Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-09-10, 22:04
SoulStripper66 Ο χρήστης SoulStripper66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Μηνύματα: 11
SoulStripper66 is on a distinguished road
To πιο πιθανό μέρος να βρώ μοτέρ ποιό είναι ρε παιδιά ? Είμαι νέος στο χώρο της αυτοκίνησης και ιδιαίτερα στην BMW.. Μη με πιάσουν και μαλ@κα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-09-10, 23:54
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SoulStripper66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To πιο πιθανό μέρος να βρώ μοτέρ ποιό είναι ρε παιδιά ? Είμαι νέος στο χώρο της αυτοκίνησης και ιδιαίτερα στην BMW.. Μη με πιάσουν και μαλ@κα
Μην βάλεις ΙS σε καμια περίπτωση τζάμπα λεφτά θα δώσεις.Μην περιμένεις πολλά πολλά κ γω τ ίδια μετατροπή έκανα νόμιζα ότι με τα 140άλογα θα γίνει τέρας αλλά λόγου του βάρους κοντά 1300κιλά έγινε απλά πιο αέρατο.Σχεδόν απο τ πρώτη μέρα το μετάνιωσα κ σκέφτομαι τώρα η τουρμπο η πάλι μετατροπή σε 6c το πιο πιθανόν.Βάλε με λίγο παράπάνω κόστος ένα 25αρι-28αρι κ θα σαι κοντά 200 άλογα με 25κιλά ροπης άμα θες κ παράπανω με κάποιες επεμβάσεις κ το εργαλείο σου θα μαμαεί
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-10, 08:00
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις και ενα αλλο θεμα που υπάρχει σχετικά με μετατροπή. Η αλήθεια είναι οτι δεν θα χρειαστεις πολλα..

Μοτερ, σασμαν [αν θες, και το μαμα νμζ αντεχει], διαφορικο αμεσα δεν θες, το μαμα στανταρ αντεχει, αφησε το και το αλλαζεις με ενα μπλοκε πιο μετα, και μετα πλεξουδα και εγκεφαλο.
Επιπλεον θα αλλαξεις μαφ
Καντραν ασε το δικο σου.
Αν πισω εχεις ταμπουρα, καλο θα ηταν να βαλεις δισκοφρενα. Εχουν τεραστια διαφορα στο φρεναρισμα.
Θα χρειαστεις μηχανικο, ηλεκτρολογο κ εξατμισα.

Αν το δικο σου εχει immobilizer που νομιζω οτι θα εχει, απλα θα πρεπει να επαναπρογραμματιστει.

Τωρα κατα ποσο αξιζει η μετατροπη, για μενα αξιζει. Θα εχεις ενα μοτερακι που θα πηγαινει αρκετα καλα και θα μπορεις να το δηλώσεις αφοβα χωρις να αυξηθουν τα τελη κυκλοφοριας σου. Για να μην το μετανοιωσεις η οτιδηποτε αλλο, προσπαθησε πριν την μετατροπη να οδηγησεις ενα αυτοκινητο με is μοτερ επανω για να το δεις πως παει. Αν εσενα σε ικανοποιει, τοτε η γνωμη των αλλων περισσευει.

Τελος, επειδη υπαρχουν 2 τυποι is μοτερ, το Μ42 και το Μ44, προτιμησε το δευτερο, αν και ακομα το δινουν σχετικα ακριβα. Εχει πιο πολυ ροπη χαμηλα. Και ειναι και πιο νεο, αρα και λογικα με λιγοτερα χιλιομετρα.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-10, 10:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SoulStripper66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα-καλημέρα φίλοι μου. Ως βλέπετε, νέος στην κοινότητα σας και οφείλω να σας κάνω γνωστό το ότι με έχει ενθουσιάσει πολύ το περιβάλλον σας και με κάνετε να νιώθω αρκετά οικείος με το forum.

Πήρα λοιπόν μεταχειρισμένο πριν 2 μήνες περίπου ένα coupe του 97, σε πραγματικά ΑΨΟΓΗ κατάσταση με 123.000 χλμ, αλλαγμένες τροχαλίες, ιμάντες όλοι, καινούρια μπουζί, πεντακάθαρα λάδια ακόμη και μετά από τα χιλιόμετρα τους, γενικότερα πένα το αυτοκίνητο.Άπο μηχανικά μέρη έχουν αλλαχτεί μόνο ελατήρια-αμορτισέρ-ζάντες και ένα τελικό ανοξείδωτο καζανάκι χειροποίητο.

Είχα λοιπόν στο μυαλό μου βαθειά, τον κινητήρα της 318is. Ένας καλός μηχανικός φίλος μου είπε πως σασμάν και διαφορικό της 316, αντέχουν. Μπορεί να χρειαστεί να αλλάξει το βήμα.

Με μοτέρ-πλεξούδα-εγκέφαλο είμαι εντάξει ? Το μαλλί θα πάει πολύ?
Επιφυλάσσει κινδύνους η μετατροπή αυτή ? Πού μπορώ να αλονίσω και να ψάξω για μοτερς,τροπέτα κλπ ? Κάποιος με περίπου την ίδια περίπτωση ?
Ευχαριστώ.

Παναγιώτης
Καλως ήρθες..
Βλέπω πως λές, οτι το αυτοκίνητο που αγόρασες έχει αλλαγμένες τροχαλίες.
Πόσες, και γιατί αλλάξανε, γνωρίζεις??.
Πως θα αλλάξει το βήμα στο διαφορικό σου ο μηχανικός, σου είπε??
Μοτερ-κιβώτιο-κεντρικό-διαφορικό χρειάζεσαι για τη μετατροπή..
Μόνος σου μην ψάξεις, δεν έχεις τη δυνατότητα να ελέγξεις, ούτε να πάρεις τιμές συνεργείου..
Εχει πάντως έναν τύπο στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης, με παντώς είδους τρομπέτα
από όλες τις μάρκες..
Μόλις αγοράσεις το τρομπέτο, στο περνάει δωρεαν..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-09-10, 10:36
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Πάρε και έναν μουσικό για να ελέγξει αν τα τρομπέτα ακούγονται καλά
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-09-10, 10:51
super duper Ο χρήστης super duper δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-03-2008
Μηνύματα: 314
super duper is on a distinguished road
Αρχικα καλορίζικο το αμαξι ,το 2.0τρο θεωρώ ότι θα σε καλύψει όπως λέει ο Στέλιος.




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν σου λενε για εξακυλινδρο μην παει το μυαλο σου στα Μ...ΥΠΑΡΧΕΙ και 2λιτρο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-09-10, 11:36
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SoulStripper66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα-καλημέρα φίλοι μου. Ως βλέπετε, νέος στην κοινότητα σας και οφείλω να σας κάνω γνωστό το ότι με έχει ενθουσιάσει πολύ το περιβάλλον σας και με κάνετε να νιώθω αρκετά οικείος με το forum.

Πήρα λοιπόν μεταχειρισμένο πριν 2 μήνες περίπου ένα coupe του 97, σε πραγματικά ΑΨΟΓΗ κατάσταση με 123.000 χλμ, αλλαγμένες τροχαλίες, ιμάντες όλοι, καινούρια μπουζί, πεντακάθαρα λάδια ακόμη και μετά από τα χιλιόμετρα τους, γενικότερα πένα το αυτοκίνητο.Άπο μηχανικά μέρη έχουν αλλαχτεί μόνο ελατήρια-αμορτισέρ-ζάντες και ένα τελικό ανοξείδωτο καζανάκι χειροποίητο.

Είχα λοιπόν στο μυαλό μου βαθειά, τον κινητήρα της 318is. Ένας καλός μηχανικός φίλος μου είπε πως σασμάν και διαφορικό της 316, αντέχουν. Μπορεί να χρειαστεί να αλλάξει το βήμα.

Με μοτέρ-πλεξούδα-εγκέφαλο είμαι εντάξει ? Το μαλλί θα πάει πολύ?
Επιφυλάσσει κινδύνους η μετατροπή αυτή ? Πού μπορώ να αλονίσω και να ψάξω για μοτερς,τροπέτα κλπ ? Κάποιος με περίπου την ίδια περίπτωση ?
Ευχαριστώ.

Παναγιώτης
κατ ' αρχας καλοριζικο και καλες βολτες.
εγω θα προτεινα τουρμπο μιας και ειναι δοκιμασμενη και σχετικα αξιοπιστη λυση ,ειναι βεβαια ακριβοτερο απο ενα μοτερ ,αλλα και εκεινο θελει διαφορα περιφερεικα ,που θα ανεβασουν την τιμη ,τελικα.
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-09-10, 11:39
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε και έναν μουσικό για να ελέγξει αν τα τρομπέτα ακούγονται καλά
:
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-09-10, 14:55
SoulStripper66 Ο χρήστης SoulStripper66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Μηνύματα: 11
SoulStripper66 is on a distinguished road
Λοιπόν, φίλε μου rapid, οι τροχαλίες και οι ιμάντες αλλάχτηκαν επειδή ο τύπος που το είχε ήταν πολύ ψείρας και δεν ήθελε να υπήρχε δείγμα σκουριάς στο μοτέρ.
Γενικότερα ο κινητήρας μου δουλέυει ρολόι. Παρεπιπτόντως ένας φίλος μηχανικός (όχι αυτός που πάω το όχημα) είπε κάτι για κορωνοπήνια και όχι για ολόκληρο διαφορικό.

Ο Μ44 θα έχει τα ίδια τέλη με το δικό μου ? Μπορώ να κάνω σκάτζα και να πουλήσω και το δικό μου μοτέρ μειώνοντας έτσι το κόστος ? Αν βάλω Μ44, ποιά θα είναι τα απαραίτητα "περιφεριακά" και εκτιμώμενα τί κόστος θα φτάσει ? Αν το προτίνω στον μηχανικό μου μπορεί να πάρει αυτός την πρωτοβουλία να βρει μοτέρ σαν συνεργείο BMW ?

Απ'ότι φαίνεται μάλλον θα πάω σε 6c. Βοηθήστε με λοιπόν να τα συμμαζέψω όλα και να πάρω την απόφαση να το βάλω μπροστά. (Σύντομα θα αναρτήσω και φωτογραφίες του τουτου μου)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας κι όλας, μην είμαι και αχάριστος !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-09-10, 15:08
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SoulStripper66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, φίλε μου rapid, οι τροχαλίες και οι ιμάντες αλλάχτηκαν επειδή ο τύπος που το είχε ήταν πολύ ψείρας και δεν ήθελε να υπήρχε δείγμα σκουριάς στο μοτέρ.
Γενικότερα ο κινητήρας μου δουλέυει ρολόι. Παρεπιπτόντως ένας φίλος μηχανικός (όχι αυτός που πάω το όχημα) είπε κάτι για κορωνοπήνια και όχι για ολόκληρο διαφορικό.

Ο Μ44 θα έχει τα ίδια τέλη με το δικό μου ? Μπορώ να κάνω σκάτζα και να πουλήσω και το δικό μου μοτέρ μειώνοντας έτσι το κόστος ? Αν βάλω Μ44, ποιά θα είναι τα απαραίτητα "περιφεριακά" και εκτιμώμενα τί κόστος θα φτάσει ? Αν το προτίνω στον μηχανικό μου μπορεί να πάρει αυτός την πρωτοβουλία να βρει μοτέρ σαν συνεργείο BMW ?

Απ'ότι φαίνεται μάλλον θα πάω σε 6c. Βοηθήστε με λοιπόν να τα συμμαζέψω όλα και να πάρω την απόφαση να το βάλω μπροστά. (Σύντομα θα αναρτήσω και φωτογραφίες του τουτου μου)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας κι όλας, μην είμαι και αχάριστος !
Πήγαινε εκεί όπου σου είπε ο rapid αγόρασε ένα τορπετο 28αρι θα σου το περάσουν κ δωρεάν θα το κάνεις ένα τέρας 193 άλογα δήλωσε το δηλίτρο κ τέλειωσε το θέμα.
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.