Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-15, 11:38
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
disa

καλημερα σας και καλη μεγαλοβδομαδα....εχω αλλαξει και τους δυο Λ....αυτο εδειχνε ο κομπιουτερ...αλλα τελικα καταλαβα οτι ειναι η DISA ( ρυθμιζει τον αερα με την παταλουδα) ..η οποια δεν εχει αισθητηρα και μεταφερει την βλαβη στον αισθητηρα,,Λ.....προκειται για bmw 316 τετραπορτη του 2001...το ρελαντι μου ειναι χαλια....καταναλωση μεγαλη... σβηνει μερικες φορες οταν σταματαω....εχω μονιμα την ενδειξη check στο ταμπλο.....υπαρχει τροπος να μαθω τον σιριακο αριθμο να το παρααγγειλω στο ebay...εδω στοιχιζει περιπου 420 ευρω.....στο e bay την βρηκα 130 ευρω + εξοδα αποστολης...αν γνωριζει καποιος πως βρισκουμε τον σιριακο αριθμο , ας με ενημερωσει ....ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-15, 12:05
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Η Disa έχει p.n. 11611438404....αλλά τα συμπτώματά σου δεν έχουν καμία σχέση με πρόβλημα στη disa νομίζω...μόνος σου το έβγαλες το συμπέρασμα ότι φταίει η disa;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-15, 12:11
Το avatar του χρήστη nikos e46
nikos e46 Ο χρήστης nikos e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Μηνύματα: 18
nikos e46 is on a distinguished road
εάν το μοτέρ σου είναι m43 δοκίμασες να καθαρίσεις τον αισθητήρα ρελαντί;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-15, 12:33
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
τελικο συμπερασμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Disa έχει p.n. 11611438404....αλλά τα συμπτώματά σου δεν έχουν καμία σχέση με πρόβλημα στη disa νομίζω...μόνος σου το έβγαλες το συμπέρασμα ότι φταίει η disa;
οτι φταιει η DISA ειμαι κατα 90% σιγουρος.....Αλλαξα τους Λ....αλλαξα το λουφτ...αλλαξα τον ρυμθιστη ρελαντι......μενει μονο η DISA..!!!!! ακουγεται η πεταλουδα εντονα....οταν δουλευει τον ο κλιματισμος ο θορυβος γινεται εντονοτερος ....η διαγνωση δειχνει παντα Λ...διοτι δεν υπαρχει αισθητηρας στη DISA. Αν εχω κανει λαθος εκτιμηση εγω κ ο μηχανικος που συμφωνει με αυτο....τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-15, 12:51
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Η disa, εάν το σκέφτομαι σωστά, δεν επηρεάζει μίγματα για να δείξει κάτι ο λ. Απλά αλλάζει τη διαδρομή (και όχι την ποσότητα) του εισερχόμενου αέρα στην πολλαπλή...ενεργοποιείται στιγμιαία σε συγκεκριμένες στροφές (4000~4800). Επίσης ο κλιματισμός τι σχέση έχει με τη disa;;
Επίσης, όταν η διάγνωση βγάζει πρόβλημα στον λ, το πρόβλημα είναι ο λ και όχι κάτι άλλο...ο λ απλά διαβάζει...και στέλνει σήμα στην ECU για τα μίγματα...
Επίσης, δεν σβήνει το μοτέρ αν έχει πρόβλημα η disa...πολλοί την έχουν αφαιρέσει...

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με...
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 06-04-15 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-15, 13:23
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Είναι πολύ εύκολο να δεις αν η DISA θέλει αλλαγή, απλά βγάλε τη και δες αν χτυπάει εσωτερικά η πεταλούδα στον πίρο.

Βέβαια συμφωνώ με τον 6κύλινδρο ότι δεν ευθύνεται για τα προβλήματά σου.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-15, 21:45
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
τα συμπτωματα που περιγραφεις(εκτος της λιγο αυξημενης καταναλωσης ), δεν εχουν να κανουν με την disa.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-15, 09:37
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ....ΟΛΑ ΚΑΛΑ

Τελικα λυτρωθηκα με το προβληματακι μου....
Αλλαξα το ΜΑΦ.....και τελος. Το διαγνωστικο εδειξε σωστη λειτουργια και στους Λ...οποτε ο χαλασμενος ΜΑΦ εδινε λαθος μηνυμα και για τους Λ..... τελος καλο ...ολα καλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.