Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ταξίδια

Ταξίδια Γράφουμε τις εντυπώσεις μας και προτάσεις απο οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-11, 23:59
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 1.600 ΣΕΡΙ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ Ε92 320

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Την Τρίτη που μας πέρασε ξεκίνησα με το ξάδελφο μου για Θεσσαλονίκη ώστε την Τετάρτη να πάω Βελιγράδι για την εκεί τουριστική έκθεση. Κανονικά θα έφευγα Τετάρτη από Κέρκυρα για Βελιγράδι απ’ευθείας αλλά η Πανελλαδική απεργία που είχε προγραμματιστεί σήμαινε πως δεν θα υπήρχε καράβι από Κέρκυρα για Ηγουμενίτσα.
Τη διαδρομή αυτή την έχω ξανά περιγράψει εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=24249 και εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=17724 και έτσι δεν θα αναφερθώ ξανά αναλυτικά.

Μετά την έκθεση θα πήγαινα Σλοβακία να δω τα ξαδέλφια μου που σπουδάζουν Ιατρική στο Κόσιτσε και να φέρω πίσω στην Ελλάδα την μητέρα τους.
Στο γυρισμό θα πήγαινα σερί Σλοβακία-Ουγγαρία-Σερβία-ΠΓΔΜ-Ηγουμενίτσα

Για το Ελλάδα – Σερβία μόνο 2-3 συμβουλές. Να έχετε νομίσματα του ενός Ευρώ για τα διόδια στη ΠΓΔΜ. Ρέστα μην περιμένετε. Στη Σερβία πάλι μπορείτε να δίνετε Ευρώ και θα σας δίνουν και ρέστα σε Ευρώ. Το ποσό που πρέπει να πληρώσετε αναγράφετε σε δηνάρια αλλά και Ευρώ.

Στα σύνορα με την ΠΓΔΜ ίσως σας ψάξουν για ποτά και τσιγάρα αλλά το προσωπικό είναι πολύ ευγενικό. Σε Σερβία και ΠΓΔΜ το προσωπικό των τελωνείων μιλάει Ελληνικά. Να έχετε υποχρεωτικά πράσινη κάρτα και διαβατήρια.

Για Σερβία δεν υπάρχει αναλυτικό οδικό δίκτυο σε κανένα από τα γνωστά προγράμματα πλοήγησης. Έτσι, έκανα την εξής πατέντα και δούλεψε άψογα. Σημείωσα με ψηφιακή πινέζα στους χάρτες του Iphone τα σημεία που έπρεπε να επισκεφτώ. Ενεργοποίησα τα δεδομένα (προσοχή στις χρεώσεις data περιαγωγής) και είχα το στίγμα μου μέσο ίντερνετ πάνω στο χάρτι συνεχώς. Έτσι δούλευαν οι χάρτες σα GPS αλλά χωρίς καθοδήγηση. Έβλεπα όμως που είμαι και που είναι ο στόχος. Σε διαφορετική περίπτωση πάρτε TAXI.

Ξεκίνησα νωρίς το πρωί και έφτασα Θεσσαλονίκη αργά το απόγευμα γιατί έριχνε πάρα πολύ χιόνι σε όλη τη διαδρομή και 200 χιλιόμετρα πριν το Βελιγράδι άφησα το κεντρικό οδικό δίκτυο αφού έπρεπε να κάνω παράκαμψη ώστε να επισκεφτώ κάποια τουριστικά γραφεία για δουλειά σε κάποιες μικρότερες πόλεις. Οι δρόμοι δεν είχαν κλείσει ακόμα από το χιόνι ευτυχώς…
Η κατανάλωση του Ε92 στα 7.8 ltr/100Km αλλά μετά από βενζίνη σε ένα βενζινάδικο της κακιάς ώρας απέκτησα λαμπάκι κινητήρα το οποίο έσβησε όταν κατάφερα να βάλω 95άρα premium σε βενζινάδικο OMV στο γυρισμό.
Στη Σερβία πάντα να πηγαίνετε σε OMV γιατί εκτός από καλή βενζίνη έχουν και τρομερό φαγητό.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-11, 00:00
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Τη δεύτερη μέρα θα πήγαινα στην έκθεση αλλά το Ε92 είχε βουλιάξει στο χιόνι αφού το ξεν/χείο δεν είχε κλειστό γκαράζ και η χιονόπτωση ήταν σφοδρή και ασταμάτητη από τη προηγούμενη ημέρα. Ψηλά τα μανίκια και αρχίζω το καθάρισμα. Στη διαδρομή για το πολύ καλό συνεδριακό κέντρο με το ESP off ευχαριστήθηκα ανάποδα τιμόνια.
Στα highlight το νέο Α7 που είδα στο δρόμο για την έκθεση





100 Δηνάρια=1 Ευρω
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 28-02-11 στις 00:02
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-11, 00:05
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ στα χιόνια με 100+ χλμ/ώρα

Αυτή έμελλε να είναι η πιο κουραστική αλλά και πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή.
Έφυγα από Βελιγράδι 9 το πρωί με σκοπό να κάνω τα 620 χιλιόμετρα μέχρι το Κόσιτσε της Σλοβακίας το γρηγορότερο ώστε να προλάβω να δω τα ξαδέλφια μου και τη πόλη αφού την επομένη θα έφευγα πάλι για Ελλάδα.

Το χιόνι πια έχει βουλιάξει το Βελιγράδι αλλά σκέφτηκα ότι ο κεντρικός αυτοκινητόδρομος Ε75 που ενώνει τη Σερβία με όλη την Ευρώπη θα είναι καθαρός. Αυτό ήταν το μεγαλύτερο λάθος αφού όχι μόνο δεν ήταν καθαρός αλλά σε μερικά σημεία δεν καταλάβαινες που είναι ο δρόμος και που τα χωράφια από το πολύ χιόνι.

Ο δρόμος αυτός δεν είναι όλος αυτοκινητόδρομος αλλά σε κάθε περίπτωση είναι δρόμος στον οποίο μπορείς να πας πολύ γρήγορα. Τον είχα ξανακάνει άλλωστε αρκετές φορές…
Έλα όμως που αυτή τη φορά εκτός από την για μέρες βαριά χιονόπτωση είχε και πάρα πολύ ομίχλη. Αποτέλεσμα τα ατυχήματα να είναι δεκάδες και ο συνοδηγός μου να κλαίει και να σταυροκοπιέται.

Όπως μπορείτε να δείτε στις φωτογραφίες η ορατότητα κάκιστη, οι νταλίκες να ρίχνουν πάνω μου τόνους χιόνι και λάσπη και στη καλύτερη πήγαινα με 130km/h
Που ίσως φανούν πολλά για οδήγηση σε χιόνι αλλά αν έχεις να κάνεις χιλιόμετρα είναι λίγα.
Επίσης, σκεφτόμουν ότι την επομένη που θα γύρναγα θα έκανα 5 ημέρες για Ελλάδα αν παρέμενε έτσι ο καιρός.
Τα χειμερινά continental winter contact 810 σε 16άρες που φόρεσα φέτος σε όλα μου τα χειμερινά ταξίδια αποδείχθηκαν για άλλη μια φορά πιστός σύμμαχος. Πήγαινα 100ρισμένος σε χιόνι και ενώ όπως είναι λογικό η πρόσφυση δεν ήταν πολύ καλή (1.000 φορές καλύτερη από το να έχεις καλοκαιρινά λάστιχα βέβαια) η προοδευτικότητα ήταν απίστευτη. Τόσο καλή ώστε άρχισα να βγάζω που και που το αντισπιν και να παίζω αφού έτσι και αλλιώς τις νταλίκες δεν μπορούσα να τις περάσω με ορατότητα μόνο 10 μέτρα μπροστά. Σε video έχω 5η ταχύτητα με χαμηλές στροφές αλλά στο χαΐδεμα του γκαζιού το λαμπάκι του DTC έπαιζε συνεχώς λες και είχα 800 άλογα

Αυτή ήταν η κατάσταση για όλη μα όλη τη διαδρομή μέχρι τα σύνορα με την Ουγγαρία. Έκανα 200 χιλιόμετρα σε πάνω από 3 ώρες…

Στην Ουγγαρία πάντα μου έκανα έλεγχο αμαξιού και αποσκευών, έτσι και αυτή τη φορά μόνο που δεν μου έβαλαν σκύλο στο αμάξι όπως πριν μερικά χρόνια.
Ο καιρός ίδιος αλλά ο δρόμος πεντακάθαρος. Οι Ούγγροι είναι πολύ μπροστά. Το οδικό δίκτυο Α-Ψ-Ο-Γ-Ο με δρόμους διαμάντι και ίχνος χιονιού ή πάγου παρά την έντονη χιονόπτωση. Ναι παιδιά όπως τα λέω, με το που πέρασα τα σύνορα και από την απόλυτη κόλαση στον απόλυτο παράδεισο.
Στην Ουγγαρία πρέπει να αγοράσετε Βινιέτα αμέσως μετά τα σύνορα. Εισιτήριο που σας επιτρέπει να οδηγείτε στους δρόμους της χώρας δηλαδή.

Η διαδρομή εδώ είχε υψηλές ταχύτητες μέχρι τη Σλοβακία αλλά οι υαλοκαθαριστήρες μου τα έπαιξαν και δεν έβλεπα τίποτα. Στα βενζινάδικα δεν έβρισκα γιατί το Ε92 έχει αυτούς του παράξενους με σκέτο λάστιχο χωρίς μπράτσο.

Σε κάποια στιγμή και ενώ ο κλιματισμός ήταν στους 22 και Auto άρχισε να βγάζει κρύο αέρα. Αμάν τι παίζει? Κοιτάζω την ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας και βλέπω να δείχνει 28 βαθμούς (!!!). Τι είχε συμβεί? Δείτε στη φωτογραφία… είχε φράξει από τα χιόνια και τις λάσπες η είσοδος αέρα με αποτέλεσμα το θερμόμετρο να μετρά ζέστη από το κινητήρα και να μπερδεύει τον κλιματισμό.

Ξεμπέρδεψα παρόλα αυτά γρήγορα με την Ουγγαρία και λίγο μετά τα σύνορα με τη Σλοβακία έφτασα στο Κόσιτσε.
Κατανάλωση στα 8ltr/100km

Στην είσοδο τα κλασσικά παλιά τεράστια κτήρια που βλέπεις σε όλες τις πρώην κομμουνιστικές χώρες αλλά όταν αργότερα με τα ξαδέλφια μου πήγαμε στο κέντρο ανακάλυψα μια πανέμορφη και σύγχρονη πόλη. Πολλά από τα παλιά κτήρια είναι πλήρως ανακαινισμένα (όπως η 12όροφη πολυκατοικία που μένουν τα ξαδέλφια μου) με πολύ καλή μόνωση με αποτέλεσμα μέσα έξω να μην μοιάζουν καθόλου με κτήρια Ανατολικού μπλόκ.

Το απόγευμα πήγαμε στην τοπική αντιπροσωπεία της BMW (Tempus Bavaria) να πάρω υαλοκαθαριστήρες. Τι μαγαζάρα είχαν οι άνθρωποι… το συνεργείο ΑΝΕΤΑ έπαιρνε 2-3 boeing μέσα για service ενώ η έκθεση είχε τα πάντα. Έξω πρέπει να είχαν καμιά 15αριά Χ6 στη σειρά, Porsche panamera (!?) ενώ είδα και το νέο Χ3 το οποίο παρόλο που δεν ήταν σε καμιά πολύ πλούσια έκδοση μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ.
Μου άνοιξαν το συνεργείο για να μου φορέσουν τους υαλοκαθαριστήρες παρόλο που είχε κλείσει γιατί ήταν 6-7 το απόγευμα και γενικά όλο το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό.

Η βόλτα στη πόλη παρά τους -9 βαθμούς ανέδειξε πανέμορφα κτήρια, τεράστια εμπορικά κέντρα (σε ένα από όλα είδα το νέο passat) και όλα αυτά σε τιμές του στυλ η βότκα από μισό έως 4 Ευρώ ανάλογα το μαγαζί και τη μέρα.


Δεν ξέρω γιατί την παραμορφώνει το Imageshasck ...





__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 28-02-11 στις 00:07
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-11, 00:08
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all




video διαδρομής
http://img715.imageshack.us/img715/9639/n8yf.mp4
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 28-02-11 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-11, 00:13
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
με 5η και δουλεύει αντισπίν
http://img687.imageshack.us/img687/2593/7vk.mp4

http://img808.imageshack.us/img808/6453/upp.mp4



__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 28-02-11 στις 00:26
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-11, 00:14
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Κόσιτσε...





__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-11, 00:15
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all



__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-11, 00:21
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ – ΠΓΔΜ – ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ

Την επομένη (Σάββατο) φύγαμε 6 τοπική, 7 ώρα Ελλάδος με μόνο 4 ώρες ύπνο ο ξάδελφος μου, η αδελφή του και εγώ για Ελλάδα. Με το χιόνι που είχα δει την προηγούμενη ημέρα υπολόγιζα να φτάσω στην καλύτερη 22.00 το βράδυ Ηγουμενίτσα ή στη χειρότερη ξημερώματα Κυριακής. Αμ δε….

Ο δρόμος σε όλες τις χώρες όχι μόνο δεν είχε χιόνια παρά την κατά διαστήματα χιονόπτωση αλλά ήταν και στεγνός ακόμα και στη Σερβία! Για να μη πολυλογώ πήγαινα σχεδόν σε όλο το δρόμο 180 – 220 χιλιόμετρα με cruise control. Τα 220 είδα στο GPS ότι ήταν 210 πραγματικά και δεν τα ξεπέρασα γιατί τα χειμερινά μου ελαστικά έχουν δείκτη ταχύτητας Η, δηλαδή 210χλμ/ώρα
Παρόλα αυτά και επειδή πήγαινα για ώρες με τέτοια ταχύτητα τα λάστιχα μύριζαν καμένο συνεχώς αλλά κόλλαγαν σαν βεντούζες στο οδόστρομα.
Το μοναδικό κακό κομμάτι της διαδρομής είναι τα περίπου 100 χιλιόμετρα από το Βελιγράδι και προς το Nis, στο δρόμο για Νότια Σερβία. Εκεί έχει πολλές στροφές και πολλές νταλίκες αλλά ξεμπέρδεψα αρκετά γρήγορα. Τα υπόλοιπα κομμάτια ακόμα και όπου δεν είναι αυτοκινητόδρομος σου επιτρέπουν να πας πολύ γρήγορα.

Στη ΠΓΔΜ, στο δρόμο για Ελλάδα και όταν θα περάσετε την διασταύρωση για Σκόπια ο δρόμος είναι αυτοκινητόδρομος (ο Θεός να τον κάνει). Μετά από αρκετή ώρα τελειώνει ο αυτοκινητόδρομος και έχει όριο ταχύτητας 80χλμ/ώρα. Το αργότερο μετά από 2-3 χιλιόμετρα έχει μπλόκο της αστυνομίας. Σας το λέω στάνταρ αυτό. Το έχω τσεκάρει πολλές φορές. Αν σας πιάσουν να τρέχετε στείλτε μου pm να σας πω πως ξεμπερδεύεις άνετα

Highlight: σχεδόν όλοι οι μακάκες στο δρόμο ήταν Έλληνες. Άλλος με προβολείς ομίχλης αναμμένους στον ήλιο όταν παντού στο εξωτερικό πας με αναμμένα τα πορείας και τίποτα άλλο (εκτός και έχει ομίχλη), άλλος στην αριστερή λες και την έχει νοικιάσει όταν παντού στο εξωτερικό η αριστερή είναι ΜΟΝΟ για προσπεράσεις κτλ κτλ κτλ
Μπορεί να σας ακούγονται υπερβολικά αυτά που λέω αφού εδώ έχει καταντήσει η δεξιά για προσπεράσεις και εξαίρεση η σωστή χρήση φώτων αλλά σε ταξίδια στο εξωτερικό κάτι τέτοιοι μακάκες είναι σα τη μύγα μες το γάλα.

Με τόσες καθυστερήσεις για τελωνειακούς ελέγχους αλλά και με 5 στάσεις για βενζίνη και φαγητό, η μέση ταχύτητα κατέληξε στα 140χλμ/ώρα παρά το ότι στο δρόμο πήγαινα συνέχεια 200ρισμένος. Η κατανάλωση στα 11 ltr/100km. Όχι άσχημα για τις ταχύτητες αυτές…

Ώρα άφιξης στην Ηγουμενίτσα 19.30
Ούτε στα καλύτερα μου όνειρα δεν το φανταζόμουν ότι θα μπορέσω ουσιαστικά να το κάνω Ελλάδα Σλοβακία για καφέ…
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-11, 00:27
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λιγο τρομακτικη η φωτο με το μπουκωμενο εμπρος μερος με βρωμοχιονο! Να υποθεσω πως δεν ειχες ουτε καν φωτα! Οι υαλοκαθαριστηρες πως σου χαλασαν, σκιστηκαν τα λαστιχα;
Επειδη εχω κανει παρομοιες διαδρομες σε διαφορετικες χωρες, ιδιες συνθηκες ομως, στον ασσο ευτυχως δεν 'μπουκωσε' ποτε το εμπρος μερος, οσο χιονι και λασπη κι αν ετρωγε, αν και καθε καποια χιλιομετρα εκανα σταση και καθαριζα τουλαχιστον τα φωτα.
Οι υαλοκαθαριστηρες σε καποια φαση μου ειχαν αχρηστευτει κι εμενα γιατι ειχα κανει την τραγικη παραλειψη να μη συμπληρωσω αρκετο αντιπαγωτικο στο πλυστικο και μολις πηγα να πλυνω το παρ μπριζ με αυτους απλα παγωσε το νερο και χαλασε τα λαστιχα των καθαριστηρων που δουλευαν. Συν οτι για λιγο και μεχρι να λιωσει ο παγος απ τον ζεστο αερα του κλιματισμου δεν εβλεπα τιποτα! Πολυ επικινδυνο!
Επισης μου ειχε τυχει να πεσω σε παγωμενη ομιχλη, να εχω παγοποιηση στο μπροστα μερος και στους καθρεπτες και σε καποιες στιγμες ο παγος να ξεκολλαει και να σκαει στο παρ μπριζ μειωνοντας στιγμιαια την ορατοτητα επικινδυνα!
Τα Conti ειναι και rft που εχεις; Φοβερα λαστιχα ε?! Τα ειχα κι εγω και με ειχαν βγαλει παληκαρι! Χαλαλι τα λεφτα τους, τα αξιζαν!
Γι αυτο που γραφεις παντως για 100+ χαω σε χιονι, ειχα κανει κι εγω τις βλακειες μου καποτε σχεδον ετσι! Μετα απο 2μιση ωρες απλα σταματημενος λογω χιονοθυελλας, μολις ανοιξε ο δρομος απλα ηθελα να τρεξω! Οι ταχυτητες που επιασα σε χιονισμενη autobahn ηταν απλα για φυλακιση και αφαιρεση διπλωματος για παντα. Ντρεπομαι που το λεω, ηταν εξαιρετικα επικινδυνο, ο Θεος με φυλαξε, αλλα αυτοκινητα δεν υπηρχαν λογω οτι ηταν αργα το βραδυ, σε παρομοια περιπτωση πλεον δεν θα το ξανακανα ποτε.

Φιλε μου παντως, να σαι καλα να χαιρεσαι το αυτοκινητο σου σε καθε συνθηκες και να μας ταξιδευεις μεσα απ τα ποστ και τις φωτογραφιες σου!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-11, 00:28
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
100ρισμένος στα χιόνια
http://img808.imageshack.us/i/upp.mp4/


Γιάννη ευχαριστώ.
Οι υαλοκαθαριστήρες να σου πω την αλήθεια ήταν απο την αρχή όχι και στα πολύ καλά τους
Με 100 πάνω κάτω πήγαιναν όλοι εκεί περα...

Τα λάστιχα είναι runflat (ssr) και πολλά αμάξια φόραγαν τα ίδια. Μου αρέσει να παρατηρώ και τα τσεκαρα...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 28-02-11 στις 00:33
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.