Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-08, 23:56
Το avatar του χρήστη joseph
joseph Ο χρήστης joseph δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Μηνύματα: 513
joseph will become famous soon enough
Question Τι λαδια για 318is Ε36???

Γεια παιδια, τι τρεχει με τα aral?? ειναι τοσο δευτερα?? ρωταω γιατι στο δικο μου σε ολα τα σερβις που κανω στην αντιπροσωπεια μου βαζουν ΑΡΑΛ ημισυνθετικα 10-40???
παλιοτερα θυμαμαι εβαζαν elf, εδω και κανα 2 χρονια ΑΡΑΛ, δεν εδωσα σημασια γιατι φανταζομαι οτι αφου εχουν σημα BMW ειναι ΟΚ!!!
Τελικα τι να κανω να ζητησω αλλη μαρκα?
υπ οψην παντα λαδοφιλτρα αλλαζω νωριτερα απο οτι προβλεπεται, ισως ειναι κολλημα αλλα με κανει να αισθανομαι καλυτερα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joseph : 27-11-08 στις 23:58
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-08, 03:27
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ???

Δηλαδή "πέρα βρέχει"...

Καλό το ιξώδες, αμφιλεγόμενα τα λάδια...
Αν καταλαβαίνω από το γκαράζ σου, έχουμε το ίδιο μοτέρ (Μ44 Β19) , οπότε από την ως τώρα εμπειρία μου ξεχωρίζω τα Αmsoil AMO 10-40W (μακράν η πιο "γλυκή" λειτουργία στο μοτέρ, και δεν έχω ευαίσθητο αυτί..), ενώ η επόμενη αλλαγή θα περιλαμβάνει τα Μοbil 1 0-40w , στα οποία με βλέπω και να παραμένω, αν ισχύουν όσα περγράφουν οι χρήστες του συγκεκριμένου λαδιού..

Πάρε και μερικούς οδηγούς λαδιών από τις εταιρείες για να μην αυτοσχεδιάζεις σε ένα τόσο σοβαρό θέμα,και να μην αφήνεις το κάθε συνεργείο να κάνει τις ανοησίες του στην πλάτη σου

http://lubricantadvisor.valvolineeurope.com/select.asp
http://www.ew2.lubesinfo.com/login.a...3&cookies=True
http://www.ew2.lubesinfo.com/framese...=1224&langid=7
http://www.shell.com/home/PlainPageS...ubematch1.html

και 2 sites για να ψωνίζεις φθηνά και καλά:

www.trade-wind.gr
www.g-market.gr

Mε τα παραπάνω νομίζω ότι καλύπτεσαι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-08, 08:54
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια παιδια, τι τρεχει με τα aral?? ειναι τοσο δευτερα?? ρωταω γιατι στο δικο μου σε ολα τα σερβις που κανω στην αντιπροσωπεια μου βαζουν ΑΡΑΛ ημισυνθετικα 10-40???
παλιοτερα θυμαμαι εβαζαν elf, εδω και κανα 2 χρονια ΑΡΑΛ, δεν εδωσα σημασια γιατι φανταζομαι οτι αφου εχουν σημα BMW ειναι ΟΚ!!!
Τελικα τι να κανω να ζητησω αλλη μαρκα?
υπ οψην παντα λαδοφιλτρα αλλαζω νωριτερα απο οτι προβλεπεται, ισως ειναι κολλημα αλλα με κανει να αισθανομαι καλυτερα!!!

λαδοφιλτρα αν αλλαζεις σε καθε αλλαγη ειναι η χρυση τομη..παντα καινουριο λαδοφιλτρο θελει καινουριο λαδι..επισης αν κανεις μια αναζητηση με το ονομα ΑΡΑΛ θα δεις ουκ ολιγα "κολακευτικα" λογια για τα συγκεκριμενα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-08, 10:50
Το avatar του χρήστη pitsinos
pitsinos Ο χρήστης pitsinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Μηνύματα: 109
pitsinos is on a distinguished road
Παντως εγω δοκίμασα τα castrol edge 5-30 τώρα έβαλα magnatec 10-40. Με τα δεύτερα βλέπω ότι το μοτέρ δουλεύει πολύ πιο γλυκά από τα πρώτα. Δεν ξέρω όμως αν λέει κάτι αυτό...
__________________
... κι έτσι το mini μεγάλωσε και έγινε bmw...
Και ζήσανε αυτοι καλά κι εμείς ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-08, 12:55
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια παιδια, τι τρεχει με τα aral?? ειναι τοσο δευτερα?? ρωταω γιατι στο δικο μου σε ολα τα σερβις που κανω στην αντιπροσωπεια μου βαζουν ΑΡΑΛ ημισυνθετικα 10-40???
παλιοτερα θυμαμαι εβαζαν elf, εδω και κανα 2 χρονια ΑΡΑΛ, δεν εδωσα σημασια γιατι φανταζομαι οτι αφου εχουν σημα BMW ειναι ΟΚ!!!
Τελικα τι να κανω να ζητησω αλλη μαρκα?
υπ οψην παντα λαδοφιλτρα αλλαζω νωριτερα απο οτι προβλεπεται, ισως ειναι κολλημα αλλα με κανει να αισθανομαι καλυτερα!!!
Δεν είναι και τόσο δράμα, απλώς δεν είναι και ότι καλύτερο. Το πρόβλημα επικεντρώνεται στις φτηνές σειρές λιπαντικών της Aral τα οποία κάνουν συνήθως μόνο για τηγάνισμα. Οι καλές της σειρές δεν είναι καθόλου άσχημες.

Η μάρκα δεν κάνει το λάδι ή τις προδιαγραφές. Ασχέτως μάρκας, δεν κάνουν όλα τα λιπαντικά για το μοτέρ σου. Δεν μπορείς πχ να πεις 'βάλε μου Castrol', τουλάχιστον τα μισά δεν κάνουν για εσένα. Πρέπει να ζητάς συγκεκριμένο τύπο λιπαντικού για το δικό σου μοτέρ. Αν υποθέσω ότι έχεις M42/M44 μοτέρ, τότε παίρνει πολλά λιπαντικά από πολλούς κατασκευαστές. Και υποθέτωντας ότι αφού μιλάς για Aral ημισυνθετικά 10W40 εννοείς τα Blue Tronic, τα οποία δεν είναι και άσχημα, μία χαρά είσαι. Αλλά ίσως να θέλεις να δοκιμάσεις Motul 8100 5W40, Castrol Edge 0W40, Red Line 5W40 και άλλα πολλά.




Παιδιά, όταν βάζετε λιπαντικό με μεγαλύτερο ιξώδες (και μάλιστα σχετικό ιξώδες, στους 40 βαθμούς, το οποίο δεν το γράφουν συνήθως στα κουτιά) το μοτέρ σίγουρα ακούγεται λιγότερο και πολύ πιό γλυκό. Αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύει και σωστά. Αν βάλετε κανένα 20W60 δεν θα ακούγεται και τίποτα, αλλά το μοτέρ θα ξεσκιστεί. Πάντα να μένετε εντός των προδιαγραφών αν όχι πάντα λάδι που να έχει έγκριση του κατασκευαστή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-08, 21:10
Το avatar του χρήστη joseph
joseph Ο χρήστης joseph δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Μηνύματα: 513
joseph will become famous soon enough
Ευχαριστω παιδια με βοηθησατε αρκετα!!!
Οντως Blue Tronic βαζω μεχρι τωρα, υπ οψην επειδη ολα τα service απο οταν πηρα το αμαξι τα κανω στην αντιπροσωπεια τη επιλογη εχω? μπορω να ζητησω αλλα λαδια? η bmw δινει μονο αυτα ως επιλογη η και αλλα? δεν το ξερω!
Παλιοτερα οπως ξαναειπα εβαζαν elf, φαναταζομαι αναλογα με τις συμφωνιες που κανουν αλλαζουν και εταιριες!
Μπορει να μου πει ποιες προδιαγραφες πρεπει να εχει το λαδι για τον Μ44??
ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-08, 21:49
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
Ξαναδιάβασε και άνοιξε τα link που σου έδωσα..

Επίσης, τα παιδιά σε αυτό το site έχουν σηκώσει τα λάδια που έχουν BMW approval (LL98, LL01, LL04) σε αρχείο....
Άνοιξέ το και θα λάβεις τις απαντήσεις σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-08, 22:23
Το avatar του χρήστη joseph
joseph Ο χρήστης joseph δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Μηνύματα: 513
joseph will become famous soon enough
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαναδιάβασε και άνοιξε τα link που σου έδωσα..

Επίσης, τα παιδιά σε αυτό το site έχουν σηκώσει τα λάδια που έχουν BMW approval (LL98, LL01, LL04) σε αρχείο....
Άνοιξέ το και θα λάβεις τις απαντήσεις σου
Ευχαριστω θα με βοηθησει αρκετα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-11-12, 20:43
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Μεταξύ Motul 8100 5w-40 και BMW OEM 5w-40 τι θα προτείνατε;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-11-12, 21:24
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Το 8100 της Motul είναι σίγουρα καλύτερο λάδι από το oem της Bmw.
Γενικά γι αυτό το μοτέρ θα πρότεινα το 10-40 Castrol Magnatec. Καλό λάδι που για 12 μήνες θα φροντίσει τον κινητήρα σου όπως πρέπει και παράλληλα οικονομικό (35€ με ΦΠΑ το 5λιτρο)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.