Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 16-03-14, 06:58
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
πιστεύω πως και ο εμπειρογνώμονας της ασφαλιστικής αυτού που έπεσε πάνω σου,μόλις πάει στο συνεργείο και το φωτογραφίσει και μάθει τα κοστολόγια ανταλλακτικών και εργασίας,θα προτείνει να βγει το αυτοκίνητο ολική λόγω μη συμφέρουσας επισκευής.Αν δεχτούν να το φτιάξεις θα επιμείνουν είτε για μεταχειρισμένα ή ημιτασιόν ανταλλακτικά...
Υπάρχει και η περίπτωση να σε αποζημιώσουν λιγότερα χρήματα για ολική και να σου αφήσουν το αυτοκίνητο για ''σώσμα'' ώστε να το πουλήσεις και να βγάλεις κάποια χρήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-03-14, 08:45
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πάτησες !
Έχεις δικηγόρο ?
Αν ναι θα το φτιάξεις αλλιώς....
Κλάφτο !
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις. Φαντάζομαι ότι βλέπεις κάποιον κίνδυνο, αν θες μου λες και εμένα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστεύω πως και ο εμπειρογνώμονας της ασφαλιστικής αυτού που έπεσε πάνω σου,μόλις πάει στο συνεργείο και το φωτογραφίσει και μάθει τα κοστολόγια ανταλλακτικών και εργασίας,θα προτείνει να βγει το αυτοκίνητο ολική λόγω μη συμφέρουσας επισκευής.Αν δεχτούν να το φτιάξεις θα επιμείνουν είτε για μεταχειρισμένα ή ημιτασιόν ανταλλακτικά...
Υπάρχει και η περίπτωση να σε αποζημιώσουν λιγότερα χρήματα για ολική και να σου αφήσουν το αυτοκίνητο για ''σώσμα'' ώστε να το πουλήσεις και να βγάλεις κάποια χρήματα.

Για την επισκευή, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά - εξάλλου με βάση και αυτό βγαίνει το κόστος τόσα. Γιατί όμως η ασφαλιστική να προτείνει (κ να επιμείνει) ολική στην οποία είναι πιθανόν να δώσουν τα ίδια (περίπου) λεφτά αν εγώ θέλω να το φτιάξω;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-03-14, 10:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την επισκευή, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά - εξάλλου με βάση και αυτό βγαίνει το κόστος τόσα. Γιατί όμως η ασφαλιστική να προτείνει (κ να επιμείνει) ολική στην οποία είναι πιθανόν να δώσουν τα ίδια (περίπου) λεφτά αν εγώ θέλω να το φτιάξω;
Και τα ίδια χρήματα να σου δώσουν σαν αποζημίωση, θα τους μείνει το αυτοκίνητο σου
και θα το πουλήσουν για ανταλλακτικά..
Αν η ασφαλιστική πεί ολική, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..
Μόνο να το φτιάξεις μόνος σου και πληρώνεις όλα τα έξοδα απο την τσέπη σου,
χωρίς φυσικά να περιμένεις φράγκο απο την ασφαλιστική..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-03-14, 12:05
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα ίδια χρήματα να σου δώσουν σαν αποζημίωση, θα τους μείνει το αυτοκίνητο σου
και θα το πουλήσουν για ανταλλακτικά..
Αν η ασφαλιστική πεί ολική, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..
Μόνο να το φτιάξεις μόνος σου και πληρώνεις όλα τα έξοδα απο την τσέπη σου,
χωρίς φυσικά να περιμένεις φράγκο απο την ασφαλιστική..
Το καταλαβαίνω αυτό που λες και έχει απόλυτο νόημα. Απλά τα δεδομένα έχουν ως εξής: στο car έχει μέσο όρο 5,900 (ίδιο μοντελο, κυβικά, χρονολογία), στο συμβόλαιο αξία 4,900 και το κόστος επισκευής (έστω) 3,500. Δεν μπορώ πραγματικά να επιμείνω για επισκευή και όχι ολική; Εννοείται ότι θα το κυνηγήσω και νομικά και ότι χρειάζεται απλά θα ήθελα ψύχραιμα και αντικειμενικά να 'χτίσω' επιχειρήματα με βάση και την εμπειρία των μελών του φόρουμ.

Με βάση τα όσα έχω διαβάσει από το νετ και στο φόρουμ, εφόσον το κόστος επισκευής είναι χαμηλότερο π.χ. στο 70-80% της εμπορικής αξίας, τότε είναι μαχητό το να επιμείνεις για επισκευή. Τι πιστεύετε;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-03-14, 12:56
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Εγώ θα έλεγα πριν αποφασίσεις το οτιδήποτε, αυτά τα οχήματα που λες να πας να τα δεις να δεις και σε τι κατάσταση είναι. Αν είναι τουλάχιστον ατρακάριστα, εγώ θα δεχόμουν να το πάρουν ολική και να βάλω και κάποια χρήματα ώστε να πάρω ένα λιγότερο τρακαρισμένο (ή και καθόλου όχημα)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-03-14, 22:54
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καταλαβαίνω αυτό που λες και έχει απόλυτο νόημα. Απλά τα δεδομένα έχουν ως εξής: στο car έχει μέσο όρο 5,900 (ίδιο μοντελο, κυβικά, χρονολογία), στο συμβόλαιο αξία 4,900 και το κόστος επισκευής (έστω) 3,500. Δεν μπορώ πραγματικά να επιμείνω για επισκευή και όχι ολική; Εννοείται ότι θα το κυνηγήσω και νομικά και ότι χρειάζεται απλά θα ήθελα ψύχραιμα και αντικειμενικά να 'χτίσω' επιχειρήματα με βάση και την εμπειρία των μελών του φόρουμ.

Με βάση τα όσα έχω διαβάσει από το νετ και στο φόρουμ, εφόσον το κόστος επισκευής είναι χαμηλότερο π.χ. στο 70-80% της εμπορικής αξίας, τότε είναι μαχητό το να επιμείνεις για επισκευή. Τι πιστεύετε;
Φίλε μου δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δες πως έχουν τα πράγματα θα πάρεις ότι έχουν αποφασίσει αυτοί εξ αρχής είτε το επισκευάσεις είτε δεχτείς ολική …..
Τώρα αυτά περι car και διάφορες αγγελίες δεν ξέρω σε ποιον πλανήτη ισχύουν ….
Το αμάξι του αδελφού μου τον Αύγουστο του 2013 μέση τιμή στο car 2300 …..
Γνωστή αντιπροσωπία το βγάζει ασύμφορο το διπλάσιο περίπου , κατά την ταπεινή μου γνώμη επίτηδες …. Παίρνουν χαρτζιλίκι από τους εμπειρογνώμονες – πραγματογνώμονες ….
Στο τέλος πείρε 1800 και καλά να είμαστε …..
Από όλοι αυτή την ιστορία κατάλαβα ότι άπαξ και εμπλακείς σε τροχαίο ακόμη και να μην φταις ΕΧΑΣΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ το καλύτερο (αυτό θα κάνω την επόμενη φορά που θα μου συμβεί κάτι αντίστοιχο ) θα σπάσω τα μούτρα αυτού που έπεσε επάνω μου θα τον στείλω νοσοκομείο και άσε να κυνηγάει κι αυτός εμένα άπαξ και έμεινα χωρίς αυτοκίνητο εγώ στα καλά καθούμενα και αφού δεν πρόκειται να αποκατασταθεί με τις ασφαλιστικές τα λέμε ….
Υ.Γ. Όταν λες στο συμβόλαιο σου 4900 …. Έχεις μικτή ; Γιατί κι εγώ έχω 4000 το Ε30 αλλά τα @ρχ@δ@α μου θα πάρω ….
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-03-14, 09:03
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Έχω και εγώ τις επιφυλάξεις μου για το τι μπορεί να συμβεί, αλλά θα το κυνηγήσω όσο χρειαστεί - με δεδομένο ότι το κόστος επισκευής (φαίνεται να) είναι χαμηλότερο από την αξία του αυτοκινήτου, θα το παλέψω μέχρι όσο πάει - απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος λόγος να επιμείνουν στο να μη φτιαχτεί το αμάξι ακόμα και αν τα λεφτά (είτε σε επισκευή είτε σε όλική) είναι ~τα ίδια (συγκρίνοντας "κόστος επισκευής" και "αποζημείωση ολικής μείον σώστρα").

Το 4,900 είναι η αξία που η ίδια η ασφαλιστική έβγαλε βάσει πινάκων ότι αξίζει το αμάξι όταν το αμάξι αφαλίστηκε πριν 2 μήνες - η hellasdirect δε σε αφήνει να ασφαλίσεις σε διαφορετική αξία το αμάξι σου, παρά μόνο ότι βγαίνει αυτόματα από το σύστημά τους.

Εν ολίγοις, καλό (μου) κουράγιο....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 17-03-14 στις 09:06
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-03-14, 11:02
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Εγώ βλέπω αυτές τις επιλογές

Α:
Πέρνεις ότι σου δώσουν και με τα χρήματα αγοράζει κάτι με 4 ρόδες ( το ίδιο ή κάτι άλλο )

Β:
Βρίσκεις άλλο φαναρτζίδικο που με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά θα πέσει το κόστος και η ασφαλιστική δεν θα το βγάλει ολική αλλά θα στο φτιάξει.

Γ:
Επιθυμείς να το επισκευάσεις με γνήσια ανταλλακτικά στην αντιπροσωπεία.Βρίσκεις γάτα δικηγόρο και το τραβάς από τα μαλλιά για να πάς στο δικαστήριο.Αυτό προϋποθέτει χρόνο και κόπο και ΛΕΦΤΑ ! ή μια νομική ασφάλεια ανεξάρτητη από την ασφάλεια αυτοκινήτου σου .


Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-03-14, 11:15
chrisgiapz3 Ο χρήστης chrisgiapz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Μηνύματα: 10
chrisgiapz3 is on a distinguished road
Καλό κουράγιο φίλε μου... Άκρη δε θα βγάλεις.
Πριν ένα μήνα παραβίασαν στοπ και έπεσαν πάνω μου
και μου διέλυσαν την αριστερή πλευρά μπροστά.
Με τα πολλά κατάφερα να φτάσω το κόστος στα 3500
και οι ασφαλιστικές δίνουν 2000 για να το φτιάξω και 2500 για ολική.
Σήμερα ξεκίνησα να το φτιάχνω με δικά μου έξοδα
και τα υπόλοιπα στα δικαστήρια...
τσάμπα οι ασφάλειες και οι φιλικοί διακανονισμοί...
1 μήνα χωρίς αμάξι, χωρίς να φταίω και αυτοί στον κόσμο τους,
τηλέφωνα συνέχεια και μόνο καθυστέρηση και σπάσιμο νεύρων για το τίποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-03-14, 11:54
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisgiapz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα πολλά κατάφερα να φτάσω το κόστος στα 3500
και οι ασφαλιστικές δίνουν 2000 για να το φτιάξω και 2500 για ολική
Z3 έχεις; Μοντέλο/χρονολογία; Τα 2,500 μου φαίνονται λίγα για Ζ3 (ακόμα και για 1996 μοντέλο), αλλά μπορεί να είναι και έτσι. Σε ποια ασφαλιστική το έχεις;

Αν κατάλαβα καλά εσύ πήρες τα 2,000 και θα τους ζητήσεις τα υπόλοιπα (άλλα 1,500);

Σε σχέση με τις παραπάνω τρεις επιλογές (Α, Β, Γ) σκέπτομαι το εξής: υπό την έννοια ότι με λιγότερα από όσα θέλει το συνεργείο μου δεν θέλω να συμβιβαστώ και να το φτιάξω, γιατί θέλω να γίνει σωστή δουλειά, αν πράγματι δε δεχτεί η ασφαλιστική, τότε θα εκτιμήσω την κατάσταση και θα πράξω αναλόγως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αποζημίωση, ασφαλιστική, ολική, τρακάρισμα, διαδικασία


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.