Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #891  
Παλιά 08-11-12, 21:01
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή ν'αλλάξω και τα μπροστά ή μόνο τα δύο πίσω?
Καλο θα ειναι για αμορτισερ ειδικα να εχουν ομοιομορφη φθορα και τα 4 μπρος πισω. Εχεις μπολικα χιλιομετρα απ οτι διαβαζω, λογικα στους τελειους Ελληνικους δρομους, λογικο να εχουν καταπονηθει κι ειδικα αμα το φορτωνεις κιολας η το πας σε καροδρομους, ειναι οκ στις 80 χιλιαδες χλμ να ειναι για πεταμα. Η διαρροη λαδιου στο αμορτισερ ισως να ειναι τυχαιο γεγονος, αστοχια υλικου που σε συνδυασμο και με τους χαλια δρομους σου εβγαλε αυτο. Μπορει να εχει γινει πχ απο ενα σαμαρακι ή απο ενα 'χασιμο' στο δρομο που ισως να περασες κι εσυ με λιγη παραπανω φορα, δε θελει και πολυ να γινει, δεν εχουμε αγωνιστικες αναρτησεις για αλματα οπως στο wrc, εξαλλου. Θυμαμαι ειχε συμβει σε φιλο με RX8 φορτωμενος και με ατομα πισω δε προσεξε καλα ενα 'χασιμο' του δρομου και επαθε την ιδια ζημια και στα δυο πισω αμορτισερ του.

Εαν σε παιρνει οικονομικα αλλαξε και τα 4 με αυτα που βαζει το εργοστασιο. Αλλιως αν οχι, μετρησε τα σ ενα καλο συνεργειο αναρτησεων σε αμορτισερομετρο να εχεις ενα μπουσουλα σε τι κατασταση ειναι ολα. Τοτε τουλαχιστον να αλλαξεις αυτο με τη βλαβη και το απεναντι του, ωστε να εισαι τουλαχιστον ομοιομορφος στον ιδιο αξονα και για τον αλλο βλεπεις. Αν η μετρηση ομως βγει πολυ εκτος οριων τοτε καλο θα ειναι να τα αλλαξεις ολα.

Για καποια ανταλλακτικα-αναλωσιμα εγω προτεινω μονο τα 'μαμα' κι ας ειναι ακριβα. Ειδικοτερα σε φρενα και αναρτηση καλο θα ειναι να αποφευγονται οι πειραματισμοι.
  #892  
Παλιά 10-11-12, 12:36
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Μιας και λέμε για αμορτισέρ, ποιό νούμερο επι τις 100 (%) σύμφωνα με τα χαρτιά του ΚΤΕΟ μας δείχνει ότι πρέπει να αλλάξουμε το αμορτισέρ? Αν θυμάμαι καλά στο ΚΤΕΟ τα είχαν βγάλει 75% στις 95.000km..
  #893  
Παλιά 10-11-12, 17:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και λέμε για αμορτισέρ, ποιό νούμερο επι τις 100 (%) σύμφωνα με τα χαρτιά του ΚΤΕΟ μας δείχνει ότι πρέπει να αλλάξουμε το αμορτισέρ? Αν θυμάμαι καλά στο ΚΤΕΟ τα είχαν βγάλει 75% στις 95.000km..
Καλη ερωτηση. Δε θυμαμαι κι εγω ακριβως. Κατω απο 40% αλλα παιζει και η αποκλιση μεταξυ τους στον ιδιο αξονα αλλα και μεταξυ των αξονων νομιζω.

Βεβαια, το θεμα αμορτισερ και μετρησεις ειναι ΜΕΓΑΛΟ. Και απο προσωπικη πειρα αλλα και απο οτι εχω διαβασει-δει δε βγαζω ακρη, πραγματικα! Ή δε ξερουν να μετρανε ή τα οργανα ειναι λαθος και κανουν σφαλματα ή θα μας τρελανουν και τα ΚΤΕΟ και τα συνεργεια.

Προσωπικο παραδειγμα:
Με σχεδον ολοκαινουρια αμορτισερ γνησια, μαμα BMW 'Μ' σε ΚΤΕΟ μου τα ειχαν βγαλει αριθμο που ηταν για μετα απο χρηση χρονων και οχι λιγων μηνων. Σχεδον παρομοια με μαμα παλι αλλα νορμαλ αμορτισερ σε συνεργειο.

Επειδη ειναι μεγαλη κουβεντα μηπως θα πρεπει να ανοιχτει ξεχωριστο thread, κι εννοειται οχι μονο για σειρα 1. Νομιζω θα ηταν καλο να μαζευτει λιγη σωστη πληροφορια, εαν δεν εχει ηδη γινει καθως δεν το εχω ψαξει και καθολου στο φορουμ για να πω την αληθεια.
  #894  
Παλιά 10-11-12, 18:45
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
με runflat γιαννη? κατι παιζει νομιζω με τα λαστιχα στην μετρηση
  #895  
Παλιά 11-11-12, 03:51
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
με runflat γιαννη? κατι παιζει νομιζω με τα λαστιχα στην μετρηση
Ναι, με rft. Δε νομιζω να παιζουν ρολο τα λαστιχα καθως δεν ειναι κομματι της αναρτησης. Με αυτη τη λογικη θα επηρεαζαν την αποδοση των αμορτισερ και τα συμβατικα αναλογα τη γομα, τη φθορα τους, το προφιλ κλπ...
  #896  
Παλιά 11-11-12, 16:28
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
δες γιαννη ...το 1ο σχολιο του ραπιντ.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=28890&page=2
  #897  
Παλιά 11-11-12, 17:52
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τι να σου πω, ειδικος δεν ειμαι, οποτε για να μη λεω βλακειες ενω δεν ξερω ας μας απαντησει καποιος πιο σχετικος σε αντιστοιχο ξεχωριστο θεμα.
  #898  
Παλιά 16-12-12, 16:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλο ενα προβλημα χτυπησε αποψε.

Μετα απο μεγαλη βολτα και με λιγο ζορισμα, το αφησα για λιγες ωρες και οταν παω να το ξαναπαρω, με το που βαζω μπροστα και πριν ξεκινησω αναψε η ενδειξη χαμηλης σταθμης νερου. Αυτο δε μου ειχε αναψει ως τωρα. Το σβηνω αμεσως, ανοιγω καπω, ξεβιδωνω προσκετικα την ταπα στο τακακι διαστολων και ο ενδεικτης ειχε χαθει, οπως και το νερο απο μεσα στο τακακι. Ενα γρηγορο τσεκ στο χωρο της μηχανης διαπιστωνω ελαφρα διαρροη κατα 90% απ το σωληνακι υπερχειλισης στο σχεδιο το Νο. 11

http://www.realoem.com/bmw/showparts...20&hg=17&fg=05

Συμπληρωνω νερο, πηρε ενα μπουκαλι μεγαλο μολις, ξαναβαζω μπροστα μια χαρα. Με αυτη τη δοκιμη δεν ετρεξε νερο καθολου, το μοτερ ηταν ακομα κρυο, δεν πηρε ουτε το βεντιλατερ. Εκανα μια διαδρομη απο Κηφισσια Πειραια απο Εθνικη, Καβαλας, Σχιστο, με πολυ χαλαρους ρυθμους και δροσουλα εξω, δεν το πιεσα καθολου, οταν εφτασα σπιτι το ξανατσεκαρα, ειχε δακρυσει λιγακι απ το σωληνακι αυτο στο σημειο που περναει κατω απ το πλαστικο κομματι της εισαγωγης αερα. Απ οτι το ειδα και 'live' αυτο το σωληνακι ουσιαστικα αποτελειται απο 3 κομματια, 2 ελαστικα κι ενα μεταλλικο ( που μεταξυ τους δενουν με σφιχτηρακια. Απ τη μια πιανει πανω στο τακακι διαστολων, στην ταπα εξαερισμου που δουλευει και ως ανακουφιστικη βαλβιδα και η αλλη του πλευρα καταληγει σε σωληνωμα νερου προς το ψυγειο, ωστε αν ανεβει η πιεση στο κυκλωμα, ανοιγει η ταπα και διοχετευει νερο σαν 'by pass' ανακουφιστικη βαλβιδα-ασφαλιστικο για να ριξει την πιεση και μετα η ταπα ξανακλεινει μολις πεσει η πιεση. Μαλλον οταν το πιεσα τ αμαξι ανεβηκε η πιεση στο κυκλωμα, ανοιξε η βαλβιδα και περνωντας νερο με πιεση στο σωληνακι, το σημειο εκεινο δεν αντεξε την πιεση και πεταξε τα νερα. Ειχε σημαδια απο νερο και αντιψυκτικο και στην περιοχη εκει προς τα πισω απ το σωληνακι. Μετα εκλεισε η βαλβιδα και τουλαχιστον δεν ψεκαζε ή ετρεχε νερο 'μπουργάνα'.

Τον τελευταιο καιρο ειχα παρατηρησει οτι ειχε πεσει λιγο η σταθμη στο τακακι, δεν ειχε αναψει ομως ενδειξη, του ειχα συμπληρωσει λιγο νερακι μαλιστα. Συνηθως συμπληρωνα ενα ποτηρι νερο καθε χρονο. Πιο πολυ πτωση σταθμης ειχα μετα απο ζεστα καλοκαιρια και 'ζορια' στο μοτερ απο μενα. Οποτε δεν ανησυχησα. Ομως επισης τελευταια σα να μου μυριζε κατι απ το μοτερ οταν το δουλευα αρκετα, και δεν ηταν μυρωδια λαδιου ουτε καυσαεριου ουτε καυσιμου, μου θυμιζε λιγο τη χαρακτηριστικη διαπεραστικη μυρωδια γλυκολης και ζεστου νερου, ακομα ειχα παρατηρησει εκει που παρκαρω κηλιδες και δεν ηταν λαδι αλλα νερο, εκει δεν ειχα δωσει και τοσο σημασια καθως τη μια βροχες, την αλλη η καθαριστρια εριχνε νερα στην πυλωτη, ελεγα θα ναι νερα, οχι απ το μοτερ. Το ειχα υποψιν αυριο Κυριακη με την ησυχια μου να το 'ψαχνα μηπως και ηταν διαρροη και η διαρροη με βρηκε απο μονη της Σαββατο βραδυ!
Εχασα και μια 'σημαντικη' συναντηση με αυτα και μ'αυτα!

Οποτε παμε γι αλλαγη αυτου του σωληνα και επι τη ευκαιρια θ αλλαξω και αντιψυκτικο υγρο σε ολο το κυκλωμα αφου εχω και καιρο να το κανω. Τωρα μηπως θα πρεπει ν αλλαξω και τους υπολοιπους σωληνες νερου στο μοτερ ή εστω να τους τσεκαρω?.. Οπτικα ολα φαινονται οκ, ουτε σκασμενοι, φουσκωμενοι, πρησμενοι, ξεραμενοι, αλλα να το αποτελεσμα...

Το μοτερ με το που καβατζωσαμε τις 200και χιλιαδες χιλιομετρα νομιζω εχει αρχισει και γινεται σοβαρα αναξιοπιστο κι επιρρεπες σε βλαβες που μπορει να σε βγαλουν εκτος ευκολα...Ιδια σχεδον βλαβη ειχα παθει στο παλιο Καντετ, αλλα ηταν σχεδον 30 χρονων...
Σε συνεχεια του προηγουμενου ποστ που το ειχα ξεχασει και το ειχα αφησει ανενημερωτο να σημειωσω πως το σωληνακι υπερχειλισης ηταν, αλλαχτηκε με νεο, αλλαξα και ψυκτικο υγρο μηχανης καθως και τις δυο ταπες του ψυγειου απο κατω. Οταν πηγαμε να βγαλουμε τη μια εσπασε στη μεση κι εμεινε να φαινεται το σπειρωμα μονο με το o ring που στεγανοποιουσε! Οποτε πηρα 2 καινουριες και τις αλλαξα και τις δυο για να χω το κεφαλι μου ησυχο.

Επισης αλλαξα και μπουζι, με βγαλανε περιπου 50.000χλμ απ την προηγουμενη αλλαγη και το σερβις εγινε συμφωνα με την ενδειξη του bc. Θα ανεβασω και φωτος με την κατασταση των παλιων μπουζι να δειτε και να μου πειτε οι πιο εμπειροι και γνωστες πως τα βλεπετε.

Εγω καλα τα ειδα, ουτε καρβουνιλες, ουτε ασπριλες, ουτε σπασμενες, λιωμενες ακιδες, ουτε λαδίλες, βγηκαν οκ χωρις προβληματα, δειτε τις φωτος κι εσεις και πειτε αποψεις.

Οι φωτος απ τα μπουζι να γραψω οτι ηταν με φλας και χωρις στον παγκο της κουζινας του σπιτιου μου! Ισως να 'εχασε' λιγο λογω των φωτογραφιων η αληθινη τους εικονα.
Οπως και να χει εμενα μου φανηκαν οκ, απλα ηθελα και τη γνωμη σας μια που εμπιστευομαι τις γνωσεις και την κριση σας.
Τα μπουζι ειχαν γραψει οπως ανεφερα και πριν, περιπου 50.000χλμ με απλη βενζινη στο 99% της ζωης τους και βγαλανε κι ενα ζεστο καλοκαιρι, αλλα με οχι πολλες μετακινησεις εκτος πολης. Ειναι τα γνησια μαμα της BMW που ειναι γι αυτο το μοτερ που ουσιαστικα ειναι τα NGK BKR6EQU με τη σταμπα της BMW.


Το θεμα μου ομως τωρα ειναι αλλο...Νομιζω αρκετα σοβαρο...

Μια που βγαλαμε τα μπουζακια λεω δε του μετρας και μια συμπιεση να δουμε σε τι κατασταση ειναι το μοτερ, γιατι οπως εχω αναφερει και προσφατα εχει αρχισει και μου καπνιζει που και που, καυσαερια μετρησα ημουν οκ, οποτε, λαδακι...

Αποτελεσματα μετρησεων:

Κυλινδρος Νο1 11bar
Κυλινδρος Νο2 9bar
Κυλινδρος Νο3 10bar
Κυλινδρος Νο4 11bar

Ο Νο2 κατω απ το οριο των 10 απ οτι μου ειπαν στο συνεργειο...
Για να δει ο μηχανικος εαν ειναι απο ελατηρια ή απο κατι αλλο, πχ βαλβιδες, εριξε λιγο λαδακι μεσα στο θαλαμο καυσης και ξαναμετρησε και πηγε περιπου 13bar το οργανο και αμεσα αυξηθηκε η πιεση με το που μιζαρε, ενω χωρις το λαδι στην 1η μετρηση ανεβαζε σιγα σιγα και με το ζορι εδειξε 9, λες κι ηταν το πιεσομετρο της γιαγιας μου, ενω οι αλλοι κυλινδροι ανεβαζαν με 'κεφι' κι ειδικοτερα ο Νο1...

Οποτε το συμπερασμα ειναι φθαρμενα ελατηρια συμπιεσης στον Νο2 κυλινδρο. Εξ ου προφανως και η αυξηση της καταναλωσης του λαδιου και η καπνιλα απ την εξατμιση. Το αυτοκινητο εχει περιπου 221.500χλμ και ειναι 8 ετων.

Και τωρα ερωτω, τι κανω?..

Το αφηνω οπως εχει; Αν ναι, ΠΟΣΟ καιρο να το αφησω ετσι; Ειναι κατι αμεσο που θελει επισκευή ή μακρυα απο μας, αλλαγη μοτερ (ή αυτοκινητου στην τελικη!)

Στην επομενη αλλαγη λαδιου βαζω 0-40 για να περιορισω εστω την καταναλωση λαδιου και την καπνιλα; Εως τωρα εβαζα 5-30 εκτος απ τον πρωτο 1-1μιση χρονο λογω τοπου κατοικιας στη Βορεια Γερμανια που μου εβαζαν 0-30, ολα τα υπολοιπα χρονια 5-30.

Εαν βαλω 0-40 θα περιοριστει η καπνια και η καταναλωση λαδιου; Τωρα καιω περιπου 1λτ καθε 7χιλιαδες χιλιομετρα περιπου, ισως και λιγοτερο αναλογα τον καιρο, το καλοκαιρι εχω προσεξει οτι καιω λιγο παραπανω.

Στον καταλυτη τι επιπτωση εχει λαδι που περναει απ την εξατμιση; Υπαρχει κινδυνος να τον χαλασω;

Σε αυτο το μοτερ παιρνει ρεκτιφιε κι αλλαγη ελατηριων ή παει για πεταμα, θα του κανω πιο χοντρη ζημια εαν μπει τετοιο χερι?..

Εαν παιρνει αλλαγη ελατηριων και ρεκτιφιε ΠΟΥ να το παω?..

Συγγνωμη για αλλο ενα μακροσκελες ποστ και θα ηθελα να διαβασω γνωμες για το πιο προσφατο μου θεμα...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00336.JPG (197,6 KB, 12 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00337.JPG (169,5 KB, 12 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00340.JPG (197,7 KB, 12 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00341.JPG (165,0 KB, 8 εμφανίσεις)
  #899  
Παλιά 16-12-12, 21:01
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Φίλε Γιάννη τα μπουζί σου στα πόσα χιλιόμετρα τα άλλαξες και είναι σε αυτήν την κατάσταση;
edit: Τώρα είδα 50.000 χιλιόμετρα.
Εγώ τις προάλλες άλλαξα τα δικά μου και δεν είχαν καμία σχέση με τα δικά σου. Τα είχα γύρω στις 60.000 χιλιόμετρα και ο μηχανικός μου είπε ότι πήγαιναν άλλες 20.000 άνετα. Εγώ έχω 240.000 χιλιόμετρα.
  #900  
Παλιά 16-12-12, 22:43
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Γιάννη τα μπουζί σου έπρεπε να τα έχεις αλλάξει νωρίτερα.. Χωρίς να είμαι ειδικός δεν είναι και κατάσταση τζιτζί..

Όσο για συμπίεση κτλ είχα το ίδιο θέμα στο άλλο αμάξι.. Έκαιγε λάδι, έβγαζε καπνούς και όταν η συμπίεση έφτασε στο 2-3 τότε το έκανα ανακατασκευή.. Απλά το πρόσεχα από λάδια και το έλεγχα κάθε 1000km και συμπλήρωνα.. Οπότε από λάδι δεν θα έμενε ποτέ για να σπάσει τελείως.. Φυσικά όταν μάζεψα τα λεφτά έγινε ανακατασκευή και τώρα είναι θηρίο

Το να καίει λάδι φυσιολογικό είναι στην περίπτωση που γράφω τώρα, γιατί ήταν από ελατήρια η ζημιά.. Το να βάλεις χοντρότερο λάδι για να μην στο καίει τι νόημα έχει? το θέμα είναι να προστατεύεται η μηχανή, οπότε το 5-30 είναι η καλύτερη επιλογή..

Μοτέρ και να βρεις άλλο πιωμένο θα είναι, οπότε είτε φτιάξεις το δικό σου είτε άλλο το ίδιο θα είναι.. Καλύτερα το δικό σου αλλά όταν έρθει η ώρα του.. Το 9bar εμένα δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό και στην θέση σου θα το άφηνα όπως είναι μέχρι να πέσει κι άλλο αρκετά.. Προσέχωντας σαν τρελός όμως τα λάδια του συνέχεια..
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.