Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-12-08, 17:03
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
απλως να προσθεσω οτι το μπρος-πισω ή το "χιαστι" των ελαστικων, εχει λογικη σε πολλα αυτοκινητα. οπου και αν εχουν την κινηση. ετσι τουλαστιχον λενε καποιοι παλιοι λαστιχαδες και τεχνικοι εταιριων. λογος, η ομοιομορφη φθορα των ελαστικων.
φυσικα πρεπει να γινεται σε τακτα χρονικα διαστηματα (π.χ. καθε 10000) και οχι οταν τα μεν ή τα δε λαστιχα εχουν γινει ρεταλια. τοτε πραγματι δεν εχει λογικη και ειναι και επικινδυνο.
γενικα το ελαστικο ειναι ενα παρεξηγημενο εξαρτημα. λιγοι του δινουν τη σημασια που του αξιζει. κακως αν σκεφθουμε οτι αυτο το φθηνο κομματι καουτσουκ, φερνει σε επαφη με το δρομο εξοπλισμο πολλαπλασιας αξιας. και παρολα αυτα το παραμελουμε.
ο καλυτερος και φθηνοτερος τροπος να βελτιωσει και να κανει ασφαλεστερο το αυτοκινητο του καποιος, ειναι επιλεγοντας τα καταλληλα ελαστικα. και φυσικα να τα προσεχει, να τα συντηρει σωστα και να τα αλλαζει πριν αυτα γινουν "ξυλα" και ανεξαρτητως βαθους πελματος.
αντιθετως βλεπουμε πολλους να ξεκινανε αντιθετα, βελτιωνοντας αλλα σημεια και καταληγουν στο τελος στα ελαστικα.
στον φιλο εχω να προτεινω να αλλαξει και τα τεσσερα λαστιχα. να μην κανει οικονομια στην ασφαλεια. οσο για ευθυγραμμιση εχω ακουσει οτι ο σπανος στη συγγρου εχει το καλυτερο μηχανημα στην ελλαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-08, 18:17
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
απλως να προσθεσω οτι το μπρος-πισω ή το "χιαστι" των ελαστικων, εχει λογικη σε πολλα αυτοκινητα. οπου και αν εχουν την κινηση. ετσι τουλαστιχον λενε καποιοι παλιοι λαστιχαδες και τεχνικοι εταιριων. λογος, η ομοιομορφη φθορα των ελαστικων.
φυσικα πρεπει να γινεται σε τακτα χρονικα διαστηματα (π.χ. καθε 10000) και οχι οταν τα μεν ή τα δε λαστιχα εχουν γινει ρεταλια. τοτε πραγματι δεν εχει λογικη και ειναι και επικινδυνο.
γενικα το ελαστικο ειναι ενα παρεξηγημενο εξαρτημα. λιγοι του δινουν τη σημασια που του αξιζει. κακως αν σκεφθουμε οτι αυτο το φθηνο κομματι καουτσουκ, φερνει σε επαφη με το δρομο εξοπλισμο πολλαπλασιας αξιας. και παρολα αυτα το παραμελουμε.
ο καλυτερος και φθηνοτερος τροπος να βελτιωσει και να κανει ασφαλεστερο το αυτοκινητο του καποιος, ειναι επιλεγοντας τα καταλληλα ελαστικα. και φυσικα να τα προσεχει, να τα συντηρει σωστα και να τα αλλαζει πριν αυτα γινουν "ξυλα" και ανεξαρτητως βαθους πελματος.
αντιθετως βλεπουμε πολλους να ξεκινανε αντιθετα, βελτιωνοντας αλλα σημεια και καταληγουν στο τελος στα ελαστικα.
στον φιλο εχω να προτεινω να αλλαξει και τα τεσσερα λαστιχα. να μην κανει οικονομια στην ασφαλεια. οσο για ευθυγραμμιση εχω ακουσει οτι ο σπανος στη συγγρου εχει το καλυτερο μηχανημα στην ελλαδα.
Φιλε μου κι εσυ εισαι πολυ λαθος

Να γινω ξανα ξεκαθαρος και επιμενω διοτι ηταν η δουλεια μου για αρκετα χρονια.
--- Το εμπρος πισω ειναι μονο για τα αυτοκινητα εμπρος κινησης.- (μιας και δεν ασκειτε καμια δυναμικη στους πισω τροχους των εμπρος κινησης αυτοκινητων) και η φθορα ειναι 3 προς 1.
--- Το "χιαστι" γινονταν στα ελαστικα πριν απο 35 χρονια που ηταν συμβατικα και δεν ειχαν μεταλικο σκελετο (radial).
Φανταστειτε λοιπον ενα σημερινο ελαστικο με μεταλικο σκελετο που εχει παρει μια φορμα καμπερ να παει το μεσα προφιλ εξω, το αμαξι θα παει κατα δια... (ασε που στα περισσοτερα ελαστικα (ασυμμετρα) εχουν εξωτερικο και εσωτερικο προφιλ.

Αν δεν ειστε γνωστες ή ειδικοι μην λετε διαφορα.
Δεν ειναι γνωση οτι απλως εχετε ακουσει απο καπου.
Προσεχεται τι λετε διοτι δινεται λαθος πληροφοριες στα μελη.

Επιμενω!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-08, 18:58
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
And the show begins

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-12-08, 19:07
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Δεν είπα ότι ξέρω και μάλιστα ευχαριστώ που μου είπες ότι δε χρειάζεται!!! Απλά επειδή τα έχω φάει αρκετά και το πίσω μέρος ξεκολλούσε με το παραμικρό το έκανα αυτό για να βγάλω 3-4 μήνες παραπάνω για να αλλάξω και ζάντες! Ξέρω ότι είναι επικίνδυνο αλλά οδηγικά τουλάχιστον εγώ έχω δει μεγάλη βελτίωση μετά από αυτή την αλλαγή άρα θεωρώ ότι το να έχω καλύτερα ελαστικά πίσω είναι λιγότερο επικίνδυνο από το να έχω καλά μπροστά και χειρότερα πίσω!

Όσο για τα νούμερα ξέρω ότι έχει το μηχάνημα απλά ρώτησα μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει άλλα νούμερα και έχει δει καλύτερη συμπεριφορά από το αυτοκίνητο του!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-12-08, 19:23
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
απλως να προσθεσω οτι το μπρος-πισω ή το "χιαστι" των ελαστικων, εχει λογικη σε πολλα αυτοκινητα. οπου και αν εχουν την κινηση. ετσι τουλαστιχον λενε καποιοι παλιοι λαστιχαδες και τεχνικοι εταιριων. λογος, η ομοιομορφη φθορα των ελαστικων.
φυσικα πρεπει να γινεται σε τακτα χρονικα διαστηματα (π.χ. καθε 10000) και οχι οταν τα μεν ή τα δε λαστιχα εχουν γινει ρεταλια. τοτε πραγματι δεν εχει λογικη και ειναι και επικινδυνο.
γενικα το ελαστικο ειναι ενα παρεξηγημενο εξαρτημα. λιγοι του δινουν τη σημασια που του αξιζει. κακως αν σκεφθουμε οτι αυτο το φθηνο κομματι καουτσουκ, φερνει σε επαφη με το δρομο εξοπλισμο πολλαπλασιας αξιας. και παρολα αυτα το παραμελουμε.
ο καλυτερος και φθηνοτερος τροπος να βελτιωσει και να κανει ασφαλεστερο το αυτοκινητο του καποιος, ειναι επιλεγοντας τα καταλληλα ελαστικα. και φυσικα να τα προσεχει, να τα συντηρει σωστα και να τα αλλαζει πριν αυτα γινουν "ξυλα" και ανεξαρτητως βαθους πελματος.
αντιθετως βλεπουμε πολλους να ξεκινανε αντιθετα, βελτιωνοντας αλλα σημεια και καταληγουν στο τελος στα ελαστικα.
στον φιλο εχω να προτεινω να αλλαξει και τα τεσσερα λαστιχα. να μην κανει οικονομια στην ασφαλεια. οσο για ευθυγραμμιση εχω ακουσει οτι ο σπανος στη συγγρου εχει το καλυτερο μηχανημα στην ελλαδα.

Άσχετο...

Η διαφήμιση που έχεις στην υπογραφή σου ψηφίστηκε από τον γερμανικό τύπο ως η πιο πετυχημένη της χρονιάς που πέρασε. Το διάβασα χθες σε γερμανικό περιοδικό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-12-08, 19:45
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspap Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου κι εσυ εισαι πολυ λαθος

Να γινω ξανα ξεκαθαρος και επιμενω διοτι ηταν η δουλεια μου για αρκετα χρονια.
--- Το εμπρος πισω ειναι μονο για τα αυτοκινητα εμπρος κινησης.- (μιας και δεν ασκειτε καμια δυναμικη στους πισω τροχους των εμπρος κινησης αυτοκινητων) και η φθορα ειναι 3 προς 1.
--- Το "χιαστι" γινονταν στα ελαστικα πριν απο 35 χρονια που ηταν συμβατικα και δεν ειχαν μεταλικο σκελετο (radial).
Φανταστειτε λοιπον ενα σημερινο ελαστικο με μεταλικο σκελετο που εχει παρει μια φορμα καμπερ να παει το μεσα προφιλ εξω, το αμαξι θα παει κατα δια... (ασε που στα περισσοτερα ελαστικα (ασυμμετρα) εχουν εξωτερικο και εσωτερικο προφιλ.

Αν δεν ειστε γνωστες ή ειδικοι μην λετε διαφορα.
Δεν ειναι γνωση οτι απλως εχετε ακουσει απο καπου.
Προσεχεται τι λετε διοτι δινεται λαθος πληροφοριες στα μελη.

Επιμενω!!!!!

Ωραια,

Το αρκετα το διεκρινιζεις? Διοτι αν εισαι 30 ετων π.χ. η συνολικη σου εργασιακη πειρα δεν μπορει να υπερβαινει τα 10 ετη. Και αυτό αν δεν σπουδασες απολυτως τιποτα.

Το ότι καποιος εκανε μια δουλεια για ένα διαστημα, δεν τον κανει αυτοματως «ειδικο» σε έναν τομεα που καποιοι αλλοι μπορει να εχουν εκτος από πολλαπλασια εμπειρια και 1-2 πτυχια…

Αντιθετως ο κοσμος είναι γεματος από αποτυχημενους επαγγελματιες οι οποιοι λογω ακριβως αυτης της αποτυχιας, αλλαζουν επαγγελμα. κι εγω φιλε μου δουλεψα ένα καλοκαιρι σε ραφταδικο. Τι να κάνω τωρα? Να κρινω τον αρμανι?

Το Α ώστε να αρχιζεις να αποκτας μια γνωση (διοτι υπαρχουν αρκετα βηματα ως το Ω, π.χ το Β που είναι η ορθογραφια) είναι να μαθεις να διαβαζεις. Κατι που μαλλον εσυ δεν εμαθες ακομα. Ξαναλεω λοιπον και κοιτα και το προηγουμενο ποστ ότι δεν ειμαι κατηγορηματικος στα λεγομενα μου.

Μεταφερω δηλαδη ότι μου ειπαν σε καποιες επισκεψεις μου (όταν εγραφα σε περιοδικα) σε εργοστασια ελαστικων (και σε πιστες για δοκιμη), διευθυντες και τεχνικοι με χρονια εμπειρια σε καθημερινα και αγωνιστικα αυτοκινητα. Το διευκρινιζω.

Κατι παραπανω δηλαδη από το επιπεδο του εποχιακου λαστιχα. Βεβαια τα ιδια εχω ακουσει και από παλιους επαγγελματιες με 30 και 40 χρονια πειρα.

Επιπλεον φυσικα και δεν αναφερομαι σε όλες τις περιπτωσεις και υποπεριπτωσεις (μιας και το εθεσες, όλα τα ελαστικα εχουν μεταλλικο σκελετο? Για πες μας).

Σε απλα ελαστικα το καποιοι κανουν. Σε ελαστικα με ασυμετρο πελμα, η σε ελαστικα με άλλες διαστασεις εμπος πισω εννοειται ότι δεν ισχυει. Συγγνωμη που δεν το ανελυσα αλλα πιστευα ότι θα το καταλαβαινες.
μαθε και κατι άλλο. προφανως και η δικη σου γνωμη (ασχετα αν είναι σωστη ή λαθος) είναι «απλως ότι εχουμε ακουσει από καπου». Το ότι το λες εσυ δεν εχει καμια επιπλεον βαρυτητα, διοτι δεν θεωρεισαι περισσοτερο (ουτε και λιγοτερο βεβαια) αξιοπιστος από τον οποιονδηποτε.

Στα φορουμ γινονται φιλικες συζητησεις, δεν δινονται τεχνικες γνωματευσεις με σφραγιδες και υπογραφες. Και μαλιστα από ατομα που δεν εχουν κανενα τεχνικο και εκπαιδευτικο υποβαθρο ώστε να τεκμηριωνουν μια αποψη. (μην το παρεις στραβα, δεν εννοω εσενα διοτι δεν σε ξερω)


Οποιος θελει πηγαινει σε πιστοποιημενο φορεα ή επιχειρηση και λαμβανει υπευθυνη απαντηση στο ερωτημα του.


Και για να σε μιμηθω σε πρωτο προσωπο βεβαια διοτι απευθυνομαι μονο σε εσενα:
Επειδη αυτοαποκαλεισαι γνωστης και ειδικος δεν σημαινει απαραιτητα ότι εισαι.
Αυτά που λες, για εμας είναι «απλως ότι εχουμε ακουσει από καπου».
Προσεχε να διαβαζεις τι γραφουν οι αλλοι και να απαντας αναλογα, διοτι μπορει να εκτεθεις.

Δεν επιμενω!!!!!!!!!!
(διοτι στο φορουμ περναω καποιες ωρες για ψυχαγωγια. Δεν θελω κανεις να παιρνει πιο σοβαρα απο ότι πρεπει τα λεγομενα μου. Απλως να ακουει μια δευτερη γνωμη και να ψαχνει μονος του το σωστο ή το λαθος).





InsaneDriver, thanks κι εγω σημερα την ειδα. δεν το ηξερα οτι ειχε παρει και διακριση... ειδες η bmw? "ζωγραφιζει" σε ολα τα επιπεδα...

konas,

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sm6 : 06-12-08 στις 19:47
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-12-08, 10:47
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα ότι ξέρω και μάλιστα ευχαριστώ που μου είπες ότι δε χρειάζεται!!! Απλά επειδή τα έχω φάει αρκετά και το πίσω μέρος ξεκολλούσε με το παραμικρό το έκανα αυτό για να βγάλω 3-4 μήνες παραπάνω για να αλλάξω και ζάντες! Ξέρω ότι είναι επικίνδυνο αλλά οδηγικά τουλάχιστον εγώ έχω δει μεγάλη βελτίωση μετά από αυτή την αλλαγή άρα θεωρώ ότι το να έχω καλύτερα ελαστικά πίσω είναι λιγότερο επικίνδυνο από το να έχω καλά μπροστά και χειρότερα πίσω!

Όσο για τα νούμερα ξέρω ότι έχει το μηχάνημα απλά ρώτησα μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει άλλα νούμερα και έχει δει καλύτερη συμπεριφορά από το αυτοκίνητο του!
Σιγουρα σεβομαστε οτι ειναι προσωπικη σου επιλογη αυτο που εκανες, αλλα να λεμε ομως και την πραγματικη τεχνικη αληθεια.
Βαλε λοιπον δυο καινουργια μονο εμπρος καποια στιγμη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-12-08, 10:59
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια,

Το αρκετα το διεκρινιζεις? Διοτι αν εισαι 30 ετων π.χ. η συνολικη σου εργασιακη πειρα δεν μπορει να υπερβαινει τα 10 ετη. Και αυτό αν δεν σπουδασες απολυτως τιποτα.

Το ότι καποιος εκανε μια δουλεια για ένα διαστημα, δεν τον κανει αυτοματως «ειδικο» σε έναν τομεα που καποιοι αλλοι μπορει να εχουν εκτος από πολλαπλασια εμπειρια και 1-2 πτυχια…

Αντιθετως ο κοσμος είναι γεματος από αποτυχημενους επαγγελματιες οι οποιοι λογω ακριβως αυτης της αποτυχιας, αλλαζουν επαγγελμα. κι εγω φιλε μου δουλεψα ένα καλοκαιρι σε ραφταδικο. Τι να κάνω τωρα? Να κρινω τον αρμανι?

Το Α ώστε να αρχιζεις να αποκτας μια γνωση (διοτι υπαρχουν αρκετα βηματα ως το Ω, π.χ το Β που είναι η ορθογραφια) είναι να μαθεις να διαβαζεις. Κατι που μαλλον εσυ δεν εμαθες ακομα. Ξαναλεω λοιπον και κοιτα και το προηγουμενο ποστ ότι δεν ειμαι κατηγορηματικος στα λεγομενα μου.

Μεταφερω δηλαδη ότι μου ειπαν σε καποιες επισκεψεις μου (όταν εγραφα σε περιοδικα) σε εργοστασια ελαστικων (και σε πιστες για δοκιμη), διευθυντες και τεχνικοι με χρονια εμπειρια σε καθημερινα και αγωνιστικα αυτοκινητα. Το διευκρινιζω.

Κατι παραπανω δηλαδη από το επιπεδο του εποχιακου λαστιχα. Βεβαια τα ιδια εχω ακουσει και από παλιους επαγγελματιες με 30 και 40 χρονια πειρα.

Επιπλεον φυσικα και δεν αναφερομαι σε όλες τις περιπτωσεις και υποπεριπτωσεις (μιας και το εθεσες, όλα τα ελαστικα εχουν μεταλλικο σκελετο? Για πες μας).

Σε απλα ελαστικα το καποιοι κανουν. Σε ελαστικα με ασυμετρο πελμα, η σε ελαστικα με άλλες διαστασεις εμπος πισω εννοειται ότι δεν ισχυει. Συγγνωμη που δεν το ανελυσα αλλα πιστευα ότι θα το καταλαβαινες.
μαθε και κατι άλλο. προφανως και η δικη σου γνωμη (ασχετα αν είναι σωστη ή λαθος) είναι «απλως ότι εχουμε ακουσει από καπου». Το ότι το λες εσυ δεν εχει καμια επιπλεον βαρυτητα, διοτι δεν θεωρεισαι περισσοτερο (ουτε και λιγοτερο βεβαια) αξιοπιστος από τον οποιονδηποτε.

Στα φορουμ γινονται φιλικες συζητησεις, δεν δινονται τεχνικες γνωματευσεις με σφραγιδες και υπογραφες. Και μαλιστα από ατομα που δεν εχουν κανενα τεχνικο και εκπαιδευτικο υποβαθρο ώστε να τεκμηριωνουν μια αποψη. (μην το παρεις στραβα, δεν εννοω εσενα διοτι δεν σε ξερω)


Οποιος θελει πηγαινει σε πιστοποιημενο φορεα ή επιχειρηση και λαμβανει υπευθυνη απαντηση στο ερωτημα του.


Και για να σε μιμηθω σε πρωτο προσωπο βεβαια διοτι απευθυνομαι μονο σε εσενα:
Επειδη αυτοαποκαλεισαι γνωστης και ειδικος δεν σημαινει απαραιτητα ότι εισαι.
Αυτά που λες, για εμας είναι «απλως ότι εχουμε ακουσει από καπου».
Προσεχε να διαβαζεις τι γραφουν οι αλλοι και να απαντας αναλογα, διοτι μπορει να εκτεθεις.

Δεν επιμενω!!!!!!!!!!
(διοτι στο φορουμ περναω καποιες ωρες για ψυχαγωγια. Δεν θελω κανεις να παιρνει πιο σοβαρα απο ότι πρεπει τα λεγομενα μου. Απλως να ακουει μια δευτερη γνωμη και να ψαχνει μονος του το σωστο ή το λαθος).





InsaneDriver, thanks κι εγω σημερα την ειδα. δεν το ηξερα οτι ειχε παρει και διακριση... ειδες η bmw? "ζωγραφιζει" σε ολα τα επιπεδα...

konas,
ΑΝΤΕ ΒΑΛΕ ΕΣΥ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΧΙΑΣΤΗ
ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΦΘΑΡΜΕΝΑ ΠΙΣΙΝΑ ελαστικα ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΒΟΛΤΑ (ΜΠΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ)
και γραψε και στο περιοδικο σου τα καλυτερα οτι τελικα ετσι πρεπει να γινεται.

Συγνωμη φιλε μου ετσι ειναι!
ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΕ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΑ.

Απλα λεω απο μια καλη τεχνικη εμπειρια που εχω (που δεν θα δωσω αναφορα απο που την εχω), Τι ειναι σωστο να γινεται και τι ειναι λαθος.
και κανεναν δεν νοιαζει ποιος ησουν ή ποιος ημουν.

Θα πω ομως οτι ημουν και ειμαι μελος σε περισσοτερα απο 30club αυτοκινητων για να δινω τεχνικες πληροφοριες ειχα περισσοτερα απο 100μυνηματα καθε μερα πχ.
δες κατι παλιο που βρηκα πριν 4χρονια
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...php/t-691.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaspap : 07-12-08 στις 11:11
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-08, 11:32
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Για να επιμενω .. κατι ξερω δεν ειναι αναγκη να μαλωνουμε και να γινομαστε ξεφτιλα.

Mπες σε οποιο club θελεις θα με βρεις στο παρελθον με τον ιδιο τιτλο.
Επισης μαθε πως εδινα τις καλυτερες τιμες ελαστικων στην αγορα σε προσφορες για club αυτοκινητων.
Και αν οπως λες πηγαινες σε πιστες για δοκιμες ελαστικων με εταιρειες, εμενα θα με ξερεις σιγουρα επειδη εμενα εστελναν ολες οι εταιρειες στις δοκιμες, διοτι διαμεσου της δικη μου εταιρειας εδιναν τα ελαστικα...

Σταματησα καποια στιγμη αποτομα διοτι εγινε κατι σοβαρο (προσωπικο), διαφορετικα ισως να υπηρχε ακομα αυτη η δυνατοτητα πληροφοριων απο τοτε συνεχως μεχρι σημερα.

φιλικα!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-12-08, 12:49
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
κοιταξε φιλε μου, ξευτιλα δεν γινεσαι επειδη εγραψες την αποψη σου σε ενα θεμα.
γινεσαι ομως, αν η ημιμαθεια σε οδηγει σε κατηγορηματικες εκφρασεις.

για παραδειγμα, ραντιαλ δεν λεγεται ένα ελαστικο επειδη εχει μεταλλικο σκελετο όπως λανθασμενα γραφεις.
Τα Ραντιαλ ελαστικα ονομάστηκαν έτσι γιατι τα «λινά» τους εχουν σχεση 90 μοιρών (κάθετα) προς την περίμετρο του ελαστικου.
Στα παλαιότερα συμβατικά ελαστικά η γωνία των «λινών» ηταν γύρω στις 45 μοιρες σε σχέση με την περίμετρο του ελαστικου.
επιπροσθετα τα περισσοτερα ελαστικα σημερα δεν εχουν μεταλλικο σκελετο, αλλα από ελαφρυτερα υλικα όπως Polyester, Aramid Twaron και Kevlar.

σε οτι με αφορα για να σου φυγει η περιεργεια, ουτε χιαστη κανω ουτε μπρος-πισω (δεν μιλαω στο αυτοκινητο που εχω τωρα που ουτως ή αλλως δεν γινεται, αλλα σε αλλα που γινεται).
επειδη δινω πολλη σημασια στα λαστιχα, τα αλλαζω καθε δυο χρονια το πολυ χωρις να εχουν συμπληρωσει οριο χιλιομετρων.

στις δοκιμες μαλλον δεν ησουνα, διοτι δεν μιλαω για ελλαδα (εχω συμμετεχει σε μια μονο, το 1990, στην οποια δεν ησουν σιγουρα), αλλα για εξωτερικο.
τα λαστιχα τα εφερναν οι ιδιες οι εταιριες με τους τεχνικους και τους επικεφαλης των τμηματων, οι οποιοι μετα ηταν και διαθεσιμοι για ερωτησεις.

επισης εκτιθεσαι σε αυτους που διαβαζουν και εαν δεν ψαχνεις πρωτα, πριν τοποθετηθεις.

Για να σου λυθουν καποιες αποριες και επειδη η γνωση δεν πρεπει να αποτελει προνομιο λιγων, ριξε μια ματια σε αρθρο του Νικου Λουπακη (μηχανολογος μηχανικος ΕΜΠ και παλιος συντακτης των 4Τ)

http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w...11/2008_254754

ή στο βιβλιο «ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ» του Κ. Καββαθα. Τεχνικές Εκδόσεις ΑΕ

μηπως και αυτοι είναι λιγοτερο γνωστες και «ειδικοι» από εσενα? Που προτεινεις εδώ σε άλλο θρεντ σε μελος να βαλει 205/65 μπροστα και 225/60 πισω…
προφανως και η bmw εχει μεσανυχτα και δεν τα εβαλε ετσι από την αρχη.
και μετα εχεις και την αφελεια να λες: «Προσεχετε τι λετε διοτι δινετε λαθος πληροφοριες στα μελη.»

επισης φιλικα
(εννοειται την πλακα μας κανουμε, μην τρελαινεσαι)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.