Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-10, 00:41
spy316 Ο χρήστης spy316 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 81
spy316 is on a distinguished road
Question ψαρωσα με το golf tsi

Καλησπερα παιδια.Το μηνυμα απευθυνεται κυριως στους κατοχους 316.Σημερα οδηγησα το golf tsi (120hp) - πολυ καλη επιταχυνση και μου φανηκε μπροστα στο δικο μου 316 Ε90 ρουκετα...Καλο το 316,σταθερο,οικογενειακο αλλα καλα και τα γκαζια.Υπαρχει τιποτα νεοτερο οσο αφορα την αναβαθμιση του συγκεκριμενου κινητηρα ή το ξεχνάμε;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-10, 11:54
thanosE39 Ο χρήστης thanosE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Μηνύματα: 15
thanosE39 is on a distinguished road
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=24892
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-10, 15:35
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
120hp ειναι ονομαστικα στη πραγματηκοτητα ειναι παραπανω ο 1200αρης tsi βγαζει πανω απο 120 αλογα φανταστητε ο 1400αρης
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-10, 16:36
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
To πιο σωστό στην περίπτωση των 1.6 Ε90 όσον αφορά τα γκάζια και τις βελτιώσεις τύπου 1ου σταδίου, είναι αυτό που είπες δηλ. "το ξεχνάμε".

Το tsi έχει πολύ καλή ροπή στις στροφές λειτουργίας που χρησιμοποιούμε τον κινητήρα μας καθημερινά σε συνθήκες πόλης (1500-3500σ.α.λ.). Ψηλά ψοφάνε με Ψ κεφαλαίο αλλά τι να το κάνεις όταν σου έχει χτίσει 20kgm ροπή στις 2000σ.α.λ.

Ναι βγάζουν περισσότερα απο τα ονομαστικά άλογα τα αργόστροφα TSi , αλλά είναι καθαρά θέμα χρήσης. Για ένα στριφτερό αυτοκίνητο ένας τέτοιος κινητήρας θα το χαντάκωνε θεωρώ μιας και η ροπή-απόκριση σε ψηλές στροφές είναι οτι καλύτερο για στροφές και πίστα. Η ροπή βέβαια είναι οτι καλύτερο για οικονομία και χρήση commuter οπότε η επιλογή κινητήρα (και μετά αυτοκινήτου για εμένα και για πολλούς άλλους κακά τα ψέμματα) είναι ξεκάθαρη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-10, 20:03
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6zylindermaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
To πιο σωστό στην περίπτωση των 1.6 Ε90 όσον αφορά τα γκάζια και τις βελτιώσεις τύπου 1ου σταδίου, είναι αυτό που είπες δηλ. "το ξεχνάμε".

Το tsi έχει πολύ καλή ροπή στις στροφές λειτουργίας που χρησιμοποιούμε τον κινητήρα μας καθημερινά σε συνθήκες πόλης (1500-3500σ.α.λ.). Ψηλά ψοφάνε με Ψ κεφαλαίο αλλά τι να το κάνεις όταν σου έχει χτίσει 20kgm ροπή στις 2000σ.α.λ.

Ναι βγάζουν περισσότερα απο τα ονομαστικά άλογα τα αργόστροφα TSi , αλλά είναι καθαρά θέμα χρήσης. Για ένα στριφτερό αυτοκίνητο ένας τέτοιος κινητήρας θα το χαντάκωνε θεωρώ μιας και η ροπή-απόκριση σε ψηλές στροφές είναι οτι καλύτερο για στροφές και πίστα. Η ροπή βέβαια είναι οτι καλύτερο για οικονομία και χρήση commuter οπότε η επιλογή κινητήρα (και μετά αυτοκινήτου για εμένα και για πολλούς άλλους κακά τα ψέμματα) είναι ξεκάθαρη.
no offense για το σχολιο αλλα ο 1,6 της BMW στροφαρει καλυτερα???????????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-10, 09:44
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πατσίκας Βασίλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
no offense για το σχολιο αλλα ο 1,6 της BMW στροφαρει καλυτερα???????????
Oχι βρε δε παρεξηγούμε, άλλωστε δεν είμαι κανένας κολλημένος με τη bmw ούτε έχω 316

Ωστόσο επειδή τυγχάνει να έχω οδηγήσει και τα δύο, ο κινητήρας της 316 έχει πολύ καλύτερο στροφάρισμα. Απλώνει τη δύναμη μέχρι τις 7000σ.α.λ. ενώ στο golf 122 tsi μετά τις 4500σ.α.λ. πεθαίνει και δε βαράει κόφτη ποτέ (ειδικά αν έχει μεγάλη σχέση στο σασμάν - είναι και θεόμακρα αυτά)

Απο την άλλη, στις χαμηλές στροφές το golf είναι λίγο χειρότερο απ το 325 μου οπότε σκέψου για να μη γίνεται αντιληπτό απο εμένα το χάσμα των 1100κ.εκ. σκέψου πόσο καλή δουλειά έχουν κάνει οι VAG. Aπο αξιοπιστία βέβαια δε ξέρω τι λένε αυτά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6zylindermaniac : 14-06-10 στις 09:51
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-10, 11:03
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
ολα αυτα τα μοτερακια γενιας tsi που εβγαλε το γκρουπ vag ειναι πολυ τιμια για τα λεφτα τους...δεν θα ξεχασω ποτε οταν ξεκινησα να οδηγω που το πρωτο μου αμαξι ηταν ενα golf 3 1.4 8v 60hp...το αμαξι στην εθνικη οδο ηταν επικινδυνο..διοτι απλα δεν ειχε γκαζι καθολου...οι καιροι αλλαξαν απο τοτε και στα περιπου ιδια λεφτα που εκανε το golf τοτε σημερα σου προσφερουν τα διπλα αλογα (122) παλι απο 1.4lt..και απο τα 13kg ροπης πηγαμε στα 20kg...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-10, 20:46
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Τί να το κάνεις το TSI αν έχεις να κάνεις με ένα αυτοκίνητο-περίπτερο φτιαγμένο απο ανθρώπους του μάρκετιγκ για καταναλωτές και όχι απο σχεδιαστές-μηχανικούς για Οδηγούς...

Βλέπεις πια στο δρόμο τον κάθε λούλη και την κάθε κυράτσα να τουρμπίζει με την TSαγιέρα και σε τρώει το χέρι σου να μουτζώσεις.

Καλύτερα το αμάξι μου να έχει τελική 170 και να πιάνει τα 100 κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα αλλά να ξέρω ότι το οδηγώ και συν-ομιλώ μαζί του και δεν με μετακινεί απλώς..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-10, 21:10
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Εαν πιανει τα 100 καθε Πασχα τοτε σιγουρα θα εχεις οσο χρονο θες για κουβεντα!
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-10, 21:16
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί να το κάνεις το TSI αν έχεις να κάνεις με ένα αυτοκίνητο-περίπτερο φτιαγμένο απο ανθρώπους του μάρκετιγκ για καταναλωτές και όχι απο σχεδιαστές-μηχανικούς για Οδηγούς...

Βλέπεις πια στο δρόμο τον κάθε λούλη και την κάθε κυράτσα να τουρμπίζει με την TSαγιέρα και σε τρώει το χέρι σου να μουτζώσεις.

Καλύτερα το αμάξι μου να έχει τελική 170 και να πιάνει τα 100 κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα αλλά να ξέρω ότι το οδηγώ και συν-ομιλώ μαζί του και δεν με μετακινεί απλώς..
Δε θα με χαλαγε να χε λιγα αλογα και ροπη παραπανω ομως το ασθενικο ατμοσφαιρικο μοτερακι μου. Δε ντρεπομαι να πω πως τα ζηλευω αυτα τα τουρμπομοτερακια και μακαρι η BMW να εβαζε τετοια εδω και καιρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.