Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 24-06-11, 15:02
Το avatar του χρήστη kavouras20
kavouras20 Ο χρήστης kavouras20 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Μηνύματα: 71
kavouras20 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dreamcatcher Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον ΜΑΦ σε BMW εχω ακουσει πως τα πρωτα συμπτωματα ειναι ανεξηγητα ψηλη καταναλωση, πειρακια χαμηλα, γενικα μειωμενη αποδοση και κομπιασματα σε χαμηλες στροφες ως και αποτομα σβησηματα στο ρελαντι. Απο προσωπικη εμπειρια σε αλλο αμαξι με ΜΑΦ + turbo ειχα ολα τα πανω συν τρελα κομπιασματα οταν τουρμπιζε.
Στο 39αρι για την ωρα παρατηρω πειρακια και μερικες φορες μου σβηνει στο ρελαντι στα καλα καθουμενα (σπανια βεβαια αλλα συμβαινει..).. με βλεπω στο mafshop στα συντομα σε αναζητηση!
Ώστε έτσι συνάδελφε...κοίτα προς το παρόν δεν παρατήρησα κανένα από τα συμπτώματα που αναφέρεις. Το ρελαντί της είναι καρφωμένο! Το μόνο που μου έκανε ήταν να μου ανάψει το λαμπάκι του κινητήρα. Πήγα λοιπόν σε εξουσιοδοτημένο, και ο μηχανικός δοκίμασε ενώ δούλευε η μηχανή να ανοίξει σιγά σιγά την τάπα του λαδιού όπου μόλις το έκανε ακουγόταν ένας ήχος σαν σφύριγμα επειδή λέει ρούφαγε αέρα και κάτι τέτοια που δεν πολυκατάλαβα...μου λέει κανονικά δεν πρέπει να το κάνει αυτό...μετά ανακαλύψαμε ότι τον ήχο αυτό τον κάνει και με βιδωμένη την τάπα όταν πατάγαμε λίγο γκάζι στο ρελαντί...εν πάσει περιπτώσει μου το έσβησε το λαμπάκι στο διαγνωστικό με σκοπό να αλλάξω βενζίνη (έβαλα από 95αρα ΒΡ 100άρα ΒΡ) και αν μου ξαναανάψει και το διαγνωστικό δείξει πάλι τον ΜΑΦ, τότε να τον αλλάξω. Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω αν έχει χαμηλή απόδοση το αμάξι γιατί και λίγο καιρό το έχω, και δεν έχω οδηγήσει άλλο ίδιο 39άρι γενικότερα για να συγκρίνω. Προς το παρόν όλα φαίνονται να είναι ΟΚ και το λαμπάκι μια βδομάδα τώρα δεν άναψε! Δεν ξέρω μήπως έπρεπε να το γράψω αυτό στα τεχνικά θέματα καλύτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-06-11, 15:23
Το avatar του χρήστη Dreamcatcher
Dreamcatcher Ο χρήστης Dreamcatcher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 11
Dreamcatcher is on a distinguished road
το κιτρινο λαμπακι μηχανης εννοεις; αυτο πιθανοτατα ειναι και απο αισθητηρες λ, μπορει λογω κακης βενζινης καποιος να αναψε... μου τυχαινει που και που αυτο και φαινεται και μεσα στο διαγνωστικο. εσενα εδειξε θεμα στον μαφ;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.