Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-03-11, 11:35
kch Ο χρήστης kch δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Μηνύματα: 7
kch is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, κατ' αρχήν, μια χαρά συνδιάζονται coupe και παιδιά... Προσωπικά βρίσκω το coupe πιό ασφαλές. 15-17 χρόνια μπαινοβγαίνουν τα παιδιά μου στο coupe. Mόνο τα τελευταία 3-4 χρόνια περίπου που μεγαλώσανε, ζοριζόμαστε με τα μπες - βγες. Όσο ήσαν μικρότερα, δεν το συζητάω... Το τέλειο αυτοκίνητο!
Από τη στιγμή που στα περισσότερα 4πορτα τόσο το άνοιγμα των θυρών (από το εσωτερικό) και των παραθύρων μπορεί να ελεγχθεί (απενεργοποιηθεί), δεν καταλαβαίνω τη λογική της μεγαλύτερης ασφάλειας ενός coupe. Το coupe είναι σίγουρα πιο δύσκολο για οικογένεια από το 4/5πορτο και ας μη θέλουμε να το παραδεχθούμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 31-03-11 στις 11:45
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-11, 12:05
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
κι εγω recaro εχω ,ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα ,ειναι για ολες τις ηλικιες ,ξεκιναει απο μπεμπε και καταληγει μπουστερακι,προσαρμοζεται στο σβερκο του παιδιου και εχει διαφορα χαιλικια οπως ενσωματομενα ηχεια .
monza νομιζω .
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-03-11, 16:01
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kch Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το coupe είναι σίγουρα πιο δύσκολο για οικογένεια από το 4/5πορτο και ας μη θέλουμε να το παραδεχθούμε.
Μπράβο, φίλε μου το βρήκες... Από ισχυρογνωμοσύνη θεωρώ πως το coupe είναι πιο κατάλληλο για μικρά παιδιά (δεν έγραψα ποτέ για οικογένεια γενικώς) - και όχι επειδή έχω δύο παιδιά (τα οποία έμπαιναν και μπαίνουν στα δύο αυτοκίνητα της οικογένειας - δίπορτο και τετράπορτο)...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-11, 11:45
MAKENZI E90 Ο χρήστης MAKENZI E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 27
MAKENZI E90 is on a distinguished road
Τα britax και τα Μαxi cosi είναι νόμίζω από τα καλύτερα της αγοράς και τα μόνα που δίνουν προδιαγραφές ασφάλειας με 5 αστέρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-04-11, 17:56
Το avatar του χρήστη georgio85
georgio85 Ο χρήστης georgio85 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Μηνύματα: 70
georgio85 is on a distinguished road
τελικα κατεληξα σε britax απο amazon,σε καλη τιμή(γατι εκτος απο το θεμα ασφαλειας,τα χρηματα ηταν αλλο ενα σημαντικο για μενα ζητημα) .
Μια απορια ακομα.λεει οτι ειναι για 9-36 κιλά,δηλαδη μεχρι για 12 ετων.
Εσεις μεχρι ποια ηλικια χρησιμοποιούσατε καθισμα στα παιδια σας;γιατι μου φαινεται λιγο υπερβολικο το 12..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-04-11, 18:17
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Σε καμποσο και καιρο θα χρειαστω και γω οχι καθισμα αλλα καθισματα χεχεχεχεχεχεεχ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-04-11, 19:45
Το avatar του χρήστη georgio85
georgio85 Ο χρήστης georgio85 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Μηνύματα: 70
georgio85 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμποσο και καιρο θα χρειαστω και γω οχι καθισμα αλλα καθισματα χεχεχεχεχεχεεχ
Διδυμακια;;;;με το καλοοοοοοο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-04-11, 23:16
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgio85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διδυμακια;;;;με το καλοοοοοοο!!!!
σε ευχαρηστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-04-11, 16:09
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgio85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσεις μεχρι ποια ηλικια χρησιμοποιούσατε καθισμα στα παιδια σας;γιατι μου φαινεται λιγο υπερβολικο το 12..
Φίλε Γιώργο, δεν είναι καθόλου υπερβολικό - αντιθέτως είναι πολύ μελετημένο. Προσωπικά έχω δύο παιδιά και χρησιμοποίησα τα βοηθήματα μέχρι περίπου και το 12ο περίπου έτος της ηλικίας τους. Στο κορίτσι μπορεί να χρησιμοποιήθηκε κανένα 6μηνο - 9μηνο αργότερα από το αγόρι. Γράφω "βοηθήματα" γιατί στην τελευταία του μορφή δεν πρόκειται για "καθισματάκι", αλλά για "μαξιλάρι" - γνωστό και ως "booster".

Κανονικά εφαρμόζεται το κριτήριο βάρους. Το κάθισμα ΙΙΙ (booster) έχει προδιαγραφή για παιδιά με σωματικό βάρος έως 36 kg. Η ηλικία δεν αποτελεί κριτήριο, απλώς παρατίθεται διευκρινιστικά (γι΄αυτό και αναφέρουν "περίπου"). Έτσι ένα παιδί μπορεί να χρειάζεται το booster μέχρι τα 11, ενώ ένα άλλο μέχρι τα 13 χρόνια του.

Πρέπει να έχεις υπ' όψη σου πως το κάθισμα ΙΙΙ κατά βάση έχει σκοπό να φέρνει το σώμα του παιδιού στο σωστό ύψος, ως προς το διαγώνιο τμήμα της πίσω ζώνης ασφαλείας. Αυτό είναι κάτι που μπορείς να ελέγξεις και μόνος σου. Το άνω μέρος της ζώνης πρέπει να περνάει από το μέσο της κλείδας του παιδιού - ούτε να ακουμπάει το λαιμό του, αλλά ούτε να περνάει έξω απ' τον ώμο του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-03-18, 10:57
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι ειμαι σε αναζητηση παιδικου καθισματος και εχω μπερδευτει στο τί να επιλεξω..
Ο μικρος δειχνει οτι θα γινει ψηλος (ειναι 3,5 μηνων κοντευει 6κιλα και 65cm).
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καθισματακι πρεπει να βλεπει προς τα πισω και παντα τοποθετημενο στο πισω καθισμα.
Προς το παρον εχω ενα δανεικο Chicco αλλα θελω να παρω ενα καινουργιο.
Να δω κατι απο αυτα τα γκρουπ σε πρωτη φαση και παραπισω το αλλαζω οταν πρεπει..???
Group 0,0+1 (0 Έως και 18 Κιλά)
Group 0,0+1,2 (0 Έως και 25 Κιλά)
Καροτσι relax κτλ εχω ηδη, οποτε το καθισματακι θα ειναι μονιμα στο αμαξι (Toyota Auris 5d του 2011 με isofix). Το αναφερω γιατι δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω με βαση isofix ή οχι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.