Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-03-12, 12:04
djalma Ο χρήστης djalma δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-06-2009
Μηνύματα: 44
djalma is on a distinguished road
Έχει από τα χριστούγεννα, το αυτοκίνητο έχει μια δυσκολία να πάρει μπροστά. Ακόμα, 2 φορές άναψε το λαμπάκι της μηχανής, κίτρινο. Στο manual που κοίταξα, διάβασα ότι έχω λανθασμένες εκπομές καυσαερίων. Το θέμα είναι ότι με επανεκκίνηση του κινητήρα το λαμπάκι έσβησε Το πήγα τις προάλλες στην αντιπροσωπεία και το διαγνωστικό έχει καταγράψει ότι έχει χαλάσει ο αισθητήρας οξειδίων αζώτου, η αλλαγή του οποίου κοστίζει 460€! Δεν τον άλλαξα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Πιστεύω ότι από την στιγμή που δεν μου βγάζει συνέχεια το λαμπάκι να μην έχει χαλάσει ο αισθητήρας.
Παρ'όλα αυτά, ο αισθητήρας δεν ευθύνεται για την δυσκολία στην εκκίνηση και απότι μου είπανε από την αντιπροσωπεία μάλλον φταίει η αντλία υψηλής (που είχε αλλαχτεί μέσω διορθωτικής ενέργειας της bmw). Οπότε ερωτώ, είμαι παράλογος αν ζητήσω να την αλλάξουν με δικό τους κόστος?? Η εγγύηση της πρηγούμενης έληξε πριν 5 μήνες (Νοέμβρης του 2011) ενώ το πρόβλημα όπως ανέφερα το κάνει από τον Δεκέμβρη.
__________________
5.20 Ε34---> Απλά δεν παίζεται...!
z4 s23i ---> Το E34 βρήκε αντίπαλο...!

Ζ4 και 5.20 από πιο κοντά...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-12, 13:19
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djalma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει από τα χριστούγεννα, το αυτοκίνητο έχει μια δυσκολία να πάρει μπροστά. Ακόμα, 2 φορές άναψε το λαμπάκι της μηχανής, κίτρινο. Στο manual που κοίταξα, διάβασα ότι έχω λανθασμένες εκπομές καυσαερίων. Το θέμα είναι ότι με επανεκκίνηση του κινητήρα το λαμπάκι έσβησε Το πήγα τις προάλλες στην αντιπροσωπεία και το διαγνωστικό έχει καταγράψει ότι έχει χαλάσει ο αισθητήρας οξειδίων αζώτου, η αλλαγή του οποίου κοστίζει 460€! Δεν τον άλλαξα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Πιστεύω ότι από την στιγμή που δεν μου βγάζει συνέχεια το λαμπάκι να μην έχει χαλάσει ο αισθητήρας.
Παρ'όλα αυτά, ο αισθητήρας δεν ευθύνεται για την δυσκολία στην εκκίνηση και απότι μου είπανε από την αντιπροσωπεία μάλλον φταίει η αντλία υψηλής (που είχε αλλαχτεί μέσω διορθωτικής ενέργειας της bmw). Οπότε ερωτώ, είμαι παράλογος αν ζητήσω να την αλλάξουν με δικό τους κόστος?? Η εγγύηση της πρηγούμενης έληξε πριν 5 μήνες (Νοέμβρης του 2011) ενώ το πρόβλημα όπως ανέφερα το κάνει από τον Δεκέμβρη.
Aν φταίει πράγματι η αντλία, τότε δεν είσαι καθόλου παράλογος.
Επιβάλλεται μάλιστα να στην καλύψουν.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-04-12, 11:59
djalma Ο χρήστης djalma δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-06-2009
Μηνύματα: 44
djalma is on a distinguished road
Τελικά έφταιγε η αντλία. Την καλύψανε από την Bmw Hellas μετά από πίεση (αν είναι δυνατόν...) αλλά μου χρέωσαν τα εργατικά, 175€. Μιας και είμαι όμως απογοητευμένος από την συμπεριφορά της Bmw αλλά και της αντιπροσωπείας (μου πρότεινε να επικοινωνήσω εγώ ο ίδιος με την Bmw Hellas για την εγγύσηση!!), θα ετοιμάσω επιστολή διαμαρτυρίας προς Bmw Hellas με κοινοποίηση σε Bmw Γερμανίας και τον αντιπρόσωπο. 4 αυτοκίνητα Βmw και η συμπεριφορά τους ήταν επιεικώς απαράδεκτη!
__________________
5.20 Ε34---> Απλά δεν παίζεται...!
z4 s23i ---> Το E34 βρήκε αντίπαλο...!

Ζ4 και 5.20 από πιο κοντά...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-04-12, 12:14
bmw_trelamenos Ο χρήστης bmw_trelamenos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Μηνύματα: 163
bmw_trelamenos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djalma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά έφταιγε η αντλία. Την καλύψανε από την Bmw Hellas μετά από πίεση (αν είναι δυνατόν...) αλλά μου χρέωσαν τα εργατικά, 175€. Μιας και είμαι όμως απογοητευμένος από την συμπεριφορά της Bmw αλλά και της αντιπροσωπείας (μου πρότεινε να επικοινωνήσω εγώ ο ίδιος με την Bmw Hellas για την εγγύσηση!!), θα ετοιμάσω επιστολή διαμαρτυρίας προς Bmw Hellas με κοινοποίηση σε Bmw Γερμανίας και τον αντιπρόσωπο. 4 αυτοκίνητα Βmw και η συμπεριφορά τους ήταν επιεικώς απαράδεκτη!
Εμένα μου κάνει εντύπωση, και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Εμένα το αμάξι, 520 Ε39, έχει βγει εδώ και κάτι αιώνες από την εγγύηση. Όμως, ότι ανταλλακτικό βάζω, συνοδεύται από 2 χρόνια εγγύηση, σύμφωνα με τα παραστατικά. Αν χαλάσει μέσα στη 2ετία, πληρώνω εργατικά, τη στιγμή που χαλάει λόγω ελλατωματικής κατασκευής και όχι λόγω κακής χρήσης από μέρους μου;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-04-12, 12:35
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Ναι τρελαμένε ακριβώς όπως το περιγράφεις είναι. Αν χαλάσει το ανταλλακτικό που έχεις αντικαταστήσει εντός διετίας, δεν το χρεώνεσαι.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-04-12, 16:29
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι τρελαμένε ακριβώς όπως το περιγράφεις είναι. Αν χαλάσει το ανταλλακτικό που έχεις αντικαταστήσει εντός διετίας, δεν το χρεώνεσαι.
Το να πληρώνεις όμως τα εργατικά είναι λογικό;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-04-12, 18:44
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Ναι γιατί σου κάνουν την αλλαγή ενώ η εγγύηση ισχύει μόνο για το εξάρτημα. Δυστυχώς.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-04-12, 21:29
bmw_trelamenos Ο χρήστης bmw_trelamenos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Μηνύματα: 163
bmw_trelamenos is on a distinguished road
Πολύ θα ήθελα να μάθω αν ισχύει σε όλες τις αντιπροσωπείες αυτό σε όλο τον αναπτυγμένο κόσμο. Εν ολίγοις κατ 'εμέ, πρέπει να ξέρεις πόσο κάνει το ανταλλακτικό και πόσο χρεώνει η κάθε αντιπροσωπεία τα εργατικά για να ξέρεις τι πληρώνεις και τι δεν πληρώνεις. Και στο κάτω κάτω της γραφής εγγύηση είναι στη μία περίπτωση, όταν είναι καινούργιο το αμάξι, εγγύηση και στην άλλη, όταν παίρνεις ανταλλακτικό. Γιατί χρεώνεσαι εργασία στη 2η περίπτωση; Τέλος πάντων, δεν βρίσκουμε άκρη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bmw_trelamenos : 24-04-12 στις 21:32
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-04-12, 07:17
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλημερίζω την παρέα!Πριν 2,5 χρόνια περίπου μου είχε χαλάσει η vacuum pump στα φρένα (Ε46 318ci N42B20A) και την είχα αλλάξει στην αντιπροσωπεία, πληρώνοντας τρελά λεφτά... λίγο πριν περάσουν τα 2 χρόνια και να λήξει η εγγύηση ξαναχαλάει η vacuum pump και ευτυχώς πρόλαβα και το ξαναπήγα στην αντιπροσωπεία και μου το ξανάλλαξαν δωρεάν το ανταλλακτικό, χωρίς να πληρώσω εργασία.. τί να πω, δεν ξέρω...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-04-12, 09:25
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να πληρώνεις όμως τα εργατικά είναι λογικό;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι γιατί σου κάνουν την αλλαγή ενώ η εγγύηση ισχύει μόνο για το εξάρτημα. Δυστυχώς.
Το μήνυμά μου αφορούσε στο αν η παροχή αυτής της 'ολίγον εγγύησης' είναι λογική.

Την πολιτική - αν τελικά βέβαια υπάρχει - την καταλαβαίνω...
Το αν είναι όμως λογική ή παράλογη είναι ένα άλλο θέμα. Και νομίζω ότι επί αυτού όλοι θα συμφωνήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
5.30xi, αντλία υψηλής, e60


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.