Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-05-09, 04:02
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Μηπως πριν με τα 18αρια η αισθηση ητανε διαφορετικη επειδη σε μια αποτομη αλλαγη πορειας

το λαστιχο απορροφουσε λιγο παραπανω με αποτελεσμα το συστημα της αναρτησης να

χρειαζοτανε μικροτερη διαδρομη για να μετακινησει το αμαξωμα και εδινε την αισθηση του πιο

σφιχτου??Ενω τωρα με τα 19αρια επειδη το προφιλ ειναι παρα πολυ μικρο και δεν απορροφα

σχεδον τιποτα, σε μια αποτομη αλλαγη λοριδας η αναρτηση πρεπει να κανει περισσοτερη

διαδρομη και ετσι περνει μεγαλυτερες κλεισεις και δινει αυτη την αισθηση της βαρκας??Νομιζω

πως με μια πιο σφιχτη αναρτηση το θεμα θα λυθει.Οσο για το τιμονι ισως φταινε τα

ελαστικα που προαναφερθηκε και υστερει σε αισθηση με πριν.Οσο για το sport button δεν

ανεβαζει τα αλογα του μοτερ απλα αυξανει την αποκριση του γκαζιου.Τωρα για το θεμα της

βαρκας ισως ειμαι πολυ λαθος αλλα ετσι το σκεφτηκα και ειπα να το εκφρασω!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-05-09, 09:16
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Κώστα κοίταξε να δεις τι συμβαίνει... Τα RFT ελαστικά έχουν πολύ σκληρά πλαινά, λόγω φιλοσοφίας κατασκευής (για να αντέξουν τα χλμ που θα κάνουν χωρίς να κλατάρουν όταν χάνουν αέρα). Σε αυτό πρόσθεσε ότι όλα τα Bridgestone έχουν σκληρά πλαινά με ότι αυτό συνεπάγεται σε θέμα αίσθησης τιμονιού (+++) αλλά και στην άνεση (---).
Αντικατέστησες δηλ. ένα πολύ σφιχτό συνδυασμό Bridgestone RFT με Continental συμβατικά, λάστιχα με πολύ πιο μαλακά πλαινά (πλαστελίνη σε σχέση με το μπετόν Bridgestone RFT). Άρα θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Μιας και ζήτησες και σε άλλο thread βοήθεια για σωστή ευθυγράμμιση μετά την επέμβασή σου, σου αναφέρω εδώ 3 πολύ γνωστούς επαγγελματίες του χώρου στην Αθήνα (λίγα αγωνιστικά έχουν ξεφύγει από αυτούς μαζί) που θα σε βοηθήσουν σίγουρα και που έχω αυτή την στιγμή κάρτες τους πάνω μου:
ΔΡΟΣΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Π (το νέο μαγαζί του Πουπάκη)
Δημοκρατίας 136 (στα 100m από την έξοδο 7 της Αττικής οδού)
Αχαρνές
Τηλ. 210-2478977

Δ.Γ Διονυσόπουλος & Σία Ο.Ε.
Ευθυγραμμίσεις - Ζυγοσταθμίσεις - Επαναφορά σασί - Επισκευές εμπρόσθιων συστημάτων - Προέλεγχος ΚΤΕΟ
Κασομούλη 81 & 102,
Αγ. Ιωάννης (λεωφ. Βουλιαγμένης)
Τηλ. 210-9012854 & 210-9012816

Quick Fit by Car Center (Μάκης Ζευγόλης)
Δημοσθένους 8 & Πεντέλης, Αμφιθέας (ουσιαστικά είναι στο κάθετο στενό της Σπανός BMW της Λ. Συγγρού)
Τηλ. 210-9422250, 210-9428157 (4 γραμμές)

Διάλεξε όποιον θες! Όποιον μπορεί να σου κλείσει ραντεβού πιο νωρίς...
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 09-05-09 στις 09:19
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-05-09, 09:36
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
ακριβως οπως τα λεει ο νικος.
κοιτα πως "μπαλοναρει" ενα λαστιχο F1. κατι αντιστοιχο (σε πολυ μικροτερο βαθμο φυσικα) γινεται τωρα και στο δικο σου. ειναι μια αισθηση που θα τη συνηθίσεις. παιξε και με τις πιεσεις λιγο...
και αν δεν σε ικανοποιησει τελικα ο συνδυασμος, θα βρεις ευκολα ραν-φλατ σχεδον καινουργια να βαλεις (πολλοι τα αντικαθιστουν με συμβατικα με την παραλαβη του αυτοκινητου) και να δωσεις τα δικα σου.

για ζυγοσταθμιση θα προτεινα
H WheelPower Χατζηγεωργίου
Διεύθυνση Λ. Μεσογείων 377.
Τηλέφωνο: 210 6717355
ειναι ο μοναδικος που ξερω με χαντερ και σε πολυ δυσκολα προβληματα εχει κανει θαυματα. τα bmw ειναι πιο ευαισθητα σε αυτο το θεμα σε σχεση με αλλα αυτοκινητα και η χαντερ ειναι μονοδρομος κατα τη γνωμη μου.

για ευθυγραμμιση:
πολυ καλο "μαστορα" και εξαιρετικο μηχανημα (επισης χαντερ) εχει ο σπανος στη συγγρου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-05-09, 10:23
Το avatar του χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ Ο χρήστης ΒΑΣΙΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 55
ΒΑΣΙΛΗΣ will become famous soon enough
Kosasz4 ..... ο Fairytale σου έδωσε σωστά την εξήγηση γιατί έχασες αυτή την αίσθηση του τιμονιού. Επίσης κοίταξε τα offset των ζαντών, αν είναι μικρότερα έχει αυξηθεί και η scrub radius, η οποία αλλοιώνει την αίσθηση στο τιμόνι (αν και το φαρδύτερο μετατρόχιο δίνει γενικά μεγαλύτερες τιμές πρόσφυσης)

1. Αύξησε τις πιέσεις 3-4 psi σε σχέση με τα runflat
2. Ρύθμισε το toe in (σύγκλιση) σε πιο θετική τιμή.

Το 1ο χρειάζεται anyway για να αντισταθμίσεις τα μαλακότερα πλαινά σε σχέση με τα runflat. (Τα λάστιχα με πιέσεις μικρότερες των 2.5 bar - 37 psi δεν είναι εντός των προδιαγραφών βάρους/ταχύτητας ... πληροφορίες για τα λάστιχα από την Continental εδώ )

Το 2ο ... η μεγαλύτερη σύγκλιση δίνει πιο κοφτερό τιμόνι (καλύτερο turn in) και σταθερότερο φρενάρισμα. Τα αρνητικά ... το κοφτερό τιμόνι δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις στο ταξίδι και δίνει περισσότερη υποστροφή. Στην ευθυγράμμιση ζήτα να ρυθμίσει τη σύγκλιση στα max όρια που δίνει η BMW.
Δλδ. .... πχ. αν δίνει τιμή +0.06 ±0.03 θα το πας στο +0.09

Είδα ότι ανέφερες αλλαγή ελατηρίων και αντιστρεπτικών HR.
Μην βάλεις τις αντιστρεπτικές αν δεν μπαίνεις σε πίστα. Μπορεί να κερδίζεις τις μικρότερες κλίσεις αλλά χάνεις σε άνεση και για να δουλέψουν σωστά θέλουν και πιο σφιχτά αμπορτισέρ. Χρησιμοποιώ HR στην 130 και στο λέω εκ πείρας. Στο φορουμ της 3αρας στις βελτιώσεις, έχω βάλει έναν οδηγό αναρτήσεων όπου οι βασικές αρχές ταιριάζουν και στη Ζ4

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ : 09-05-09 στις 10:28
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-05-09, 11:12
Το avatar του χρήστη kostasz4
kostasz4 Ο χρήστης kostasz4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Μηνύματα: 169
kostasz4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα κοίταξε να δεις τι συμβαίνει... Τα RFT ελαστικά έχουν πολύ σκληρά πλαινά, λόγω φιλοσοφίας κατασκευής (για να αντέξουν τα χλμ που θα κάνουν χωρίς να κλατάρουν όταν χάνουν αέρα). Σε αυτό πρόσθεσε ότι όλα τα Bridgestone έχουν σκληρά πλαινά με ότι αυτό συνεπάγεται σε θέμα αίσθησης τιμονιού (+++) αλλά και στην άνεση (---).
Αντικατέστησες δηλ. ένα πολύ σφιχτό συνδυασμό Bridgestone RFT με Continental συμβατικά, λάστιχα με πολύ πιο μαλακά πλαινά (πλαστελίνη σε σχέση με το μπετόν Bridgestone RFT). Άρα θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Μιας και ζήτησες και σε άλλο thread βοήθεια για σωστή ευθυγράμμιση μετά την επέμβασή σου, σου αναφέρω εδώ 3 πολύ γνωστούς επαγγελματίες του χώρου στην Αθήνα (λίγα αγωνιστικά έχουν ξεφύγει από αυτούς μαζί) που θα σε βοηθήσουν σίγουρα και που έχω αυτή την στιγμή κάρτες τους πάνω μου:
ΔΡΟΣΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Π (το νέο μαγαζί του Πουπάκη)
Δημοκρατίας 136 (στα 100m από την έξοδο 7 της Αττικής οδού)
Αχαρνές
Τηλ. 210-2478977

Δ.Γ Διονυσόπουλος & Σία Ο.Ε.
Ευθυγραμμίσεις - Ζυγοσταθμίσεις - Επαναφορά σασί - Επισκευές εμπρόσθιων συστημάτων - Προέλεγχος ΚΤΕΟ
Κασομούλη 81 & 102,
Αγ. Ιωάννης (λεωφ. Βουλιαγμένης)
Τηλ. 210-9012854 & 210-9012816

Quick Fit by Car Center (Μάκης Ζευγόλης)
Δημοσθένους 8 & Πεντέλης, Αμφιθέας (ουσιαστικά είναι στο κάθετο στενό της Σπανός BMW της Λ. Συγγρού)
Τηλ. 210-9422250, 210-9428157 (4 γραμμές)

Διάλεξε όποιον θες! Όποιον μπορεί να σου κλείσει ραντεβού πιο νωρίς...
C U out there
πραγματικα σε ευχαριστω για την τοποθετηση σου, μιας και πλεον ξερω τι παιζει το μονο που εχω μπρδευτει ειναι σε ποιον να παω και τι ειναι το χαντερ που ανεφερει ο φιλος κατω και εαν νωριζεις τον εν λογο επαγγελματια που μας συστηνει ευχαριστω....
__________________
Τo Μωρο μου ειρθε APRILIA V4 IS FINALLY HERE 180 HP 179 KG
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-05-09, 11:16
Το avatar του χρήστη kostasz4
kostasz4 Ο χρήστης kostasz4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Μηνύματα: 169
kostasz4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως οπως τα λεει ο νικος.
κοιτα πως "μπαλοναρει" ενα λαστιχο F1. κατι αντιστοιχο (σε πολυ μικροτερο βαθμο φυσικα) γινεται τωρα και στο δικο σου. ειναι μια αισθηση που θα τη συνηθίσεις. παιξε και με τις πιεσεις λιγο...
και αν δεν σε ικανοποιησει τελικα ο συνδυασμος, θα βρεις ευκολα ραν-φλατ σχεδον καινουργια να βαλεις (πολλοι τα αντικαθιστουν με συμβατικα με την παραλαβη του αυτοκινητου) και να δωσεις τα δικα σου.

για ζυγοσταθμιση θα προτεινα
H WheelPower Χατζηγεωργίου
Διεύθυνση Λ. Μεσογείων 377.
Τηλέφωνο: 210 6717355
ειναι ο μοναδικος που ξερω με χαντερ και σε πολυ δυσκολα προβληματα εχει κανει θαυματα. τα bmw ειναι πιο ευαισθητα σε αυτο το θεμα σε σχεση με αλλα αυτοκινητα και η χαντερ ειναι μονοδρομος κατα τη γνωμη μου.
για ευθυγραμμιση:
πολυ καλο "μαστορα" και εξαιρετικο μηχανημα (επισης χαντερ) εχει ο σπανος στη συγγρου.

Σε ευχαριστω πραγματικα για την απαντηση σου δεν εχω σκοπο να τα αλλαξω τα λαστιχα θα κοιταξω να αλλαξω οτι χρειαζεται και να φτιαξω οτι χρειαζεται ρυθμιση. Μπορεις να εξηγησεις τι ειναι το χαντερ.????
__________________
Τo Μωρο μου ειρθε APRILIA V4 IS FINALLY HERE 180 HP 179 KG
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-05-09, 11:25
Το avatar του χρήστη kostasz4
kostasz4 Ο χρήστης kostasz4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Μηνύματα: 169
kostasz4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Kosasz4 ..... ο Fairytale σου έδωσε σωστά την εξήγηση γιατί έχασες αυτή την αίσθηση του τιμονιού. Επίσης κοίταξε τα offset των ζαντών, αν είναι μικρότερα έχει αυξηθεί και η scrub radius, η οποία αλλοιώνει την αίσθηση στο τιμόνι (αν και το φαρδύτερο μετατρόχιο δίνει γενικά μεγαλύτερες τιμές πρόσφυσης)

1. Αύξησε τις πιέσεις 3-4 psi σε σχέση με τα runflat
2. Ρύθμισε το toe in (σύγκλιση) σε πιο θετική τιμή.

Το 1ο χρειάζεται anyway για να αντισταθμίσεις τα μαλακότερα πλαινά σε σχέση με τα runflat. (Τα λάστιχα με πιέσεις μικρότερες των 2.5 bar - 37 psi δεν είναι εντός των προδιαγραφών βάρους/ταχύτητας ... πληροφορίες για τα λάστιχα από την Continental εδώ )

Το 2ο ... η μεγαλύτερη σύγκλιση δίνει πιο κοφτερό τιμόνι (καλύτερο turn in) και σταθερότερο φρενάρισμα. Τα αρνητικά ... το κοφτερό τιμόνι δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις στο ταξίδι και δίνει περισσότερη υποστροφή. Στην ευθυγράμμιση ζήτα να ρυθμίσει τη σύγκλιση στα max όρια που δίνει η BMW.
Δλδ. .... πχ. αν δίνει τιμή +0.06 ±0.03 θα το πας στο +0.09

Είδα ότι ανέφερες αλλαγή ελατηρίων και αντιστρεπτικών HR.
Μην βάλεις τις αντιστρεπτικές αν δεν μπαίνεις σε πίστα. Μπορεί να κερδίζεις τις μικρότερες κλίσεις αλλά χάνεις σε άνεση και για να δουλέψουν σωστά θέλουν και πιο σφιχτά αμπορτισέρ. Χρησιμοποιώ HR στην 130 και στο λέω εκ πείρας. Στο φορουμ της 3αρας στις βελτιώσεις, έχω βάλει έναν οδηγό αναρτήσεων όπου οι βασικές αρχές ταιριάζουν και στη Ζ4

ΣΕ ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια πραγματικα θεωρω οτι με την ζυγοσταθμιση θα βελτιωθει το πργμα θα μου πεις μα τοσο χαλια οχι δεν ειναι τοσο χαλια αλλα δεν ειναι σκληρο οσο ηταν και πργματικα παιδια μιλαμε για κουτσουρο, τωρα οσο αναφορα με αυτο που γραφεις για τις πιεσεις, μου εχουν βαλει 34 παντου ειναι σωστα ποια ειναι η σωστη πιεση κατα την γνωμη σου, και φαντασου οτι ειναι και πολυ αλλη μου λενε να βαλω 29 εμπρος 31 πισω και τα αμαρικανικα φορουμ τοσο λενε εαν θυμαμαι καλα σε συμβατικα λαστιχα, μπορεις να βοηθησεις λιγο ακομα. Οσο για τις αντιστρεπτικες δεν το ηξερα αυτο οτι θελουν και αμορτισερ πιο σκληρα για να δουλεξουν, τα ειχα βαλει σε εαν GOLF GTI ΠΟΥ ΕΙΧΑΙ και εκαναν δουλιτσα στις καφριλες τις Αθηνας, και στο ταξιδια μια χαρα ηταν δεν αλλαξε η ανεση, εγω δεν ειδα διαφορα και ελεγα να τα ξαναβαλω αλλα αφου μου λες ετσι δεν νομιζω.
Καλα το βλεπω θα κανω οτι γινεται δυνατον και μετα με βλεπω να γραφω αγγελεια πουλιονται αμορτισερ και να παω για αλλα πιο σκληρα και να τελέιωσω αλλα ας δοκιμασου με πρωτα τις φθηνες λυσεις
__________________
Τo Μωρο μου ειρθε APRILIA V4 IS FINALLY HERE 180 HP 179 KG

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasz4 : 09-05-09 στις 11:28
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-05-09, 11:44
Το avatar του χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ Ο χρήστης ΒΑΣΙΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 55
ΒΑΣΙΛΗΣ will become famous soon enough
Γράψε μου αν θέλεις τις πιέσεις που λέει η BMW - για τη διάσταη και τον δείκτη ταχύτητας που είχες πριν.
Επίσης γράψε το δείκτη ταχύτητας/βάρους που έχουν τα 19"
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-05-09, 12:03
Το avatar του χρήστη kostasz4
kostasz4 Ο χρήστης kostasz4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Μηνύματα: 169
kostasz4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράψε μου αν θέλεις τις πιέσεις που λέει η BMW - για τη διάσταη και τον δείκτη ταχύτητας που είχες πριν.
Επίσης γράψε το δείκτη ταχύτητας/βάρους που έχουν τα 19"
OYTE πο ξερω καλα λεμε ειμαι και γαμω τους ασχετους μακαρι να ηταν για μηχανες και καταβαζα κατεβατα ..., Δεν εχω ιδεα απο που τα βλεπω μπορεις να τα μαθεις ΤΟ μονο που θα παω να δω ειναι το δεικτη ταχυτητας του ελαστικου μιας και το γραφει επανω στο λαστιχο......:icon_t oil
__________________
Τo Μωρο μου ειρθε APRILIA V4 IS FINALLY HERE 180 HP 179 KG
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-05-09, 12:17
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
πιεσεις θα δεις στη κλειδαρια της πορτας του οδηγου (στη κολωνα)

δεικτες ταχυτητας και βαρους κλπ πανω στο λαστιχο.

Αλλα μη ζοριζεσαι, ακολουθησε τις οδηγιες του fairy και πες να σου φτιαξουν και τη συγκλιση λογω του οτι αλλαξες οφσετς

EDIT: Hunter ειναι εταιρεια με μηχανηματα ζυγοσταθμισεων κ ευθυγραμμισεων, κλπ : http://www.hunter.com/PUB/product/al...tems/index.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konas : 09-05-09 στις 12:28
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.