Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #731  
Παλιά 19-12-11, 14:04
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα, σκεφτηκα και κατι αλλο ότι αν είναι να πάρω ενα 320si του 2006 με 19,000 € καλύτερα να επαιρνα π.χ ένα 320 fl packet και πιο οικονομικό είναι και δυνατό έιναι και ωραίο Look έχει το fl
ϊσως αν το 320si ήταν πιο φτηνό να ήταν πιο ενδιαφέρον
Το απλό 320i fl από το 320si είναι περίπου 10%-15% πιο οικονομικό σε βενζίνη, όμως έχει διαφορές σε ανάρτηση, τιμόνι, μοτέρ και κάποια άλλα στοιχεία. Είναι πιο γρήγορο το si λόγω τελικής σχέσης διαφορικού. Είναι λίγο πιο κοντό παντού βασικά και γιαυτό καίει περισσότερο.

Είναι πολύ ιδιαίτερο αυτοκίνητο, πολύ ψαγμένο θα το'λεγα. Κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι καινούριο. Πρόσφατα έμαθα ότι έχει ελαφρωμένο βολάν. Γιαυτό και στο lift-off το αυτοκίνητο φρενάρει αισθητά. Επίσης έχει παραδοσιακή πεταλούδα λόγω έλλειψης valvetronic άρα πολύ καλύτερη απόκριση στο γκάζι.

Γενικώς είναι διαφορετικής φιλοσοφίας αυτοκίνητο.

Με τιμές δε ξέρω τι παίζει, αλλά αποδεικνύεται ότι το si τη κρατάει υψηλά λόγω του συλλεκτικού του χαρακτήρα. Όμως αν πέσεις στη περίπτωση που κάποιος καίγεται να το δώσει όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα στην Ελλάδα, δε νομίζω αν του δώσεις μετρητό να σου πει όχι.

Ψάξιμο θέλει πιστεύω και προτείνω να οδηγήσεις και τα δυο να δεις τι σου αρέσει. Είναι διαφορετικά αυτοκίνητα για διαφορετικό κοινό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros E81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φίλος μου το πουλησε πριν δυο μήνες το 320si 22.000euro σε ιδιώτη.
Τόσο καλά? Με πόσα χιλιόμετρα το έδωσε?

Ενδιαφέρον!
Απάντηση με παράθεση
  #732  
Παλιά 19-12-11, 15:52
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα, σκεφτηκα και κατι αλλο ότι αν είναι να πάρω ενα 320si του 2006 με 19,000 € καλύτερα να επαιρνα π.χ ένα 320 fl packet και πιο οικονομικό είναι και δυνατό έιναι και ωραίο Look έχει το fl
ϊσως αν το 320si ήταν πιο φτηνό να ήταν πιο ενδιαφέρον
Συμφωνώ και επαυξανω. Θα έχεις ένα πιο φρέσκο λουκ και αρκετά πιο οικονομικό.
Νίκο, νομίζω πως η διαφορά είναι αρκετά πιο μεγάλη. Μικτή κατανάλωση εχω σχεδόν 8/100 κι απ'ότι διαβάζω το si είναι πάνω από 12. Αυτές βέβαια δεν είναι ασφαλείς μετρήσεις μιας και το μικτές μπορεί να είναι για κάποιον περισότερο πόλη ενώ για κάποιον άλλον περισσότερο έξω. Επίσης κάποιος μπορεί να οδηγεί οικονομικά και κάποιος να το κυνηγάει. Όπως και να έχει, πιστεύω πως είναι πάνω από 25 με 30%. Τι κατανάλωση έδινε η ΒΜW?
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #733  
Παλιά 19-12-11, 16:03
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ και επαυξανω. Θα έχεις ένα πιο φρέσκο λουκ και αρκετά πιο οικονομικό.
Νίκο, νομίζω πως η διαφορά είναι αρκετά πιο μεγάλη. Μικτή κατανάλωση εχω σχεδόν 8/100 κι απ'ότι διαβάζω το si είναι πάνω από 12. Αυτές βέβαια δεν είναι ασφαλείς μετρήσεις μιας και το μικτές μπορεί να είναι για κάποιον περισότερο πόλη ενώ για κάποιον άλλον περισσότερο έξω. Επίσης κάποιος μπορεί να οδηγεί οικονομικά και κάποιος να το κυνηγάει. Όπως και να έχει, πιστεύω πως είναι πάνω από 25 με 30%. Τι κατανάλωση έδινε η ΒΜW?
Εξαρτάται κι από το οδηγικό στυλ του καθενός.

Με την 120i (ed) που είχα η οποία φοράει το ίδιο μοτέρ με την 320i (ed), ήμουν ΑΚΡΙΒΩΣ με τις ίδιες συνθήκες οδήγησης στο 10,5 μέση. Με το si είμαι στο 12,5. Μιλάμε πάντα για μεικτές συνθήκες. Επίσης σκέψου ότι η 120i είναι πιο ελαφριά από την 320i, οπότε το 15%-20% που λέω είναι πάνω-κάτω μέσα.

Η si καίει πολύ μέσα στη πόλη. Εκτός είναι νορμάλ για 2λτ. Σε ταξίδι ήμουν στο 10 με μέση ταχύτητα τα 140-150.
Απάντηση με παράθεση
  #734  
Παλιά 19-12-11, 16:08
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Μήπως έχεις τιμές κατανάλωσης που δίνει η εταιρία. Γράφω από κινητό οπότε μην ψάχνω εγω.
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #735  
Παλιά 19-12-11, 16:09
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
η πραγματικη διαφορα στην καταναλωση ειναι τουλαχιστον 30% για εντος πολης και περιπου 20% εκτος πολης για τις ιδιες συνθηκες στα δυο αμαξια. Τα +3 λιτρα το εχει παντου το si δυστυχως.


Το si το παιρνεις γιατι γουσταρεις οδηγηση καθε στιγμη χωρις να σε νοιαζει η βενζινη. Βαζεις κι ενα μπλοκε και εχεις διλιτρο ατμοσφαιρικο οικογενειακο για να κανεις τις βολτες σου το σκ και να το ευχαριστιεσαι.

Το fl το παιρνεις γιατι θες ενα πολυτελες καθημερινο αμαξι , με σπορ προσανατολισμο.

Ακριβα ειναι κα τα 2, ισως λιγο πιο αξιοπιστο το si . Στα 15.000χλμ το χρονο εχουμε 450 λιτρα παραπανω καταναλωση, δηλαδη περιπου 750ευρω παραπανω σε βενζινες. Ειμαι της αποψης πως αν δωσεις 20.000 για αμαξι και πληρωνεις ηδη παγια εξοδα 2500€ για ασφαλειες-τελη-εισφορες και σερβις, και αλλα 2000€ για τις βενζινες του fl τοτε τα 750 παρπανω δεν νομιζω να ειναι θεμα. Αν παλι τα σκεφτεσαι αυτα τα χρηματα τοτε καλυτερα να μην απρεις ουτε το fl
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #736  
Παλιά 19-12-11, 16:30
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έχεις τιμές κατανάλωσης που δίνει η εταιρία. Γράφω από κινητό οπότε μην ψάχνω εγω.
Δε μπορώ να βρω κάτι. Σε όλα τα site φαίνεται να μην τα έχει δημοσιεύσει η BMW.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το si το παιρνεις γιατι γουσταρεις οδηγηση καθε στιγμη χωρις να σε νοιαζει η βενζινη. Βαζεις κι ενα μπλοκε και εχεις διλιτρο ατμοσφαιρικο οικογενειακο για να κανεις τις βολτες σου το σκ και να το ευχαριστιεσαι. l
Και αυτή είναι η ουσία.

Καίει περισσότερο, είναι 15,20,30...πες 3λτ να είσαι μέσα όπως λες...αλλά δεν έχει καμιά σχέση με το απλό 320i.

Αν γουστάρεις οδήγηση...το si είναι μονόδρομος.
Απάντηση με παράθεση
  #737  
Παλιά 19-12-11, 16:39
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γουστάρεις οδήγηση...το si είναι μονόδρομος.
Επειδή είσαι ακραίος, νομίζω είναι ώρα να οδηγήσεις alfa..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #738  
Παλιά 19-12-11, 17:01
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Kαλά παιδιά μην το παραξηλώσουμε κιόλας.

Δεν έχει καμία τρελή διαφορά η si από τις απλές 320 στο στήσιμο, απ'ότι έχει ειπωθεί παλαιότερα μάλιστα την απλή ανάρτηση Μ φοράει και η si.
Η όλη διαφορά είναι στον κινητήρα κυρίως και στο ότι δεν έχει ηλεκτρόγκαζο.
Αυτό δε σημαίνει πως το αμάξι είναι η μέρα με τη νύχτα, έχει σίγουρα κάποια σπορ στοιχεία παραπάνω αλλά μέχρι εκεί.

Ένα 6κύλινδρο για παράδειγμα, παρά το ηλεκτρόγκαζο κλπ είναι πολύ πιο σπορ σε λειτουργία από τον κινητήρα του si που όσο καλά στοιχεία και να έχει, ένας δίλιτρος ατμοσφαιρικός είναι με επιδόσεις λίγο καλύτερες από τις απλές δίλιτρες bmw, ιδίως από την e.d. μόνο στα ψηλά, χαμηλά είναι πιο αργό.
Δεν είναι κανα αγωνιστικό. Μια λίγο διαφορετική 320 είναι που απευθύνεται πάνω κάτω στο ίδιο κοινό με την απλή 320.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #739  
Παλιά 19-12-11, 17:03
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είσαι ακραίος, νομίζω είναι ώρα να οδηγήσεις alfa..
Αναφέρομαι στη σύγκριση 320i vs 320si.

Είχα Alfa, έχω οδηγήσει Alfa και αν άλλαζα το si, την QV θα έπαιρνα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλά παιδιά μην το παραξηλώσουμε κιόλας.

Δεν έχει καμία τρελή διαφορά η si από τις απλές 320 στο στήσιμο, απ'ότι έχει ειπωθεί παλαιότερα μάλιστα την απλή ανάρτηση Μ φοράει και η si.
Η όλη διαφορά είναι στον κινητήρα κυρίως και στο ότι δεν έχει ηλεκτρόγκαζο.
Αυτό δε σημαίνει πως το αμάξι είναι η μέρα με τη νύχτα, έχει σίγουρα κάποια σπορ στοιχεία παραπάνω αλλά μέχρι εκεί.

Ένα 6κύλινδρο για παράδειγμα, παρά το ηλεκτρόγκαζο κλπ είναι πολύ πιο σπορ σε λειτουργία από τον κινητήρα του si που όσο καλά στοιχεία και να έχει, ένας δίλιτρος ατμοσφαιρικός είναι με επιδόσεις λίγο καλύτερες από τις απλές δίλιτρες bmw, ιδίως από την e.d. μόνο στα ψηλά, χαμηλά είναι πιο αργό.
Δεν είναι κανα αγωνιστικό. Μια λίγο διαφορετική 320 είναι που απευθύνεται πάνω κάτω στο ίδιο κοινό με την απλή 320.
Αν δεν ζήσεις με το si δεν καταλαβαίνεις τις διαφορές.

Δεν είναι ούτε το ηλεκτρόγκαζο ούτε το διαφορετικό μοτέρ.

Είναι κι άλλα πράγματα που κάνει τα δυο αυτοκίνητα εντελώς διαφορετικά.
Απάντηση με παράθεση
  #740  
Παλιά 19-12-11, 17:30
Το avatar του χρήστη *detari*
*detari* Ο χρήστης *detari* δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 117
*detari* is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είσαι ακραίος, νομίζω είναι ώρα να οδηγήσεις alfa..
Ποιά εννοείς και σε τι ειναι καλύτερη,γιατί 3 alfa romeo που ειχα δεν μου το έδειξαν αυτό που γράφεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
320si


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.