Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-06-09, 18:33
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρατή συγχαρητήρια και από εμένα για την απαρχή του εξαιρετικού σου thread.

Όταν ράγισε η τουρμπίνα στο δικό μου αμάξι, είχε εμφανή απώλεια απόδοσης ο κινητήρας καθώς και έντονο σφύριγμα. Κατά την αντικατάσταση της, μαζί με την πολλαπλή, ο μηχανικός μου συνέστησε στρώσιμο και ομαλή οδήγηση για 1.000-1.200 Km τα οποία και τήρησα ευλαβικά. Ωστόσο, έκανα χρήση απλής βενζίνης με αποτέλεσμα να χτυπούν τα πυράκια που αναφέρεις. Έτσι, αντικατέστησα το κάυσιμο με 100 οκτανίων.

Η παρατήρηση μου είναι ότι το αμάξι κάποιες φορές σε όλες τις αλλαγές και κυρίως από 2ρα και πάνω, κάνει ένα κόμπιασμα σαν να αρνείται να ανεβάσει στροφές. (τα μπουζί είναι τα σωστά και σε καλή κατάσταση).

Ο μηχανικός έκανε κάποιες ρυθμίσεις σε ένα κυλινδρικό κουτάκι όπου περνούν δύο σωληνάκια, μάλλον καυσίμου. Το φαινόμενο διορθώθηκε παροδικά αλλά μετά από κάποια χλμ. επανεμφανίστηκε.

Από ότι μου είπε (ο μηχανικός) αυτό το κυλινδρικό κουτάκι (βαλβίδα; ) χρήζει αντικατάστασης. Ακόμα δε το έχω πάει, θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν ξέρουμε τί ακριβώς είναι και αν πράγματι μπορεί το φαινόμενο του κομπιάσματος να οφέιλεται σε αυτό.
Παναγιώτη το πρόβλημα που είχες κατα την γνώμη μου ωφείλετα μάλλον στον ρυθμηστή πίεσης βενζίνης. Συνήθως δεν είναι ρυθμηζόμενος όπως οι aftermarket αλλά μπορεί και να είναι σε μερικές εργοστασιακές εφαρμογές. Στην ουσία πειράζωντας την βήδα του επιρρεάζεις ελαφρά την ποσότητα καυσήμου που μπαίνει στον κινητήρα, ανεξάρτητα του χρόνου ψεκασμού. Δηλαδή στον ίδιο χρόνο ψεκασμού στέλνεις περισσότερο καύσημο αν αυξήσεις την πίεση. Απο τα ρεταρήσματα και τα μπουκώματα που αναφέρεις όταν του τα χώσεις απότομα φαίνεται οτι πάει πολύ κάυσημο. Άρα συμφωνώ απόλητα με τον oldcarskickass για την συμβουλή του. Γνώμη μου είναι άλλαγμα γρήγορα (πμ για συνεργείο στην Ελευσίνα) γιατί λίγο καύσημο συμαίνει......... φωνάζουμε τον γερανό να μας πάει να αλλάξουμε κινητήρα...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-06-09, 18:46
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω την εντύπωση πως το "κεφάλι"των εμβόλων στους υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες έχουν μεγαλύτερο πάχος απ΄ότι στους ατμοσφαιρικούς. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που το γνωρίζει, για να μη γράφονται ανακρίβειες
Λοιπόν, Gβuster αυτό που αναφέρεις είναι εν μέρη σωστό. Αυτό εξαρτάται απο τον σχεδιασμό του θαλάμου κάυσης και απο τα υλικά που χρησιμοποιούνται, καθώς επίσης και απο την μελέτη που έχει κάνει η κάθε εταιρία πάνω σε αυτό. Επίσης είναι πολύ σημαντική και η συμπίεση της μηχανής και αν είναι άμεσου ψεκασμού. Για παράδειγμα τα πιστόνια της 335 εχουν απίστευτα λεπτές φούστες και κορώνα (αυτό που αναφέρεις ως κεφάλι) σε αντίθεση με τα VAG που το πιστόνι είναι μια γκουμούτσα απο αλουμήνιο.

Μεγαλήτερη και παχήτερη κορώνα κρήβει δύο μεγάλους κυνδήνους. Λόγω της μεγάλης μάζας, μεγαλώνει η αδράνεια και συνεπώς δυσκολία στο στροφάρησμα. Δεύτερον και σημαντικότερο, η μεγάλη μάζα είναι και μεγαλήτερη αποθήκη θερμότητας. Έτσι δημιουργούνται hot spots πάνω στα οποία αναφλέγεται το καύσημο πρίν το ΑΝΣ (Ανω Νεκρό Σημείο) και προκαλούν πειράκια και ζημιές στο μοτέρ. Αλλά μην ξεχνάμε τις τεχνολογίες επικαλήψεων που είναι η ειδηκότητα μου είναι εκτός απο αντιτρηβικές και θερμομονωτηκές.

Τέλος ένα πιο παχύ πιστόνι δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και το χειρότερο, αν υπάρχει σωστός σχεδιασμός του θαλάμου κάυσης και κυρήως της κυληνδροκεφαλής. Υπάρχει και η θεωρεία του οριακού στρώματος, κατα την οποία (ισχύει σε όλες τις μηχανές) δημιουργείται ένα στρώμα απο νέφος βενζίνης/αέρα με την βενζίνη να υπερτερεί σε αναλογία. Έτσι, το στρώμα αυτό χρησημεύει ώς μονοτής και δεν προφταίνει να φτάσει η θερμότητα στην κορώνα, πρίν αρχίσει ο τέταρτος χρόνος και η έξοδος των καυσαερίων.
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-06-09, 19:56
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Επανέρχομαι με το δικό μου θεματάκι

Στη φωτογραφία διακρίνεται αυτό το κυλινδρικό κουτάκι που έλεγα. Στο δεξί μέρος διακρίνεται μια χρυσή βιδούλα. Με αυτή λοιπόν 'έπαιζε' ο μηχανικός και προσπαθούσε να εξαλείψει τα κομπιάσματα.

Ξέρουμε πως ονομάζεται? Είναι τελικά πράγματι αυτή η αιτία των κομπιασμάτων?

Στρατή & OldCar (Λευτέρη?) σας ευχαριστώ στον υπερθετικό
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg valve1.jpg (273,4 KB, 32 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 518i.jpg (274,9 KB, 21 εμφανίσεις)
__________________
«Επειδή, εγώ γνωρίζω τις βουλές που βουλεύομαι για σας, βουλές ειρήνης, και όχι κακού, για να σας δώσω το προσδοκώμενο τέλος» (Ιερεμίας 29:11).
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-06-09, 20:15
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει κινητήρας που με τις κατάλληλες τροποιποιήσεις (εντόσθια, management κτλ) να μην μπορεί να υπερτροφοδοτηθεί.
Οταν λες να υπερτροφοδοτηθει εννοεις ειτε με turbo ειτε με supercharger? Το λεω γιατι ας πουμε, για το δικο μου (valvetronic... βρηκα κι εγω τωρα περιπτωση!) ξερω οτι μπορεις να βαλεις supercharger αλλα εχω ακουσει οτι turbo δεν παιρνει..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-06-09, 20:21
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Τα παντα γινονται απλα το να μπεις σε μια διαδικασια να αλαξεις σε τετοιο σημειο το χαρακτηρα και τον τροπο λειτουργειας του κινητηρα σου με ενα τεραστιο κοστος δεν αξιζει τον κοπο!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-09, 00:25
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, Gβuster αυτό που αναφέρεις είναι εν μέρη σωστό. Αυτό εξαρτάται απο τον σχεδιασμό του θαλάμου κάυσης και απο τα υλικά που χρησιμοποιούνται, καθώς επίσης και απο την μελέτη που έχει κάνει η κάθε εταιρία πάνω σε αυτό. Επίσης είναι πολύ σημαντική και η συμπίεση της μηχανής και αν είναι άμεσου ψεκασμού. Για παράδειγμα τα πιστόνια της 335 εχουν απίστευτα λεπτές φούστες και κορώνα (αυτό που αναφέρεις ως κεφάλι) σε αντίθεση με τα VAG που το πιστόνι είναι μια γκουμούτσα απο αλουμήνιο.

Μεγαλήτερη και παχήτερη κορώνα κρήβει δύο μεγάλους κυνδήνους. Λόγω της μεγάλης μάζας, μεγαλώνει η αδράνεια και συνεπώς δυσκολία στο στροφάρησμα. Δεύτερον και σημαντικότερο, η μεγάλη μάζα είναι και μεγαλήτερη αποθήκη θερμότητας. Έτσι δημιουργούνται hot spots πάνω στα οποία αναφλέγεται το καύσημο πρίν το ΑΝΣ (Ανω Νεκρό Σημείο) και προκαλούν πειράκια και ζημιές στο μοτέρ. Αλλά μην ξεχνάμε τις τεχνολογίες επικαλήψεων που είναι η ειδηκότητα μου είναι εκτός απο αντιτρηβικές και θερμομονωτηκές.

Τέλος ένα πιο παχύ πιστόνι δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και το χειρότερο, αν υπάρχει σωστός σχεδιασμός του θαλάμου κάυσης και κυρήως της κυληνδροκεφαλής. Υπάρχει και η θεωρεία του οριακού στρώματος, κατα την οποία (ισχύει σε όλες τις μηχανές) δημιουργείται ένα στρώμα απο νέφος βενζίνης/αέρα με την βενζίνη να υπερτερεί σε αναλογία. Έτσι, το στρώμα αυτό χρησημεύει ώς μονοτής και δεν προφταίνει να φτάσει η θερμότητα στην κορώνα, πρίν αρχίσει ο τέταρτος χρόνος και η έξοδος των καυσαερίων.
Αυτή η θεωρία του οριακού στρώματος είπες ισχύει σε ΟΛΕΣ τις ΜΕΚ;

Γιατί από όσο ξέρω οι άμεσου ψεκασμού όσο κατεβαίνεις προς το πιστόνι το μείγμα φτωχαίνει.

Έχεις δλδ μια στρωματοποίηση, πλούσιο (σχετικά) κοντά στο μπουζί και όσο απομακρύνεσαι από αυτό (άρα και από το μπεκ) φτωχό (πάλι σχετικά).

Δλδ δεν έχεις ένα ομοιογενές μείγμα σε όλο το θάλαμο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανέρχομαι με το δικό μου θεματάκι

Στη φωτογραφία διακρίνεται αυτό το κυλινδρικό κουτάκι που έλεγα. Στο δεξί μέρος διακρίνεται μια χρυσή βιδούλα. Με αυτή λοιπόν 'έπαιζε' ο μηχανικός και προσπαθούσε να εξαλείψει τα κομπιάσματα.

Ξέρουμε πως ονομάζεται? Είναι τελικά πράγματι αυτή η αιτία των κομπιασμάτων?

Στρατή & OldCar (Λευτέρη?) σας ευχαριστώ στον υπερθετικό
Ναι Λευτέρη!

Κατά 99% είναι ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης (λέω 99% γιατί ξέρω ότι είσαι τουρμπισμένος οπότε δεν ξέρω αν παίζει καμιά υποπίεση ή κάτι άλλο για το τούρμπο ή τπτ άλλο).

Συγνώμη που θα σε ξαναβάλω στη διαδικασία, αλλά ξαναβγάλε μια φωτό να φαίνεται και το που κοντά στο μοτέρ είναι το τσουτσούνι αυτό.

Αν καταλαβαίνω καλά είναι από την μεριά του οδηγού και πίσω προς το σασμάν;

Αν είναι για να μη χαλάει το θέμα με εκτός θέματος μυνήματα, στείλε μου πμ (θα απαντήσω κατά πάσα πιθανότητα αύριο βράδυ, λόγω δουλειάς, οπότε καλό είναι αν θες να βρεις και άλλη λύση σήκωσε και ένα θρεντ, όλο και κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες να υπερτροφοδοτηθει εννοεις ειτε με turbo ειτε με supercharger? Το λεω γιατι ας πουμε, για το δικο μου (valvetronic... βρηκα κι εγω τωρα περιπτωση!) ξερω οτι μπορεις να βαλεις supercharger αλλα εχω ακουσει οτι turbo δεν παιρνει..
Εννοώ να υπερτροφοδοτηθεί, δλδ να μπαίνει ο αέρας στους κυλίνδρους με πίεση μεγαλύτερη από την ατμοσφαιρική!

Και ναι έπεσες στην περίπτωση του βαλβετρόνικ, στην οποία εκτός από τα μείγματα που πρέπει να φτιάξεις και τα αβάνς πρέπει να προγραμματίσεις και τη σχέση της πεταλούδας και του εκκέντρου του valvetronic, με απλά λόγια... γ@μ@σ@ τα, η πολυπλοκότητα ανεβαίνει στον κύβο (και στρογγυλοκάθεται εκεί γιατί κανείς δεν ασχολείται!)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-06-09, 07:42
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
και στρογγυλοκάθεται εκεί γιατί κανείς δεν ασχολείται!
Μπορει να μην εχω turbo, αλλα εχω αισθηματα κι αυτο πονεσε! χαχαχαχαχαχα
Η αληθεια ειναι οτι ολοι (ή τουλαχιστον οι περισσοτεροι) ακουνε "valvetronic" και το θεωρουν ληξαν θεμα, ενω θα μπορουσαν να το ψαξουν μεχρι αηδιας και στο τελος κατι να καταφερουν και να χεστουν στο ταλιρο μιας και τα 46αρια που φορανε valvetronic ειναι πολλαααα και δυστυχησμενα.. Εννοειται μιλαω για αυτους που θελουν γκαζι, αλλα κι αυτοι που δεν το σκεφτονται, αν εβγαινε μια ετοιμη λυση, δεν θα εμπαινε το σκουλικι μεσα τους..??
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-06-09, 17:52
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να μην εχω turbo, αλλα εχω αισθηματα κι αυτο πονεσε! χαχαχαχαχαχα
Η αληθεια ειναι οτι ολοι (ή τουλαχιστον οι περισσοτεροι) ακουνε "valvetronic" και το θεωρουν ληξαν θεμα, ενω θα μπορουσαν να το ψαξουν μεχρι αηδιας και στο τελος κατι να καταφερουν και να χεστουν στο ταλιρο μιας και τα 46αρια που φορανε valvetronic ειναι πολλαααα και δυστυχησμενα.. Εννοειται μιλαω για αυτους που θελουν γκαζι, αλλα κι αυτοι που δεν το σκεφτονται, αν εβγαινε μια ετοιμη λυση, δεν θα εμπαινε το σκουλικι μεσα τους..??
Ναι ίσως είναι πολλά αλλά οι μόνοι που θα ενδιαφέρονταν για μεγάλες παραγγελίες (άρα απόσβεση του κόστους εξέλιξης) θα ήταν οι Έλληνες, λόγω του φορολογικού καθεστώτος.

Εξωτερικό πχ απλά παίρνουν περισσότερα κυβικά και αν δε τους αρέσει πάνε ESS ή άλλες υπερτροφοδοτούμενες λύσεις.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-06-09, 22:53
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Στράτο άψογο το lesson, μια ερώτηση, μειώνοντας το μέγεθος της τουρμπίνας μειώνεται και το lag έτσι??? δηλαδή εξαρτάται το τούρμπο lag μόνο από το μέγεθος της τουρμπίνας ή και από άλλα χαρακτηριστικά της?? (πέρα από σωληνώσεις που ανέφερες)

και μια δεύτερη ερώτηση, πως είναι δυνατόν να μειώνεται τόσο πολύ η κατανάλωση???? λόγω της ροπής που προσφέρει σε χαμηλές στροφές και άρα δεν χρειάζεται να το πιέζουμε για παραπάνω??? (κάπου το χάνω!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-06-09, 00:12
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στράτο άψογο το lesson, μια ερώτηση, μειώνοντας το μέγεθος της τουρμπίνας μειώνεται και το lag έτσι??? δηλαδή εξαρτάται το τούρμπο lag μόνο από το μέγεθος της τουρμπίνας ή και από άλλα χαρακτηριστικά της?? (πέρα από σωληνώσεις που ανέφερες)

και μια δεύτερη ερώτηση, πως είναι δυνατόν να μειώνεται τόσο πολύ η κατανάλωση???? λόγω της ροπής που προσφέρει σε χαμηλές στροφές και άρα δεν χρειάζεται να το πιέζουμε για παραπάνω??? (κάπου το χάνω!!!)
Λοιπόν με το turbo lag θα επανέλθω αντιγράφοντας απο άλλο thread που το θήξαμε. Κυρήως εξαρτάται απο το μέγεθος της τουρμπήνας. Δηλαδή αν βάλεις μια πολύ μεγάλη τουρμπίνα με μεγάλο στρόβηλο (μαντέμι) τότε αυτή θα ανεβάσει πίεση σε υψηλότερες στροφές. Για παράδειγμα, ένα dragster άδικο αυτοκίνητο είναι ξετούρμπηστο μέχρι τις 4500 rpm και μπορεί να σηκώνει πίεση στις 5200 (νούμερα ενδεικτηκά και όχι απόλητα).

Μια μαγκιά που κάνουν είναι οι λεγόμενες υβρηδικές τουρμπίνες. Δηλαδή ο στρόβηλος είναι σχετικά μικρός ενώ ο συμπιεστής (αλουμίνιο) είναι απο διαφορετική τουρμπίνα και είναι πι μεγάλος. Δηλαδή πάντρεμα απο 2 τουρμπήνες και μερηκές φορές απο 3 έχωντας και διαφορετικό άξονα. Αλλά με το lag θα επανέλθω ξανά γιατί τώρα πάω για νάνι.

Με τις σωληνώσεις εισαγωγής αυξάνεται το lag όταν αυξάνεται το μήκος και η διάμετρος τους, αλλά όχι τίποτα το σπουδαίο για χρήση δρόμο και sport κατασκευές. Αυτό που παίζει ρόλο είναι πότε σηκώνει καυσαέρια το αυτοκίνητο....

Για την κατανάλωση τώρα: Σε προσεγμένες εφαρμογές, κυρίως στις μετατροπές αναφέρομαι, η κατανάλωση πέφτει για τον λόγο που είπες. Αυξάνεται πολύ γρήγορα η ροπή (ειδικά αν τουρμπίζει νωρίς) με αποτέλεσμα ένα βαρύ αμάξωμα να κινήται με περισσότερη άνεση απο ένα ίδιο με μικρότερης ισχύος κινητήρα. Δεν είναι τυχαίο που ένα 335 έχει συγκρήσιμη κατανάλωση με ένα 320. Τώρα βέβαια αν μηλάς για κανένα evo με 600 ps μην περιμένεις χαμηλότερη κατανάλωση. Επίσης, η καύση περισσότερου οξειγόνου οδηγεί στην καλήτερη καύση του καυσήμου. Δηλαδή, δεν παράγεται τόσο CO όσο CO2 που είναι αυλαβές. Το CΟ2 είναι αποτέλεσμα τέλειας και καλής καύσης ενώ το CO και τα NOx είναι αποτέλεσμα ατελούς καύσης. Χρήση υπερσυμπιεστή καυσήμου και τεχνολογία άμεσου ψεκασμού συνεπάγεται με λιγότερο καύσημο, καθαρότερη καύση, και αυξημένη απόδωση.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο..... Με το θέμα του lag θα επανέλθουμε....
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.