Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-02-08, 23:57
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Δεν ξερω φιλε μου,παρα ειναι και καινουργιο το αυτοκινητο για τετοια προβληματα.
Παντως τις αποριες θα μας τις λυσει ο ιδιοκτητης οταν βρει το προβλημα και το φτιαξει!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-08, 19:53
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Λοιπον εχω νεα!!!!
Πηγα στο service και το μονο που μου εκαναν ηταν να μου κατεβασουν το ρέλαμτι 100 στροφες.Ειδα στο διαγνωστικο στην οθονη οτι δεν εχει επιλογες να το βαζει ο καθε τεχνικος οπου θελει το ρελαντι αντιθετα εχει την ελαχιστη και την μεγιστη τιμη.Ο τεχνικος ο δικος μου προτιμησε να το βαλει στην μεγιστη και μου ειπε να δοκιμασω με 100 στροφες πιο κατω και αν εχω παλι προβλημα να του το παω.Ακομα δεν μου εχει κανει κατι ,μου ειπε οτι το ιδιο προβλημα εχουν και τα Ζ3 τα 2.0 και η λυση ειναι ιδια.Οστοσο δεν υπαρχει καποια αναβαθμιση που να το διορθωνει τουλαχιστον οχι ακομα.Αυτα κυριοι τα νεα μου οτι αποριες εχετε πολυ ευχαριστως να σας απαντησω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-08, 20:33
Το avatar του χρήστη dimtz
dimtz Ο χρήστης dimtz δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Μηνύματα: 332
dimtz is on a distinguished road
ρελαντι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nick7837 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους ανοιγω αυτο το thread μετα απο ενα προβλημα που παρουσιαστηκε στο Χ3.Ειναι το 2.0 και απο την μερα που το πηρα καθε φορα που σταματαγα σε φαναρι το ρελαντι επεφτε κοντα στισ 500 r.p.m. και αν πατουσα το γκαζ τοτε εσβηνε.Πολλες ηταν και οι φορες που εσβηνε και απο μονο του.Επισεις οταν ηταν στο ρελαντι και αναβα το κλιμα τοτε παλι μια απο τα ιδια.Πηγα λοιπον στο συνεργειο και τους το ειπα , το εβαλαν στο διαγνωστικο και δεν βρηκαν τιποτα αλλα στην δοκιμη που πηγαμε το εκανε και τελικα μου ανεβασαν το ρελαντι στις 950 r.p.m και οντος απο τοτε δεν εχει ξανασβησει αλλα παρατηρω οτι το αμαξι μπουκωνει στο ξεκινημα.Το πηγα παλι και μου ειπαν οτι δεν γινεται τιποτα και οτι ειναι εντολη απο τα κεντρικα στην Αθηνα να ανεβαζουν το ρελαντι.Εμενα αυτο μου ακουγετε λιγο περιεργο και ακομα δεν εχω βρει λυση αν καποιος ξερει κατι ας με ενημερωσει μπας και το φτιαξω οσο ακομα εχει εγγυηση.Ευχαριστω προκαταβολικα.
Φιλε εγω οταν σταματουσα το αυτοκινητο (ε36 2λιτρο) σε φαναρι, επαιζε το ρελαντι σε μεγαλο βαθμο με αποτελεσμα πολλες φορες να με σβηνει, η αιτια ηταν ο αισθητηρας εκκεντροφορου, τον αλλαξα και βρηκα την υγεια μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-08, 21:11
jabar Ο χρήστης jabar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 40
jabar is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwfan Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον Θέλω να μου πεις έναν λόγο που θέλουν να αποφύγουν το κόστος της επισκευής ,όταν μετά την επισκευή θα πληρωθεί ο κάθε εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος για το κόστος της επισκευής.

2ον Λες να είναι βουλωμένα τα φίλτρα βενζίνης στα χ3 μόνο τα 2.0lt και με 500km ??δεν νομίζω οτι μόνο στα 2.0lt έτυχε να βουλώνει τα φίλτρα βενζίνης και να τσακίζουν σε όλα τα σωληνάκια βενζίνης!!

3ον Σε κανένα αυτοκίνητο δεν υπάρχει ρυθμιστης πίεσης βενζίνης ανάμεσα στο φίλτρο αέρα και πεταλούδα γκαζιού και ας λες μάλλον ,γιατι μάλλον θα έπρεπε να λές και στο πρόβλημα του φίλου και όχι να λες με τόση σιγουρια οτι το πρόβλημα βρίσκεται στο σύστημα τροφοδοσιας καυσίμου.

4ον Ένα αμάξι με λάθος τροφοδοσία (βουλωμένο φίλτρο βενζίνης ,λάθος πίεσης βενζίνης απο ρυθμιστη ή τρόμπα βενζίνης ,τσακισμένα σωληνάκια βενζίνης κτλ) να είσαι σίγουρος οτι στο φορτίο θα είχε πρόβλημα και στις υψηλές στροφές παρά στο ρελαντί που λέει το παλικάρι που έχει το πρόβλημα.

Τώρα πως έχεις άποψη για το πρόβλημα του nick7837 και έχεις και άποψη ότι το εργοστάσιο δεν κάνει καλά τη δουλειά του όταν λές οτι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει.
Μην τρελαθουμε κιόλας.
εγω απο τεχνικα δεν ξερω γρι αλλα το δικο μου ειναι το πιο παραξενο αυτοκινητο που ειχα η που εχω βαλει βενζινη...στα πρωτα 20.000 χλμ με απλη υστερα με σουπερ (σημερα 56.000 χλμ)ποτε δεν ειναι ιδιο μετα απο καθε (σχεδον )γεμισμα η κρεμαει η μετρια η <<πεταει>>(οσο μπορει)ιδιο δεν ειναι σχεδον ποτε...σε κατι δευτερες πολλες φορες κρεμαει στο πατημα αντι να δωσει...εχω 600.000 χλμ με7-8 διαφορετικα αυτοκινητα και νομιζω οτι τα 2.0 κ.ε στο Χ3 ειναι αρκετα μεγαλος συμβιβασμος...(του Ηρακλη (θεσσαλονικη)σε ξεκινημα δοκιμης του σβησε και κοροιδευε(_θελει διπλογκαζο??)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-08, 21:29
Το avatar του χρήστη Λakedaimonas
Λakedaimonas Ο χρήστης Λakedaimonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Μηνύματα: 176
Λakedaimonas is on a distinguished road
ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟ SOFTWARE ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ!!???

LOOOOOOOOOOOOL!!!

ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ Η MICROSOFT??!!!!!!!!

LOOOOOOOOOL!!!

Εμένα που είναι Ε30 είχα ακριβώς τα συμπτώματα που αναφέρει ο nick7837 και αυτό που έφταιγε ήταν το luft (εισαγωγή αέρα)...το άλλαξα και το αμάξι βρήκε την χαμένη νιότη του!!ούτε software και μαλακίες....ελπίζω φίλε μου να μην έχεις άλλα προβλήματα και με το ρύθμισμα του ρελαντί να λύθηκε το πρόβλημα...

Πάντως πιο αντιεπαγγελματική λύση στο εν λόγω πρόβλημα και μάλιστα από αντιπροσωπεία δεν έχω ακούσει...αντί δηλαδή να το ψάξουν απλά ανεβάζουν το ρελαντί..έλεος..
__________________
Wheels of fire burn the night, Ride across the sky!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/signaturepics/sigpic5026_4.gif
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-03-08, 11:52
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Δεν εχο προβληματα τοσο σημαντικα απλα μερικες φορες παει να σβησει αλλα τελικα "αναστενεται" και παλι τι να πο δεν ξερω μου ειπαν οτι ολοι οι αισθητηρες ειναι οκ και οτι το προβλημα ειναι κοινο σε ολους
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-08, 09:38
Το avatar του χρήστη VARAGR
VARAGR Ο χρήστης VARAGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 06-08-2007
Μηνύματα: 16
VARAGR is on a distinguished road
έκανε και το δικό μου ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, σε φανάρι τρεμόπαιζαν οι στροφές και μερικές φορές μου έσβησε.
το πήγα στην bmw και μου είπαν ότι το παρουσιάζουν κάποιοι δίλιτροι. Μου άυξησε ελαφρά το ρελαντί και από τότε δεν το ξαναπαρουσίασε...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-08-08, 18:25
yiorgoos Ο χρήστης yiorgoos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2005
Μηνύματα: 56
yiorgoos is on a distinguished road
μολις μου παρουσιασε το ιδιο προβλημα.τελικα η λυση ειναι να ανεβασουν το ρελαντι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-09-08, 10:14
Το avatar του χρήστη cptbabis
cptbabis Ο χρήστης cptbabis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 23
cptbabis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VARAGR Εμφάνιση μηνυμάτων
έκανε και το δικό μου ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, σε φανάρι τρεμόπαιζαν οι στροφές και μερικές φορές μου έσβησε.
το πήγα στην bmw και μου είπαν ότι το παρουσιάζουν κάποιοι δίλιτροι. Μου άυξησε ελαφρά το ρελαντί και από τότε δεν το ξαναπαρουσίασε...
Και εμένα ακριβώς τα ίδια παρουσίαζε και την ίδια λύση έδωσαν στην αντιπροσωπία και δεν το ξαναπαρουσίασε.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-08, 00:11
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
εμένα πάλι το ci μου κρατάει κάποιες φορές στροφές κοντά στις 1500 όταν βγάζω νεκρά πριν το φανάρι...λέτε να είναι το ίδιο???Α!!!και χαμηλά μπερδεύει!!θέλει πολύ μαρσάρισμα για να φύγει!!επίσης έχω την εντύπωση πώς όταν έχω το γκάζι στα 3/4 φεύγει πιο καλά από όταν είναι τέρμα..έχω το 318(1995cc)valvetronic με 72.000χλμ..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.