Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-09-10, 18:48
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Θα ήθελα να απευθύνω σε όποιο σχετικό μια ερώτηση, για απορία μου που ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρώ απάντηση...και ειλικρινά χίλια συγγνώμη για το intrusion σε 'ξένο' thread...αλλά απλώς επειδή σας βρήκα μαζεμένους...
Λοιόν έχουμε και λέμε:
Αυτοκίνητο 316 Ε21
Αμορτισέρ BILSTEIN (κίτρινο με μπλέ κι εγώ...)
Ελατήριο APEX
Και δεν είμαι ευχαριστημένος: Πολύ χαμηλό, και πολύ σκληρό (κοπανάει) ενώ δεν είδα και τρελή διαφορά στα κρατήματα-εντάξει είναι λίγο καλύτερο από πριν....

Μου λένε γενικώς για BILSTEIN και H&R ότι ψηλώνει λίγο (σε σχέση με τα ΑΡΕΧ) και γίνεται και κάπως πιο μαλακό...δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά σκέφτομαι να το δοκιμάσω...
Έλα όμως που ΔΕΝ κάνω χιλιόμετρα (το φυλάω στο γκαράζ μη μου κακοπάθει..!) οπότε δεν έρχεται γρήγορα ο καιρός της αντικατάστασης...
Και τώρα το ερώτημα...
Στα πόσα χιλιόμετρα αλλάζονται τα ΕΛΑΤΗΡΙΑ???
Εντάξει τα αμορτισέρ είναι πιο εύκολο να καταλάβει κανεις ότι θέλουν αλλαγή, αλλα τα ελατήρια????

Αναμένω απαντήσεις, ευχαριστώ όλους εκ των πρωτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-10, 23:38
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να απευθύνω σε όποιο σχετικό μια ερώτηση, για απορία μου που ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρώ απάντηση...και ειλικρινά χίλια συγγνώμη για το intrusion σε 'ξένο' thread...αλλά απλώς επειδή σας βρήκα μαζεμένους...
Λοιόν έχουμε και λέμε:
Αυτοκίνητο 316 Ε21
Αμορτισέρ BILSTEIN (κίτρινο με μπλέ κι εγώ...)
Ελατήριο APEX
Και δεν είμαι ευχαριστημένος: Πολύ χαμηλό, και πολύ σκληρό (κοπανάει) ενώ δεν είδα και τρελή διαφορά στα κρατήματα-εντάξει είναι λίγο καλύτερο από πριν....

Μου λένε γενικώς για BILSTEIN και H&R ότι ψηλώνει λίγο (σε σχέση με τα ΑΡΕΧ) και γίνεται και κάπως πιο μαλακό...δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά σκέφτομαι να το δοκιμάσω...
Έλα όμως που ΔΕΝ κάνω χιλιόμετρα (το φυλάω στο γκαράζ μη μου κακοπάθει..!) οπότε δεν έρχεται γρήγορα ο καιρός της αντικατάστασης...
Και τώρα το ερώτημα...
Στα πόσα χιλιόμετρα αλλάζονται τα ΕΛΑΤΗΡΙΑ???
Εντάξει τα αμορτισέρ είναι πιο εύκολο να καταλάβει κανεις ότι θέλουν αλλαγή, αλλα τα ελατήρια????

Αναμένω απαντήσεις, ευχαριστώ όλους εκ των πρωτέρων.
Γίνετε πολύ μαλακό πάει σαν βάρκα στο δρόμο βρίσκει σχεδόν σε κάθε λακκούβα η μούρη κ σε σαμαράκια οι μασπιέδες, σ φεύγει το τιμόνι κ το πετάει πολύ όταν στρίβεις τότε θες ελατήρια ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος για χλμ δε ξέρω να σ πω άλλα 130000 σε ελληνικούς δρόμους δεν αντέχουν σίγουρα
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-10, 09:01
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Μα τι 130000????? Το αυτοκίνητο μου έχει κάνει συνολικά 170000 στα 33 χρόνια!!!! Δηλ. θα έπρεπε να έχω αλλάξει αμορτισέρ 1 φορά!!! (άντε 2 το πολύ???) Εγώ τα προηγούμενα τα άλλαξα με αυτά που έχω τώρα (από BILSTEIN σε BILSTEIN) όταν είχαν κάνει 25000 χλμ περίπου!!!!! Ξέρω πετάω τα λεφτά μου, ε? Ναι, αλλα αλλιώς δεν θα οδηγούσα ποτέ σε καινούρια αμορτισέρ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-10, 10:09
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τι 130000????? Το αυτοκίνητο μου έχει κάνει συνολικά 170000 στα 33 χρόνια!!!! Δηλ. θα έπρεπε να έχω αλλάξει αμορτισέρ 1 φορά!!! (άντε 2 το πολύ???) Εγώ τα προηγούμενα τα άλλαξα με αυτά που έχω τώρα (από BILSTEIN σε BILSTEIN) όταν είχαν κάνει 25000 χλμ περίπου!!!!! Ξέρω πετάω τα λεφτά μου, ε? Ναι, αλλα αλλιώς δεν θα οδηγούσα ποτέ σε καινούρια αμορτισέρ...
Υπάρχει μηχανημα που μετράει την κατάσταση των αμορτισέρ..
Οταν η απόδοση είναι κάτω απο 50%, συνήθως τα αλλάζεις.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-10, 11:50
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Ναι, στα ιδιωτικά ΚΤΕΟ σου το λένε...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-09-10, 11:54
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
και άλλη μια απορία-αν κάποιος γνωρίζει ας μου πεί...
Τι διαφορά σε οδήγηση, κρατήματα αισθηση κλπ θα καταλάβω αν αντί για Αμορτισέρ ελατήρια (δηλ. ξεχωριστά, πχ BILSTEIN και APEX ή H&R που λέγαμε) επιλέξω ένα φουλ κιτ coilovers?? (εκτος της δυνατότητας ρύθμισης ύψους)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-09-10, 14:17
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τι 130000????? Το αυτοκίνητο μου έχει κάνει συνολικά 170000 στα 33 χρόνια!!!! Δηλ. θα έπρεπε να έχω αλλάξει αμορτισέρ 1 φορά!!! (άντε 2 το πολύ???) Εγώ τα προηγούμενα τα άλλαξα με αυτά που έχω τώρα (από BILSTEIN σε BILSTEIN) όταν είχαν κάνει 25000 χλμ περίπου!!!!! Ξέρω πετάω τα λεφτά μου, ε? Ναι, αλλα αλλιώς δεν θα οδηγούσα ποτέ σε καινούρια αμορτισέρ...
Δε σου έλεγα για αμορτισέρ άλλα για τα ελατήρια
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-09-10, 14:37
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Ναι, έχεις δίκιο, το πρόσεξα μετά αφού είχα απαντήσει...
Αλλά λίγο-πολύ το ίδιο ισχύει και εδώ, με την έννοια ότι αν θέλω να δοκιμάσω τη συμπεριφορά και με άλλο ελατήριο θα πρέπει, απλά, να το αλλάξω...Οπότε, αν είναι να περιμένω να κάνω και 130000 χλμ με το αυτοκίνητο (ώστε να έχω αποσβάσει τα τωρινά, ας πούμε) τότε απλά δεν θα τα βάλω ποτέ...
Αλλά, αντιλαμβάνομαι, ότι το ερώτημά μου είναι ρητορικό...: Αν θέλει κάποιος να "ψάξει" το αυτοκίνητό του...θα πρέπει πληρώσει κιόλας, έτσι δεν είναι? (γιατι μη μου πει κανένας ότι θα πουλήσω ελατήρια μεταχειρισμένα με περίπου 45000 χλμ στους ελληνικούς δρόμους και μάλιστα για Ε21!!!!!!!!!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-09-10, 14:48
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
και άλλη μια απορία-αν κάποιος γνωρίζει ας μου πεί...
Τι διαφορά σε οδήγηση, κρατήματα αισθηση κλπ θα καταλάβω αν αντί για Αμορτισέρ ελατήρια (δηλ. ξεχωριστά, πχ BILSTEIN και APEX ή H&R που λέγαμε) επιλέξω ένα φουλ κιτ coilovers?? (εκτος της δυνατότητας ρύθμισης ύψους)
Έχουν ένα κάρο ρυθμίσεις πχ το ύψος που ανέφερες, προφόρτηση, σκληρότητα ελατηρίου κα κ εάν δε πηγαίνεις στ πίστα δε θα καταλάβεις καμία διαφορά με τ απλα.Τσάμπα λεφτά θα δώσεις που είναι κ πανάκριβα
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-09-10, 14:53
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, έχεις δίκιο, το πρόσεξα μετά αφού είχα απαντήσει...
Αλλά λίγο-πολύ το ίδιο ισχύει και εδώ, με την έννοια ότι αν θέλω να δοκιμάσω τη συμπεριφορά και με άλλο ελατήριο θα πρέπει, απλά, να το αλλάξω...Οπότε, αν είναι να περιμένω να κάνω και 130000 χλμ με το αυτοκίνητο (ώστε να έχω αποσβάσει τα τωρινά, ας πούμε) τότε απλά δεν θα τα βάλω ποτέ...
Αλλά, αντιλαμβάνομαι, ότι το ερώτημά μου είναι ρητορικό...: Αν θέλει κάποιος να "ψάξει" το αυτοκίνητό του...θα πρέπει πληρώσει κιόλας, έτσι δεν είναι? (γιατι μη μου πει κανένας ότι θα πουλήσω ελατήρια μεταχειρισμένα με περίπου 45000 χλμ στους ελληνικούς δρόμους και μάλιστα για Ε21!!!!!!!!!!!)
Γιατί θέλεις να τα αλλάξεις έχεις κάποιο πρόβλημά η έτσι άπλα για να δοκιμάσεις κάποια άλλη ανάρτησή?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.