Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #5  
Παλιά 08-05-13, 20:42
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα πας για 316 , που είναι 1600 . 1800 στις χρονολογίες αυτές σε 2πορτο δεν υπάρχει . Θα πρέπει να πας σε χρονολογία απο 2001 και κάτω για 1.8 μοτέρ .
Το 316 εχει 115 άλογα . Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο σαν αγορά ? Γιατί από τη στιγμή που μιλάς για 6κύλινδρα και υπερτροφοδότες , εγώ στη θέση σου δε θα το κοίταγα καν .

Οι προτάσεις οι δικές μου .
1)Αν δε σε ενοχλούν τα 115 άλογα από 1.6 τότε παίρνεις 316 , και μετά 2 χρόνια το πουλάς και παίρνεις άλλο έτοιμο 6κύλινδρο.
2)Αν δε σου φτανουν τα 115 , παίρνεις αμάξι άλλη μάρκας για 2 χρόνια και σε 2 χρόνια παίρνεις πάλι έτοιμο 6κύλινδρο.
3)Παίρνεις 318 του 2001 και κάτω ( αυτό το μοτέρ τουρμπίζεται ) και σε 2 χρόνια δε βάζεις εξακύλινδρο αλλά τουρμπίζεις το δικό σου .

Γενικά να ξέρεις ότι επειδή οι τιμές έχουν ξεφτυλιστεί στα 2λιτρα+ και θα συνεχίσει και στο μέλλον αυτό , πλέον δε συμφέρει να κάνεις μετατροπή . Αν τίθεται θέμα αλλαγής κινιτήρα για περισσότερες επιδόσεις , συμφέρει να πουλήσεις αυτό που έχεις και να αγοράσεις άλλο ήδη έτοιμο.

Και μια επιπλέον γνώμη γιατί συνήθως αυτό γίνεται . Οι πιο πολλοί που ξεκινάνε με τέτοιο σκεπτικό , συνήθως δε το προχωράνε στο μέλλον . Δηλαδή παίρνουν μετά 2 χρόνια όπως λες ( τα οποία μπορεί να γίνουν και 3 και 4 ) κάτι σε 6κύλινδρο και το αφήνουν ως έχει , μιας και από το 16άρι που είχανε , η διαφορά είναι χαοτική , οπότε έτσι κ αλλιώς μένουν ευχαριστημένοι . Εξ άλλου υπάρχουν τόσο διαφορετικά μοτέρ ε46 που δεν υπάρχει και λόγος για βελτιώσεις , εκτός αν κάποιος θέλει να ξεπεράσει τα 350 άλογα του Μ. Με λίγα λόγια πάντα υπάρχει κάτι έτοιμο μαμά οπότε ποιος ο λόγος να μπλέκεις με μετατροπές ?
Δες το ήρεμα το πράγμα χωρίς πολλούς ενθουσιασμούς, λογικά και πρακτικά από όλες τις απόψεις .
Σκέψου τα όλα αυτά .
Και εμείς εδώ είμαστε τα συζητάμε.

Ενδιαφέροντα όλα αυτά που μου λες και εννοείται πως δεν υπάρχει λόγος για να βιαστώ. Τώρα στα μηχανικά,το 318 που μου είπες είναι 1800(1795) κυβικά σωστά; το μοτερ του είναι 1,6 , 1,8 ή 2λιτρο; ρωτάω για θέμα κυβικών μόνο και μόνο από άποψη φορολογίας γιατί από ότι ξέρω πάνω από 1995cc σε πάνε....(κατάλαβες). Συγκεκριμένα αν δεν υπάρχει λόγος αλλαγής μοτερ και παίρνει υπερτροφοδότηση(turbo) τότε δεν υπάρχει θέμα συζήτησης αλλαγής μοτερ. Φυσικά εννοείται ότι ένα αυτοκίνητο δεν παίρνει τόσο απλά υπερτροφοδότηση αν δεν το χαμηλώσεις του φτιάξεις τα φρένα,ζάντες,λάστιχα του "δέσεις" το μοτερ του κ.τ.λ.
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.