Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 05-10-12, 10:49
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Η έξοδος των καυσαερίων από τον θάλαμο καύσης είναι η θερμοκρασία που αναγράφεις. Τα μέταλλα της εξάτμισης ούτε καν κοντά σε αυτή δεν πλησιάζουν, αλλιώς αν πέρναγες από χόρτα θα έβαζες φωτιά. Φαντάσου ότι την εξάτμιση την βαστούν λαστιχένιοι σύνδεσμοι, εξ'ολοκλήρου κιόλας σε ορισμένα οχήματα (π.χ. Ε30). H θερμοκρασία ανάφλεξης του καλύτερου (απλού) ελαστικού ανάρτησης είναι 275°C.
Υπάρχει ενα θερμικό προστατευτικό αλουμινίου για αυτο το λόγο.
Διαφορετικα, θα εβαζες, έτσι όπως έβαζαν τα πρώτα καταλυτικά BX..
Παρκάριζες στα χόρτα, κατέβαινε η υδροπνευματική, και άρπαζε φωτιά σε χρόνο dt...
creative technology και πιπεριές Γαλλίας, άχρηστοι μηχανικοί τρισάθλιοι..
160-180 είναι πάντως η θερμοκρασία της εξάτμιση στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου.
Φτάνει-δε φτάνει για να ανάψεις ξερόχορτα σε άμεση επαφή...
Και όσο πάς προς τα πίσω πέφτει προς τους 70-60.. (κάπου εκεί.. τζίφος δηλαδή)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-10-12, 21:36
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis214 Εμφάνιση μηνυμάτων
Gnx...ενδιαφεροντα πραγματα μου λες... Εχεις τιποτα links σχετικα με τετοιες εγκατστασεις σε x3; Εχω ψαξει αρκετες φορες και το μονο που εχω βρει ειναι κατι φωτο απο αγγλια, αλλα οντως η δεξαμενη κατεβαινει πολυ χαμηλα. Εσυ εχεις κανει τις μετρησεις που αναφερεις; Γιατι ετσι οπως το ειχαμε δει στην BRC ουσιαστικα η ρεζερβα ειναι πιο χαμηλα απο ολα....διαφορικα εξατμισεις... Αν ηταν το διαφορικο πιο χαμηλα δεν θα με ενοιαζε καθολου! Απομπισω δεν με ανησυχει τοσο που δεν θα ανεβαινει, θα φαινεται λιγο ασχημα αλλα ξεπερνιεται το ζητημα! Ποια δεξαμενη σου βρηκαν... Αν την εχω στα υποψι!
Άμα κάνεις ενα search για LPG BMW X3 θα δεις κάποια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-10-12, 13:50
Το avatar του χρήστη cptbabis
cptbabis Ο χρήστης cptbabis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 23
cptbabis is on a distinguished road
Και στο δικό μου η δεξαμενή -50lit-κατεβαίνει λίγο και είναι σχεδόν στο ιδιο ύψος με την εξάτμιση και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε λογικούς χωματόδρομους-χιόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-10-12, 17:47
ioannis214 Ο χρήστης ioannis214 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-10-2012
Μηνύματα: 14
ioannis214 is on a distinguished road
Red face Εβαλά και εγώ!

Καλησπέρα

Τελικά προχώρησα και εγώ στην εγκατάσταση συστήματος LPG στο 10/2006 Χ3 2lt με 153000Km.

Επέλεξα την εγκατάσταση της δεξαμενής στον χώρο της ρεζέρβας. Η δεξαμενή είναι συνολικής χωρητικότητας 62lt με οφέλιμο όγκο περίπου 50lt. Η εγκατάσταση έγινε μέσα σε 2 ημέρες και τουλάχιστον προσωπικά έμεινα πολυ ευχαριστημένος απο τις λεπτομέρειες. Το σύστημα είναι της LOVATO και η τιμή εγκατάστασης ήταν πολύ καλή αν κρίνω απο αυτά που έχω ακούσει γενικά και με πολύ καλό διακανονισμό (11 άτοκες δόσεις με κάρτα!). Αν επιτρέπεται απο τους κανόνες πολύ ευχαρίστως να σας πώ και το μαγαζί στην θεσσαλονίκη, γιατί πάντα πιστεύω ότι πρέπει και τα καλά άλλα και τα άσχημα να λέγονται επώνυμα, εφόσον υπάρχουν εμπειρίες αρκετά αντικειμενικές, γιατί οι καταναλωτές μόνο έτσι έχουμε την δύναμη να αλλάξουμε προτς το καλύτερο την αγορά και να κερδίζουμε και να μην γίνονται οι γνωστές ελληνικές κομπίνες!!

Προυπόθεση για μένα ήταν η λειτουργικότητα του αυτοκινήτου να μην επηρεαστεί, εξου και η τοποθέτηση στη ρεζέρβα γατι χρειάζομαι τον χώρο στο πορτ μπαγκαζ. Επίσης σημαντικό ήταν η δεξαμενή να είναι διακριτική (img1445,1447,1446), τόσο για αισθητικούς σκοπούς αλλα και λειτουργικούς. Ως τύπου τζίπ αμάξι είναι εύκολο να βρεί το αμάξι αν ξαφνικά η δεξαμενή του αερίου είναι το χαμηλότερο σημείο του πατώματος. Αυτή την στιγμή η δεξαμενή περίπου κάθεται στο ίδιο ύψος με την εξάτμιση (ή 1 εκ χαμηλότερα) (img1448). Σε κάθε περίπτωση η απόσταση απο το έδαφος είναι στα 23 εκ με όριο απο το ΚΤΕΟ τα 20 εκ. Μπορείτε να δείτε στις φωρογραφίες πως φαίνεται απο διάφορες γωνίες. Για να το πετύχουμε αυτό, βρήκαμε δεξαμενη external full toroidal με μεγάλη διάμετρο (νομίζω 650) και ύψος 20cm (θέλαμε 18 ιδανικά για μέγιστη απόκρυψη και ασφάλεια, αλλα δεν βρέθηκε με μεγάλη διάμετρο) (img1462).

Δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτώ την τάπα πλήρωσης στον προφυλακτήρα... και ευτυχώς και ο τεχνικός εγκατάστασης είχε τα ίδια μυαλά με μένα, και μπήκε δίπλα στην τάπα της βενζίνης (img1450)! Επιπλέον, μου άρεσε ιδιαίτερα η πρόταση του να βάλουμε το διακοπτάκι του αερίου στο σταχτοδοχείο μέσα!!! Στην αρχή δεν μ'αρεσε αλλα μετά διαπίστωσα ότι ειναι έξυπνη λύση γιατί δεν πειράζεις τίποτα αισθητικά μέσα στο αμάξι και δεν φαίνεται κιόλας (img1453).

Όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες οι παρεμβάσεις στην μηχανή είναι ελάχιστες (img1458) με τα μπεκ όμορφα τακτοποιημένα και τον πνευμονα και φίλτρο του αερίου διακριτικά βαλμένα σε χώρο που υπήρχε στην μηχανή (img1457,1460), όπως έχω δει και σε άλλες εγκαταστάσεις σε Χ3. Ο εγκέφαλος μπήκε μέσα στο κουτί που είναι και ο εγκεφαλος της BMW, οπότε δεν φάινεται τίποτα.

Εντυπώσεις απο τις πρώτες ημέρες είναι ότι δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά στην λειτουργία της μηχανης (ΚΑΜΙΑ!!)... κατανάλωση είναι πολύ νωρίς για να πώ... αλλα σίγουρα όταν σήμερα γέμισα 20lt με 18€... εεεε... ζαλίστικα λίγο!!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1445.jpg (296,5 KB, 65 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1447.jpg (289,8 KB, 67 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1446.jpg (298,2 KB, 66 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1448.jpg (297,6 KB, 65 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1450.jpg (292,3 KB, 72 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1453.jpg (296,8 KB, 71 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1458.jpg (299,4 KB, 73 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1457.jpg (289,4 KB, 68 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1460.jpg (294,8 KB, 65 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1462.jpg (285,4 KB, 72 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-10-12, 15:15
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis214 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Τελικά προχώρησα και εγώ στην εγκατάσταση συστήματος LPG στο 10/2006 Χ3 2lt με 153000Km.

Επέλεξα την εγκατάσταση της δεξαμενής στον χώρο της ρεζέρβας. Η δεξαμενή είναι συνολικής χωρητικότητας 62lt με οφέλιμο όγκο περίπου 50lt. Η εγκατάσταση έγινε μέσα σε 2 ημέρες και τουλάχιστον προσωπικά έμεινα πολυ ευχαριστημένος απο τις λεπτομέρειες. Το σύστημα είναι της LOVATO και η τιμή εγκατάστασης ήταν πολύ καλή αν κρίνω απο αυτά που έχω ακούσει γενικά και με πολύ καλό διακανονισμό (11 άτοκες δόσεις με κάρτα!). Αν επιτρέπεται απο τους κανόνες πολύ ευχαρίστως να σας πώ και το μαγαζί στην θεσσαλονίκη, γιατί πάντα πιστεύω ότι πρέπει και τα καλά άλλα και τα άσχημα να λέγονται επώνυμα, εφόσον υπάρχουν εμπειρίες αρκετά αντικειμενικές, γιατί οι καταναλωτές μόνο έτσι έχουμε την δύναμη να αλλάξουμε προτς το καλύτερο την αγορά και να κερδίζουμε και να μην γίνονται οι γνωστές ελληνικές κομπίνες!!

Προυπόθεση για μένα ήταν η λειτουργικότητα του αυτοκινήτου να μην επηρεαστεί, εξου και η τοποθέτηση στη ρεζέρβα γατι χρειάζομαι τον χώρο στο πορτ μπαγκαζ. Επίσης σημαντικό ήταν η δεξαμενή να είναι διακριτική (img1445,1447,1446), τόσο για αισθητικούς σκοπούς αλλα και λειτουργικούς. Ως τύπου τζίπ αμάξι είναι εύκολο να βρεί το αμάξι αν ξαφνικά η δεξαμενή του αερίου είναι το χαμηλότερο σημείο του πατώματος. Αυτή την στιγμή η δεξαμενή περίπου κάθεται στο ίδιο ύψος με την εξάτμιση (ή 1 εκ χαμηλότερα) (img1448). Σε κάθε περίπτωση η απόσταση απο το έδαφος είναι στα 23 εκ με όριο απο το ΚΤΕΟ τα 20 εκ. Μπορείτε να δείτε στις φωρογραφίες πως φαίνεται απο διάφορες γωνίες. Για να το πετύχουμε αυτό, βρήκαμε δεξαμενη external full toroidal με μεγάλη διάμετρο (νομίζω 650) και ύψος 20cm (θέλαμε 18 ιδανικά για μέγιστη απόκρυψη και ασφάλεια, αλλα δεν βρέθηκε με μεγάλη διάμετρο) (img1462).

Δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτώ την τάπα πλήρωσης στον προφυλακτήρα... και ευτυχώς και ο τεχνικός εγκατάστασης είχε τα ίδια μυαλά με μένα, και μπήκε δίπλα στην τάπα της βενζίνης (img1450)! Επιπλέον, μου άρεσε ιδιαίτερα η πρόταση του να βάλουμε το διακοπτάκι του αερίου στο σταχτοδοχείο μέσα!!! Στην αρχή δεν μ'αρεσε αλλα μετά διαπίστωσα ότι ειναι έξυπνη λύση γιατί δεν πειράζεις τίποτα αισθητικά μέσα στο αμάξι και δεν φαίνεται κιόλας (img1453).

Όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες οι παρεμβάσεις στην μηχανή είναι ελάχιστες (img1458) με τα μπεκ όμορφα τακτοποιημένα και τον πνευμονα και φίλτρο του αερίου διακριτικά βαλμένα σε χώρο που υπήρχε στην μηχανή (img1457,1460), όπως έχω δει και σε άλλες εγκαταστάσεις σε Χ3. Ο εγκέφαλος μπήκε μέσα στο κουτί που είναι και ο εγκεφαλος της BMW, οπότε δεν φάινεται τίποτα.

Εντυπώσεις απο τις πρώτες ημέρες είναι ότι δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά στην λειτουργία της μηχανης (ΚΑΜΙΑ!!)... κατανάλωση είναι πολύ νωρίς για να πώ... αλλα σίγουρα όταν σήμερα γέμισα 20lt με 18€... εεεε... ζαλίστικα λίγο!!!
Καλορίζικο φίλε μου ,σου έυχομαι πολλα και απροβλημάτστα χιλιόμετρα,η τιμή του αεριου σε σχέση με την βενζίνη ποσω είναι ?δίοτι το αέριο μου φαίνεται ακριβώ!! στα Ιωάννινα έχει απο 0.80 εως 0,84 το ακριβώτερο και στην αθήνα απο 0,842 έως 0,90 !! και πάλι καλοριζικο και καλοτάξιδο...
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-10-12, 15:51
ioannis214 Ο χρήστης ioannis214 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-10-2012
Μηνύματα: 14
ioannis214 is on a distinguished road
Σε ευχαριστω.... Οι τιμες αεριου ειναι περιπου 0,895 το λιτρο και βενζινη ειναι 1,7. Οποτε και να ανεβει το 1€ το αεριο και η βενζινη να μεινει στο ιδιο, πραγμα αδυνατο διοτι αναλογικα και η βενζινη θα ανεβει αντιστοιχα, αλλα λεμε τωρα.... Παλι 70 λεπτα στο λιτρο φθηνοτερα, οποτε αν κανεις χιλιομετρα και μιας που ρουφαει λιγο παραπανω το μηχανημα, σιγουρα κανεις οικονομια, μετα την αποσβεση της εγκαταστασης παντα!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-09-13, 20:33
Το avatar του χρήστη zourlas
zourlas Ο χρήστης zourlas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2007
Μηνύματα: 42
zourlas is on a distinguished road
Καλησπέρα,

Κανένας δυσαρεστημένος με το LPG conversion του ? Απλά ρωτάω γιατί μόλις πήρα και εγώ ένα 2lt E83 και το σκέφτομαι.

Ευχαριστώ
__________________
Proud Ex-Owner of - E30 318 '88 model
- E36 318iSE '94 model
- E36 M3 EVO '96 model
- E87 116 Dynamic 2006 model
...and present owner of - E83 Χ3 Ν46Β20 2006 model
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-09-13, 20:46
ioannis214 Ο χρήστης ioannis214 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-10-2012
Μηνύματα: 14
ioannis214 is on a distinguished road
Μπα... Μια χαρα ικανοποιημενος εμαι. Εχω κανει αποσβεση εδω και ενα μηνα τωρα, το μηχανημα δυλευει καλα, παω με μονο +4% παραπανω καταναλωση σε σχεση με βενζινη, αρκει να γεμισω σε πρατηριο με καλο μιγμα, γιατι γινεται ο κακος χαμος εκει εξω με νοθειες, κλεψιματα κτλ. Ολα καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 26-09-13, 16:17
Το avatar του χρήστη zourlas
zourlas Ο χρήστης zourlas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2007
Μηνύματα: 42
zourlas is on a distinguished road
Thanks Ioanni. Γενικώς με καταναλώσεις είσαι οκ? Πόσο περίπου γεμίζεις?
Επίσης πόσο σου πήρε να κάνεις απόσβεση?
__________________
Proud Ex-Owner of - E30 318 '88 model
- E36 318iSE '94 model
- E36 M3 EVO '96 model
- E87 116 Dynamic 2006 model
...and present owner of - E83 Χ3 Ν46Β20 2006 model
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-09-13, 15:15
ioannis214 Ο χρήστης ioannis214 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-10-2012
Μηνύματα: 14
ioannis214 is on a distinguished road
Αποσβεση εκανα καπου μεταξυ 13000 χλμ και 15000 χλμ.ειναι λιγο δυσκολονα βγαλω ακριβως το ποτε γιαι εξαρταται απο ποσο πολυ κινεισαι μεσα στην πολη ποσα αναψεσβησε κανεις με το αμαξι κτλ. Γενικα να ξερεις οτι οσο κανεις χιλιομετρα με λιγα αναψε σβησε, τοσο πιο γρηγορα κανεις αποσβεση, αμα ομως δουλευεις ολο πολη με μικρες συντομες αποστασεις δεν συμφερει πολυ. Δηλαδη τον χειμωνα που αργει να ζεστΘει η μηχανη και να γυρισει στο αεριο μπορει για αποσταση 2 -3 χιλιομετρων να καιει μονο βενζινη, οποτε οταν το σβηνω και το ξανανανβω μετα απο 4-5 ωρες παλι βενζινη καει!

Η καταναλωση μου μεικτος κυκλος ειναι περιπου 13 lt/100kmμε βενζινη και με αεριο 13,6 lt/100km. Εκτος πολης στα ταξιδια ειμαι καλυτερα γυρω στα 11. Αλλα ολα ειναι σχετικα αναλογα με πολλα πραγματα. Γενικα αν εχω βαλει αξιοπιστο μιγμα αεριου καιω 4% παραπανω αερο απο οτι βενζινη, μεχρι μαι 10% μερικες φορες θα το δεχτω αλλα δεν θα κοιταξω να αποφυγω το συγκεκριμε ο πρατηριο, παραπανω αμα καιει βαζω απαγορευτικο στο πρατηριο, δεν ξαναπαταω και το λεω οπου βρεθω και οπου σταθω.

Γεμιζω, συνηθως με 35€ (αναλογα με την τμη αρριου) περιπου 40λιτρα συνηθως. Η δεξαμενη μου ειναι 60λιτρων αλλα οφελιμο ειναι το 80% δλαδη 46 λιτρα. Η δεξαμενη ειναι απο κατω στην ρεζερβα.

Συνολικα ειμαι ικανοποιημενος πολυ. Αν εισαι θεσσαλονικη θα σου προτεινα να πας εκει που το εβαλα και εγω πολυ καλη δουλεια ομορφη και σωστη εξυπηρετηση και ξερουν τα bmw καλα. Ομως για λογους δεοντολογικους αμα σε ενδιαφερει θα πρεπει να σου στειλω μηνυμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.