Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-07-12, 13:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί η z3 έχει την πίσω ανάρτηση της Ε30 και όχι της σύγχρονής της Ε36 με τους πολλαπλούς συνδέσμους?

Γιατί η z3 έχει στρεπτική ακαμψία περί τα 6000Nm/deg...κοινώς πλαστελίνη πλαίσιο?

Διότι και η Bmw κάνει λάθη...άλλα ηθελημένα λόγω κόστους και άλλα λόγω ελλειπούς engineering...
Οπότε περιθώρια βελτίωσης πάντα υπάρχουν...
Προφανώς και η δήλωση σου είναι εσφαλμένη, και παρορμητική με τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια..
Τι έχει η ανάρτηση της Ε30? σε τι διαφέρει απο την 'σύγχρονη' Ε36??
Δεν ειναι της Ε30 πολλαπλών συνδέσμων?? Τεσσάρων νομίζω είναι..
Και της Ε36 τεσσάρων νομίζω είναι, αλλά με άλλη διάταξη..
Ασχετα με αυτό, η μομφή σου νομίζω επικεντρώνεται στους πολλαπλούς συνδέσμους,
οι οποίοι είναι ούτως ή άλλως εκεί..
Για στρεπτική ακαμψία, δεν ξέρω να πώ τίποτα. αν το νούμερο που λές είναι πλαστελίνη,
τοτε ναι είναι πλαστελίνη, αλλά είναι όμοιο με μια φερράρι σπαιντερ ανοικτή..
Τι σημαίνει αυτό? τι προβλήματα έχει? τι επιπτώσεις υπάρχουν? τι αλλάζει στο crash test?
τι αλλάζει στην μακροζωία του αυτοκινήτου; τι συσχετισμός βάρους και στρεπτικής
ακαμψίας υπάρχει? τι συσχετισμός πλάτους και στρεπτικής ακαμψίας υπάρχει?
τι συσχετισμός μήκους και στρεπτικής ακαμψίας υπάρχει? τι συσχετισμός οροφής
και στρεπτικής ακαμψίας υπάρχει?
Κοινώς τι να λέει αυτό το νούμερο, και πού μας βλάπτει η πλαστελίνη??

Και το κυριότερο απο όλα.....
Γιατί η αύξηση στρεπτικής ακαμψίας είναι βελτίωση? ποιό είναι το κριτήριο?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-12, 15:50
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς και η δήλωση σου είναι εσφαλμένη, και παρορμητική με τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια..

Ξεκινάς με δύο λέξεις (αυτές με bold) όπου η μία αποκλείει την άλλη, και μέσω του οξύμωρου προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς για τα λεγόμενά μου τα οποία δεν αποτελούν δήλωση αλλά απλά παραδείγματα. Πάμε παρακάτω....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι έχει η ανάρτηση της Ε30? σε τι διαφέρει απο την 'σύγχρονη' Ε36??
Δεν ειναι της Ε30 πολλαπλών συνδέσμων?? Τεσσάρων νομίζω είναι..
Και της Ε36 τεσσάρων νομίζω είναι, αλλά με άλλη διάταξη..
Ασχετα με αυτό, η μομφή σου νομίζω επικεντρώνεται στους πολλαπλούς συνδέσμους,
οι οποίοι είναι ούτως ή άλλως εκεί..
18.png

Δηλαδή σου φαίνεται η παραπάνω ανάρτηση του z3 να είναι multilink και μάλιστα να είναι σαν του Ε36 αλλά με άλλη διάταξη??? Και οι δύο εγκάρσιοι βραχίονες του Ε36 που πήγαν?? Προσωπικά πάντως, αλλά και η Bmw όταν τη σχεδίαζε κάπου στα 60's για τη σειρά 02, θα τη χαρακτήριζα "υστερούντες βραχίονες".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Για στρεπτική ακαμψία, δεν ξέρω να πώ τίποτα. αν το νούμερο που λές είναι πλαστελίνη,
τοτε ναι είναι πλαστελίνη, αλλά είναι όμοιο με μια φερράρι σπαιντερ ανοικτή..
Τι σημαίνει αυτό? τι προβλήματα έχει? τι επιπτώσεις υπάρχουν? τι αλλάζει στο crash test?
τι αλλάζει στην μακροζωία του αυτοκινήτου; τι συσχετισμός βάρους και στρεπτικής
ακαμψίας υπάρχει? τι συσχετισμός πλάτους και στρεπτικής ακαμψίας υπάρχει?
τι συσχετισμός μήκους και στρεπτικής ακαμψίας υπάρχει? τι συσχετισμός οροφής
και στρεπτικής ακαμψίας υπάρχει?
Κοινώς τι να λέει αυτό το νούμερο, και πού μας βλάπτει η πλαστελίνη??
Εάν θέλεις να ενημερωθείς περί στρεπτικής ακαμψίας μπορείς να ξεκινήσεις από το wikipedia. Προσωπικά η πλαστελίνη δε με βλάπτει πουθενά, βλάπτει όμως τους κατόχους z3 όταν ράβουν τους θόλους τους με αργκόν ή όταν στρίβουν και λόγω εύκαμπτου πλαισίου αλλοιώνεται η γεωμετρία της ανάρτησής τους με όλα τα προφανή συνεπακόλουθα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το κυριότερο απο όλα.....
Γιατί η αύξηση στρεπτικής ακαμψίας είναι βελτίωση? ποιό είναι το κριτήριο?
Το κριτήριο είναι η οδική συμπεριφορά και η αντοχή του πλαισίου.
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-12, 15:56
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Η μονάδα μέτρησης της στρεπτικής ακαμψίας είναι Nm/deg και κινείται γύρο στο 10Κ με 30Κ. Γενικά αυτοκίνητα με κάτω από 10 δεν θεωρείται και πολύ άκαμπτο αλλά έχει να κάνει με το βάρος του αυτοκινήτου. Μια ελις για παράδειγμα είναι γύρο στο 10 αλλά είναι και 700 κιλά,οπότε κανένα πρόβλημα.

Γενικά θες μεγαλύτερη ακαμψία για να λειτουργεί η ανάρτηση. όπως επίσης για να μην παράγονται ρωγμές στο πλαίσιο όλα αυτά σε χρήση πίστας.Σε καθημερινή "λειτουργία δεν πρόκειται να καταλάβει κάποιος και πολλά. Όλα τα ανοιχτά πάντως μέχρι το 2002-2003 δεν ακούμπαγαν τα 10ρι.Σκέψου μια κλειστή Ζ3 έχει πάνω απο 14. Περισσότερη ακαμψία,καλύτερη λειτουργία την ανάρτησης γιατί πατάει κάπου σταθερά και δεν ταλαντώνεται οπότε καλύτερο στρίψιμο του αυτοκινήτου.
Στην τελική έχει να κάνει με την αίσθηση που παίρνιες όταν το οδηγάς, και φυσικά είναι πολύ σημαντικό σαν παράμετρος του αυτοκινήτου.Αν δεν ήταν δεν θα γεμίζαμε τον τοπο θωλόμπαρες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-12, 19:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινάς με δύο λέξεις (αυτές με bold) όπου η μία αποκλείει την άλλη, και μέσω του οξύμωρου προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς για τα λεγόμενά μου τα οποία δεν αποτελούν δήλωση αλλά απλά παραδείγματα. Πάμε παρακάτω....
Συνημμένο Αρχείο 36684
Δηλαδή σου φαίνεται η παραπάνω ανάρτηση του z3 να είναι multilink και μάλιστα να είναι σαν του Ε36 αλλά με άλλη διάταξη??? Και οι δύο εγκάρσιοι βραχίονες του Ε36 που πήγαν?? Προσωπικά πάντως, αλλά και η Bmw όταν τη σχεδίαζε κάπου στα 60's για τη σειρά 02, θα τη χαρακτήριζα "υστερούντες βραχίονες".
Εάν θέλεις να ενημερωθείς περί στρεπτικής ακαμψίας μπορείς να ξεκινήσεις από το wikipedia. Προσωπικά η πλαστελίνη δε με βλάπτει πουθενά, βλάπτει όμως τους κατόχους z3 όταν ράβουν τους θόλους τους με αργκόν ή όταν στρίβουν και λόγω εύκαμπτου πλαισίου αλλοιώνεται η γεωμετρία της ανάρτησής τους με όλα τα προφανή συνεπακόλουθα.
Το κριτήριο είναι η οδική συμπεριφορά και η αντοχή του πλαισίου.
Είπα προφανώς και όχι εμφανώς, καθότι δεν πήγα αντικειμενικά..
Θες να πάω αντικειμενικά?
Πόσους συνδέσμους πρέπει να έχει μια ανάρτηση για να είναι πολλαπλών σημείων?
3 (τρία).. Τα έχουμε? Νομίζω πως ναι.. Και νομίζω οτι έχουμε πολλαπλών συνδέσμων
ανάρτηση ακόμα και στην Ε30.
Το Ζ που έρχεται απο το Ζ1, και μπήκε στην Ε36, είναι κάτι διαφορετικό. Πόσους συνδέσμους έχει?
Εχουμε μπεί (νομιζω) ακόμα μια φορά στο τρυπάκι των Γιαπανέζων να εφευρίσκουν ονομασίες και όχι τεχνολογίες, διότι οι τεχνολογίες υπάρχουν ήδη..

Για εμένα (μόνο για εμένα, όχι για τους άλλους επιστήμονες) είναι υπεραστείο να λέμε οτι
η στρεπτική ακαμψία επηρεάζει τη γεωμετρία της ανάρτησης και το κράτημα
διότι όλες μα όλες μα όλες οι απολήξεις των αναρτήσεων (ΜΑ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ) καταλήγουν σε ελαστικούς εύκαμπτους και μεταβλητούς συνδέσμους.
Ετσι καταλήγουμε στο πρακτικό οτι μια Λαμποργκίνι κουντάχ, μια λότους εσπρί, μια λότους
ελάν, μια φερράρι σπαηντερ, μια μάστανγκ, μια φερραρι 430, δεν έχουν καλά και σταθερά
κρατήματα, θέλουν ραψίματα, θέλουν και κοψιματα... (ολα αυτά έχουν ακαμψία για το πουλάκι)

Τρανταχτό παράδειγμα οτι αυτά όλα είναι άνευ υποστάσεως, και οτι άλλο είναι το πρόβλημα,
(ή μάλλον απο αλλού παρουσιάζεται κατά την άποψη μου και μόνο),
είναι ένα αγαπημένο αυτοκίνητο με στρεπτική ακαμψία 5 φορές μεγαλύτερη και σκίζει τα πατώματα ανεξαρτήτως ζορίσματος σαν βούτυρο..

Αυτά, με κάθε σεβασμό...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-12, 17:17
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί η αύξηση στρεπτικής ακαμψίας είναι βελτίωση? ποιό είναι το κριτήριο?
Απλά πολλοί έχουν κολλήσει στο 1950, όπου η αύξηση συνεπαγόταν καλύτερα κρατήματα καθώς οι τροχοί...δεν έφευγαν από το έδαφος.

Αυτό ή είμαι σίγουρος πως μία Lamborghini Countach (2600 Nm/°) είναι 2 φορές χειρότερη από ένα Z3 (5900 Nm/°), πολύ χειρότερη από ένα Audi A2 (12000 Nm/°) και χαωδώς (6 φορές) χειρότερη από...ένα VW Fox (17900 Nm/°)!

Αλλά φυσικά και ένα τετράπορτο Ε46 είναι δύο φορές καλύτερο από ένα δίπορτο (18000 Nm/° αντί 12500 Nm/° αντίστοιχα).

Ναι, είναι λογικό, δεν λέω. Με συμφέρει κιόλας, γιατί με το Ε30 coupe (21200 Nm/°) σας έχω ΟΛΟΥΣ! (τα Χ5 που είναι τζιπ, δεν μετράνε κι ας έχουν 23000 Nm/°)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 26-07-12 στις 20:14
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-12, 22:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά πολλοί έχουν κολλήσει στο 1950, όπου η αύξηση συνεπαγόταν καλύτερα κρατήματα καθώς οι τροχοί...δεν έφευγαν από το έδαφος.

Αλλά φυσικά και ένα τετράπορτο Ε46 είναι δύο φορές καλύτερο από ένα δίπορτο (18000 Nm/° αντί 12500 Nm/° αντίστοιχα).
Δεν ξέρω αν πηγαίνει έτσι αναλογικά..
Διότι μια McLaren F1 έχει 13,500 Nm/° ενώ ένα γκόλφ 5 τζιτιαη έχει 25,000Nm/°
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-12, 22:57
Το avatar του χρήστη E36-Hartge
E36-Hartge Ο χρήστης E36-Hartge δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 521
E36-Hartge will become famous soon enough
Που της έχει αυτές τις πληροφορίες περί στρεπτικης ακαμψίας?
__________________
Όλοι είμαστε ίσοι. Απλώς μερικοί είναι πιο ίσοι απο τους άλλους!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-07-12, 23:17
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidaskal Εμφάνιση μηνυμάτων
6.γιατι δεν ξεκιναει σχεδον κανεις απο ενα ωραιο μοτερακι και μετα ολα τα αλλα.
Αυτό και εγώ δεν το έχω καταλάβει ποτέ . Για οποιαδήποτε περίπτωση αυτοκινήτου . Η καρδιά του αυτοκινήτου είναι το μοτέρ . Πρώτα φτιάχνεις τα βασικά και μετά τις λεπτομέριες .
Και αν δεν έχεις λευτά , ξεκινάς μάζεμα και δεν τα ρίχνεις σε χαζομάρες που κάπου είδες και ενθουσιάστηκες γιατί τελικά αυτό που χρειάζεται αλλαγή δε θα αλλαχτεί ποτέ αλλά όλες οι σαχλαμάρες και τα αχρείαστα πράγματα θα είναι τζιτζι .

Με την προυπόθεση πάντα ότι δεν σε καλύπτει στο γκάζι έτσι ? Αν κάποιον δεν τον απασχολεί πάσο .
Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό . Άλλος δίνει 1000 ευρώ για φρένα σε αμάξι 110 άλογα , χωρίς να χρειάζονται , για να φαίνεται ωραίο παρκαρισμένο αλλα γκρινιάζει που δεν παίρνει τα πόδια του στην προσπέραση . Τι να πει κανείς ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-07-12, 12:41
Lambros Ο χρήστης Lambros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 294
Lambros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό και εγώ δεν το έχω καταλάβει ποτέ . Για οποιαδήποτε περίπτωση αυτοκινήτου . Η καρδιά του αυτοκινήτου είναι το μοτέρ . Πρώτα φτιάχνεις τα βασικά και μετά τις λεπτομέριες .
Και αν δεν έχεις λευτά , ξεκινάς μάζεμα και δεν τα ρίχνεις σε χαζομάρες που κάπου είδες και ενθουσιάστηκες γιατί τελικά αυτό που χρειάζεται αλλαγή δε θα αλλαχτεί ποτέ αλλά όλες οι σαχλαμάρες και τα αχρείαστα πράγματα θα είναι τζιτζι .

Με την προυπόθεση πάντα ότι δεν σε καλύπτει στο γκάζι έτσι ? Αν κάποιον δεν τον απασχολεί πάσο .
Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό . Άλλος δίνει 1000 ευρώ για φρένα σε αμάξι 110 άλογα , χωρίς να χρειάζονται , για να φαίνεται ωραίο παρκαρισμένο αλλα γκρινιάζει που δεν παίρνει τα πόδια του στην προσπέραση . Τι να πει κανείς ...
Και από την άλλη υπάρχουν κάποιοι που ανεβάζουν άλογα και παραμερίζουν φρένα,αναρτήσεις,λάστιχα κτλ.Τί είναι καλύτερο τελικά;Τίποτα μάλλον.Απλά να βρείς μία ισορροπία.
__________________
Member of RAA (Rulesss Approved Association)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-07-12, 19:58
Το avatar του χρήστη leonidaskal
leonidaskal Ο χρήστης leonidaskal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2012
Μηνύματα: 393
leonidaskal is on a distinguished road
πω πω πολυ μακρια το πηγατε ρε παιδια με ακαμψιες και τα σχετικα
εγω ρωταω απλα λιανα και καθαρα
γκαζοφονιας δεν ειμαι στον δρομο τις καυλες μου τις βγαζω στην πιστα μια δυο φορες το μηνα
δε λεει να φαω κανα χριστιανο απο την βλακεια μου
ετσι λοιπον μοτερακι δεν αλλαζω 1.8 για τα γουστα μου μια χαρα ειναι, την βολτα μου ξεσκεπαστος την κανω
τι κανω λοιπον καλητερο για το ζετακι μου
τα φρενα τα φτιαξαμε βοηθησε πολυ και το club εδω και ευχαριστω πολυ
παρακατω τι κανω προτασεις αλλα δεν παμε για αγωνες ουτε street racing
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.