Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-15, 22:12
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
LED για πινακίδα σε Ε46

Επειδή έχω λαμπάκια led για το φωτισμό της πινακίδας, τα οποία ανάβουν, αλλά παράλληλα ανάβει και η ένδειξη καμένης λάμπας, μήπως γνωρίζει κανείς πόσα αμπέρ αντίσταση πρέπει να κολλήσω στο καθένα, ώστε να μην ανάβει η ένδειξη καμμένης λάμπας;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-15, 00:02
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
μιλιαμπερ ισως?
πρεπει να μετρησεις την παλια λαμπα με πολημετρο, αν δεν βρεις απαντηση για την αντισταση που θα βαλεις

αυτο που το ειχα παντα απορια μιας και δεν εχω ασχολιθει, οταν βαλουμε αυτην την αντισταση καταναλωνει ρευμα η καμια σχεση? Ρωταω γιατι αν καταναλωνει δεν κανεις οικονομια με την λεντ μετα, αλλα φανταζομαι λιγο τραβηγμενο να καταλαλωνει συνεχως ρευμα ε?

Μετα υπαρχουν και ετοιμες με can bus led που προφανως εχουν ενσωματομενει την αντισταση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-15, 06:14
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
βάλε 2 led canbus και δε θα ασχοληθείς καν με αντιστάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-15, 08:59
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Εχω κ εγω μια αποροια σχετικα..εσωτερικα εχει 2 πλαφονιερες(μπρος-πισω) που παιρνουν απο δυο λαμπες..τωρα..εχω βαλει στην μπροστινη 2 led canbus κ ολα καλα..πισω οταν βαζω 2 led αναβουν για κλασματα του δεπτερολεπτου κ σβηνουν!αν βγαλω ομως την μια λαμπα αναβουν κανονικα(τα 3 led)..ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο??
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-15, 16:28
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Θα μας δείρουν οι γνώστες παιδιά. Ωμ είναι η νομάδα μέτρησης της αντίστασης και όχι αμπέρ (ήμουν ζαλισμένος). Την αντίσταση τη βάζεις, όχι για να ανάβει η λάμπα, αλλά για να μην έχω ένδειξη καμμένου στο καντράν.
Αυτές που έχω είναι canbus, αλλά μετά από 3 χρόνια ξεράθηκαν τα κυκλωματάκια που έχει από την πίσω μεριά και ξεκόλλησαν. Οπότε ναι μεν ανάβουν και φωτίζουν την πινακίδα, αλλά έχω ένδειξη ότι είναι καμμένα. Επειδή, λοιπόν, ανάβουν τα led σκέφτηκα να μην τις πετάξω, αλλά να βάλω μία αντίσταση. Στο ebay από Hong Kong τις έχω βρει 3 ευρώ το ζευγάρι. Εϊναι πολύ φτηνές.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-15, 16:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μας δείρουν οι γνώστες παιδιά. Ωμ είναι η νομάδα μέτρησης της αντίστασης και όχι αμπέρ (ήμουν ζαλισμένος). Την αντίσταση τη βάζεις, όχι για να ανάβει η λάμπα, αλλά για να μην έχω ένδειξη καμμένου στο καντράν.
Αυτές που έχω είναι canbus, αλλά μετά από 3 χρόνια ξεράθηκαν τα κυκλωματάκια που έχει από την πίσω μεριά και ξεκόλλησαν. Οπότε ναι μεν ανάβουν και φωτίζουν την πινακίδα, αλλά έχω ένδειξη ότι είναι καμμένα. Επειδή, λοιπόν, ανάβουν τα led σκέφτηκα να μην τις πετάξω, αλλά να βάλω μία αντίσταση. Στο ebay από Hong Kong τις έχω βρει 3 ευρώ το ζευγάρι. Εϊναι πολύ φτηνές.
Εγώ ακόμα δεν έχω αλλάξει αυτές τις λάμπες στο δικό μου..
Οπότε οι εργοστασιακές είναι φθηνότερες!!!
Και έχω και συνέχεια.. Δεν έχεις όφελος σε τίποτα, μιας και δεν αλλάζεις την κατανάλωση αφου τις πέρασες απο αντίσταση...
Και έχω και συνέχεια, για να γίνουν σωστές (απο ξεχαρβαλωμένες που είναι τώρα) θα αναγκαστείς να τις ξαναπληρώσεις....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-15, 18:28
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Μα δεν έχω πρόβλημα κατανάλωσης. Αυτές τις έβαλα μόνο και μόνο για να έχω λευκό φως. Για κανένα άλλο λόγο. Απλά ρώτησα για αντίσταση για να τις σώσω και να μην τις πετάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-15, 10:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν έχω πρόβλημα κατανάλωσης. Αυτές τις έβαλα μόνο και μόνο για να έχω λευκό φως. Για κανένα άλλο λόγο. Απλά ρώτησα για αντίσταση για να τις σώσω και να μην τις πετάξω.
Το ξέρω.. αλλά μου αρέσει να σας πειράζω, δεν το έχεις καταλάβει??
Με ένα κομμάτι ζελατίνας ψησίματος απο τη μαμά βαμμένο με λευκό μανό απο το κορίτσι σου, με 0,03 ευρώ θα είχες αυτό που θες...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-15, 22:27
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Αύριο το μεσημέρι θα το δοκιμάσω και θα πω νέα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.