Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-08, 11:38
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
Ε46 Μ3 rebuild

Λοιπόν...

απο πού να ξεκινήσω εγω τώρα....

είχα μέινει κάπου στον απρίλιο με το γεγονός οτι έιχαν έρθει τα πιστόνια....

τα πιστόνια έιχαν έρθει αλλά ήταν λάθος....

Φεύγουν λοιπόν τα πιστόνια πάλι πίσω και παραγγέλνονται τα νέα...

στο μεταξύ για να μην κάθονται στο συνεργείο και κακομαθαίνουν πήρα μια πλάκα ( 2ο πάτωμα ) και τους έβαλα να το τοποθετήσουν στο αμάξι πίσω με σκοπό το καλύτερο δέσιμο του αυτοκινήτου στην περιοχή της γέφυρας του διαφορικού....

μετά απο πολύ περίμενε και κάπου στις αρχές του ιούνη τα νέα πιστόνια έρχονται ελλάδα...

πάνε λοιπόν στο ρεκτιφιέ της bmw και το μοτερ μοντάρεται....

όλα καλά όλα ανθηρα, χαρά τρελη ο νικολάκης σαν μικρό παιδί και το αμάξι βγαίνει απο το συνεργείο στις 20 του ιουνίου....

το αμάξι όμως παρουσίαζε διάρροες απο διάφορα σημεία κυρίως στην περιοχή της κεφαλής...όπου και το συνεργείο ανέλαβε και διωρθωσε αμέσως...και τις 5 φορές...

ξεκινάμε το στρώσιμο λοιπόν για 7500χλμ σύμφωνα με τις υποδείξεις του ρεκριφιέ...
το αμάξι δούλευε μια χαρά....
ΑΛΛΑ...απίστευτη κατανάλωση λαδιού!!!μιλάω για 600-700ml λάδι κάθε 400-600χλμ...
και ενώ οριόμουν οτι κάτι τρέχει αφού δεν έχει διαρροές όλοι μου έλεγαν οτι είναι φυσιολογικό να καίει λάδι μέχρι τα 10000χλμ...
τα φτάνω και τα ξεπερνάω τα 10χιλιάρικα χιλίομετρα μέσα σε 1,5 μήνα απο την τρέλα μου...
συνολικός απολογισμός....14λίτρα λάδι μέσα σε αυτά τα χιλιόμετρα...
το αμάξι μετά απο αυτό και φυσικά εμένα να μην με κρατάει κανείς απο τα νεύρα μου ξαναμπαίνει στο συνεργείο το σεπτέμβρη μετά τις φωτιές στην Ηλεία....

το μοτέρ ξαναλύνεται και ενω όλοι λέγανε οτι φταίγανε τα ελατήρια των πιστονιών εγω δεν ήμουν σίγουρος....

φέρνω λοιπόν μηχανικό δικό μου ελέγχει το μοτέρ και βρίσκει τα εξής με μια πρόχειρη ματιά...
Τα διάκενα των ελατηρίων των πιστονιών ήταν τεράστια...
Τα ελατήρια ήταν επεξεργασμένα/τροχισμένα μονόμπατα....
καλώ τους ανθρώπους του ρεκτιφιέ και μου λένε οτι έτσι ήταν οτι δεν τα πείραξαν κλπ κλπ κλπ
Κάνω τον μακάκα εκείνη την στιγμή και ξεκινάω με ένα πιστόνι και ένα σετ ελατήρια στο χέρι να γυρνώ όλα τα ρεκτιφιέ της αθήνας...όλοι την ίδια κουβέντα....τροχισμένα και μεγάλο το διάκενο....

έχει αρχίσει και με πιάνει η σύφηλη και δεν ξέρω τι να κάνω....

εκείνες τις μέρες ήταν και athens tuning show...και ενω δεν ήθελα να πάω τελικά πήγα να δω κάτι γνωστους....

Μεσα στην έκθεση κοίταγα διάφορα αυτοκίνητα και είχα την συζήτηση τι να πάρω μιας και είχα αποφασισει οτι το Μ3ακι θα το έδινα διότι τα νεύρα μου θα είχαν σπάσει εντελώς...
Κάπου μέσα στην έκθεση εντοπίζω το stand της JEpistons...
και πάω να ρίξω μια ματιά μιας και τα πιστόνια που φόραγα ήταν της JE....
βρίσκω το παληκαρι που ήταν υπεύθυνο και πιάνουμε το μπλα μπλά...
-φοραω πιστονακια
-Σε 36αρι
-οχι σε 46αρι...
- μα εγω δεν έχω φέρει κανένα σετ για 46αρι...

ωχ αμαν αμαν και αναβουν τα λαμπάκια...

με το μπλά μπλα λοιπόν μαθαίνω οτι το παιδί μόνο φέρνει τα πιστόνια και κανείς άλλος!!!!
και όχι μόνο αυτό μαθαίνω και την τιμή....
πιστονάκια κομπλέ για το αμάξι μου 1000ευρώ.....
και τότε παθάίνω το εγκεφαλικό....

εγκεφαλικό διότι εγω τα πιστόνια τα πλήρωσα στον "φίλο" μου που τα πήρα
μόνο 2300euro....

μέχρι να το συνυδητοποιήσω περνάει κάποιος χρόνος...το παληκάρι με βλέπει σαστησμένο και με ρωτάει τι και πως...
του εξηγώ και μου λέει οτι μπορεί να δει και το μοτέρ μου να μου πει τι ακριβώς πάιζει μιας και είναι και μηχαναλόγος μηχανικός...
του λέω και για τις μπιέλες και απλά βάζει τα γέλια...
eagle μπιελες τις πλήρωσα πάλι στον "φίλο" μου 1500euro ενω στην πραγματικότητα δεν έχουν πάνω απο 750euro....
συν τις άλλοις οι μπιέλες αποδείχτηκαν κινέζικες και όχι γνήσιες eagle που έρχονται απο αμερική( το κουτι τους είναι λευκο με στάμπα της εταιρείας πάνω στο κουτι και πάνω στην μπιέλα...οι δικές μου σε ένα καφε χαρτόκουτο και χωρις καμιά στάμπα..απο οτι έμαθα επειτα απο πολύ ψάξιμο το τελικό "φινίρισμα" γίνεται κάπου στο κορωπί.....)

αφού λοιπόν μιλάω με το ΣΤΕΛΙΟ ΧΑΛΔΑΙΟ, το παληκάρι με τα πιστόνια, έρχεται βλέπει το μοτερ μου και απλά γελάει με τα πιστόνια και την δουλειά του ρεκτιφιέ...

μια και δυο λοιπόν μαζεύω μπιελοπίστονα τα πάω πίσω στον φίλο και παίρνω τα λεφτά μου όλα πίσω...οχι με καλο τρόπο αλλά τα πηρα...

τσακώνομαι και με την bmw γιατί θέλω να αλλάξω ρεκτιφιέ και αφου γινόμαστε κωλ0ς παίρνω το μοτέρ και το πάω στον χαλδαίο/ματτη.

παραγγέλνει το παληκάρι νέα πιστόνια cp και νέες μπιέλλες arrow.βιδες κεφαλής και κορμού arp και μέσα σε 10 μέρες όλα ήταν στην αθήνα!!!ΟΛΑ!!!

ξεκινάμε το μοντάρισμα και αμέσως με παίρνουν τηλ να κατέβω κάτω στο μαγαζί να τσεκάρουμε ενα πρόβλημα.
πάω και τι να δω...κεφαλή και μπλόκ πετσικαρισμένα!!! παθαίνω σοκ!!!
με καθησυχάζουν μου λενε οτι θα αυξηθεί λίγο ακόμη η συμπίεση και ξεκινάνε....

σε μια εβδομάδα τελειώνουν το μοτερ
αλλάζουν και τα τσιμουχάκια βαλβίδων τα οποία είχαν μπεί λάθος
ζυγίζουν τον νέο στρόφαλο μαζί με βολάν/δισκοπλατό και λυκο στροφάλου για καλύτερο στροφάρισμα
τελειώνουν την επεξεργασία της κεφαλής που δεν είχε γίνει σωστά απο το πρώτο ρεκτιφιέ( βάσει υποδείξεων αμερικάνικης ετειρείας )
τοποθετούν τις βίδες πάνω κάτω και μου παραδίδουν το μοτερ....
μάλιστα μου έδωσαν και χαρτι σφραγισμένο και υπογεγραμμένο με τις ζημιές που υπήρχαν και με τι έφτιαξαν!!!!

οσοι το είδαν λυτό επαθαν πλάκα απο την δουλειά...

οταν επέστεψε στο συνεργείο το μοτερ οι μηχανικοί έτριβαν τα μάτια τους...

στο συνεργειο της bmw ξεκινάνε το μοντάρισμα χωρίς να πουν κουβέντα και μετά απο κάποιες συζητήσεις έρχομαι σε συνενόηση με το ρεκτιφίε και πληρώνει την εργασία της bmw ολόκληρη!!!
πάει και αυτό....

το μοντάρισμα τελειώνει με κάποια κουλά θέματα να γίνονται και να λύνονται και περίπου στο τέλος του δεκέμβρη λίγο πρίν τις γιορτές το αμάξι τελειώνει..

μέσα σε όλα μπαίνει και η εισαγωγή του csl με νέο εγκέφαλο και πρόγραμμα alphaN απο τον νίκο σπεη
καθώς και ο προφυλακήρας ο μπροστινός του csl ( δεν γινόταν να μην μπει γιατι οι σωληνώσεις για τον αέρα μπαίνουν μόνο σε αυτον το προφυλακτήρα....)

και όλα τέλειωσαν....

το αμάξι δουλεύει τέλεια ( φτίστε μην το ματιάξτε )
πάει πάρα πολύ καλά
το προγραματάκι είναι κορυφή
και μετά απο 5000χλμ και σκίσιμο μετά τα 1500 δεν κάνει κιχ....με -7 βυτίνα πρωτοχρονιά μια μιζιά και έπαιρνε μπροστά...

αυτά και προσοχή μεγάλη πάίδες....
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-08, 11:50
Το avatar του χρήστη BMW523i
BMW523i Ο χρήστης BMW523i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 928
BMW523i is on a distinguished road
Καλοτάξιδο ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!
__________________
M5 Ε39 το απόλυτο μηχάνημα,και αμέσως μετά το 523i!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-08, 11:52
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
ΦΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-08, 11:54
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Αντε καλοριζικο Νικολα και χωρις προβληματα. Ταλαιπωρηθηκες αρκετα βλεπω... Ελπιζω τελος καλο ολα καλα...Αληθεια το μετρησες η οχι ακομα? Θα το μετρησεις? Τελικα ξενερωσες και θα το δωσεις η αρχισε να σου αρεσει παλι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-08, 11:59
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε καλοριζικο Νικολα και χωρις προβληματα. Ταλαιπωρηθηκες αρκετα βλεπω... Ελπιζω τελος καλο ολα καλα...Αληθεια το μετρησες η οχι ακομα? Θα το μετρησεις? Τελικα ξενερωσες και θα το δωσεις η αρχισε να σου αρεσει παλι?

το μέτρησα....

καλά τα πήγε....

και οχι ακόμη δεν θα το δώσω.....


ετσι και αλλιώς δεν τελείωσα ακόμη μαζί της.....
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-08, 08:32
Το avatar του χρήστη orome_e21
orome_e21 Ο χρήστης orome_e21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-12-2006
Μηνύματα: 267
orome_e21 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων


ετσι και αλλιώς δεν τελείωσα ακόμη μαζί της.....
καταρχην καλοταξιδο........και ο ηχος fantastic.......τωρα θυμαμαι την παραπανω ατακα σου......αν εχεις σκοπο να βαλεις στην κοπελια περισσοτερα αλογα δεν θα τα φρονιμοτερο να σκεφτεις το διαφορικο που θα βαλεις κ για τοτε????μια γνωμη ειπα μην βαρατε...
__________________
life is short.....without you it's nothing.....

http://www.youtube.com/watch?v=RggflSOz8YE
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-08, 15:55
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Η επιλογή του 3,91 είναι σίγουρα πιο ασφαλής από το 4,10, ιδιαίτερα για το αυτοκίνητο του Νίκου που είναι πολύ πιο δυνατό από μαμά Μ3. Σίγουρα κάνεις και λιγότερους συμβιβασμούς σε θέμα ταξιδιού.

Σε σχέση με τον GreekM3 πρέπει να αναλογιστείς ότι φοράει ημισλίκ 305 πίσω και έχει και ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ παραπάνω βάρος πάνω από τον πίσω άξονα. Δεν συγκρίνονται τα επίπεδα πρόσφυσής του.

Επίσης, τα αμερικανάκια μιλούν με τα καλύτερα για το 4,10 σε μαμά ή σχεδόν μαμά Μ3. Το δικό σου απέχει πολύ.

Βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση. Βάζεις 4,10 και αν δεν πετύχει, το πουλάς σε μαμά Μ3 και βάζεις 3,91!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-08, 11:57
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Επειδη την ιστορια λιγο πολυ την ηξερα και επειδη ειχα βαρεθει να σε βλεπω ΧΩΡΙΣ το αμαξι σου,τωρα που τελειωσαν ολα,ευχομαι το μοτερακι να βγει SUPERMAN!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-08, 11:58
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Μπραβο ρε Νικο . . .

Ακουγα για τα προβληματα σου και στεναχωριομουν για σενα και γι'αυτο που περνας . . .

Τωρα τελος καλο ολα καλα . . .

Χαιρωμαι ετσι οπως εχουν εξελιχθει τα πραγματα . . .

Ξερεις οτι το αμαξι σου καθε φορα το φτυνω για να μην το ματιαξω ρε φιλε . . .










Αλλο κακο να μην σε βρει . . . . . . . . !!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-08, 12:01
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
ευχαριστώ παιδιά

πραγματι τρελή ταλαιπωρία και η άγνοια ορισμένων "ειδικών" απλά ΤΡΑΓΙΚΗ!!!

σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ανοιξει μοτερ για κάποιον λόγο ας με συμβουλευτει πρώτα....εχω μάθει τόσα πολλά και είδα και διάβασα άλλα τόσα.....

μακριά απο τους απατεώνες και τους άσχετους....!!!!
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
μ3 rebuild, ε46 μ3

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.