Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 28-08-08, 12:09
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε kona εγω εβαλα τον συναγερμο μου σε ενα δικο μου μαγαζι και ο συναγερμοσ δουλευι κανονικοτατα χωρισ να ξεκλειδωσω κανενα software κλειδωνω και οπλιζω και αφοπλιζω με τον κλειδι κανονικα ο συναγερμοσ μου ειναι serpi star (ιδιοσ με τουσ ΜΕΤΑ)και δουλευουν ολα αψογα.οποτε πιστευω οτι κατι αλλο συμβαινει και που μαλλον οφειλεται στην τοποθετηση.
Εχεις δικιο, αλλά σε μερικά μοντελλα η BMW ειχε ανοικτο το software και σε μερικά οχι.

Οποτε ειναι θεμα τι ισχυει στο μοντελλο του φιλου μας.

Αν το εξετασει και δει οτι πραγματι το S/W ειναι ανοικτο να δεχεται συναγερμο, τοτε εχει να κανει με την τοποθετηση.

Ας μας πει ο φιλος ATEL αν του περασαν καλωδια 'η απλα το συνεδεσαν ΜΟΝΟ στο can-bus?????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konas : 28-08-08 στις 12:14
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-08-08, 12:18
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
Α οκ εφοσων υπαρχουν αυτοκινητα που ειχαν κλειστο και ανοιχτο sftw τοτε πραγματι μπορει να υπαρχει θεματακι οποτε περιμενουμε να δουμε τι θα μασ πει ακι ο φιλοσ να βγουμε και απο την περιεργεια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-08-08, 12:20
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Να προσθεσω οτι αν γινει η τοποθετηση μεσω can-bus ΔΕΝ χρειαζεται συνδεση με κανενα αλλο καλωδιο (πχ για πορτμπαγκαζ, καπω κλπ). Παρακαλουθουνται ολα On-line απο το can-bus
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-08-08, 12:23
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
ΤΙ ΝΑΠΩ; υποτιθεται οτι πηγα και κορυφη συναγερματζη στην θεσσαλονικη. Τωρα το τι εγινε στην τοποθετηση δεν ξερω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-08-08, 12:27
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atel Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙ ΝΑΠΩ; υποτιθεται οτι πηγα και κορυφη συναγερματζη στην θεσσαλονικη. Τωρα το τι εγινε στην τοποθετηση δεν ξερω.

Ρωτησε τον:
α) συνδεσε δικα του καλωδια ή τον εβαλε μεσω can-bus?
b) Τσεκαρε αν το software ηταν ανοικτο?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-08-08, 12:28
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
απο οτι μου ειπε ο τυπος εχει συνδεσει τα φλας.
συγκεκριμενα μου ειπε οτι αν εβαζε τον MED θα συνδεε 2 φλας, ενω τωρα που εβαλα τον ΜΕΤΑ συδεσε 6 καλωσια απο τα φλας.
Δεν ξερω τι αλλο εκανε.
Την δευτερα μου ειπε να παω σε καποιον απο την BMW να ξεκλειδωσει τη θυρα του συναγερμου και θα πραξει αναλογα.
Δεν ξερω τι να πω. Για εναν συναγερμο πηγα και κατεληξα να βρισκομαι συναχεια στο μαγαζι του. Αναθεμα την ωρα που τον εβαλα.
Τελικα ισχυει η αποψη πως αν δεν ειναι κατι απο το εργοστασιο μην το βαζεις μετα!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-08-08, 13:28
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Αρα τον εχει συνδεσει εξωτερικά και οχι μεσω can-bus.
Αλλιως θα ηταν μια φισα ολη κι ολη, στη προβλεπομενη πορτα του can-bus.

Γιαυτο και σου χτυπαει ο συναγερμος οταν ανοιγεις το πορτ μπαγκαζ.
Βλεπει τη διαφορα τασης που συμβαινει και χτυπαει.
Ενω αν το ειχε συνδεσει μεσω can-bus θα δουλευε ακριβως οπως πρωτα (που περιγραφεις προηγουμενως) χωρις να χτυπαει. Επισης θα ενεργοποιουνταν και με κλειδωμα με το κλειδι στην κλειδαρια κλπ

Ειναι πολυ πιθανο οτι η BMW θα σου ζητησει χρηματα για να ανοιξει τη θυρα του συναγερμου.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-08-08, 07:49
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Απο οτι μου ειπε το αμαξι δεν ειναι can bus αλλα είναι k-line. Δεν ξερω τι μπορει να σημαινει αυτο. Προκειται για ενα μοντελο ε46 του 2002-03 απο γερμανια. Υποτιθεται πηγα και σε "τσακαλι" εγκαταστατη.

Ρε παιδια , μηπως ξερετε καποιον στην Σαλονικη καλο τεχνικο για να τοποθετησω συναγερμο, στην περιπτωση που δεν βρω ακρη ή δεν μου αντικαταστησει τον ηδη υπαρχον συναγερμο ο τυπος;

εχουν σπασει τα νευρα μου. Επρεπε να παω να βαλω εναν gemini που ειναι και χρονια στην πιατσα των συναγερμων.Τι να πω;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-08-08, 20:00
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
το αυτοκινητο εφοσων ειναι 2002-03 ειναι στανταρ can bus στην θεσσαλονικη υπαρχουν αρκετοι που ειναι καλοι στη δουλεια τουσ αν θελεισ στειλε μου πμ να σου πω!!!!!και ισωσ διορθωσεισ και τον ιδιο συναγερμο χωρισ να χρειαστει να τον αλλαξεισ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-09-08, 09:25
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Καλημερα και καλο μηνα σε ολους.
Αρχιζω να βρισκω μια ακρη στ θεμα μου. Βασικα εκανα την αρχη τηλεφωνοντας στην BMW Αδαμιδης και με ενημερωσαν οτι το αμαξι ειναι can bus.
Οποτε θεωριες του τυπου K-Line , συμφωνα με τα λεγομενα αυτου που μου περασε τον συναγερμο, ειναι αβασιμες (για να μην πω κατι αλλο).
Αντε να δουμε....σιγα σιγα μεχρι να το πουλησω θα εχω καταφερει να τοποθετησω εναν καλο συναγερμαο:::::)))))
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.