Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-09-09, 13:39
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν καινουργια οδηγος βγηκε περιφερειακο?? μεγα λαθος...

Εγω οταν πρωτοπηρα το διπλωμα φοβομουν να βγω περιφερειακο..γιατι απλα ημουν απειρος..

θα κανεις πρωτο βολτες μεσα στα στενακια και σιγα σιγα αφου εξοικιωθεις ,θα βγεις και στο περιφερειακο..

και σαν νεος οδηγος και απειρος δεν θεωρω λογικο να βγω περιφερειακο και να το "δινω"..
δεξια λωριδα με 70-80 εισαι μια χαρα...
Οταν σου δινουν αυτο το κωλοχαρτο στα χερια(γιατι στην Ελλαδα κωλοχαρτο το εχουμε κανει) σου λενε οτι εχεις την ικανοτητα να οδηγησεις παντου και οχι μονο στα στενα...αλλα με το συστημα που εχουμε εδω στην Ελλαδα ουσιαστικα στον περιφεριακο βγαινεις για πρωτη φορα μονος σου...τι να το κανω ρε παιδια οταν εγω εδωσα εξετασεις και με πηγαινε σε κατι στενα να κανω οπισθογωνια και αναστροφη? καλυτερα να μην μαθω ποτε να κανω οπισθογωνια και να με παρει να με παει σε εναν μεγαλο δρομο οπου οι ταχυτητες ειναι μεγαλυτερες και οι συνθηκες τελειως διαφορετικες απο αυτες μεσα στην πολη...στη Γερμανια τους βγαζουν στην autobahn...ας μην μιλησω για το πως μπορεις να παρεςι το διπλωμα στην Ελλαδα...εγω προσωπικα εμαθα να οδηγαω απο τον πατερα μου...το ιδιο κανουμε τωρα και με την αδερφη μου...εχουμε βρει μια τεραστια περιοχη στο καλοχωρι με χωμα(το χειμωνα γεμιζει μεσα με νερο) εχουμε χαραξει πιστα μεσα και αφου της μαθαμε τα βασικα σταματα-ξεκινα κτλ... τη βαζουμε να κανει χρονους και καθαρους γυρους με αλλαγες ταχυτητων σε συγκεκριμενε σημεια...και νιωθω μεγαλη ασφαλεια οταν τη βλεπω στα 18 της να μπαινει στη στροφη και οταν της πεταει κωλο να κανει αναποδο τιμονι για να το στρωσει...αυτο δεν σημαινει οτι οταν θα βγει στο δρομο θα κανει μπαντιλικια αλλα οταν συμβει κατι παρομοιο θα ξερει πως να αντριδρασει...
Επειδη αν και οδηγαω λιγοτερο απο 2 χρονια...απο τα 18 δηλαδη... εχω κανει παρα πολλα χιλιομετρα κυριως στη διαδρομη Θεσσαλονικη -Λαρισα εχω δει τα απιστευτα...να ερχομαι απο αριστερα με 130 και να πεταγεται μπροστα μου η αλλη στα 5 μετρα απο τη μεσαια λωριδα με 100 και να σταματαω στο παραπεντε(βλεπεις ειναι μαγκια να μην βλεπεις τους καθρεφτες). να ειμαι στον περιφεριακο της Λαρισας με 100(το οριο ηταν 90) και να πεταγεται ο παππους απο εναν ακυρο δρομο και παλι να μην τον κοπαναω στο παραπεντε...και να μην ζηταει ουτε συγνωμη ο καραγκιοζης... 2 φορες εκανα προσπεραση μεσα στα Τεμπη στις στροφες και αυτο γιατι ενιωσα οτι πραγματικα κινδυνευω γιατι ο μπροστα πηγαινε υπερβολικα αργα και εβγαινε συνεχεια στο αντιθετο ρευμα...εεεελα μωρε 5 τσιπουρα ηπια αντεχω εγω...εχω δει πιτσιρικα στην ηλικια μου στην εγνατια χωρις λογο να πηγαινει να καρφωνεται στο προπορευομενο αυτοκινητο και να κανει σβουρες...προφανως εστελνε μυνημα στη γκομενα...
Οκ συμφωνω οτι δεν εχουμε καλους δρομους αλλα σε πααααααρα πολλες ...μαλλον τις πιο πολλες περιπτωσεις...τα ατυχηματα οφειλονται σεανθρωπινο λαθος...οταν βρεχει και εσυ πας να μπεις στις στροφες μετα το τουνελ με κατευθυνση προς το κεντρο με 180 (σε αυτη που ειναι μεγαλη αλλα μεσα στη στροφη χρειαζεται να αλλαξεις τροχια 2 φορες) αν στουκαρεις δεν φταιει κανεις...ειναι και οι γρηγοροι που παιρνουν και την αγωνιστικη γραμμη τρομαρα τους:ξεκιναν απο την αριστερη λωριδα, στην κορυφη της στροφης εχουν φτασει στη δεξια και στην εξοδο παλι στην αριστερη...
Υ.Γ. Φυσικα εγω δεν λεω οτι ειμαι αγιος και οδηγαρα και δεν κανω τιποτα...και εγω κανω τα μπαντιλικια μου και εγω τρεχω...ειναι στο αιμα μου...αλλα τουλαχιστον εχω το μυαλο να σκεφτω οτι ειναι καποια σημεια που πρεπει να οδηγαμε σαν κυριες...
Και επιτελους παρτε τα διπλωματα απο τους παππουδες και τα μαστουρια που κυκλοφορουν(γιατι αν δεν το ξερατε παιρνουν και αυτοι διπλωμα στην Ελλαδα)...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-09-09, 13:53
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
1ον) Αν δε σε βγάλει ο δάσκαλος της σχολής οδηγών σε μεγάλο δρόμο, αυτό είναι κακό της σχολής οδηγών. Προσωπικά η δασκάλα (ναι γυναίκα είχα) απ'το 2ο μάθημα με είχε περιφερειακό.
2ον) Πολύ καλό αυτό με την "πίστα"
3ον) Όσον αφορά τους παπούδες, το δίπλωμα σου ισχύει μέχρι τα 65 σου. Κανονικά μετά πρέπει να κάνεις ανανέωση διπλώματος. Δε ξέρω αν χρειάζεται να ξαναδώσεις εξετάσεις, ή αν απλά σου κάνουν ιατρικές εξετάσεις, αλλά αυτό είναι και θέμα αστυνομίας, διότι πάρα πολλοί μεγάλοι δεν έχουν δίπλωμα και ακόμα οδηγάνε.
4ον) και κυριότερο... Οι δρόμοι εγώ σου λέω ότι φταίνει για το μεγαλύτερο ποσοστό των ατυχημάτων. Στην Γερμανία όταν είχα πάει ταξίδι, έριχνε τουλούμια και την άσφαλτο δεν την έβλεπες να γυαλίζει. Ήταν έτσι φτιαγμένη, σα να έχει αυλάκια ο δρόμος, πολύ μικρά αυλάκια για να περνάει το νερό.
Κάποτε είχα ακούσει πως για να γλυτώσουν έξοδα, αντί για χαλίκι, βάζαν άμμο. Δεν ξέρω άμα ισχύει ή όχι.
Προσωπικά εγώ αυτό το οποίο βλέπω (και θα μιλήσω για τον περιφερειακό μιας και είναι σχετικό) όταν βρέχει στην αριστερή λωρίδα έχει λίμνες, όπως και σε πολλά σημεία στην δεξιά. Είναι ευθύνη του κράτους που δεν έχει αποχετεύσεις να φεύγουν, που δεν έχει σωστή κλίση ο δρόμος, που είναι τέλος πάντων σε αυτό το χάλι. Χέστηκα δεν έχουμε άλλους άξονες για να κινηθούμε. Θα μπορούσαν το 15αύγουστο να βάλουν όσα άτομα χρειαστεί, και να διορθώσουν όλο το οδόστρωμα σε όλο το μήκος του, και να ζοριζόμουν λίγες μέρες παρά να φοβάμαι μήπως σκοτωθώ όποτε αλλάζω λωρίδα επειδή το οδόστρωμα έχει γίνει ράφλες. Λύσεις υπάρχουν. Η θέληση λείπει.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-09-09, 14:27
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
και η αδερφη μου με γυναικα δασκαλο κανει...οντως οταν βρεχει γλιστραει και μαζευει νερα...γιαυτο παντα οδηγαω στη μεσαια οταν βρεχει...αλλα να σου πω και κατι? και στην εγνατια το ιδιο γινεται οταν βρεχει με τα νερα στις ακρες του δρομου...βασικα γενικα οι δρομοι ειναι χαλια και γιαυτο πρεπει να προσεχουμε παραπανω...αυτο που πιστευω ειναι αφου δεν με προστατευει το κρατος προστατευω μονος μου τον εαυτο μου...
Μετα τα 65 απλα περνας απο γιατρους αλλα δεν ξαναδινεις για διπλωμα...ο θειος μου ειναι οφθαλμιατρος(και εγω για εκει παω με το καλο) και ξερω τι γινεται...δηλαδη κανεις δεν ελεγχει αν εχεις την ικανοτητα να οδηγας...επισης εχει τυχει περιπτωση μαστουρι να λεει στον θειο μου να του δωσει τη βεβαιωση οτι βλεπει και οταν δεν του την εδινε τον ρωτησε ποσα θελει για να τη δωσει...προφανως δεν δεχτηκε...ειμαστε ζουγκλα...τελος...γιαυτο προσπαθηστε να προστατευσετε εσεις τους εαυτους σας ,τις οικογενειες σας και να χαιρεσται τα αυτοκινητα σας με ασφαλεια...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-09-09, 14:37
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Φυσικά και στα Τέμπη σε στροφές ΠΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ με διπλή γραμμή δε κάνεις προσπέραση. Εκανα Αθηνα - Θεσσαλονίκη 2 φορές και είδα πολλούς "αμυαλους" που προσπερνάγανε στα Τέμπη και για εκατοστά γλίτωναν απο το φορτηγό στο αντίθετο ρεύμα. Και μετά σου λέει γιατί τα ατυχήματα. Υπάρχουν και φορές που ο δρόμος δε φταίει αλλά οι οδηγοι!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-09-09, 15:21
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και στα Τέμπη σε στροφές ΠΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ με διπλή γραμμή δε κάνεις προσπέραση. Εκανα Αθηνα - Θεσσαλονίκη 2 φορές και είδα πολλούς "αμυαλους" που προσπερνάγανε στα Τέμπη και για εκατοστά γλίτωναν απο το φορτηγό στο αντίθετο ρεύμα. Και μετά σου λέει γιατί τα ατυχήματα. Υπάρχουν και φορές που ο δρόμος δε φταίει αλλά οι οδηγοι!
πιστεψε με αν ησουν στη θεση μου θα εκανες το ιδιο...ο ανθρωπος μπροστα ειναι επικινδυνος...ηταν βραδυ και εχει μια ευθεια που βλεπεις καλα και μπορεις να περασεις αλλα μονο σε καταστασεις που δεν μπορεις να κανεις αλλιως...εγω εκεινη τη στιγμη αυτο ενιωσα οτι ηταν το πιο ασφαλες για εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-09-09, 15:32
yodas Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-04-2009
Μηνύματα: 327
yodas will become famous soon enough
Το μόνο που σε σώζει είναι το καθαρό μυαλό, η εμπειρία η γρήγορη αντίδραση και η κριτική ικανότητα. Πολλά από αυτά μαθαίνονται, άλλα τα κερδίζεις με το χρόνο. Και ο χαρακτήρας πάντως παίζει τεράστιο ρόλο. Από εκεί ξεκινάει το πράγμα και βλέπεις στον ίδιο δρόμο με τα ίδια αυτοκίνητα τελείως διαφορετικές συμεριφορές.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-09-09, 15:35
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yodas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που σε σώζει είναι το καθαρό μυαλό, η εμπειρία η γρήγορη αντίδραση και η κριτική ικανότητα. Πολλά από αυτά μαθαίνονται, άλλα τα κερδίζεις με το χρόνο. Και ο χαρακτήρας πάντως παίζει τεράστιο ρόλο. Από εκεί ξεκινάει το πράγμα και βλέπεις στον ίδιο δρόμο με τα ίδια αυτοκίνητα τελείως διαφορετικές συμεριφορές.
συμφωνο απολυτα φιλε μου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.