Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-03-13, 23:57
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Exclamation

Η έξυπνη κίνηση είναι μία !
Την έχω πεί και παραπάνω !
Την υγεία σου Πάνω απο όλα ! Πάνε σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ , βάλε κολάρο για μία εβδομάδα, πάρε και ένα χαρτί-γνωμάτευση του νοσοκομείου.
Αυτό θα σε βοηθήσει να αποφύγεις ΟΛΑ τα παραπάνω που γράφτηκαν στα ποστ !
Γιατί ο Δικαστής στο Δικαστήριο που θα κάνεις θα σου κόψει καλό κουστούμι για τους πονοκεφάλους και τις ζαλάδες που θα έχεις σε όλη σου την ζωή εξ αιτίας του ατυχήματός .
Νομίζω ότι ποιό σαφής δεν μπορώ να είμαι
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-03-13, 04:20
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Οσον αφορα τα εξτρα, το εξηγω πιο πανω κ ειναι απλο κ κατανοητο. Ισως να το ξαναδιαβαζαν μερικοι. Για το παρακατω:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χειρότερο είναι που από ότι φαίνεται, αυτοκίνητα που βγήκαν ''ολικής καταστροφής'' δηλαδή μη επισκευάσιμα, τελικώς επισκευάζονται και πωλούνται σε αθώους...

Είναι και άλλα που πήγαν για ολική και μετά εμφανίστηκαν στις αγγελίες. Τραγικό.
εξαρταται το ποσο τραγικο ειναι. Μπορει ενα αυτοκινητο να βγαινει ολικη επειδη δεν συμφερει οικονομικα η επισκευη του την ασφαλιστικη, οχι δηλαδη κατ΄αναγκη επειδη ειναι "μη επισκευασιμο"*. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να το παρει καποιος επαγγελματιας του χωρου πχ φανοποιος κ να το επισκευασει με σαφως μικροτερο κοστος, ωστε τωρα πια να συμφερει η επισκευη του.

Δηλαδη δεν ειναι ολες οι ολικες, επικινδυνα στραβα κλπ οχηματα. Στην Αγγλια πχ βγαζουν ολικη καταστροφη ενα αυτοκινητο με τρακαρισμα τυπου "φτερο/φαναρι/προφυλακτηρα/πορτα" (κατι δηλαδη που σαφεστατα ειναι επισκευασιμο) πολυ απλα επειδη δεν συμφερει, κυριως λογω υψηλου κοστους εργατοωρας.

Καποιος ανεφερε οτι η νομοθεσια οριζει οτι εφ΄οσον ενα αυτοκινητο χαρακτηριστει ως μη επισκευασιμο = ολικη, ΠΡΕΠΕΙ να διαγραφει κ να αποσυρθει απο τη κυκλοφορια. Αν ισχυει κατι τετοιο τοτε προφανως ο λογος για τον οποιο βγηκε ολικη ειναι ασχετος.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-03-13, 12:11
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
*Παίδες να πω ότι έχω διαβάσει όλες τις συμβουλές σας, δεν έχω καθόλου χρόνο να τις απαντήσω σχολιάσω ώστε να εμπλουτιστεί και το φόρουμ.

Χίλια ευχαριστώ για την συμμετοχή μέχρι στιγμής.

Θα έχω χρόνο να κάτσω να τις μελετήσω και να απαντήσω από εβδομάδα.

Έχω πάρει τα μέτρα μου και είμαι ένα στάδιο πριν, όλο το άγχος προέρχεται γιατί την διαδικασία την έκανα εγώ και η κοπελιά μου χωρίς τη βοήθεια του ασφαλιστή μου (δεν νομίζω ότι η ασφαλιστική μου έχει μερίδιο ευθύνης γιατί με τηλέφωνο ενεργοποίησα τη νομική προστασία η οποία είναι σε standby)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-03-13, 21:41
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θυμάμαι σωστά και έχοντας ένα smart που μου βγήκε ολική, ήρθε ο μαντράς το είδε στο συνεργείο αφού το είχε βγάλει ολική η εταιρεία και του υπέγραψα χαρτί για την μεταβίβαση και μου έδωσε στο χέρι τα χρήματά του αυτός.
Θυμάμαι ότι μετά από λίγες ημέρες πήρα τα χρήματα από την ασφαλιστική τα υπόλοιπα και η δουλειά έγινε στο προφορικό μέχρι να τα πάρω.
Δηλαδή, δεν μου είχανε στείλει προσφορά ότι τόσα θα πάρεις από εμάς τόσα από τον μαντρά.
Απλά του μαντρά τα πήρα στο χέρι μόλις υπέγραψα την μεταβίβαση.

Αυτά...

Κάπως έτσι έγινε και εδώ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bassakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτερη σου ειχα πει να μην μπλεξεις με μαντραδες και μλκιες!!!

σε μια μαντρα/εταιρια ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ επρεπε να πας!
να δωσεις το αμαξι εκει, να παρεις το γαμοχαρτο ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ!

και να πας να παρεις τα λεφτα σου! τωρα δεν ξερω τι να σου πω, πηγες σε μαντρα με ανταλλακτικα και περιμενεις απο αυτον να τρεξει να σου διαγραψει το αυτοκινητο ,....

υπομονη ...
Δεν έμπλεξα ρε Κώστα, απλά ένα κομμάτι του ολικού ποσού το παίρνω από μαντρά και το υπόλοιπο από την ασφαλιστική.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λες δεν ειναι σωστο. Ο μαντρας εδωσε χρημα για να ΑΓΟΡΑΣΕΙ το οχημα ως ανταλλακτικα, ως εμπορευμα. Το ποσο το συμφωνησε με την ασφαλιστικη η οποια με αυτο το τροπο γλιτωσε κομματι απο τα χρηματα που εκεινη θα δωσει. Κ ακριβως αυτος ηταν ο σκοπος, να δημιουργησει ωφελος και για την ασφαλιστικη αλλα κ το μαντρα (αλλα με δημιουργια τρεξιματος για τον παθοντα)*.

Η εταιρια ανακυκλωσης δεν θα εδινε τιποτα γιατι απλα διαγραφει το οχημα κ μετα το καταστρεφει. Κ αυτο δεν θα το δεχοταν η εταιρια.

*Για αυτο το λογο λοιπον, αυτο που θα επρεπε να εχει κανει ειναι να πει "κ. Ασφαλιστικη, βασει νομου ειστε υποχρεωμενοι να με εχετε αποζημιωσει μεσα σε τρεις μηνες απο τη δηλωση του συμβαντος. Εδω ειναι τα κλειδια του αυτοκινητου, εδω η αδεια του, στειλ'τε μου κ τι να υπογραψω ΟΤΑΝ ταυτοχρονα θα μου δινεται τα λεφτα αλλα μεχρι εκει, εγω δεν κανω τιποτα αλλο. Το αυτοκινητο ειναι δικο σας θεμα πια κ το αναλαμβανεται εσεις".
Αυτό το εγώ δεν κάνω τίποτα άλλο στην περίπτωσή μου ΔΕΝ έγινε, ΟΛΕΣ τις διαδικασίες τις κίνησα εγώ και η συνιδιοκτήτης. Με ΟΤΙ συνέπεια μπορεί αυτό να έχει όταν το βλέπει η άλλη εταιρεία...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Η ασφαλιστική ορίζει την αποζημίωση και ψάχνει αγοραστή για το κουφάρι
2) Ο μαντράς με την μεγαλύτερη προσφορά κερδίζει το κουφάρι
3) Ο μαντράς έρχεται και μαζεύει το κουφάρι, το φωτογραφίζει και στέλνει στην ασφαλιστική φωτογραφίες
(οι φωτογραφίες πρέπει να ταιριάζουν με αυτές που τραβήχτηκαν μετά το ατύχημα, μην έχουν αλλαχτεί ζάντες κτλ)
4) Μεταβιβάζεις το αυτοκίνητο στον μαντρά ή υπογράφεις τα χαρτιά διαγραφής για ανακύκλωση που θα σου δώσει εισπράττοντας τα χρήματα που στο αγοράζει μετρητά.
5) Ο φάκελλος έχει ολοκληρωθεί και πηγαίνεις να πληρωθείς από την ασφαλιστική το αρχικό ποσό αποζημίωσης μείον αυτό που σου έχει δώσει ο μαντράς για το κουφάρι.
6) Υπογράφεις ότι δεν απαιτείς τίποτα άλλο από την ασφαλιστική και παίρνεις επιταγή ημέρας
Είμαι μετά κόπων και βασάνων στην φάση (4).

Για τους υπόλοιπους αποζημιώθηκα Α ΚΡΙ ΒΩ Σ το ποσό που ήταν ΕΞΑΡΧΗΣ ασφαλισμένο το όχημα (το οποίο για κάποιο παράξενο λόγο, μάλλον η αρχική τιμή αγοράς και το ποσοστό απομείωσης κάθε χρόνο...) ήταν πάνω κάτω το ίδιο με τον πίνακα του Auto Tρίτη για μεταχειρισμένα 120D.

Εκεί μάλιστα πήγε να παίξει θέμα, γιατί έκανε η άλλη εταιρεία να κουνηθεί επειδή στο ασφαλιστήριο μου το αμάξι ήταν γραμμένο σαν πρώτη κυκλοφορία το 06 ενώ η άδεια ήταν του 09 (εισαγωγή από Γερμανία). Με το που το άκουσα ψιλο θόλωσα, δεν θυμάμαι τι έγινε παρακάτω, αλλά κάτι αναφέρθηκε για πίνακες παλαιότητας και ότι θα αποζημειωθώ (επειδή έχει ηλικία >5 έτη) βάσει του πίνακα του Auto Τρίτη (που ήθελα να αποφύγω).

Μετά την είδα λίγο δεξίς ψάλτης κατά την φάση της Ανάστασης ήρθαν στα ίσια τους και ζήτησαν συγνώμη.

Σε ΚΑΘΕ χαρτί που λάμβανα - έδινα έχω επικυρωμένα φωτοαντίγραφα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-03-13, 21:42
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Προχωράει το θέμα, υπήρχε μια καθυστέρηση στη μεταβίβαση γιατί έστειλα μέσω γενικής ταχυδρομικής τα χαρτιά στον βαρνάβα και αυτά έφτασαν στα άγραφα (true story).

Τα πήρε ο μαντράς και μέσα στην εβδομάδα θα γίνει η μεταβίβαση ώστε να προχωρήσει η εκταμίευση του ποσού από την άλλη ασφαλιστική, το όνομα της οποίας θα πω στο τέλος της διαδικασίας. (καθώς και τις δικής μου, ο ασφαλιστής μου είναι free lancer οπότε δε νομίζω ότι πρέπει να χρεωθεί η ασφαλιστική το φταίξιμο για τον μη επαγγελματισμό του)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-03-13, 23:05
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Συγχαρητήρια για την υπομονή σου καταρχήν και καλά ξεμπερδέματα!!

Είχα κι εγώ ψιλοαντίστοιχη φάση.. Μου ανοίγουν το αμάξι και μου παίρνουν aftermarket οθόνη.. Η ασφάλεια παρόλο που πλήρωνα κάλυψη έλεγε ότι δεν την καλύπτει κτλ.. Φωτογραφίες και τέτοια δεν υπήρχαν όταν ασφαλίστηκε το αμάξι..

Αφού πουλάγανε τρέλα καμιά βδομάδα τους πάω προσφορά 1000+ για το πιο ακριβό μαμά εργοστασιακό cd-player.. Και τους λέω δώστε μου τα 600 (ως εκεί είχα κάλυψη) αφού δεν δίνετε τα 300 της aftermarket.. Και με 1-2 παναγίες την επόμενη μέρα παρέλαβα επιταγή ημέρας και πήρα τα 300..

Νομίζω ότι όταν το παίζουν τρελοί εσύ πρέπει να γίνεις 2 φορές πιο τρελός για να κερδίσεις με τα λαμόγια στις ασφαλιστικές..
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-03-13, 23:36
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
ΧΑΧΑΧ σιγά μην δίνανε 1000άρικο για πηγή.

Το θέμα δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα αλλά το πως φτάνει κανείς μέχρι εκεί, και χωρίς την βοήθεια κάποιου σωστού επαγγελματία η φάση είναι δύσκολη.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-03-13, 13:30
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
ΧΑΧΑΧ σιγά μην δίνανε 1000άρικο για πηγή.

Το θέμα δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα αλλά το πως φτάνει κανείς μέχρι εκεί, και χωρίς την βοήθεια κάποιου σωστού επαγγελματία η φάση είναι δύσκολη.
Συμφωνώ απόλυτα!

Πλέον για αυτό δεν ασχολούμαι με ασφαλιστές και πάω μόνος μου στις ασφάλειες.. Παίρνω προσφορές από οποιονδήποτε τυχαίο μου πασάρουν μέσα στην ασφάλεια (ο οποίος παίρνει το δικαίωμα συμβολαίου, παρόλο που μόνος μου τους βρήκα), παίρνω τους όρους, τα ξεψαχνίζω και μετά αποφασίζω.. Σε ασφαλιστή δεν είναι να βασίζεσαι.. Σίγουρα υπάρχουν και αστέρια στον κλάδο, αλλά ώς τώρα δεν τα έχω εντοπίσει
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-03-14, 14:11
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Θα ήθελα τις συμβουλές σας.

Χθες βράδυ, έπεσε στο αμάξι μου (παρκαρισμένο, Ζ3 2.0 του 2000) άλλο αμάξι κάνοντας σημαντική ζημιά, στο μπροστινό κομμάτι αλλά όχι στη μηχανή. Έγιναν επι τόπου οι δηλώσεις και αποδοχή από τον άλλον ότι φταίει και η φωτογράφιση από το συνεργάτη της ασφαλιστικής μου (hellasdirect). Το αμάξι είναι στο συνεργείο. Εκτίμηση ζημιάς (3-4,000, εξαρτάται από τα ανταλλακτικά, τελικές εργατοώρες κτλ), η ασφαλιζόμενη αξία στο συμβόλαιο μου είναι 4,900, και στο car.gr οι δύο αγγελίες για ακριβώς το ίδιο μοντέλο/χρονολογία δίνουν μέσο όρο 5,900.

Θέλω να το φτιάξω σε κάθε περίπτωση, αν και το συνεργείο μου εκτιμά ότι μπορούν (αν θέλω) να το βγάλουν ολική - κάτι όμως που δεν με ενδιαφέρει (προς το παρόν).

Ερώτησεις: τι πρέπει να προσέξω; Μπορεί η ασφαλιστική μου να αρνηθεί να πληρώσει την επισκευή ακόμα και αν αυτή είναι λιγότερη π.χ. 500 ευρω λιγότερη από την ασφαλιζόμενη αξία και να το βγάλει ολική; Αν συμβεί κάτι τέτοιο μπορώ εγώ να αρνηθώ και να επιμείνω; Αν τελικά δεχτώ ολική μπορώ να ζητήσω την εμπορική αξία (σύμφωνα με το car ή autortiti) του αυτοκινήτου ή είμαι αναγκασμένος να δεχτώ εκείνη του συμβολαίου (φαντάζομαι με κάποια απομείωση);

Ευχαριστώ πολύ και εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-03-14, 23:43
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Την πάτησες !
Έχεις δικηγόρο ?
Αν ναι θα το φτιάξεις αλλιώς....
Κλάφτο !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αποζημίωση, ασφαλιστική, ολική, τρακάρισμα, διαδικασία


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.