Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 16-03-13, 02:14
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Νέα καθαρή μέτρηση κατανάλωσης από 10,5 με 11 σε βενζίνη 12 με 12,5 στο υγραέριο για μικτές συνθήκες χωρίς όμως κίνηση η μποτιλιαρίσματα, ενώ τα μισά χλμ είναι πάντα Εθνική με ταχύτητες 160 πάνω, κάτω.
Νομίζω είναι καλά αν υπολογίσουμε και το extra βάρος σχεδόν ενός ατόμου από την εγκατάσταση και το επιπλέον καύσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 24-04-13, 01:56
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Ενημέρωση συνέχεια

Με καθυστέρηση λόγω φόρτου εργασίας ενημερώνω.

Μετά από 1 μήνα καλής λειτουργίας ξανά ρεταρίσματα. Το πρόβλημα αυτή τη φορά ήταν πρόβλημα στο 4ο μπεκ του υγραερίου. Έγινε η αλλαγή ξανά ρύθμιση και πάλι όλα καλά. Στο μεταξύ και επειδή στα ρεταρίσματα άνοιξε λαμπάκι μηχανής και καταγράφηκε 2-3 φορές βλάβη στο θερμοστάτη έγινε και εκεί αλλαγή. Κόστος 117 ευρώ συνολικά στο Carlo.

Μέση κατανάλωση μετά από νέες μετρήσεις 12-12,5 λίτρα σταθερά από 10,5 με 11 της βενζίνης.

Σήμερα πρόσθεσα 600 ml λάδι μετά από κίτρινο λαμπάκι χαμηλής στάθμης. Δεδομένου ότι μέχρι σήμερα δεν συνήθιζα να προσθέτω μεταξύ των αλλαγών λαδιού κάθε 10000 χλμ ελπίζω να μην πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ. Ίσως βέβαια να είναι σύμπτωση αφού σε κάθε αλλαγή είμαι μπροστά και τους λέω να μην βάζουν παραπάνω οπότε μπορεί να ήταν από την αρχή χαμηλά. Ίσως πάλι να είναι φυσιολογικό αφού πλέον η καύση με υγραέριο έχει σημαντικά μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Τέλος τα κομπιάσματα και τα σβησίματα δεν έχουν διορθωθεί πλήρως αλλά έχουν βελτιωθεί σε ένα ποσοστό 90% θα έλεγα. Πχ κομπιάσματα έχω μερικές φορές σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και τις στροφές κάτω από 1500. Το σβήσιμο μου κάνει συνήθως στην όπισθεν σε μανούβρες παρκαρίσματος και όχι πλέον σε στάση από κίνηση. Αυτό καμιά φορά αλλά πολύ ποιο σπάνια το κάνει και στη βενζίνη. Μου πρότειναν να αλλάξω μοτέρ ρελαντί. Εσείς τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 12-07-13, 22:02
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Τρία χρόνια χωρίς προβλήματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρασα μία βόλτα από το συνεργείο της BMW σήμερα για να επαναφέρω τις στοφές του ρελαντί στις 720 διότι για δοκιμή της είχαμε πάει 770. Κατά την ανάγνωση του εγκεφάλου βγήκε μία καταγραφή βλάβης (πριν 20 ώρες) στον αισθητήρα Λ μετά τον καταλύτη. Να αρχίσω να ανησυχώ.
Αρχίσαν βλάβες από το αέριο ?

Σήμερα πάντος με την θερμοκρασία 14-18 νομίζω ήταν αισθητά καλύτερο το αυτοκίνητο. Δεν μου έσβησε καθόλου και δεν έκανε κάποιο έντονο κόμπιασμα.

Κατάφερα σήμερα επίσης να επικοινωνήσω με τον εγκέφαλο του αερίου.
Με windows 7 & 64bit παρακαλώ, απευθείας γιατί με virtual pc δεν έπαιζε.
Επισυνάπτω τις ρυθμίσεις αυτές όπως έχουν γίνει μέχρι σήμερα.
Τελικά έχουν γίνει manual ρύθμισεις. Αυτό τα κατάλαβα γιατί παίζοντας λίγο στα αυτόματα προγράμματα οικονομικό, κανονικό και σπορ το αυτοκίνητο πάντου ήταν εμφανώς χειρότερο.

Εχω βάλει υγραεριο από τον Μάρτιο 2010.Το αυτοκίνητο έχει κάνει 50.000 χλμ περίπου και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα που να ωφελείται στο υγράεριο.
Μιλάμε για Ε46 στεπτρονικ 2800 κ.ε. Του 2000 με 255000 χλμ.ΟΣον αφορά την οικονομία έχουμε και λέμε.
Κατανάλωση με βενζίνη περίπου 12-13 στα 100 χλμ.Με υγράεριο περίπου 14-15 στα εκατο(εντός πόλης αμφοτερες).διαφορα τιμής βενζίνης (σούπερ αμόλυβδη) και υγραεριου περίπου 1 ευρώ στο λιτρο.(Ισως να είναι και παραπάνω).
Δηλαδή 1.90χ12=22.80
15χ0.90=13.50
Διάφορα =9.30 ευρώ στα 100 χλμ.ητοι 9.30χ 500=4650 ευρώ συνολικά.
Κόστος τοποθέτησης μαζί με υπουργείο και ΚΤΕΟ 1850 ευρώ.
Τελική διάφορα =2850 ευρώ.δηλαδη σε λίγο θα απόσβεσω και την αξία του αυτοκινήτου μου μιας και δεν πιάνει πάνω από 3500-4000ευρω.

Sras
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 12-07-13, 22:34
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sras Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω βάλει υγραεριο από τον Μάρτιο 2010.Το αυτοκίνητο έχει κάνει 50.000 χλμ περίπου και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα που να ωφελείται στο υγράεριο.
Μιλάμε για Ε46 στεπτρονικ 2800 κ.ε. Του 2000 με 255000 χλμ.ΟΣον αφορά την οικονομία έχουμε και λέμε.
Κατανάλωση με βενζίνη περίπου 12-13 στα 100 χλμ.Με υγράεριο περίπου 14-15 στα εκατο(εντός πόλης αμφοτερες).διαφορα τιμής βενζίνης (σούπερ αμόλυβδη) και υγραεριου περίπου 1 ευρώ στο λιτρο.(Ισως να είναι και παραπάνω).
Δηλαδή 1.90χ12=22.80
15χ0.90=13.50
Διάφορα =9.30 ευρώ στα 100 χλμ.ητοι 9.30χ 500=4650 ευρώ συνολικά.
Κόστος τοποθέτησης μαζί με υπουργείο και ΚΤΕΟ 1850 ευρώ.
Τελική διάφορα =2850 ευρώ.δηλαδη σε λίγο θα απόσβεσω και την αξία του αυτοκινήτου μου μιας και δεν πιάνει πάνω από 3500-4000ευρω.

Sras
Θα βοηθούσε να μας πεις τι σύστημα έχεις βάλει και που
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.