Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-02-10, 11:02
jmicro Ο χρήστης jmicro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Μηνύματα: 50
jmicro is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρεζιλίκια πράγματα. Τι πάει να πεί η εγγύηση ισχύει μόνο στο συγκεκριμένο αντιπρόσωπο; Πληρώνεις ένα πανάκριβο αυτοκίνητο που υποτίθεται ότι σου παρέχει και mobile care. Και πελάτης δεν είναι ο αντιπρόσωπος... εκτός αν το πήρε για προσωπική του χρήση και το μεταπώλησε ώς μεταχειρισμένο. Από τη στιγμή που το μεταπώλησε ώς καινούριο... ώς καινούριο θα πρέπει να ισχύει και η εγγύηση. Ελληνικές αλχημείες σε μάρκα που υποτίθεται ότι έχει ένα πρεστίζ και θα έπρεπε οι πελάτες της να αντιμετωπίζονται σοβαρότερα και όχι σαν παρακατιανοί.
σωστος! αυτη ειναι η κοινη λογικη,αλλα υπαρχει???
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-02-10, 11:13
Το avatar του χρήστη vlahopilot
vlahopilot Ο χρήστης vlahopilot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 179
vlahopilot has a spectacular aura aboutvlahopilot has a spectacular aura about
Καινούργιο ή μεταχειρισμένο....?

Απο τί ξεχωρίζει ένα καινούργιο απο ένα μεταχειρισμένο? απλά για να βάλουμε μια βάση στην κουβέντα μας.....

1. Απο τα χιλιόμετρα? στην προκειμένη περίπτωση δεν διαφέρουν
2. απο την κατάσταση ? στην προκειμένη περίπτωση δεν διαφέρουν
3. απο το γεγονός οτι το αυτοκίνητο έχει πινακίδες? είχε επικοινωνηθεί στον πελάτη!

άρα ο πελάτης αγόρασε εν γνώση του ένα καινόυργιο αυτοκίνητο απο πλευράς κατάστασης αλλά με ιδιαίτερο καθεστώς ταξινόμησης και τιμής! Και για να μην παρεξηγηθώ, το ίδιο θα έκανα και εγώ....θα αγόραζα αυτο που θα με συνέφερε καλύτερα. Και θα δεχόμουν ότι η έκπτωση αυτή απο την κανονική τιμή τιμοκαταλόγου θα είχε κάποιο αντίτιμο....είτε αυτό θα ήταν η 2η μεταβίβαση είτε το μικρότερο χρονικό διάστημα εγγύησης.
__________________
Πλήρωμα καμπίνας θέσης για απογείωση, παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-02-10, 11:19
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlahopilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, για κάποιον λόγο μπερδευόμαστε και συχνά φτάνουμε την συζήτηση σε σημείο που δεν υπάρχει λογική. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι...

Ξεκινάτε μια κουβέντα για αδικία, απάτη, ρεζιλίκια κτλ και δεν μπαίνετε στην διαδικασία να καταλάβετε τί συνέβη! Ο φίλος μας πήγε σε μια αντιπροσωπεία και ζήτησε ένα αυτοκίνητο. Ο αντιπρόσωπος του έδωσε 2 επιλογές (πολύ ξεκάθαρες για μένα) :

1. Παίρνεις ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο που θα ταξινομηθεί πρώτη φορά και θα πληρώσεις 10 δραχμές.

2. ή παίρνεις ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο που έχει ήδη ταξινομηθεί και θα πληρώσεις 10-χ δραχμές!

Ο φίλος μας έκατσε, σκέφτηκε , υπολόγισε και αποφάσισε πως τον εξυπηρετεί και τον συμφέρει να πληρώσει τόσα λεφτά, κάνοντας την "θυσία" και αγαράζοντας κάτι που είχε ήδη ταξινομηθεί.

Η παράλειψη του αντιπροσώπου είναι πως δεν ανέφερε πως η εγγύηση ενός αυτοκινήτου ισχύει απο την ημερομηνία ταξινόμησής του, και πως συνεπως δεν θα ήταν πια 2 χρόνια αλλά 2 - χ χρονικό διάστημα.

Η BMW Hellas δεν νομίζω καταρχήν ότι άπτεται κάποιας ευθύνης....Για αυτήν η εγγύηση ξεκινά με την ταξινόμηση και απο τότε θα την μετρήσει. Το θέμα με την πρόσθετη εγγύηση που αναφέρεται πως έδωσε ο αντιπρόσωπος είναι ίσως μια κίνηση "καλής θελήσεως" μετά την παρεξήγηση, απλά και μόνο σαν υποστήριξη. Αυτό δεν υποχρεώνει ούτε την BMW Hellas αλλά ούτε και καποιον άλλον αντιπρόσωπο να καλύψει το οτιδήποτε, πέραν του συμβατικού χρόνου κάλυψης.
Δεν είναι απόλυτα δίκαιο γαι τον φίλο μας , γιατί απο ότι κατάλαβα δεν του το επικοινώνησε κανένας, αλλά γι'αυτό πήρε αυτήν την καλύτερη τιμή για το αυτοκίνητο....γιατί απλά πήρε ένα ήδη ταξινομημένο αυτοκίνητο!

Αυτό που όμως θα έπρεπε να κάνει κατ'εμέ είναι (όπως φώναζε και ο Geo) να πάει απο εκεί και να μιλήσει με τον αντιπρόσωπο και να λύσουν την όποια παρεξήγηση. Σας ενημερώνω με κάθε γνώση του τί λέω πως αν ο αντιπρόσωπος θέλει να κάνει κάτι θα το κάνει....ακόμα και αν η εγγύηση έχει λήξει θα βρεί τρόπο να σε εξυπηρετήσει και σε άλλο μέρος της Ελλάδος. Μόνο κέρδος θα έχεις αν μιλήσεις ήρεμα και λογικά μαζί του!
Άποψή μου.....Πάντως πρέπει πάντα να εξετάζουμε τί κερδίζουμε και με τί τίμημα.
(Πάντα με καλή διάθεση)
Φίλε vlahopilot, έχεις δίκιο σε όλα όσα αναφέρεις. Στην δική μου περίπτωση όμως υπάρχουν κάποια σημεία άξια αναφοράς:

- Το ίδιο αυτοκίνητο μου το έδινε αντιπρόσωπος σε διπλανή πόλη στην ίδια ακριβώς τιμή και ΔΕΝ ήταν "με πινακίδες"
- Η μόνη πληροφορία που είχα από τον έμπορο ήταν πως το αυτοκίνητο είναι καινούργιο απλά "έχει και πινακίδες". (Χωρίς να γνωρίζω τι σημαίνει αυτό)
- Στην ερώτηση μου αν το "έχει και πινακίδες" επηρεάζει την εγγύηση η απάντηση ήταν "Δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα με την εγγύηση"

Για να είμαι δίκαιος το τίμημα του αυτοκινήτου ήταν αρκετά χαμηλότερο από την τιμή καταλόγου και αν ενημερωνόμουν σωστά ίσως και πάλι να το επέλεγα. Αλλά θα ήταν δική μου επιλογή τότε.

Φυσικά στην προκειμένη περίπτωση υπήρχε διπλανός αντιπρόσωπος που μου έκανε την ίδια ακριβώς προσφορά για αυτοκίνητο που ΔΕΝ είχε στην έκθεση του αλλά θα το έφερνε με παραγγελία.

Όλα τα παραπάνω συμβαίνουν λίγες ημέρες πριν την ενεργοποίηση του μέτρου με τα μειωμένα τέλη ταξινόμησης και οι προσφορές σε ορισμένες περιπτώσεις ήταν πάρα πολύ καλές.

Τελικά αγόρασα ένα αυτοκίνητο που,
- νόμιζα πως είναι καινούργιο αφού έτσι αναφέρεται στο τιμολόγιο, στο βιβλίο των service και στα χαρτιά του δανείου,
- πίστευα πως δεν έχει κανένα πρόβλημα με την εγγύηση του από την στιγμή που έκανα συγκεκριμένη ερώτηση για το θέμα αυτό.

Αναγνωρίζω την κίνηση καλής θέλησης του εμπόρου να προσφέρει κάλυψη σε τυχόν αστοχία πέρα της εργοστασιακή εγγύησης αλλά σε καμία περίπτωση η εγγύηση αυτή ΔΕΝ είναι εργοστασιακή, δεν μπορώ να κάνω χρήση την υπηρεσίας mobile care και ποτέ όλα αυτά ΔΕΝ ήταν δική μου επιλογή.

Ο λόγος δε που ξεκίνησα αυτό το thread είναι να ενημερωθεί ο κόσμος και να μην την πατήσεις κάποιος όπως εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-02-10, 12:05
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Άρα, από αυτά που γράφει ο φίλος stavros, άσχετα από την προσφορά του αντιπρόσωπου (όλοι κάνουν προσφορές) στην ουσία ο φίλος εξαπατήθηκε στο θέμα της εγγύησης. Όταν σου λένε "το αμάξι είναι καινούριο, απλά το ταξινομήσαμε" και "δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση" εσύ τι να πιστέψεις από εκεί και πέρα; Θα καταντήσουμε να ψάχνουμε το καινούριο μας αυτοκίνητο λές και αγοράζουμε μεταχειρισμένο...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-02-10, 12:16
Το avatar του χρήστη Leonidas_Thess
Leonidas_Thess Ο χρήστης Leonidas_Thess δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Μηνύματα: 558
Leonidas_Thess will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα, από αυτά που γράφει ο φίλος stavros, άσχετα από την προσφορά του αντιπρόσωπου (όλοι κάνουν προσφορές) στην ουσία ο φίλος εξαπατήθηκε στο θέμα της εγγύησης. Όταν σου λένε "το αμάξι είναι καινούριο, απλά το ταξινομήσαμε" και "δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση" εσύ τι να πιστέψεις από εκεί και πέρα; Θα καταντήσουμε να ψάχνουμε το καινούριο μας αυτοκίνητο λές και αγοράζουμε μεταχειρισμένο...
Φίλε μου εγώ την πάτησα οχι με bmw αλλα με το matiz που πήρα το 99 .

Μετά απο 1 μήνα είδα διαφορά στο χρώμα της πισω πόρτας και αφου το ειδε ο λαμαρινάς μου διαπιστώθηκε η πόρτα βαμμένη .Σε πλροφορώ οτι ο αντιπροσωπος δεν το παραδέχτηκε ποτέ.

Πιστευω οτι στον βωμό του κέρδους κανουν τα πάντα .
__________________

Οι βλάκες και οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-02-10, 12:20
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Αρα σε αυτή τη περίπτωση εξαπατήθηκε και η τράπεζα? Πως για τη τράπεζα θεωρείται καινούριο αφου έχει ταξινομηθεί και έχουν βγεί πινακίδες και άρα είσαι ο 2ος αγοραστής του?!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-02-10, 12:23
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Leonidas_Thess Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου εγώ την πάτησα οχι με bmw αλλα με το matiz που πήρα το 99 .

Μετά απο 1 μήνα είδα διαφορά στο χρώμα της πισω πόρτας και αφου το ειδε ο λαμαρινάς μου διαπιστώθηκε η πόρτα βαμμένη .Σε πλροφορώ οτι ο αντιπροσωπος δεν το παραδέχτηκε ποτέ.

Πιστευω οτι στον βωμό του κέρδους κανουν τα πάντα .
Εμένα το παραδέχτηκε .. και το θεώρησε λογικό οτι έχει βαφτεί 1ας προφυλακτήρας! Απλά του έκανα φασαρία που δε με είχε ενημερώσει και μου τον αντικατέστησε με καινούριο άβαφο + 1 δωράκι. Γενικά το βιβλίο του ΙΧ γράφει οτι ο αντιπρόσωπος πρέπει να το παραδώσει σε κατάσταση καινούριου και να ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ οτι ελάττωμα υπάρχει πρίν τη πώληση. Οι τύποι είναι κατωχυρωμένοι εις βάρος μας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-02-10, 13:34
Το avatar του χρήστη vlahopilot
vlahopilot Ο χρήστης vlahopilot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 179
vlahopilot has a spectacular aura aboutvlahopilot has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα σε αυτή τη περίπτωση εξαπατήθηκε και η τράπεζα? Πως για τη τράπεζα θεωρείται καινούριο αφου έχει ταξινομηθεί και έχουν βγεί πινακίδες και άρα είσαι ο 2ος αγοραστής του?!!
Τα αυτοκίνητα που έχουν ταξινομηθεί απο τον διανομέα προς πώληση περιλαμβάνονται σε συμφωνία με την τράπεζα ώστε να δανειοδοτούνται με τους όρους καινούργιου. Καινούργια είναι άλλωστε...απλά έχουν ταξινομηθεί για λόγους στόχων ή πολιτικής.
__________________
Πλήρωμα καμπίνας θέσης για απογείωση, παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-02-10, 13:39
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlahopilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αυτοκίνητα που έχουν ταξινομηθεί απο τον διανομέα προς πώληση περιλαμβάνονται σε συμφωνία με την τράπεζα ώστε να δανειοδοτούνται με τους όρους καινούργιου. Καινούργια είναι άλλωστε...απλά έχουν ταξινομηθεί για λόγους στόχων ή πολιτικής.
Δεν θα μπορούσε αυτή η συμφωνία να επεκταθεί και ανάμεσα στον κατασκευαστή και τον αντιπρόσωπο ώστε να λυθεί ΚΑΙ το θέμα της εργοστασιακής εγγύησης?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-02-10, 13:56
Το avatar του χρήστη vlahopilot
vlahopilot Ο χρήστης vlahopilot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 179
vlahopilot has a spectacular aura aboutvlahopilot has a spectacular aura about
Δυστυχώς η εγγύηση ξεκινά να μετρά με την ταξινόμηση του αυτοκινήτου. Καμία άλλη παραδοχή δεν μπορεί να γίνει.....Απλά, να ξέρεις οτι ακόμα και μετά την λήξη της εγγύησης μπορεί να υπάρξει λύση σε κάποιο πρόβλημα με την λεγόμενη " εγγύηση καλής θελήσεως". Σου επαναλαμβάνω....μίλα με τον αντιπρόσωπο και θα δεις που θα βρεις άκρη για τα πάντα.
Καταλαβαίνω την δυσφορία σου αλλά η συννενόηση ήταν λανθασμένη απο την αρχή ( απο μεριάς του πιθανότατα και τώρα ψάχνουμε για ημίμετρα.
__________________
Πλήρωμα καμπίνας θέσης για απογείωση, παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.