Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 18-09-09, 23:34
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι αλλαγή.
Βέβαια πρέπει να σκεφτείς για ποιο λόγο θέλεις να βάλεις ημι-σλικ.
Ούτε εγώ νομίζω οτι χρειάζομαι αλλαγή. Θα ήταν απαραίτητη αν είχα ένα καλό μπλοκέ....

Σύντομα έρχεται αναβάθμιση εγκεφαλική. Η ροπή θα ανεβεί αρκετά και τα πίσω λάστιχα θα υποφέρουν ακόμα και με τρίτη λόγω της ροπής. Οπότε έλεγα αν δω οτι τα λάστιχα δεν φτάνουν και αν όντως το αυτοκίνητο αντέχει να πηγαίνει πιο γρήγορα καθαρά και μόνο λόγω κιλών σκεφτόμουν η επόμενη αλλαγή ελαστικών να είναι semi-slick. Αυτό όμως θα έκανε δύσκολο το αυτοκίνητο σε βροχή και τότε δεν θα το χαιρόμουν καθόλου οπότε η απόφαση θα έρθει όταν θα χρειαστεί να αλλάξω λάστιχα.

Οι αλλαγές στην γνωνία camber είναι απαραίτητες μόνο στα Μ3? Αυτό που θέλω να μάθω είναι οτι αν προχωρήσω σε τέτοια αλλαγή θα χρειαστώ ρύθμιση στην πίσω ανάρτηση?


Κάτι ακόμα για εσάς που είστε πιο έμπειροι στην πίστα: με την σύγκλιση τι κάνετε? Στο τηλεκατευθυνόμενο που έχω (μην γελάτε) έδινα αρκετή σύγκλιση μπροστά. Στην ευθεία ήταν επιεικώς χάλια το τιμόνι αλλά στις στροφές έμπαινε εκεί που ήθελα με την σωστή γραμμή. Εσείς στο Μ3 έχετε δώσει σύγκλιση?
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-09-09, 00:00
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
.

Οι αλλαγές στην γνωνία camber είναι απαραίτητες μόνο στα Μ3? Αυτό που θέλω να μάθω είναι οτι αν προχωρήσω σε τέτοια αλλαγή θα χρειαστώ ρύθμιση στην πίσω ανάρτηση?


Κάτι ακόμα για εσάς που είστε πιο έμπειροι στην πίστα: με την σύγκλιση τι κάνετε? Στο τηλεκατευθυνόμενο που έχω (μην γελάτε) έδινα αρκετή σύγκλιση μπροστά. Στην ευθεία ήταν επιεικώς χάλια το τιμόνι αλλά στις στροφές έμπαινε εκεί που ήθελα με την σωστή γραμμή. Εσείς στο Μ3 έχετε δώσει σύγκλιση?
Με το καλο να γινει να γινει το εγκεφαλικο!
Η αλλαγη δεν ειναι για κανεναν απαραιτητη.Μιλαμε για πισταδικο στησιμο.Δεν εχεις λογο να πειραξεις τιποτα σε camber αν δεν σου δωσει το αυτοκινητο σημαδια.
Οσο για την συγκλιση ειχες δωσει μαλλον υπερβολικη για να λες οτι ηταν τραγικο στην ευθεια...Αλλα ακομα και για το στριψιμο η θεωρεια λεει οτι κανει πιο ευαισθητο το τιμονι και στο οριο θα εχεις μουτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-09-09, 00:18
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Για το τηλεκατευθυνόμενο: Θεωρητικά έχεις δίκιο αλλά μηλάμε για τετρακίνηση και για μπροστινό διαφορικό που γίνετε 80%μπλοκέ όταν δίνεις γκάζι και εντελώς ελεύθερο όταν αφήνεις οπότε τα μούτρα έρχονται αλλά με πολύ λανθασμένο setup. Θυσιάζω την ευθεία για να είμαι καλήτερα στις στροφές.

Απλά έθεσα το θέμα camber γιατί δεν θα ήθελα να βγώ προ εκπλήξεως και να πληρώσω ένα πανάκριβο set λάστιχα το οποίο θα φαγωθεί σχετικά γρήγορα. Φυσικά δεν μηλάμε για χρήση πίστας αλλά για καθημερινή, εκεί που τα semi-slick θα ήταν υπερβολή.

P.S. Αν όλα πάνε καλά το εγκεφαλικό έρχεται τέλος Οκτώβρη...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-09-09, 01:07
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Στρατο η επιλογη σεμι-σλικ με βρισκει συμφωνο, αρκει να εχεις τη διαθεση να δινεις καθε 15.000 χλμ. (καλη χρηση) 1600 ευρω. Μιλαω για τα michelin pilot sport CUP.
Ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασω. Στο δικο μου ειμαι στο τριτο σετ τωρα.
Βεβαια οταν τα βαλεις σε πιστα μη περιμενεις να κρατησει..
πχ το ενα σετ cup με 2 trackday μου κρατησε 6.000 χλμ.
Το λαστιχο αυτο θελει -1.5 με -3 μοιρες καμπερ εμπρος πισω για να δουλεψει σωστα .
Εννοηται στη πιστα θελει τουλαχιστων -3.
Τα δικα σου top mounts ειναι ρυθμιζομενα μεχρι ενα σημειο..πιστευω μεχρι -2 το πολυ και η ρυθμιση τους ειναι ευκολη υποθεση..απλα το κανεις μονο σου με μια φωλια και ενα σφυρι..Αν και θα πρεπει να σπασεις καποιες ασφαλειες-οδηγους πανω σε αυτα..το οποιο επιβαλεται.

Επισης στη βροχη δε τα φοβαμαι καθολου...κρατανε πολυ σε σημειο που σε κανει να απορεις..θελει προσοχη μονο σε περιοχες του δρομου που κρατανε πολυ νερο (αυξημενη υδρολισθηση) επειδη δεν εχει μεγαλο βαθος το πελμα.

Αυτα με τα ημι-σλικ...ας συνεχισουμε με γεωμετρια μιας και αυτο ειναι το θεμα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-09-09, 05:36
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το τηλεκατευθυνόμενο: Θεωρητικά έχεις δίκιο αλλά μηλάμε για τετρακίνηση και για μπροστινό διαφορικό που γίνετε 80%μπλοκέ όταν δίνεις γκάζι και εντελώς ελεύθερο όταν αφήνεις
Σορρυ αλλα εμενα που το ανοιξα το μπροστινο ''διαφορικο'' ειναι κολλημενο!!! Δεν εχει γκρουπ...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-09-09, 11:27
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
m-power > Μην παραπονιέστε φίλε για τις αντιπροσωπείες στην Ελλάδα, ξέρω τι σου λέω. Εγώ το πήγα 3 φορές στην Ζυρίχη για ευθυγράμμιση, πλήρωσα (την 1η φορά) 200 ευρώ για την ευθυγράμμιση και λάθος ήταν (ακόμη και την 3η φορά δεν μπορούσαν να το κάνουν ευθυγράμμιση). Μετά πήγα μέχρι την αντιπροσωπεία στη Στουτκάρδη όπου το έκαναν σωστά, και εκεί πλήρωσα 280 ευρώ (συν τα καύσιμά μου φυσικά άλλα 60 ευρώ).

strato > Ποια ημισλικ θέλεις να βάλεις ? Ο m-power σωστά μίλησε πάντως ότι όταν βάλεις τα λάστιχα, πρέπει να δεις τι φθορά έχεις και μετά να κάνεις κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-09-09, 17:58
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Δεν έχω καθόλου εμπειρία απο semi-slick. Έλεγα για για Toyo proxes R-888 αν και τα Cup έδειξαν πολύ καλή απόδωση, τουλάχιστον στην Πίστα για τον Μάνο. Συμφωνώ και εγώ πως καλά θα ήταν να δώ πρώτα την συμπεριφορά τους και μετά οποιαδήποτε αλλαγή στην ρύθμηση. Δεν θέλω να σας χαλάσω άλλο το thread. Τα άσκοπα μυνήματα ας καθαριστούν καλήτερα. Θα ανοίξω ενα δικό μου για semi-slick και Ε92 όταν έρθει η ώρα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-11-10, 13:07
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Υπάρχει το εξής θέμα ...

Πρέπει να κάνω ευθυγράμμηση 1-0

Το αμάξι όμως ΔΕΝ έχει μαμά βάρος (υπολογίζω καμια 80 με 100 κιλά κάτω και μπρος και πισω) 2-0

Το αμάξι όμως φοράει μαμά εντελώς ανάρτηση 3-0

Συνεπώς τι ισχύει από τα μαμά σπεκς όσον αφορά τη ρύθμιση και το inspection condition που αναφέρει η πε εμ βε εδώ ??? http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ostcount=37???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 09-11-10 στις 13:10
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-11-10, 12:06
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει το εξής θέμα ...

Πρέπει να κάνω ευθυγράμμηση 1-0

Το αμάξι όμως ΔΕΝ έχει μαμά βάρος (υπολογίζω καμια 80 με 100 κιλά κάτω και μπρος και πισω) 2-0

Το αμάξι όμως φοράει μαμά εντελώς ανάρτηση 3-0

Συνεπώς τι ισχύει από τα μαμά σπεκς όσον αφορά τη ρύθμιση και το inspection condition που αναφέρει η πε εμ βε εδώ ??? http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ostcount=37???
ή βαζεις αναρτησάκι csl ή βάζεις ρυθμιζόμενη!!!!!!χαχαχαχαχα

κάνε βρε παπαρ ευθυγράμιση για το Μ3 και θα είσαι οκ!!! φορας και λαστιχάκι κ ζαντάκι...η διαφορά στο csl πρεπει να είναι στο bound-rebound της ανάρτησης αν δεν κάνω λάθος και ολιγον στο υψος αλλα αυτο δεν επηρεαζει την ευθυγραμιση.
απο το πιο πανω file που εβαλες υπάρχει διαφορά στο csl λίγο στις γωνίες και η πιο σημαντική ειναι η σύγκλιση...

οι γωνίες είναι λίγο μικρότερες αλλα είναι λίγο πιο χαμηλό ΚΑΙ φοραει και cup...μην πας προς τα κει....

αν θες κάνε σύγκλιση απο το csl να στρίβει λίγο πιο γρήγορα...α ξέχασα εσυ δεν στρίβεις πας ευθείες....χαχαχαχαχαχα:ba nghead:

κανε την μαμα ρεεεεεεεεε
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-11-10, 14:34
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Ρε μλκ άλλο ρωτάω ...

με το βάρος να είναι πλεόν και μικρότερο και με άλλη κατανομή και δεδομένου ότι η ανάρτηση είναι η μαμά

1ο ερώτημα ... πρέπει να κινηθώ στο κάτω όριο ??? στο άνω όριο??? ή δεν έχει σημασία ??? όσον αφορά το εύρος των γωνιών

2ο ερώτημα ... το σετάρισμα σύμφωνα με το TIS (κοινό για 46 και τσε ες ελ) είναι από 68 κιλα στα καθίσμα και 14 στο πορτ μπαγκάζ και τεπόζιτο ... πρέπει να τροποποιηθεί αυτό ??? (ας πούμε για το μαμά 46 δίνει όσο γαι το csl)

p.s. άσε τα στριψίματα μη σου φύγει κανάς πόντος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.