Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 01-05-13, 12:35
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
σε αντιπροσωπεια εχει βαλει κανεις ελαστικα? λενε οτι τωρα πλεον ειναι ανταγωνιστικες οι τιμες τους.και κατι αλλο αν γνωριζει καποιος.μου ειπαν οτι ειναι παρανομο να δωσουν συμβατικα ελαστικα σε αυτοκινητο που φορουσε ρανφλατ.παρανομο ειναι επισης και για το κτεο αν βεβαια το ελεγχαν σωστα. γιατι δεν υπαρχει ρεζερβα στο μοντελλο.αν βαλεις ελαστικα σε αντιπροσωπεια και ειναι συμβατικα σε βαζουν να υπογραψεις οτι γινεται με δικη σου ευθυνη.το ιδιο ισχυει και με τους λαστιχαδες οτι ειναι παρανομο αλλα δεν ζητανε υπογραφη και δεν σου το λενε.βεβαια δεν μου ειπαν σε σχετικη ερωτηση ,εαν νομικα εισαι καλυμμενος αν βαλεις συμβατικα και εχεις κιτ η' ρεζερβα.δεν το ηξεραν.

τι απο τα πανω αληθευουν?γνωριζετε?
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 01-05-13, 14:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αντιπροσωπεια εχει βαλει κανεις ελαστικα? λενε οτι τωρα πλεον ειναι ανταγωνιστικες οι τιμες τους.και κατι αλλο αν γνωριζει καποιος.μου ειπαν οτι ειναι παρανομο να δωσουν συμβατικα ελαστικα σε αυτοκινητο που φορουσε ρανφλατ.παρανομο ειναι επισης και για το κτεο αν βεβαια το ελεγχαν σωστα. γιατι δεν υπαρχει ρεζερβα στο μοντελλο.αν βαλεις ελαστικα σε αντιπροσωπεια και ειναι συμβατικα σε βαζουν να υπογραψεις οτι γινεται με δικη σου ευθυνη.το ιδιο ισχυει και με τους λαστιχαδες οτι ειναι παρανομο αλλα δεν ζητανε υπογραφη και δεν σου το λενε.βεβαια δεν μου ειπαν σε σχετικη ερωτηση ,εαν νομικα εισαι καλυμμενος αν βαλεις συμβατικα και εχεις κιτ η' ρεζερβα.δεν το ηξεραν.

τι απο τα πανω αληθευουν?γνωριζετε?
Το όχημα είναι υποχρεωμένο να κυκλοφορεί σύμφωνα με την έγκριση τύπου.
Εάν έχει δηλωμένα ραν φλατ και αφαιρεθούν, ακόμα και αν υπάρχει ρεζέρβα ή κάποιο κιτ
επισκευής, το όχημα είναι παράνομο.
Λυπάμαι, αυτό ορίζει ο νόμος.
Παράδειγμα. Πόρσε, χωρίς ραν φλατ, και χωρίς ρεζέρβα.
Εχει έγκριση τύπου για χρήση ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ κιτ για προσωρινή κίνηση σε περίπτωση
φούιτ.
Ή το συγκεκριμένο κιτ, ή παράνομος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 01-05-13, 15:47
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Το όχημα είναι υποχρεωμένο να κυκλοφορεί σύμφωνα με την έγκριση τύπου.
Εάν έχει δηλωμένα ραν φλατ και αφαιρεθούν, ακόμα και αν υπάρχει ρεζέρβα ή κάποιο κιτ
επισκευής, το όχημα είναι παράνομο.
Λυπάμαι, αυτό ορίζει ο νόμος.
Παράδειγμα. Πόρσε, χωρίς ραν φλατ, και χωρίς ρεζέρβα.
Εχει έγκριση τύπου για χρήση ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ κιτ για προσωρινή κίνηση σε περίπτωση
φούιτ.
Ή το συγκεκριμένο κιτ, ή παράνομος..
thanks πανο...
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 01-05-13, 19:24
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Αυτοί οι νόμοι υπάρχουν σε κανά ΦΕΚ, προεδρικό διάταγμα κτλ?

Ενδιαφέρον το θέμα που συζητάτε!

ΥΓ. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω τα conti που είχα βάλει πέρυσι και με είχε τρελάνει το κράτημα τους, αλλά έχασα σε επιτάχυνση Θα αναφέρω γνώμη όταν κάνω χιλιόμετρα γιατί από πέρυσι απάτητα είναι..
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 05-05-13, 17:22
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Χρονια σας πολλα και Χριστος Ανεστη! Ελπιζω να περνατε καλα και τα τρωτε/φαγατε ακομα καλυτερα χωρις 'επιπλοκες'!

Μολις επεστρεψα απ το εξοχικο κανοντας το τεστ που ειχα στο μυαλο μου και παραλληλα ξεδινοντας και λιγακι! Ειχα και πολυ καιρο να εκδραμω καπου εκτος Αθηνων!

180χλμ διαδρομη απ τα οποια σχεδον τα μισα στροφες και τα υπολοιπα εθνικη. Συνθηκες, λιακαδα, απο 28 εως 32 βαθμους θερμοκρασια, στεγνη, καλη εως πολυ καλη ασφαλτος παντου, κινηση μηδεν.

Το αυτοκινητο ειχα καιρο να το πιεσω ετσι, για την ακριβεια του βιασα! Ταπα σχεδον παντου, οσο παει ενα 1600αρι ατμοσφαιρικο με 230.000χλμ στην πλατη του. Φορτιο μονο εγω με ελαφρια μπαγκαζια, τεποζιτο λίγο πιο πανω απ τη μεση που πριν μπω προς Πειραια ειχε αναψει λαμπακι! Καυσιμο 100αρα. Στο τεποζιτο πριν το ταξιδι και το γεμισμα του χα ριξει κι ενα μπουκαλακι Wynn's injector cleaner κι ενα Wynn's Octane Booster. Πιεσεις ελαστικων οτι λέει το ταμπελακι στην πορτα του οδηγου, οι προβλεπομενες δηλαδη. Χρηση κλιμα στο auto στους 18-20 βαθμους καθολη τη διαρκεια του ταξιδιου.

Τα λαστιχα λειτουργησαν κατι παραπανω απο ικανοποιητικα! Θα λεγα υποδειγματικα σε σημειο να μην το πιστευω ουτε κι ο ιδιος! Σε στροφες που ελεγα οτι το DTC θα ενεργοποιηθει, αυτο ουτε που επενεργουσε καθως τα λαστιχα επιαναν τοσο καλα που δεν ειχαμε δραματα, γλυστριματα κλπ. Οταν απεκτησα εμπιστοσυνη στα λαστιχα και στα φρενα μου οι ρυθμοι αυξηθηκαν σε τρομακτικο σημειο! Το ABS 'μπηκε' μονο κανα δυο φορες σε φρεναρισμα τσαρουχωμα πριν απο κλειστη στροφη στο τελος μακρυας ευθειας και με ασφαλτο οχι και τοσο καλη.

Πιστευω πλεον πως αυτα τα λαστιχα αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω, κανουν τη δουλεια τους οπως πρεπει κι ως τωρα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος. Ισως να επρεπε να ηταν ενα 'κλικ' λιγο, ελαχιστα πιο σκληρα, τα ρφτ ισως, για να ειναι ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ. Ομως μετα θα εχαναν σε ανεση, οποτε επειδη δε μπορουμε να τα εχουμε κι ολα, αυτος ο συνδυασμος τωρα ειναι παραπανω απο καλος.

Επομενο και τελευταιο 'τεστ' θα ειναι σε βροχη, νερα και με υγρασιες, βρεγμενο δρομο. Εκει δεν τα εχω ελεγξει ακομα για να βγαλω και γι αυτες τις συνθηκες συμπερασματα. Σε καποια επομενη βροχη, οποτε τωρα ριξει...

Σημ. Μεση ωριαια ταχυτητα στις στροφες, κατι παραπανω απο 90χαω και μεση καταναλωση 14λ/100χλμ! Μιλαμε για βιασμο! Μεσες τιμες συνολικου ταξιδιου, 104χαω και 12.3λ/100χλμ, εκανα και κανα δυο 'δοκιμες τελικης ταχυτητας'!

Εν γενει τ αμαξι παρα τα χρονια και τα χλμ του, μπορει να μη διανυει και την 1η νιοτη του αλλα κραταει καλα, ακομα με 'πηγαινει' και φερνει συγκινησεις και 'γουστα'.

Σημ.2 Στο ταξιδι του 'πηγαινε' προς το εξοχικο, λογω αυξημενης κινησης και καμιας διαθεσης να τρεξω με τοσα αμαξια στους δρομους, εκανα αλλο ενα θετικο ρεκορ αυτη τη φορα! Μεση καταναλωση 7.2λτ/100χλμ με μεση ωριαια ταχυτητα ταξιδιου 70χαω. Συνθηκες πλην της κινησης ομοιες με αυτες του ταξιδιου της επιστροφης. Αυτο ηταν και προσωπικο μου ρεκορ Ελλαδας χαμηλης καταναλωσης. Λεω Ελλαδας γιατι εχω κανει στη Γερμανια σε 'Β' δρομους και Autobahn με αυστηρα ορια και καμερες, 7.1λτ/100χλμ, ειχα ομως και επιβατες τοτε, χαμηλοτερες θερμοκρασιες, σχεδον ανυπαρκτες στροφες κι ανηφορες στη 'φλαταδουρα' του Γερμανικου Βορρα και με τ αμαξι στο 2ο μολις χρονο κυκλοφοριας του... Οποτε αυτη η καταναλωση που ειδα τωρα εδω το θεωρω κατορθωμα!
Τελικα αποδεικνυεται πως αν δε τα τρεχεις ειναι αρκετα οικονομικα, απλα θελει πολυ θεληση και αυτοσυγκρατηση για να πας περιπου 200χλμ με τοσο χαλαρους ρυθμους!
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 05-05-13, 17:57
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
γεια σου γιαννη με τον δεινοσαυρο σου,χρονια πολλα!!!

πολυ καλη δοκιμη για τα λαστιχα και χαιρομαι που σου αρεσαν γιατι και εγω για εκει με βλεπω ,τωρα συμβατικα η' ρανφλατ θα δουμε.παντως οσοι τα εβαλαν εμειναν ευχαριστημενοι απο τα συγκεκριμενα.
το λιγο πιο σκληρο που σου χρειαστηκε?στις στροφες?η' στο κρατημα στις ευθειες με μεγαλη ταχυτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 05-05-13, 18:17
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου γιαννη με τον δεινοσαυρο σου,χρονια πολλα!!!

πολυ καλη δοκιμη για τα λαστιχα και χαιρομαι που σου αρεσαν γιατι και εγω για εκει με βλεπω ,τωρα συμβατικα η' ρανφλατ θα δουμε.παντως οσοι τα εβαλαν εμειναν ευχαριστημενοι απο τα συγκεκριμενα.
το λιγο πιο σκληρο που σου χρειαστηκε?στις στροφες?η' στο κρατημα στις ευθειες με μεγαλη ταχυτητα?
Το λιγο πιο σκληρο θα ηθελα να το ειχα σε πολυ κλειστες στροφες στις οποιες ομως εμπαινα ταπα-τεζα και νομιζα οτι θα ξεζανταρει ο εσωτερικος εμπρος τροχος! Ευθειες μια χαρα, 'βελουδο' θα λεγα, αθορυβα, και μαλακα αρκετα ωστε σε μικροανωμαλιες του δρομου να τις περναω απροβληματιστα.
Εαν τα βρεις σε ρφτ πιστευω πως θα αξιζουν και θα ναι οσο σκληρα πρεπει και τα ιδανικα πιστευω για σειρες 1 και 3 Ε8Χ, Ε9Χ .
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 05-05-13, 23:07
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
καταλαβα. αν και εγω λογω οτι δεν προκειται να το παω ετσι σε κλειστες στροφες(οχι ακομα τουλαχιστον) θελω ενα μαλακο λαστιχο,αρκει να κραταει καλα βεβαια σε νορμαλ ταχυτητες.

σιγουρα υπαρχουν και σε ρανφλατ αλλα βαρεθηκα τον θορυβο ,τους κραδασμους και τωρα αρχισαν και οι τριγμοι μεσα στην καμπινα.καινουριο και αρχισαν να τριζουν τα πλαστικα απο τα ρανφλατ πανω στις λακουβες και υψωματακια της ''βελουδινης'' ελληνικης ασφαλτου!!!ισως να τα βαλω σε εκδοση xl που βγαινουν,αν τα βρω στην ελλαδα!αποτι ειδα μονο διαφορα στον θορυβο εχουν που ανεβαινει λιγο στο 2 της κλιμακας λογω του xl χαρακτηριστικου.

τωρα εχω τα μαμα 195 ,αλλα εγω θα φορεσω διασταση 205/55/16...αποτι ειδα εχουν βγει κατι νεα efficient grip perfomance που εχουν ακομα καλυτερες κριτικες αν και καινουρια !δεν ξερω αν εβαλες αυτα....

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Go...erformance.htm

και ενα βιντεακι επιδειξης



οπως επισης και ενα καινουριο της dunlop

το dunlop bluresponse

αυτο ειναι

http://www.elastika-online.gr/cgi-bi...137&sowigan=So

που εχει και αυτο πολυ καλες κριτικες οπως το αλλο

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Du...luResponse.htm

και ειμαι αναμεσα σαυτα τα 2 αν και νομιζω οτι το dunlop ειναι πιο μαλακο σαν στησιμο οπως συνηθιζει η εταιρεια.
και ενα συγκριτικο ωραιο βιντεακι αναμεσα σαυτα τα 2 νεα ελαστικα του ομιλου!



αν και τα 205/55/16 ειναι τα πιο οικονομικα στους καιρους που ζουμε ,θα ηθελα να βαλω ενα προφιλ κατω δλδ. 205/50/16 η' 17(αν αλλαξω ζαντα).εκτος του οτι ξεφευγουν αρκετα και δεν υπαρχει και μεγαλη ποικιλια μπορει να τα εδινα αλλα ολοι οι λαστιχαδες με αποτρεπουν(αν και χανουν αρκετα χρηματα με το να με αποτρεπουν απο αυτη την διασταση) γιατι λενε οτι σαυτο το αυτοκινητο δεν συνισταται γιατι θα χασω σε ανεση πολυ.και ενω ουσιαστικα θα τα βαλω συμβατικα ,αν βαλω αυτο το προφιλ θα ειναι σαν να εβαλα ρανφλατ.ετσι μου ειπαν.

τοσο διαφορα εχει στην ανεση ενα προφιλ κατω?τι λετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmerm : 05-05-13 στις 23:14
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 06-05-13, 12:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον...Tα νεα Εfficient Grip Performance που αναφερεις ειναι αυτα που εχω τωρα! Για Dunlop θα σου ελεγα οτι ειναι παραπλησια λαστιχα, σκεψου οτι η εταιρια που τα εισαγει ειναι μια η...Goodyear-Dunlop Ελλας...

Για τις διαστασεις που αναφερεις να βαλεις την πιο προσιτη, 'ανθρωπινη' και διαδεδομενη. Ετσι θα γλιτωσεις χρονο και χρημα. Το 55αρι προφιλ πιστεψε με θα σε γλιτωσει απο πολλα σε λακουβες και ανωμαλιες των δρομων.

Αν δε θες αλλο ρφτ τοτε και τα συμβατικα Goodyear ειναι μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 06-05-13, 16:49
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
ωραια γιαννη ευτυχως που εχεις και εσυ τα καινουρια και εχουμε μια αποψη απο καποιον εμπειρο στον ασσο που τα φοραει!αναμενουμε οπως ειπες και την επαληθευση στον βρεγμενο δρομο!

ναι το ξερω οτι ειναι ιδια εταιρεια το εγραψα και εγω στο ποστ μου...

Παράθεση:
...και ενα συγκριτικο ωραιο βιντεακι αναμεσα σαυτα τα 2 νεα ελαστικα του ομιλου!
αλλα οπως ειπες ειναι παραπλησια ...με τα γκουντγιαρ αποτι διαβασα να δινουν περισοτερη σημασια στην αντοχη ,οχι οτι υστερουν στα αλλα,οι κριτικες που παρεθεσα ειναι πολυ καλες σε ολους τους τομεις,ενω στα ντανλοπ δινουν περισοτερη σημασια στις επιδοσεις και τα κρατηματα,στην συμπεριφορα στον δρομο και ελαχιστα πιο μαλακα, χωρις βεβαια και αυτο να υστερει σε αντοχη.αλλωστε οπως αναφερει και το συγκριτικο βιντεο χρησιμοποιουν την ιδια καινοτομια στην κατασκευη τους γιαυτο και διακριθηκαν φετος και τα 2.

τωρα ενταξει στον ασσο τωρα ειναι λιγο υπερβολη να μιλαμε για επιδοσεις αλλα ειναι και τα 2 αποτι δειχνουν ,μιας και ειναι καινουρια ,πολυ καλα ελαστικα.

για την διασταση συμφωνεις και εσυ με την πλειοψηφια και μαλλον εχεις δικιο να παραμεινω στην 55 .εκτος οπως λες ειναι αναλωσιμο και πιο ακριβο ,απο θεμα ανεση θα ειναι προτιμοτερα σε 55.ευχαριστω για την γνωμη σου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.