Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-01-13, 11:21
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
γραψε πως πας και απο καταναλωση και φυσικα ποσο ειναι το κερδος σου σε € ανα 100χλμ
Όπως το έχω υπολογίσει στα 15000 χλμ το χρόνο θα γλιτώνω περίπου 700-800 ευρώπουλα με τιμές 0,91 γκάζι & 1,65 βενζίνη ενώ στον υπολογισμό έχω προσθέσει 1 λιτ παραπάνω για το γκάζι απότι πριν. Στον παραπάνω υπολογισμό έχω αφαιρέσει και 100 ευρώ χονδρικά για το επιπλέον service για το γκάζι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-13, 12:11
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως το έχω υπολογίσει στα 15000 χλμ το χρόνο θα γλιτώνω περίπου 700-800 ευρώπουλα με τιμές 0,91 γκάζι & 1,65 βενζίνη ενώ στον υπολογισμό έχω προσθέσει 1 λιτ παραπάνω για το γκάζι απότι πριν. Στον παραπάνω υπολογισμό έχω αφαιρέσει και 100 ευρώ χονδρικά για το επιπλέον service για το γκάζι
θα γλυτώνεις 700-800 ευρώ το χρόνο με το υγραέριο και θα κάνεις απόσβεση σε 1 χρόνο και κάτι.Αυτά σε πρώτη φάση.Για την ώρα έχεις προβληματάκια που σου σπάνε τα νεύρα και χάνεις τον χρόνο σου στα συνεργεία και ενδεχομένως και χρήματα από μεροκάματα.
Μακροπρόθεσμα γνωρίζουμε αν το υγραέριο θα προκαλέσει πχ κάποιες φθορές στις βαλβίδες που θα οδηγήσουν σε κατέβασμα κυλινδροκεφαλής για επισκευή με κόστος αρκετά μεγάλο?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-13, 13:49
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Η τοποθέτηση του γκαζιού είναι ένα ρίσκο το οποίο και επέλεξα να κάνω μήπως γλιτώσω λίγο κόστος χρήσης, αντι να καταθέσω πινακίδες και αφού να το πουλήσω λόγω κυβικών αποκλείεται.
Έλεγα ότι μετά από τόσα χρόνια θα είχαν μάθει να τα ρυθμίζουν αλλά απότι φαίνεται είχα λάθος.
Πάντος με μία ακόμα επίσκεψη σε συνεργείο για ψάξιμο κάποιου προβλήματος η απόσβεση από 1,5 χρόνια πάει εύκολα στα 2 χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-13, 20:41
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τοποθέτηση του γκαζιού είναι ένα ρίσκο το οποίο και επέλεξα να κάνω μήπως γλιτώσω λίγο κόστος χρήσης, αντι να καταθέσω πινακίδες και αφού να το πουλήσω λόγω κυβικών αποκλείεται.
Έλεγα ότι μετά από τόσα χρόνια θα είχαν μάθει να τα ρυθμίζουν αλλά απότι φαίνεται είχα λάθος.
Πάντος με μία ακόμα επίσκεψη σε συνεργείο για ψάξιμο κάποιου προβλήματος η απόσβεση από 1,5 χρόνια πάει εύκολα στα 2 χρόνια.
Δεν ευθύνεσαι εσύ φίλε μου.Ξαφνικά γέμισε ο τόπος μαγαζιά που κάνουν εγκαταστάσεις LPG.Σαν τα καταστήματα που πουλάνε hot dog με ο.70 ευρώ πετάγονται.
Μεταξύ των πολλών υπάρχει και μεγάλη φύρα που δε γνωρίζει ακριβώς τι κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-13, 21:23
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ευθύνεσαι εσύ φίλε μου.Ξαφνικά γέμισε ο τόπος μαγαζιά που κάνουν εγκαταστάσεις LPG.Σαν τα καταστήματα που πουλάνε hot dog με ο.70 ευρώ πετάγονται.
Μεταξύ των πολλών υπάρχει και μεγάλη φύρα που δε γνωρίζει ακριβώς τι κάνει.
ακριβως με εναν τετοιον , εχω μπλεξει και εγω με το partner...
του το εχω παει 4-5 φορες για ρυθμιση...και ακομα το αμαξι ρεταρει...αυξομοιωνει ρελαντι...και φυσικα το λαμπακι της βλαβης...ειναι πλεον μονιμο στο καντραν...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-01-13, 09:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τοποθέτηση του γκαζιού είναι ένα ρίσκο το οποίο και επέλεξα να κάνω μήπως γλιτώσω λίγο κόστος χρήσης, αντι να καταθέσω πινακίδες και αφού να το πουλήσω λόγω κυβικών αποκλείεται.
Έλεγα ότι μετά από τόσα χρόνια θα είχαν μάθει να τα ρυθμίζουν αλλά απότι φαίνεται είχα λάθος.
Πάντος με μία ακόμα επίσκεψη σε συνεργείο για ψάξιμο κάποιου προβλήματος η απόσβεση από 1,5 χρόνια πάει εύκολα στα 2 χρόνια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως με εναν τετοιον , εχω μπλεξει και εγω με το partner...
του το εχω παει 4-5 φορες για ρυθμιση...και ακομα το αμαξι ρεταρει...αυξομοιωνει ρελαντι...και φυσικα το λαμπακι της βλαβης...ειναι πλεον μονιμο στο καντραν...
Σας ενημερώνω αμφότερους ότι δεν έχει να κάνει με ρύθμιση το πρόβλημα σας.
Πρόκειται περι κακής εγκατάστασης. Πιθανότερα:
1) Ελαττωματικός πνεύμονας
2) Φραγή σωλήνα αερίου απο μπέκ έως πολλαπλή εισαγωγής
3) Ανάποδη ροή ζεστού νερού προς τον πνεύμονα..
4) Φραγή υγραερίου απο δεξαμενή, προς πνεύμονα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-01-13, 10:04
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
rapid fast ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα κλείσω ραντεβού στο τσοπελογιάννη να το δει και θα ενημερώσω.

Σήμερα ρετάριζε και στο γκάζι, ένω μέχρι προχτες μόνο στη βενζίνη.
'Εστρωσε όταν αφού ζεστάθηκε έκανα στην άκρη σταμάτησα έσβησα και ξαναέβαλα μετά από λίγο. Η ιδέα μου ήρθε λόγω ενασχόλησης επαγελματικά με υπολογιστές ... βγες και ξαναμπές

Λογικά έχω πρόβλημα στο 1ο κύλινδρο. Δεν είχε παλμό το μπεκ όταν το πήγα στην ΒMW ενώ μέχρι την φύσα ερχόταν ρεύμα. Έστρωσε μόνο του μετά από άνοιγμα - κλείσιμο και εναλλαγές βενζίνη - γκάζι από το κουμπί χειτοκίνητα. Ίσως να είναι και βραχυκυκλωμένο μπεκ αερίου ... που είχες αναφέρει σε άλλο post που διάβαζα το ΣΚ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pank : 28-01-13 στις 10:09
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-01-13, 23:56
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Πλησιάζει η νεκροψία

Έκλεισα ραντεβού και από Δευτέρα θα έχω την νεκροψία ελπίζω.
Πάντος στο τηλέφωνο ο Τεχνικός φάνηκε περίεργος γιατί συνήθως δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα κατά τα λεγόμενά του.
Ελπίζω μόνο να μην αρχίσουν οι μεταφορές ευθυνών από τους γκαζάδες στο συνεργείο και αντίστροφα πράγμα σύνηθες στο Ελλαδαστάν.

Πάντος άλλαξα σήμερα και την φούσκα στην εισαγωγή αέρα μετά τον μετρητή (κάτω φούσκα) ώστε να μην υπάρχει πάτημα για μεταβίβαση ευθυνών. Κόστος 15 αντ. και άλλα τόσα εργασία για τα 2 λεπτά τις αλλαγής !! Φυσικά το σβήσιμο στις στάσεις δεν βελτιώθηκε ούτε είδα καμία διαφοροποίηση στην απόδοση.

Έγινε και η πρώτη μέτρηση κατανάλωσης σήμερα όπου από 10,5 λιτ μέση κατανάλωση βενζίνης με το γκάζι έχω 12 με 12,5. Σημείωση εδώ ότι έγινε σε αυτή την μέτρηση 1 επίσκεψη στο συνεργείο (3 ώρες) και περίπου 10 χλμ ρεταρισμένος. Καθαρή μέτρηση μόνο γκάζι είναι 1 λίτρο η διαφορά αλλά εδώ πρέπει να προσθέσουμε και την απώλεια βενζίνης στις κρύες εκκινήσεις (περίπου 6 λιτ). Δηλαδή στα 46 λιτ γκαζιού θέλω και max 6 lit αμόλυβδη περίπου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pank : 29-01-13 στις 00:00
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-13, 09:34
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά το σβήσιμο στις στάσεις δεν βελτιώθηκε ούτε είδα καμία διαφοροποίηση στην απόδοση.
Αυτό στο κάνει με το αέριο; με την βενζίνη; ή και στα δύο κάυσιμα;;
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-13, 11:12
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Παράθεση:
Πάντος στο τηλέφωνο ο Τεχνικός φάνηκε περίεργος γιατί συνήθως δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα κατά τα λεγόμενά του.
Χαχα ... Γιατί όπου πάω ακούω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό το ίδιο ? Από όλους ! Και πάντα υπάρχει πρόβλημα!!! Μην πιστεύεις !

Η διαφορά 15% είναι λογικότατη που ανέφερες .
Τα 5-6 λίτρα βετζίνης ανα ντεπόζιτο γκαζιού είναι απαράδεκτα για μένα , εκτός αν ¨ΟΛΕΣ σου οι μετακινήσεις τώρα το χειμώνα είναι με παγωμένη μηχανή και για το πολύ 5-10 χιλιόμετρα έκαστη .

Εγώ με 5-10 χμ τωρα το χειμώνα ανά άναμα ( γιατί συνήθως για τόσο το κινώ ) τρώω 10 ευρώ βετζίνα στα 3 γεμίσματα , δηλαδή στα 150 ευρώ .
Αντιστοίχως το καλοκαίρι , 10 ευρώ το δίμηνο !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 29-01-13 στις 11:25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.