Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-10-15, 16:47
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Είμαι και εγώ υπέρ του ανοίγματος να δείτε ακριβώς τι συμβαίνει και φτιάξιμο ότι χρειάζεται. Δεν ξέρω που και αν θα το φτιάξεις τελικά, αυτό που ήθελα να σχολιάσω είναι πως οι τιμές που παραθέτεις είναι τουλάχιστον τρελές. Τι κοστίζει δηλαδή 1000 ευρώ? 150 με το ζόρι τα υλικά (φλάτζα, τσιμούχες και νέα μπουλόνια), ένα 50άρικο ταρίφα το πλανάρισμα του καπακιού πριν το ξαναβάλεις πάνω, +το "ρεκτιφιέ" (αυτό δεν ξέρω που το είδε ο μάστορης χωρίς να το ανοίξει, δεν ξέρω και πόσα km έχεις) + τα υγρά. Κάνε τους υπολογισμούς και βγάλε το μεροκάματό του
Ακόμα και σε αντιπροσωπεία οι τιμές είναι οι μισές, σε συνοικιακό ακόμα λιγότερο. Φυσικά αν υπάρχει άλλη ζημιά που δεν έγραψες πάω πάσο, αναφέρομαι στις εργασίες που διάβασα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konc : 21-10-15 στις 16:50
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-15, 17:32
grlag Ο χρήστης grlag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-10-2008
Μηνύματα: 38
grlag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGRiOGATOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την απαντηση... κι ομως υπαρχει 316 e46 valvetronic ειναι 1,8 το αμαξι πολλοι δεν το πιστευουν ... καποιες σειρες 316 ηταν τα πρωτα αμαξια τα οποια ειχαν valvetronic ...μπορεις να το δεις και εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Valvetronic https://de.wikipedia.org/wiki/Valvetronic
Κι εγώ το ίδιο έχω E-46 1800 valvetronic αγορασμένο από Γερμανία, Με κινητήρα Ν42 Β18.
Greg!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grlag : 21-10-15 στις 17:38
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-15, 21:08
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι και εγώ υπέρ του ανοίγματος να δείτε ακριβώς τι συμβαίνει και φτιάξιμο ότι χρειάζεται. Δεν ξέρω που και αν θα το φτιάξεις τελικά, αυτό που ήθελα να σχολιάσω είναι πως οι τιμές που παραθέτεις είναι τουλάχιστον τρελές. Τι κοστίζει δηλαδή 1000 ευρώ? 150 με το ζόρι τα υλικά (φλάτζα, τσιμούχες και νέα μπουλόνια), ένα 50άρικο ταρίφα το πλανάρισμα του καπακιού πριν το ξαναβάλεις πάνω, +το "ρεκτιφιέ" (αυτό δεν ξέρω που το είδε ο μάστορης χωρίς να το ανοίξει, δεν ξέρω και πόσα km έχεις) + τα υγρά. Κάνε τους υπολογισμούς και βγάλε το μεροκάματό του
Ακόμα και σε αντιπροσωπεία οι τιμές είναι οι μισές, σε συνοικιακό ακόμα λιγότερο. Φυσικά αν υπάρχει άλλη ζημιά που δεν έγραψες πάω πάσο, αναφέρομαι στις εργασίες που διάβασα.
πολλά συνεργεία συνηθίζουν να αναφέρουν ως ρεκτιφιέ το μηχανουργείο που θα πλανίσει την κεφαλή και είτε θα πρεσσάρει είτε θα της κάνει dye check για να δει κατά πόσο υπάρχει ρήγμα.Το συνηθισμένο κόστος για πάνω κάτω κεφαλής Αθήνα είναι 200 με 300 ευρώ.
Οσον αφορά τις τιμές των υλικών,αν κάνεις σωστή δουλειά και αγοράσεις πλήρες σέτ κεφαλής με όλες τις φλάντζες και όλα τα o ring γνήσια,θες 500 ευρώ +τα λάδια+τα ψυκτικά υγρά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-15, 00:14
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
Και εγω ειμαι υπερ της επισκευης αλλα στην λυση του υγρου θα πηγαινα ισα ισα για ενα μπαλωμα μεχρι να επεστρεφα στο μαστορα μου γιατι ηταν κυριως θεμα εμπιστοσυνης επειδη οι τιμες αυτες μου φανηκαν πραγματικα τρελες καθως ηταν τιμες απο συνεργειο που απλα ασχολειται με bmw (οχι επισημη αντιπροσωπια)....
ρωτησα ομως και στην επισημη αντιπροσωπια και μου εδωσαν τιμη ιδια με του συνεργειου δλδ 300 η εργασια + 700 ολα τα ανταλλακτικα μαζι με το ρεκτιφιε + το καπακι αν χρειαστει αλλα με ΦΠΑ... οποτε καταλαβαινετε οτι οι τιμες του συνεργειου δεν υπηρχαν καθως σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι θα εβαζε τα ιδια ανταλλακτικα με την αντιπροσωπια ενω για ΦΠΑ δεν σχολιαζω καν...

Τελικα βρηκα μεσω γνωστου ενα μαστορα ο οποιος μου μιλησε εξ αρχης εντιμα και μου ζητησε για την δικη του εργασια 200 + 60 πλανισμα + 80 πρεσσαρισμα το μηχανουργιο και συμφωνησαμε να του παω εγω ολα τα ανταλλακτικα οποτε ξερω ακριβως τι θα χρησιμοποιηθει και που πηγαν τα λεφτα μου... οποτε υπολογιζω στην περιπτωση μονο φλαντζας να μου παει γυρω στα 600 και στην περιπτωση καπακι καπου στα 900
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-15, 11:16
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Μιας και θα προχωρησεις στην επισκευη -πολυ σωστα- μην τσιγκουνευτεις φλαντζες βασης φιλτρου λαδιου-5 ευρω,και καθρεπτη 30 ευρω αφου θα εχει λυθει το μοτερ ,καθως και αλλαγη διακλαδωτηρα νερου στο πισω μερος του κινητηρα και ελεγχο των κολαρων ...
Θα γλυτωσεις τα εργατικα αν αργοτερα χανεις απο αυτα..
Επισης μετα υπομονετικο στρωσιμο για να πατησουν ολα παλι σωστα και γρηγορη αλλαγη λαδιων να καθαρισει τυχον υπολειματα...

Φιλικα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-15, 12:39
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
Διακλαδωτηρα ειχα αλλαξει πριν κανα μηνα οταν ακομα εχανε απο εκει λες να θελει παλι αλλαγμα; ο καθρεπτης τι ακριβως ειναι; ευχαριστω για τις συμβουλες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-15, 19:48
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGRiOGATOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα βρηκα μεσω γνωστου ενα μαστορα ο οποιος μου μιλησε εξ αρχης εντιμα και μου ζητησε για την δικη του εργασια 200 + 60 πλανισμα + 80 πρεσσαρισμα το μηχανουργιο και συμφωνησαμε να του παω εγω ολα τα ανταλλακτικα οποτε ξερω ακριβως τι θα χρησιμοποιηθει και που πηγαν τα λεφτα μου... οποτε υπολογιζω στην περιπτωση μονο φλαντζας να μου παει γυρω στα 600 και στην περιπτωση καπακι καπου στα 900
Α μπράβο, τώρα έγινε λογικό το νούμερο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-11-15, 00:45
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
Λοιπον ηα μηχανη ανοιχτικε αλλα μας εμπλεξες τα πραματα ακομα πιο πολυ καθως η φλαντζα δεν εχει τπτ ουτε ρωγμη ουτε τπτ... οποτε πιαθανολογουμε να εχει το καπακι το προβλημα. Το θεμα ειναι οτι απο οτι μ ειπαν κ αλλου σε αρκετες περιπτωσεις εχει κ θεμα ο κορμος της μηχανης και ετσι ο μαστορας εφερε εναν ρεκτιφιε εκει να κανει κατι μετρησεις και απο οτι μ ειπε σημερα τ αποτελεσμα ειναι ντεμι....δλδ οτι ο κορμος χανει κατι δεκατα (ουτε που καταλαβα τι εννοει..παντως δεν εννοουσε ρωγμη) και ουσιαστικα μου ειπε οτι και καπακι να αλλαξουμε ενδεχεται και παλι να εχει προβλημα...οποτε μου συνιστησε να αλλαξω ολο το μοτερ.

Εσεις τι λετε; αυτο με το κορμο τι παιζει ξερει καποιος να με διαφωτισει; Επισης απο οσο εψαξα μηχανη Ν46Β18Α σαν την δικια μου δεν κυκλοφορουν πολλες κ μια που βρηκα εκανε 1500+ αντιθετα βρισκω ευκολα και πολυ πιο φτηνες Ν42Β18 ξερει καποιος αν μπορω να του βαλω Ν42Β18; Ευχαριστω παιδες
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-11-15, 01:24
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
σου ειπαν με απλα λογια..
Δεν εχουμε ιδεα απο που προηλθε η βλαβη και αν πλανιαρουμε βαλουμε φλαντζα και τα λοιπα θα εχεις το ιδιο προβλημα μιας και δεν εχουμε ιδεα. Τους βγαζω το καπελο μονο που στο ειπανε !!

σουπα εγω βαλε τα ζουμια , μεχρι να βρεις μοτερ....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 04-11-15 στις 01:29
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-15, 14:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGRiOGATOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον ηα μηχανη ανοιχτικε αλλα μας εμπλεξες τα πραματα ακομα πιο πολυ καθως η φλαντζα δεν εχει τπτ ουτε ρωγμη ουτε τπτ... οποτε πιαθανολογουμε να εχει το καπακι το προβλημα. Το θεμα ειναι οτι απο οτι μ ειπαν κ αλλου σε αρκετες περιπτωσεις εχει κ θεμα ο κορμος της μηχανης και ετσι ο μαστορας εφερε εναν ρεκτιφιε εκει να κανει κατι μετρησεις και απο οτι μ ειπε σημερα τ αποτελεσμα ειναι ντεμι....δλδ οτι ο κορμος χανει κατι δεκατα (ουτε που καταλαβα τι εννοει..παντως δεν εννοουσε ρωγμη) και ουσιαστικα μου ειπε οτι και καπακι να αλλαξουμε ενδεχεται και παλι να εχει προβλημα...οποτε μου συνιστησε να αλλαξω ολο το μοτερ.

Εσεις τι λετε; αυτο με το κορμο τι παιζει ξερει καποιος να με διαφωτισει; Επισης απο οσο εψαξα μηχανη Ν46Β18Α σαν την δικια μου δεν κυκλοφορουν πολλες κ μια που βρηκα εκανε 1500+ αντιθετα βρισκω ευκολα και πολυ πιο φτηνες Ν42Β18 ξερει καποιος αν μπορω να του βαλω Ν42Β18; Ευχαριστω παιδες
Τι είναι αυτά που λές?
Εβγαλε τη φλάτζα και κοιτούσε να δεί αν έχει η φλάτζα ρωγμή?
Και πιθανολογεί να έχει πρόβλημα το καπάκι, που κάνει αμέσως μπαμ αν έχει ρωγμή?
Και επειδή έχει υψομετρική διαφορά το καπάκι, και είναι αυτός στόκος είναι η κατάσταση ντεμί???
Σοβαρά τώρα, προσπαθείς να μας κάνεις πλάκα, η προσπαθεί αυτός να σου φαει το μοτέρ?
Αλλαγή κινητήρα με άλλου τύπου, ακόμα και ιδιου κυβισμού απαγορεύεται.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.