Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW

Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε για μοντέλα αυτοκινήτων άλλων εταιρειών (Ναι, υπάρχουν και τέτοια)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 08-07-11, 12:55
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Συγνώμη φίλε,όταν πήγαινα παρέα με το φίλο μου χαλκίδα για στρώσιμο του ολοκαίνουργιου rx8 και πήγαινε έλα έκαιγε πολύ περισότερο απο άλλα αυτοκίνητα,με ξεγελούσαν τα μάτια μου όταν βάζαμε βενζίνη;το παρατημένο rx7 έξι μήνες στη πιλοτή περιμένωντας καινούργιο μοτέρ απο ιαπωνία ήταν ιδέα μου;
Τώρα σύμφωνα με τα λεγομενά σου όλα αυτά είναι μούφες,το μοτέρ δέν παθαίνει τίποτα,δέν σπάει δέν χαλάει,καίει σε λογικά επίπεδα και ότι έχουμε δεί,ακούσει,μάθει είναι ψέμα.
Σε ότι αφορά το άν τους φέρονται σκληρά,προφανώς και τους φέρονται σκληρά,όπως κάνουν με οποιοδήποτε σπόρ αυτοκίνητο,για αυτό το παίρνεις άλλωστε.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 08-07-11 στις 13:07
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 08-07-11, 13:12
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rotaryPilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν θέλετε να μάθετε την αλήθεια και τι πραγματικά ισχύει πρέπει να ξεχάσετε τις ιστορίες που ακούτε. Δεν είναι δυνατόν ένα RX-8 στην Αμερική να βγάζει 250.000χλμ με σωστή συμπίεση και απροβλημάτιστα ή στην Ελλάδα να βγάζει πάλι 160.000χλμ με σωστή συμπίεση και απροβλημάτιστα ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ένας φίλος που είχε να το είχε σπάσει 10 φορές και να το πούλησε. Δηλαδή στον έναν έβγαλε 250.000χλμ και στον άλλο έβγαλε 40.000χλμ. Αυτά είναι ψευδή και ένα μοτέρ δεν βγάζει χιλιόμετρα επειδή του γουστάρει. ΕΑΝ το μοτέρ είχε πρόβλημα ΣΕ ΟΛΟΥΣ θα έσπαγε ή θα έπεφτε η συμπίεση στα ίδια χιλιόμετρα ή χρονικό διάστημα.
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία από RX-8, έχω την αίσθηση ότι είναι θέμα συντήρησης και -δευτερευόντως ίσως- σωστής χρήσης. Μάλλον τα RX-8 θέλουν πιό αυστηρή τήρηση του χρονοδιαγράμματος σέρβις, κάτι που στα υπόλοιπα ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα και να χάσεις μερικά χλμ οι επιπτώσεις δεν είναι ούτε τόσο άμεσες ούτε τόσο εμφανείς. Βάλτε και τον παράγοντα "κρίση" που οδήγησε αρκετούς στην πλημμελή συντήρηση των οχημάτων (λογικό, όταν κοιτάς να κόψεις από παντού) οπότε ίσως εκεί να κρύβεται το μυστικό για τις πολλές βλάβες. Ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα απλά μάλλον ισχύει παραπάνω για τα RX-8 λόγω της συγκεκριμένης τεχνολογίας.

Το RX-8 είναι ένα αυτοκίνητο "παγίδα" υπό την έννοια ότι το αγόραζες σε πολύ καλή τιμή για σπόρ αμάξι αυτών των δυνατοτήτων αλλά αν δεν είχες υπολογίσει το κόστος των καυσίμων (αν μιλάμε για καθημερινή χρήση) και του σέρβις, τότε μάλλον θα το πούλαγες φθηνά ή θα το παράταγες ασυντήρητο. Δεν ξέρω τα κόστη συντήρησης της επίσημης αντιπροσωπίας, αλλά θυμάμαι -ώς κάτοχος 2 mazda- ότι τα original ανταλλακτικά ήταν πανάκριβα. Ενδεικτικά αναφέρω: 70 χιλιάδες δραχμές το '99 για δεξί καθρέφτη mazda demio, απλό όχι ηλεκτρικό, όταν ο μισθός μου τότε ήταν περίπου 200 χιλιάρικα -> μου ήρθαν πολλαπλά τα εγκεφαλικά μιλάμε!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 08-07-11, 13:16
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη φίλε,όταν πήγαινα παρέα με το φίλο μου χαλκίδα για στρώσιμο του ολοκαίνουργιου rx8 και πήγαινε έλα έκαιγε πολύ περισότερο απο άλλα αυτοκίνητα,με ξεγελούσαν τα μάτια μου όταν βάζαμε βενζίνη;το παρατημένο rx7 έξι μήνες στη πιλοτή περιμένωντας καινούργιο μοτέρ απο ιαπωνία ήταν ιδέα μου;
Τώρα σύμφωνα με τα λεγομενά σου όλα αυτά είναι μούφες,το μοτέρ δέν παθαίνει τίποτα,δέν σπάει δέν χαλάει,καίει σε λογικά επίπεδα και ότι έχουμε δεί,ακούσει,μάθει είναι ψέμα.

γράφεις πράγματα που δεν έχω γράψει και πηγαίνεις προς την υπερβολή. Το μοτέρ δεν είπα ότι δεν σπάει. Είπα πως δεν έχει ημερομηνία λήξης στα 100.000χλμ που νομίζουν όλοι. Πότε δεν είπα ότι το RX-8 καίει σε λογικά επίπεδα. Είπα ότι δεν χρειάζεσαι βυτιοφόρο να πας στα λιμανάκια.

Επίσης το 7αρι που ήθελε μοτέρ δεν το εξετάζω γιατί δεν έχω προσωπική πείρα από 7αρια, οπότε είναι έξω από την συζήτηση μας και είναι ελαφρά off topic.

Τώρα πόσο έκαψε ο φίλος σου για να πάει στην χαλκίδα για στρώσιμο ? Για πες μας ?. Επίσης να γνωρίζεις πως το μοτέρ στην αρχή καίει περισσότερο επειδή είναι σφικτό και όσο προχωράς στα χιλιόμετρα φτιάχνει η κατανάλωση.

Αλλά σου λέω εγώ πως στο ταξίδι που είμαι τουρμπισμένος βλέπω 12λτ / 100km. Δεν εξετάζω εάν ένα παλινδρομικό με τα ίδια άλογα καίει περισσότερο ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ότι το 12λτ/100km ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εξωφρενικό.

Ο wankel σίγουρα καίει περισσότερο από έναν αντίστοιχο παλινδρομικό γιατί από κατασκευή ο θάλαμος που σχηματίζεται δεν έχει το καταλληλότερο σχήμα για πολύ καλή καύση και επίσης το σύστημα τροφοδοσίας είναι χωρίς επιστροφή. Οπότε αυτό το ξεπερνάνε και λέμε πως ένα wankel καίει περισσότερο από ένα αντίστοιχο παλινδρομικό. Αυτή είναι η αλήθεια.

Αυτό το μειονέκτημα της κατανάλωσης το εισπράττει ο ιδιοκτήτης ως ιδανική συμπεριφορά του αμαξιού σε στροφές λόγω του χαμηλού βάρους του wankel αλλά και του μικρού μεγέθους που μπορείς να τον τοποθετήσεις πολύ χαμηλά στο αμάξι.

Δηλαδή καταναλώνει περισσότερο ο wankel από τον αντίστοιχο παλινδρομικό για να έχει πολύ πλεονέκτημα στις στροφές. Προσοχή δεν λέω πως δεν υπάρχει παλινδρομικό με καλύτερα κρατήματα από ένα αμάξι με wankel απλά το μέσο αμάξι με wankel έχει καλύτερα κρατήματα από το μέσο αμάξι με παλινδρομικό. Βάλε και το υψηλό όριο περιστροφής και τον καταπληκτικό ήχο και βλέπεις τι κερδίζεις για την υψηλή κατανάλωση που έχει το 8αρι.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 08-07-11, 13:18
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Εγώ ξέρω και πολλά S2000 σπασμένα...
Σίγουρα ο wankel είναι πολύ πιο ιδιαίτερος κινητήρας και έχει κάποια μειωνεκτήματα!!! Αλλά όταν ήμουν μέσα στο forum και έβλεπα στους 100 άντε 3 να αντιμετώπιζαν πρόβλημα και αυτό με πεσμένη σχετικά συμπίεση και όχι σπάσιμο και τους 500 οι 5 δεν μπορώ παρά να θεωρήσω τα περιστατικά τυχαία και να γενικεύσω με ασφαλές δείγμα ότι υπάρχει αξιοπιστία σε γενικά πλαίσια! Μπορεί να μην αγγίζει τους απλούς κινητήρες αλλά υπάρχει αξιοπιστία ικανή να σε κάνει να το αγοράσεις!

Τώρα το θέμα της βενζίνης είναι ένα θέμα... Αλλά και άλλο θέμα είναι να βλέπω το 9άρι να χτυπά στο στροφόμετροο και τον wankel να ουρλιάζει σκίσε με κ άλλο!!!!!!!
Δεν πιστεύω ότι ο Κώστας είπε ότι δεν καίει! ίσα ίσα μίλησε για min 10 λίτρα/100χλμ!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 08-07-11, 13:18
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία από RX-8, έχω την αίσθηση ότι είναι θέμα συντήρησης και -δευτερευόντως ίσως- σωστής χρήσης. Μάλλον τα RX-8 θέλουν πιό αυστηρή τήρηση του χρονοδιαγράμματος σέρβις, κάτι που στα υπόλοιπα ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα και να χάσεις μερικά χλμ οι επιπτώσεις δεν είναι ούτε τόσο άμεσες ούτε τόσο εμφανείς. Βάλτε και τον παράγοντα "κρίση" που οδήγησε αρκετούς στην πλημμελή συντήρηση των οχημάτων (λογικό, όταν κοιτάς να κόψεις από παντού) οπότε ίσως εκεί να κρύβεται το μυστικό για τις πολλές βλάβες. Ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα απλά μάλλον ισχύει παραπάνω για τα RX-8 λόγω της συγκεκριμένης τεχνολογίας.

Το RX-8 είναι ένα αυτοκίνητο "παγίδα" υπό την έννοια ότι το αγόραζες σε πολύ καλή τιμή για σπόρ αμάξι αυτών των δυνατοτήτων αλλά αν δεν είχες υπολογίσει το κόστος των καυσίμων (αν μιλάμε για καθημερινή χρήση) και του σέρβις, τότε μάλλον θα το πούλαγες φθηνά ή θα το παράταγες ασυντήρητο. Δεν ξέρω τα κόστη συντήρησης της επίσημης αντιπροσωπίας, αλλά θυμάμαι -ώς κάτοχος 2 mazda- ότι τα original ανταλλακτικά ήταν πανάκριβα. Ενδεικτικά αναφέρω: 70 χιλιάδες δραχμές το '99 για δεξί καθρέφτη mazda demio, απλό όχι ηλεκτρικό, όταν ο μισθός μου τότε ήταν περίπου 200 χιλιάρικα -> μου ήρθαν πολλαπλά τα εγκεφαλικά μιλάμε!
το 8αρι έχει φτηνό service και η τακτική συντήρηση βρίσκεται μόνο στις συχνές αλλαγές λαδιών. Τα ανταλλακτικά από την ΕΛΜΑ είναι φωτιά και για αυτό τα αγοράζουμε από έξω. Όντως το κόστος συντήρησης βρίσκεται μόνο στην κατανάλωση βενζίνης και όχι στα service.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 08-07-11, 13:20
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Γενικά δεν προσπαθώ να πίσω κανέναν να πάρει 8αρι απλά προσπαθώ να ενημερώσω τα μέλη του forum για το τι πραγματικά ισχύει για το 8αρι. Ξέρω ότι δεν γίνομαι πιστευτός γιατί ο καθένας έχει ακούσει από τον φίλο του κτλ Αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω εκτός από να σας πάω μια βόλτα για να γουστάρετε
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 08-07-11, 13:21
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Επίσης έχετε δει πως αποφεύγω να καταθέτω απόψεις για ένα αμάξι Χ όπου δεν είμαι ιδιοκτήτης γιατί δεν θέλω να πέσω στην παγίδα να λέω πως και εγώ έχω ακούσει από έναν φίλο μου ότι το αμάξι Χ σπάει και καίει βενζίνη και δεν στρίβειι κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 08-07-11, 13:23
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ξέρω και πολλά S2000 σπασμένα...
Σίγουρα ο wankel είναι πολύ πιο ιδιαίτερος κινητήρας και έχει κάποια μειωνεκτήματα!!! Αλλά όταν ήμουν μέσα στο forum και έβλεπα στους 100 άντε 3 να αντιμετώπιζαν πρόβλημα και αυτό με πεσμένη σχετικά συμπίεση και όχι σπάσιμο και τους 500 οι 5 δεν μπορώ παρά να θεωρήσω τα περιστατικά τυχαία και να γενικεύσω με ασφαλές δείγμα ότι υπάρχει αξιοπιστία σε γενικά πλαίσια! Μπορεί να μην αγγίζει τους απλούς κινητήρες αλλά υπάρχει αξιοπιστία ικανή να σε κάνει να το αγοράσεις!
Πολύ σωστός, και για να μην ξεχνάμε και "τα του οίκου μας"... πόσοι αντιμετωπίζουν προβλήματα στο μοτέρ στα νέα 3-άρια και άσσους τα οποία είναι νορμάλ μοτέρ για καθημερινή χρήση, όχι ειδικές κατασκευές. Κατασκευαστικά θέματα παντού υπάρχουν και δημιουργούν την φημολογία που έπεται...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 08-07-11, 13:29
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
κατανοητό το χαμηλό κέντρο βάρους που αναφέρεις,συμφωνώ,αυτό που με χαλάει προσωπικά με αυτά τα ΜΟΤΕΡ και όχι με το πλαίσιο(το διευκρινίζω)είναι ότι είναι ΠΙΟ ευπαθεί σε σχέση με ένα παλινδρομικό,θές απο κακή συντήρηση,πιθανόν,αλλά ο κανίβαλος οδηγός κανίβαλος θα είναι και στο παλινδρομικό,όμως με την ίδια κακή συμπεριφορά και συντήρηση ο wankel έχει πολύ περισότερες πιθανότητες να πάθει ζημιά,εγώ αυτό έχω εκλάβει τα αρκετά χρόνια που ασχολούμε με τα αυτοκίνητα
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 08-07-11, 13:36
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατανοητό το χαμηλό κέντρο βάρους που αναφέρεις,συμφωνώ,αυτό που με χαλάει προσωπικά με αυτά τα ΜΟΤΕΡ και όχι με το πλαίσιο(το διευκρινίζω)είναι ότι είναι ΠΙΟ ευπαθεί σε σχέση με ένα παλινδρομικό,θές απο κακή συντήρηση,πιθανόν,αλλά ο κανίβαλος οδηγός κανίβαλος θα είναι και στο παλινδρομικό,όμως με την ίδια κακή συμπεριφορά και συντήρηση ο wankel έχει πολύ περισότερες πιθανότητες να πάθει ζημιά,εγώ αυτό έχω εκλάβει τα αρκετά χρόνια που ασχολούμε με τα αυτοκίνητα

Σε αυτό έχεις δίκιο. Δηλαδή ο wankel είναι περισσότερο ευπαθείς στα πειράκια από έναν παλινδρομικό. Ο wankel σε πειράκια μπορεί να σπάσει εύκολα ένα apex seal αλλά ο παλινδρομικός μπορεί να μην πάθει τίποτα.

ΑΛΛΑ

Πίστεψε το ότι ξέρω ιδιοκτήτες κανίβαλους που δεν αλλάζουν λάδια και τον σκίζουν κρύο τον renesis και ενώ θα περίμενες να τον είχαν πάρει στο χέρι έχουν πάνω από 80.000χλμ και συνεχίζουν.

Μην ξεχνάς πως ο wankel αντέχει για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ώρες χρήσης σε WOT χωρίς να παθαίνει τίποτα και μπορείς να δεις τα wankel σε αεροπορικές εφαρμογές ή τα 24ωρα που έτρεξαν σε Leman ή τα 48αρα με WOT που έτρεξαν τα 8αρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.