Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-02-10, 23:31
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Το αυτοκινητο εχει 148.000 και εγω το εχω απο τις 110.000 στην κατοχη μου. Το προβλημα υπηρχε απο παλια αλλα επιδεινώθηκε τωρα τελευταια.

Τα ωστηρια τα εχω κανει αλλαγη πριν 6 μηνες γιατι χτυπαγανε. Ο εκκεντροφορος και τα κοκκορακια ηταν σε καλη κατασταση και δεν αλλαχτηκαν.

Το ρελαντι μου χαλαει συχνα και πεταει πολυ ακαυτη, λεω μηπως απο εκει προκυπτει η καταναλωση γιατι στα ταξιδια εθνικη δεν εχω προβλημα. Ετσι και αλλιως λογικο ειναι να μην καιει στην εθνικη αλλα συμφωνει με τα προτυπα του κατασκευαστη. Στην πολη ομως.....

Συμφωνα με τα λεγομενα τους ο καταλυτης μπουκωνει την εξοδο των καυσαεριων και η επιστροφη των καυσαεριων μπερδευει τον λ και γινεται αυτο. Στις πολλες rpm το καυσαεριο εχει αρκετη πιεση κατα την εξοδο και δεν κανει επιστροφη. Αυτα ακριβως μου ειπαν και επιμενουν.

Εγω απο την αλλη Γραφιστας ειμαι και οι γνωσεις που εχω ειναι σχετικα οι βασικες. Για αυτο και εμπιστεύτηκα να αλλαχτει ο λ. Μαλιστα οταν δεν λυθηκε το προβλημα μου ειπαν οτι θελει λιγο χρονο να αλλαξουν τα δεδομενα στην ECU.

Τωρα τι να πω. Μηπως να κοιταξω τις καλωδιώσεις οπως μου λετε αλλα σε ποια σημεία?

Με το κοπανιμα του θα δοκιμασω αυριο να χωθω απο κατω.Να δω εαν εχει μεσα σαπιλα.

Κατι αλλο το δυναμο ποσα V πρεπει να βγαζει στις 3.000rpm? εμενα λεει 13,2v. Εχω ακουσει οτι πρεπει για 14+
φίλε μου νομίζω ότι το 13,2 στις 3000 είναι πολύ λίγο. δες το δυναμό και ψάξε για τιμές αναφοράς. εγώ σήμερα στο ρελαντί και με όλα τα φώτα αλάρμ, καλοριφέρ, ραδιόφωνο, είχα τιμές σχεδόν 14βολτ. Μάλλον κοντεύει να τα πάιξει. αν θυμάμαι καλά κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες κατανάλωσης ρεύματος από το όχημα δεν πρέπει να πέφτει κάτω από 12,8 στο ρελαντί εννοείται.
για δες το....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-02-10, 02:06
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
θα συμφωνήσω με τον συνονόματο. άλλαξε εναν αυτόματο δυναμου. 25 30 ευρώ κανει....παίζει να είναι κ ρευμα....μου φαίνονται πολυ χαμιλές οι τιμες των volts που αναφέρεις πιο πάνω...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-04-10, 18:41
jimhs Ο χρήστης jimhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Μηνύματα: 11
jimhs is on a distinguished road
για να μην ανοιγω αλλο θεμα

εχω το ιδιο προβλημα σε ε30 318ι
τσεκαρα γειωσεις
καθαρισα και πεταλουδα αλλα τιποτα
λουφτ ανειξα και ηταν καθαρο και το ελατηριο ηταν οκ

η βαλβιδα ρελαντι που λετε που ειναι?ειναι ενα μαυρο σωληνακι που παει πανω στην πεταλουδα?

εβγαλα και ενα μπουζι και ηταν ασπρο, κακο αυτο
για πειτε καμια ιδεα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-04-10, 21:14
mimisbmw Ο χρήστης mimisbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-03-2010
Μηνύματα: 19
mimisbmw is on a distinguished road
φιλε graphe e36.πιστευω οτι το προβλημα που εχεις ειναι στα μπεκ.θελεις μπεκιερα αλλαγη.παρομοιο προβλημα ειχα κι εγω.
κι εγω οπως κι εσυ σε ταξιδι δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε με την καταναλωση ουτε με την αποδοση.
απλα στο φαναρι εκανε ανεβοκατεβασματα στο ρελαντι και οχι παντα.σιγα σιγα ομως το προβλημα μεγαλωνε.
εψαξα και βρηκα μεταχειρισμενη μπεκιερα (γιατι η καινουρια ειναι πανακριβη) την εβαλα πανω και το προβλημα λυθηκε.
απλα εισαι στο αρχικο σταδιο του προβληματος.οσο περνανε οι μερες θα επιδεινώνεται κι αλλο.
δεν γινεται σωστος ψεκασμος και το προβλημα οσο παει και μεγαλωνει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-04-10, 23:08
Το avatar του χρήστη mihalis68
mihalis68 Ο χρήστης mihalis68 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-09-2009
Μηνύματα: 84
mihalis68 is on a distinguished road
σωληνάκια αλλαγή 9/09 σε 318i E36 ακριβώς τα ίδια μου αλλάξαν μόνο αυτό που έφταιγε και τώρα ολα γιατί κατούραε βενζινα έτσι για να τρέχουμε στα συνεργεία (η να καούμε στο δρόμο)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-02-14, 23:36
bmw vanos Ο χρήστης bmw vanos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Μηνύματα: 1
bmw vanos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,

Εδω και παρα πολυ καιρο εχω προβλημα με το ρελαντι του κινητηρα (ε36 Μ40 1800cc). Ανα τακτα διαστηματα, οχι παντα κανει καποια βυθίσματα πχ στις 300rpm και μετα ανεβαινει πανω κατω μεχρι να σταθεροποιηθεί. Σαν βηξιμο. Παρατηρησα οταν το κανει αυτο πεταει και μαυριλα (άκαυτο καύσιμο) Εκτος απο το σπαστικο ανεβοκατεβασμα των στροφων που κανει το παρκαρισμα Ηρακλειο αθλο, το αμαξι καιει και πολυ πχ 130 χλμ τα 20 λιτρα. Μπουζι, πεταλουδα, μπεκ κτλ ειναι πεντακαθαρα.

Σε ενα μηχανικό που πηγα μου ειπε το λουφτ δεν ειναι επειδη οταν ανεβαινουν στροφες μειωνει κανονικα (σε μηχανημα που εκτελει μετρησεις). Μου ειπε οτι ο λαμδα ειχε ενα μικρο θεμα και πρότεινε να αλλαχτει. Τον αλλαζουμε και μου βεβαιωσε οτι τωρα βαση μετρησεων ο λαμδα λειτουργει αψογα. Το προβλημα παρεμεινε ολοιδιο. Με βεβαιωσε οτι θελει και ο καταλυτης αλλαγμα γιατι μπουκωνουν τα καυσαερια , επιστρέφουν πισω και εξαιτιας του βραχυκύκλωσε και τον λαμδα.

Κατα την αποψη σας στεκει τουτο? Γιατι σκασαμε 160 για λαμδα να σκασουμε και 400 για καταλυτη και να ειναι τσαμπα. Το αμαξι σε ολο το φασμα των στροφων απο τα καυσαερια λειτουγει αψογα. Οταν κανει το βηξιμο ομως οι τιμες τρελαίνονται (διοξειδιο στον Θεο κτλ).

Ο μηχανικός επιμενει (και ειναι πολυ γνωστος στην πιατσα) οτι φταιει ο καταλυτης, του ειπα για ποτενσιόμετρο πεταλούδας και μου λεει οχι.


Εχει κανεις καμια ιδεα????? Ειναι κριμα να αδειασει η τσεπη μου τσαμπα...

Ευχαριστω εκ των προτερων.
οι καταλιτεσ ειναι το ιδιο μου ειχε τυχη και μενα με αλλαγη Λ και λυφτ .. και τελικα τ προωλημα οι καταλιτες
bmw 320 6κυλινδρο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-02-14, 14:36
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
καλησπερα
βλεπω στο φορουμ οτι πολυ εχεται προβλημα με το ρελαντι. μην σας τα τρωνε αδικα οι μηχανικοι της πλακας.

1ο στο προβλημα του ρελαντι ειναι και θεμα βενζινης τι κανουμε ? 1ον καθαριστικο (απο ενα βενζιναδικο) 2ον 100ρα βενζινη

2ο αγοραζουμε ενα WR Σπρευ ανοιγουμε το καπο και ενο εχουμε ανοιχτο το μοτερ ψεκαζουμε σε διαφορα σημεια εκει που θα πεσουν οι στροφες σημαινει οτι εχει καποιο προβλημα

3ο ανοιγουμε το βαρελακι αυτο https://www.google.gr/search?q=Relan...ml%3B640%3B480 το καθαριζουμε μετα δοκιμαζουμε αν το αλουμινιο που εχει απο μεσα του οταν το ανοιγης αν επανερχετε αν δεν επανερχετε μετα το καθαρισμα το αλαζεις !

4ο αν καποιος σωληνας εχει καποιο κοψιμο κτλπ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-04-15, 01:13
alexxandero Ο χρήστης alexxandero δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 26-04-2015
Μηνύματα: 1
alexxandero is on a distinguished road
e36

καλησπερα παιδια κ καλως σας βρηκα.εχω ενα προβλημα με το αμαξι εδω κ καμποσο καιρο.δυσκολευεται να παρει μπροστα ειτε κρυο ειτε ειναι ζεστο κ κανει αρυθμια στο ρελαντι.πολλες φορεσ οταν βγαζω το κολαρο που παει στον maf εχει ανεβασει βενζινη.πολλες φορες στην εκκινηση οταν δυσκολευεται να παρει μετα απο ωρα μιζαρισματος πεταει πολυ μαυρο καπνο η εξατμιση.εχει κανεις καμια λθση να προτεινει?αλλαξα το φιλτρο ενεργου ανθρακα καθαρισα την πεταλουδα γκαζιουν κ το μοτερ του ρελαντι.ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexxandero : 26-04-15 στις 01:15 Αιτία: διορθωση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.