Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-16, 16:33
TE0 Ο χρήστης TE0 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-03-2016
Μηνύματα: 1
TE0 is on a distinguished road
Question Χ3 ή Scout

Καλησπέρα στην παρέα,

Είμαι σε φάση να πάρω ένα οικογενειακό αυτοκίνητο με μεγάλους χώρους και ασφαλές.
Είμαι μεταξύ του Skoda Octavia Scout 1,8 156bhp 2009-2010 BMW X3 2.0 150 bhp 2007-2009. Και τα δύο βρίσκονται στα €10-12(14).000 με λίγα χιλιόμετρα και πολύ προσεγμένα.

Δεν έχω σκοπό να κινηθώ εκτός δρόμου ή σε συνθήκες απαιτητικές για τετρακίνηση.
Όμως λόγω κακού εθνικού οδικού δικτύου αλλά και πολλών παγίδων μέσα στη πόλη λέω να πάω σε κάτι υπερυψωμένο και τετρακίνητο υπό συνθήκες.

Έχω αλλάξει πάνω από 20 αυτοκίνητα κάθε είδους μέχρι τώρα από τα οποία τα 5 με πολλά χιλιόμετρα, λόγω επαγγέλματος. 'Ετσι τα έχω δει όλα... έχω γλιστρήσει, έχω κολλήσει σε άμμο, έχω δει τη σκόνη του προφυλακτήρα του μπροστινού μου, με έχουν κουτουλήσει από πίσω, με έχουν τρακάρει στο πλάι, έχω δει τα δένδρα να φεύγουν προς τα πίσω με 200+km/h κ.α.

Ομολογώ πως τα φρένα του Punto Sporting 2002 δεν τα έχω βρει πουθενά.
Τον χώρο αποσκευών του Qashqai+2, το γκάζι του τούρμπο (SAAB 93 Aero κ.α.), την άνεση και κρατήματα των Γαλλικών (Xsara, Megane κ.α.) την οικονομία των Ιαπωνικών (Honda Accord κ.α.), την φτήνια των service και ανταλλακτικών των Ιταλικών (Fiat) και την άνεση των SUV (Qashqai) στα κράσπεδα και τις λακούβες.

Εν πάσει περιπτώσει ξέρω πως δεν πρόκειται να βρω το τέλειο αυτοκίνητο που να τα έχει όλα. Εξάλλου έχω χορτάσει από όλα και πλέον αναζητώ την χαλάρωση και την ηρεμία.

Για να μην σας κουράζω άλλο θα ήθελα να θέσω το ερώτημα:
Δεδομένου πως τα 120-140km/h για μένα και την 4μελή οικογένειά μου είναι υπεραρκετά και η οδήγηση με χαλαρούς ρυθμούς χωρίς προκλήσεις ποιό θα ήταν η επιλογή σας αν ήσασταν στη θέση μου:

Skoda Octavia Scout 1,8 156bhp 2009-2010 ή BMW X3 2.0 150 bhp 2007-2009

Αυτό που θα με κάνει να αποφασίσω είναι η αξιοπιστία, οι ανέσεις, οι οικονομία και οι χώροι. Βάσει αυτών λοιπόν περιμένω την γνώμη σας.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-16, 16:38
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Για αυτό που θες είναι καλύτερο το scout.

Είναι πολύ διαφορετικά αυτοκίνητα και το μόνο που τα συνδέει είναι η τιμή κτίσης.
Πολύ λάθος σύγκριση.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-16, 17:57
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Σωστά σου λέει ο BMW Power.

Και εγώ νομίζω πάντως πως στα ίδια χρήματα θα βρείς πολύ πιο καινούριο scout και σε καλύτερη κατάσταση από Χ3. Κινείται και καλύτερα στο δρόμο εντωμεταξύ το 1.8 scout από 2λιτρο Χ3...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-16, 21:23
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Αν θες οικονομία και αξιοπιστία, ψάξε για κάποια πετρελαιοκίνητη εκδοση...ακομα και άλλης εταιρίας. Η ροπή και η οικονομία ενος τουρμποντιζελ δεν σύγκρινεται με τίποτα! Προσωπικά για οικογενειακο και επαγγελματικό, δεν ξαναγυρναω σε βενζινα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.