Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-08, 00:36
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
Question E39 ΝΕΟΣ ΜΕ ΑΠΟΡΙΕΣ

Χαιρετω ολους στο φορουμ που απ οτι ειδα εχει ατομα με πολλες γνωσεις και αφου σας πω οτι ειμαι νεος κατοχος Ε39 m52tu 2.0 00' απο ελληνα που το ειχε φερει απο γερμανια το 03 με 30000χλμ τωρα εχει 150000 περιπου χλμ. ξεκινω με αποριες, παρατηρησεις και τι εχω κανει ως τωρα:
1. Εχω κανει μεχρι τωρα 2000 χλμ και ευτυχως δεν εχει καψει ουτε σταγονα λαδι την επερχομενη αλλαγη θα την κανω μονος μου και θα βαλω bp 7000 0-40W οκ?
2.Την αλλη βδομαδα το παω αντιπροσωπεια να αλλαξουν λαδια σασμαν και διαφορικου (τι long life και πα....ιες το λαδακι οτι και να ναι δεν αντεχει πολυ)
3.Στην αλλαγη 1-2 και πιο λιγο 2-3 θελει πολυ προσπαθεια για να γινει ομαλα συν του οτι σε γρηγορη αλλαγη 1-2 αισθανομαι ενα κραδασμο λες και δεν κανω σωστα την αλλαγη (δεν ειμαι αρχαριος), μηπως φταιει το Clutch Delay Valve που εχει το συμπλεκτη? Στο συνεργειο μου ειπαν οτι ετσι ειναι τα Ε39
4. Επισης με ανοικτο το παραθυρο σε χαμηλες ταχυτητες κυριως οταν παταω γκαζι ακουγεται απο κατω ενα ηχος ψηλος τικ-τικ (μη γελατε...) σαν τον ηχο που κανει η εξατμιση οταν κρυωνει αποτομα το χειμωνα, παλι στο συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι απο τον αξονα και οτι ετσι ειναι και σε αλλα και δεν πρεπει να ανησυχω, φυσικα με κλειστα παραθυρα δεν ακουγεται τιποτα.
5.Αν μπορει καποιος ας μου στειλει φωτο τα χαρτακια των ασφαλειων απο το ντουλαπακι και του χωρου αποσκευων πισω δεξια γιατι τα δικα μου ειναι γερμανικα και δεν καταλαβαινω σχεδον τιποτα...
6. Κατα τα αλλα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος αψογη ηχομονωση-καλο κρατημα καλες επιδοσεις (μετα τα 100)-ανετο-διωχνει γλυκα την ουρα-βελουδινος κινητηρας με εκπληκτικο ηχο ψηλα και δεν καιει πολυ εκτος πολης. Αρνητικα:κοντη 2α-3η, με τροχο στον αερα (αποτομη κλιση στο γκαραζ) κανει καποιους ελαχιστους τριγμους αρα οχι απολυτα ακαμπτο σασι....
Αυτα, συγνωμη για τα πολλα λογια αλλα ειμαι καινουργιος πρωην γιαπωνεζος και δεν ξερω πολλα απο bmw, περιμενω απαντησεις ιδιαιτερα απο κατοχους Ε39 2.0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XT660 : 17-07-08 στις 00:50
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-07-08, 00:47
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
Καλως ήρθες στην παρέα μας...
πολλά καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να χεις με την 5άρα σου,
ελπίζω να βρείς τις απαντήσεις που ψάχνεις...

το φόρουμ έχει πολλά τεχνικά θέματα που μπορεί να σε βοηθήσουν...
καλό διάβασμα και καλό posting!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-08, 01:12
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
Eυχαριστω mike επισης θα ηθελα να πω οτι αλλο ενα αρνητικο που εχω παρατηρησει ειναι οτι κολλανε απο πισω μου διαφοροι "γρηγοροι'' μου κλεινουν το δρομο αν τυχον παω να προσπερασω (κανονικα σε νομιμα σημεια) κτλπ, εχει αρχισει να με εκνευριζει αυτη η κατασταση εγω πηρα το αυτοκινητο (σε τιμη καινουργιου κορεατικου) για να κανω ανετα ταξιδια και οχι για να πουλαω ''μουρη'' ουτε ειμαι κανας πλουσιος (δεν εχω τιποτα με τους πλουσιους) αν ημουν θα επαιρνα Μ5, με την βαρια οκταχρονη 520 θελουν να κανουν κοντρα????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XT660 : 17-07-08 στις 01:19
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-08, 06:41
Το avatar του χρήστη billys13
billys13 Ο χρήστης billys13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-03-2008
Μηνύματα: 202
billys13 is on a distinguished road
Καλως ηρθες ΧΤ660 και καλα ποσταρισματα.....
Δυστηχως το φαινομενο του να σου κολλανε
δεν το εχεις μονο εσυ,συμβαινει σχεδον παντα
σε ολους,οποτε δυο ειναι οι λυσεις,η καθεσαι
και τους σπας τα νευρα πατωντας φρενο η κανεις
δεξια να περασει και να του πεις στο καλο.....
Αυτη η γνωμη μου και δεν χρειαζεται να ασχολεισαι
με τετοιους τυπους.....!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-08, 08:26
Το avatar του χρήστη thmangr
thmangr Ο χρήστης thmangr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2008
Μηνύματα: 182
thmangr is on a distinguished road
Καλώς όρισες και απο μένα!
Το αυτοκίνητο είναι αριστούργημα για μένα!! Έχω το Ε39 520i του 2000 Ελληνικό και μέχρι στιγμής δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. Το αγόρασα το 2006 Μάιο και μέχρι τώρα αν και έχω κάνει λίγα χιλιόμετρα 25000, το αυτοκίνητο φυσάει. Τα καλά που ανέφερες τα έχω παρατηρήσει και εγώ. Ήχος κινητήρα στις ψηλές.... Βελούδο. Αθόρυβο!! Όποιος μπαίνει μέσα για βόλτα το πρώτο πράγμα που λέει. Μ...κα δεν ακούγεται τίποτα. Απο τα κακά που ανέφερες το μόνο που θα συμφωνήσω είναι το κιβώτιο. Ούτε σε μένα κουμπώνουν εύκολα αλλά θα συνηθήσεις. Πάντως μην περιμένεις μεγάλη βελτίωση με την αλλαγή λαδιών.

Καλά ποσταρίσματα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-08, 09:48
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Kαλώς ήρθες
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-08, 11:03
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Καλωσήρθες και απο μένα φίλε μου!!!Καλή διαμονή και καλά ποσταρίσματα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-08, 11:12
Το avatar του χρήστη Panos 318is
Panos 318is Ο χρήστης Panos 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Μηνύματα: 167
Panos 318is is on a distinguished road
Kαλώς ήρθες!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-08, 11:12
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Welcome!!!!
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-08, 13:22
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Καλως ηρθες, πολλα, καλα και ασφαλη χιλιομετρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.