01-2008
Μηνύματα: 263
chris z3 will become famous soon enough
λοιπον....αρχικα και γενικα σε ολα τα αυτοκινητα κοιτας για στουκες......
με τα αληθινα χιλιομετρα δεν βγαζεις πλεον ακρη αν δεν υπαρχει βιβλιο σερβισ οποτε απλα κοιτα σε τι κατασταση ειναι το σασμαν και πως δουλευει το μοτερ
τα ζ3 εχουν εντονους τριγμους....
κοιτα σε τι κατασταση ειναι η κουκουλα γιατι εχει ενα τριχιλιαρο
στα παραθυρα κοιτα αν περνει νερα απο τα λαστιχα τησ κουκουλας
κοιτα σε τι κατασταση ειναι η ζελατινα και αν περνει νερα
αν δουλευει το αντισπιν γιατι εχουν βγαλει ψιλαπροβληματα απο οτι εχω ακουσει......
κοιτα για υγρασια στον χωρο που μαζευει η κουκουλα
κοιτα μην ειναι αναμενο κανενα λαμπακι αεροσακο(αν ναι δεν ειναι καλο)
αν κουνανε τα καθισματα
σε τι κατασταση ειναι ο μηχανισμος τησ κουκουλας(αν ειναι ηλεκτρικη)
απο μηχανικα δεν ξερω πολλα.....
φεισλιφτ ειναι οντως 4/99 και μετα
να κοιταξεις να εχει ρολμπαρ
καλο θα ηταν και μ καθισματα
κοιτα τα λαστιχα αν ειναι αλιωμενα ομοιομορφα γιατι αν εχουν στραβωπατησει παιζει να ειναι στραβο το σασι
σε τι κατασταση ειναι απο κατω το αμαξι
αυτα νομιζω οτι ειναι τα βασικα
αν καποιος γνωριζει περισσοτερα η βρισκει καποιο λαθος σε αυτα που λεω ας με διορθωσει....
ελπιζω να βοηθησα....
α και μπορεις να το πας για ελεγχο στην bmw
εχω ακουσει οτι βαζουν κατι συστηματα στο μοτερ και ελεγχουν ττην κατασταση του
και επισης εχουν μηχανημα που εξεταζει αν εχει φαει στουκα(μετρα το παχος της μπογιας)
καποιος μου ειπε οτι στιχοιζει 25ε για καθε ελεγχο οποτε 50
δεν ξερω αν ισχυει ομως
και πρωτιμισε φεισλιφτ ειναι απλα διαφορετικο αυτοκινητο......
αντε να γινουμε πολλοι ζετακιδες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-08, 07:10
Το avatar του χρήστη stamos ci
stamos ci Ο χρήστης stamos ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 203
stamos ci is an unknown quantity at this point
το αμαξι ειναι κουκλι με χαλαγαν η κουκουλα που οτι και να εκανα εμπαζε νερο, οτι ειχα το ανχωσ μην μου σχισουν την κουκουλα για2 φορα και το κκυριοτερο το στησιμο δηλαδη η ευσταθια του ζ3 ελπιζω να βοηθησα
__________________
ΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ Μ3!!!!!!ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΛΟΥΚ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-08, 08:31
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Δες και εδώ, μάλλον θα γίνουν πολλά τα Ζ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=16005
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-08, 09:02
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και εδώ, μάλλον θα γίνουν πολλά τα Ζ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=16005
Πολυ σωστα κοιτα εκει γιατι υπαρχει το θεμα και εχουν λεχθει πολλα !!!
Παντος αν θες πουλαω το δικο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-08, 10:08
demis_n Ο χρήστης demis_n δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Μηνύματα: 6
demis_n is on a distinguished road
Παιδιά ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια. Αν έχεις να κανεις με ιδιώτη, κανονίζεται ο έλεγχος - αν όμως έχεις δει κάτι σε μάντρα, παίζει το σενάριο να μπορώ να το πάρω απο κει και να το πάω σε αντιπροσωπεία? κάτι είχα ακούσει οτι γίνεται με προσωρινές πινακίδες απο τον έμπορο.
Απο συντήρηση - ανταλλακτικά πως είναι τα πράγματα? βρίσκείς? Όσο για τα χλμ. ειναι μάταιο να ψάχνεις καποιο με λίγα - σχεδόν όλα ξέρω πως είναι με γυρισμένα κοντερ..αλλά ναμίζω πώς αυτής της γκαμας τα αυτοκίνητα δεν επηρρεάζονται απο τα πολλά χλμ (αρκει βέβαια να είναι "καλά" χλμ)..
Ναι, κοιτάζω οπωσδήποτε facelift και αν είναι δυνατόν roll over bars (γιατί όμως βλέπω μοντελα (1.9-2.0) του '00-'01 και δεν έχουν bars? δεν είναι facelift αυτά? Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια και πάλι - σε αυτη τη φάση ειδικά, το forum είναι χρυσαφι, γιατι καθε συμβουλη μπορει να σε γλυτώσει απο αρκετα € πεταμένα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-08, 10:16
Το avatar του χρήστη NIKOS Z3
NIKOS Z3 Ο χρήστης NIKOS Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 942
NIKOS Z3 will become famous soon enough
αντε με το καλο να σου πουμε τα καλοριzικα.
__________________
www.myspace.com/pontikospaint
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-08, 11:04
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
To πιο σωστο που εχεις να κανεις ειναι ΠΡΙΝ αγορασεις το αυτοκινητο να το πας σε μια αντιπροσωπια(σοβαρη) η σε καποιο συνεργειο που να δουλευει bmw και να του πεις να σου βγαλουν ενα πληρες κοστολογιο με το τι χρειαζεται το αυτοκινητο.Ακομα και αν θελει τακακια.Ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις εκ των πρωτερων τι θα αντιμετοπισεις.Αν μπορεσεις να παρεις εξακυλινδρο κιολας ακομα καλυτερα.Απο τη μερια μου ο μονος λογος που θα πουλαγα το Ζ μου ειναι.....εεεεμμ....ισως για να παρω ενα Ε 46 Μ3 cabrio για να χωραει και το παιδι(οταν με το καλο ερθει καποια στιγμη).Βαλε στο μυαλο σου οτι ειναι ενα σπορ αυτοκινητο με οτι συνεπαγεται αυτο.Ελπιζω να σε βοηθησα καπως
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-12-08, 08:32
jmicro Ο χρήστης jmicro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Μηνύματα: 50
jmicro is on a distinguished road
Ο chris τα είπε όλα!!! Συμβουλή...μην δίνεις ιδιαίτερη βάση σε χιλιόμετρα και βιβλίο service είναι μια ένδειξη...αλλά παραποιούνται εύκολα. Ένα καλό κριτήριο για να καταλάβεις χοντρικά την χρήση και την κατάσταση του οχήματος είναι η κατάσταση του εσωτερικού ιδιαίτερα των δερμάτινων καθισμάτων κτλ. Απαραίτητοι έλεγχοι κιβώτιο, διαφορικό, κουκούλα και τρακαρίσματα (αν έχεις και καμία άκρη σε ασφαλιστική ακόμα καλύτερα). Συνήθη προβλήματα: μονάδα ABS και αισθητήρες airbag.Αυτός που θα το ελέγξει καλό είναι να σου βγάλει και ένα πρόχειρο κοστολόγιο για τα άμεσα μαζέματα.Happy hunting!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-12-08, 08:48
Το avatar του χρήστη GIWRGOSPR
GIWRGOSPR Ο χρήστης GIWRGOSPR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-06-2007
Μηνύματα: 303
GIWRGOSPR is on a distinguished road
με το καλο η αγορα....ενα καλο και εμπιστο αμαξι...δινω κ το δικο μου αν θες...
__________________
BMW Z3....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.