Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 09-04-09, 02:26
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Φιλε ειχα βαλει και εγω τα φτηνα και δεν ριθμιζονταν με τιποτα αλλα τωρα εχω ενα κιτ πολυ καλο ειναι 6.000κ και εχω λαμπες taiwan και korea ειναι το κιτ.Ειναι ακριβως οπως και η πυρακτωσεως οσον αφορα το σχεδιο που εχει πιο πανω και το βασικο τα εχω στο μηδεν και δεν ενοχλουν. πληροφοριες http://www.xenonhellas.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 09-04-09, 08:10
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nick7837 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε ειχα βαλει και εγω τα φτηνα και δεν ριθμιζονταν με τιποτα αλλα τωρα εχω ενα κιτ πολυ καλο ειναι 6.000κ και εχω λαμπες taiwan και korea ειναι το κιτ.Ειναι ακριβως οπως και η πυρακτωσεως οσον αφορα το σχεδιο που εχει πιο πανω και το βασικο τα εχω στο μηδεν και δεν ενοχλουν. πληροφοριες http://www.xenonhellas.gr/


6000??? Μπλε δηλαδή ε?
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 09-04-09, 14:20
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων


6000??? Μπλε δηλαδή ε?

6000-6500 ειναι pure white λευκο δηλαδη. Οσο ανεβαινεις μπλεδιζουν(μετα τις 8000 περιπου) και οσο κατεβαινεις κιτρινιζουν (κατω απο 4000 ειναι κιτρινα σχεδον).

Το γενικο ειναι αυτο.Τωρα απο μαρκα σε μακρα υπαρχουν διαφορες. Τα δικα μου ειναι 6500 και ειναι ολολευκο.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 09-04-09, 21:15
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaka Εμφάνιση μηνυμάτων
6000-6500 ειναι pure white λευκο δηλαδη. Οσο ανεβαινεις μπλεδιζουν(μετα τις 8000 περιπου) και οσο κατεβαινεις κιτρινιζουν (κατω απο 4000 ειναι κιτρινα σχεδον).

Το γενικο ειναι αυτο.Τωρα απο μαρκα σε μακρα υπαρχουν διαφορες. Τα δικα μου ειναι 6500 και ειναι ολολευκο.
4.500 είναι λευκό-μπλε που είναι τα εργοστασιακά xenon της BMW.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 09-04-09, 22:01
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Δυστηχως φιλε μου κανεις λθος που επιμενεις στα 4500Κ.

Η BMW χρησιμοποιει OSRAM XENARC λαμπες οι οποιες οως εχω προαναφερει ειναι D1S και απο τα χαρακτηριστικα της λαμπας ειναι μολις 4250Κ και λεω μολις γιατι αυτη η θερμοκρασια επιτυγχανεται μετα απο καποια ωρα λειτουργιας και κυμενεται με την θερμοκρασια περιβαλοντος και την παλαιοτητα της.

http://www.nuconverter.de/assets/d1sd1r.pdf

Ακομα να σου πω οτι αν φωτισεις την λαμπα χωρις τον προτζεκτορα (εκτος φαναριου)
θα δεις ενα κιτρινο χρωμα που να πηγαινει προς το ασπρο.
Το χρωμα που βλεπεις μεσα στο φαναρι ειναι λογω του πρισματος της δεσμης φωτος που βγαινει απο την λαμπα.Αρα σε ενα φαναρι με κατοπτρο δεν υπαρχει πρισμα αλλα η δεσμη της λαμπας (οπως αυτη διαχεεται) θα εχει το πραγματικο χρωμα θερμοκρασιας που αναγραφει.
Επισης να επισημανω οτι απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη λυχνιας αλλαζει η θερμοκρασια χρωματος της καθε λαμπας και ισως να μην ειναι αυτη που αναγραφεται αλλα μια κοντινη. πχ αντι για 6000Κ να ειναι 6500Κ ή αντι 4300Κ να ειναι 4000Κ κλπ κλπ

Φιλικα Δημητρης.

Εντος των ημερων θα σας παρουσιασω το retrofit του Ε81 μου με τα XENON lights.
(μιλαμε για μια εγκατασταση γνησιων φαναριων ΧΕΝΟΝ BMW με συστημα πλυσης Angel Eyes αλλα και Φωτα ημερας) ελπιζω ενος των ημερων του πασχα να εχω ολοκληρωση την εγκατασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 10-04-09, 07:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντος των ημερων θα σας παρουσιασω το retrofit του Ε81 μου με τα XENON lights.
(μιλαμε για μια εγκατασταση γνησιων φαναριων ΧΕΝΟΝ BMW με συστημα πλυσης Angel Eyes αλλα και Φωτα ημερας) ελπιζω ενος των ημερων του πασχα να εχω ολοκληρωση την εγκατασταση.
Ακουγεται πολυ ενδιαφερον, αναμενω την παρουσιαση σου για να προχωρησω κι εγω σε δικες μου κινησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 10-04-09, 17:47
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaka Εμφάνιση μηνυμάτων
6000-6500 ειναι pure white λευκο δηλαδη. Οσο ανεβαινεις μπλεδιζουν(μετα τις 8000 περιπου) και οσο κατεβαινεις κιτρινιζουν (κατω απο 4000 ειναι κιτρινα σχεδον).

Το γενικο ειναι αυτο.Τωρα απο μαρκα σε μακρα υπαρχουν διαφορες. Τα δικα μου ειναι 6500 και ειναι ολολευκο.

Πολυ σωστα και εμενα ειναι λευκα δεν εχουν καθολου μπλε και ειναι πιο λευκα απο τα μαμα xenon.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 10-01-14, 18:36
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Μια ερωτηση...εχω την εντυπωση πως δεν μπορει να ειναι xenon οι προβολεις παρα μονο τα πορειας. Σε αυτην την περιπτωση τι λαμπες μπαινουν στους προβολεις;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 09-04-14, 12:29
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Εδω και λιγες μερες εχω ενα δεξι φαναρι καμμενο..
Δεν ξερω αν φταιει η λαμπα ή το μπαλαστ..
Η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο κιτ το εχω αρκετα χρονια και αλλη μια φορα εχω αλλαξει λαμπες..
Σκεφτομαι να παρω ενα spare ζευγαρι μπαλαστ-λαμπες, μαλλον για ολοκληρο κιτ σκεφτομαι..
6000Κ φοραω και θελω να μεινω εκει, μ'αρεσει το χρωμα και ο φωτισμος.. και σε συνεργασια με φαναρια Depo (projectrors-angel eyes) ειναι πολυ ωραια..

Οι λαμπες ειναι Η7..

Η απορια μου ειναι, τι να παρω..??
Καθως βλεπω.. Η7.. D1S, D1R, D4S, D4R... Ποιες οι διαφορες τους..???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 13-05-14, 16:15
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Λαμπα ηταν τελικα..
Εμπαξα ενα ζευγαρι λαμπες 6000Κ και ειμαι κομπλε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.