Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 20-02-14, 14:05
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BATMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας αλλα οι περισσότεροι και με το δίκιο σας μου λέτε να μην πειραξω τίποτα γιατι θα έχετε περάσει λογικά κάμποσα στάδια μετατροπων αλλα εγω το αμαξι το εχω 5 μήνες και ειμαι 19 χρόνων οπότε οι καθένας στην ηλικία μου θα κοίταγε λίγο την βελτίωση ώστε να δει κάποια διαφορα στο αμαξι του η γνωστή "καυλα του 19χρονου".Ευχαριστω και πάλι
Ότι κι αν αποφασίσεις μέτρα το αμάξι σου πριν αρχίσεις να το σκαλίζεις.. Αν δεν σε παίρνει για δυναμόμετρο, μέτρα έστω με το κινητό 0-100 και τα υπόλοιπα νούμερα ώστε να έχεις μια βάση και να βλέπεις αν όντως βελτίωσες κάτι ή είναι placebo..
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-02-14, 14:25
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Από το τρολλάρω πάμε στα placibo (ιατρικός όρος για εικονικά φάρμακα άρα οφθαλμαπάτη) Σήμερα έμαθα κάτι
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-02-14, 14:32
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το τρολλάρω πάμε στα placibo (ιατρικός όρος για εικονικά φάρμακα άρα οφθαλμαπάτη) Σήμερα έμαθα κάτι
ποσο καιρο ασχολεισαι με την αυτοκινηση? ποιες οι γνωσεις σου σε μηχανες εσωτερικης καυσης? απο που διαβαζεις για την τεχνολογια του αυτοκινητου?


στην αρχη πιστευω πως απλως μας δουλευεις και θες να κοψεις αντιδρασεις. Μετα μου περναει απ το μυαλο οτι εσυ εμπορευεσαι τα μπουζι αυτα, ή καποιος αμεσα συνδεδεμενος με εσενα. Οσο προχωρανε τα ποστς ομως αρχιζω να σιγουρευομαι πως δεν εχεις ιδεα. Η εξηγηση που δινεις απεχει παρασαγγας απο την επιστημονικη μεθοδο, και αν μη τι αλλο για την εξελιξη των οχηματων τα παντα γινονται με επιστημονικο τροπο
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-02-14, 14:47
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
...μέτρα έστω με το κινητό 0-100 και τα υπόλοιπα νούμερα ώστε να έχεις μια βάση και να βλέπεις αν όντως βελτίωσες κάτι ή είναι placebo..
Ποτέ δεν μετράμε 0-100. Ποτέ από στάση...εν κινήσει.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-02-14, 14:53
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Και εγώ στην αρχή νόμιζα πως είσαι μηχανικός που έχεις ιδικότητα στα τουμπο και supercharger. Μετά χρησιμοποίησες 2 ωραίες λέξεις και άλλαξα ιδέα στο να είσαι μηχανικός. Μάλλο κατάληξα στο προμηθευτής turbo supercharger nitro.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-02-14, 15:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Τα performance εξαρτήματα θέλετε να πείτε ότι δεν αυξάνουν την ιπποδύναμη, απλά αυξάνουν την επιτάχυνση (και την κατανάλωση λόγο περισσότερης ζήτησης) χωρίς να αυξάνουν την ιπποδύναμη?

2) Και ναι εάν ο σπινθήρας είναι πιο δυνατός και διαρκεί και περισσότερο δεν θα έχουμε πιο γρήγορη επαναφορά των εμβόλων άρα και μεγαλύτερη ιπποδύναμη? Δεν ξέρω δεν είμαι μηχανικός ούτε μηχανολόγος μηχανικός και ποτέ δεν ασχολήθηκα με μετατροπές (turbo supercharger ή nitro).

3) Τα 6-8 και μία αστοχία τα διάβασα και δεν γνωρίζω εάν αληθεύει. Απλά το θεώρησα δεδομένο. Μία δοκιμή στο δυναμόμετρο θα με έβγαζε από την απορία αυτή.

4) Τι άλλο να πω. Εσείς δηλαδή δεν θα κάνατε αυτές τις μετατροπές για να έχετε καλύτερο performance εννοώντας την επιτάχυνση άρα και την αύξηση της ιπποδύναμης που εσείς διαφωνείτε χωρίς να κάνουμε ακριβές μετατροπές? Η αλλιώς καλύτερη 1-2 2-3 3-4 σε επιτάχυνση? ( έχω αύτόματο τετρατάχυτο)

5) Και κάτι ακόμα. Η ιπποδύναμη μετρήθηκε για RON95 βεζίνης. Εάν βάλω RON98 δεν θα αυξηθεί και η ιπποδύναμη.

6) To supercharger τι κάνει δεν βάζει περισσότερο αέρα? Δηλαδή το φίλτρο αέρα εάν αφήνει περισσότερο αέρα να περάσει δεν θα δώσει περισσότερη ιπποδύναμη?
1) Οχι, τίποτα δεν αυξάνουν αυτά τα εξαρτήματα επι της ουσίας χωρίς να γίνει πρόσθετη παρέμβαση που θα επιτρέψει να αποδώσουν. Οπως είναι το αυτοκίνητο δεν αποδίδουν απολύτως τίποτε.
2) Η ισχύς του σπινθήρα εξαρτάται απο την κατάσταση που βρίσκεται το μπουζί. Ενα καλό μπουζί, μπορεί να δίνει ισχυρούς σπινθίρες σε μεγάλο φάσμα θερμοκρασίας και σε μεγάλη περίοδο χρήσης.
Ο χρόνος σπινθήρα εξαρτάται 100% απο τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και τους πολλαπλασιαστές.. Απολύτως καμία σχέση με το μπουζί..
3) Αυτά που θεωρείς δεδομένα είναι ανακριβή.
4) Το καλύτερο performance στο αυτοκίνητο το έχεις όταν κάνεις σωστό τακτικό σέρβις.
5) Οχι δε θα αυξηθεί η ιπποδύναμη, αλλά θα μεταβληθεί ο φάκελος λειτουργίας του κινητήρα λόγω αβάνς και ενδεχόμενα θα έχεις καλύτερη απόδοση σε όλο το φάσμα των στροφών η οποία όμως δεν θα είναι αντιληπτή απο εσένα.
6) Ο υπερτροφοδότης συμπιέζει αέρα πέρα απο αυτό που μπορεί να ρουφήξει ο κύλινδρος.
Σε εσένα, ο κύλινδρος σου, ορίζει πόσο αέρα θα ρουφήξει, ανάλογα με την διαδρομή και την διάμετρο του.
Καμία απολύτως σχέση δεν έχει η ελεύθερη ροή, με την υπερτροφοδότηση..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-02-14, 15:22
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ στην αρχή νόμιζα πως είσαι μηχανικός που έχεις ιδικότητα στα τουμπο και supercharger. Μετά χρησιμοποίησες 2 ωραίες λέξεις και άλλαξα ιδέα στο να είσαι μηχανικός. Μάλλο κατάληξα στο προμηθευτής turbo supercharger nitro.
φυσικος ειμαι, ασχολουμαι καμια 10αρια χρονια με την αυτοκινηση σοβαρα, δηλαδη να διαβασω τεχνικα αρθρα για την τεχνολογια του αυτοκινητου. Με τεχνικες οδηγισης απο πιο πριν , και πιο πρακτικα.

προμηθευτης δεν ειμαι, προφανως
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-02-14, 15:34
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Δηλαδή εάν πιάσουμε την φόρμουλα της Ιπποδύναμης = Torque X RPM /5252 αυτά που ανάφερα δεν αυξάνουν την ιπποδύναμη?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-02-14, 15:36
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
Ο Χριστός και η Παναγία!
Μονο σε αυτο το φόρουμ μπορω και διαβάζω τέτοια..
__________________
343ps????Horse or Donkeys??
I need V10 power..

Salonica Maf
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-02-14, 16:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή εάν πιάσουμε την φόρμουλα της Ιπποδύναμης = Torque X RPM /5252 αυτά που ανάφερα δεν αυξάνουν την ιπποδύναμη?
Αυτοί είναι τύποι που χρησιμοποιούν βολκσβαγκενάδες..
Ψάξε καλά εδώ μεσα, και θα βρείς την πραγματική αλήθεια...
ΡΟΠΗ ΣΤΡΕΨΗΣ ΣΕ ΧΙΛΙΟΓΡΑΜΜΟΜΕΤΡΑ Χ ΣΤΡΟΦΕΣ Χ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 14/10.000 ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΛΟΓΑ
ΤΕΛΟΣ
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.