Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 14-05-08, 18:40
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ακριβεια:

36 χωρες (με την ΕΕ να μετραει ως μια οντοτητα εκτος των επιμερους κρατων) ειναι 100% συμφωνες και το εχουν υιοθετησει και νομικα. Εκει την φαγαμε εμεις αφου ναι μεν την υιοθετησαμε και χωρις να εχουμε 'παραστρατησει' στην αυξηση ρυπων, δεν βελτιωσαμε το συστημα καταγραφης τους οπως θα επρεπε. Δεν παει να πει οτι μολυνουμε ως κρατος, απλως μας τσεκουρωσαν επειδη ειμαστε τεμπελοσκυλα και δεν φτιαξαμε το συστημα καταγραφης που θα επρεπε να εχουμε φτιαξει στο χρονικο διαστημα που θα επρεπε. Κλασσικο αποτελεσμα που αποφερει η Ελληνικη κατασταση "δε βαριεσαι...".

3 ειναι συμφωνες και ζητουν να το υιοθετησουν και νομικα.

137 το υιοθετουν αλλα χωρις υποχρεωσεις, δηλαδη μονο αναλυουν, μετρουν και αναφερουν τα αποτελεσματα τους χωρις καμια επιπτωση. Απο αυτες οι 122 δεν θα ειχαν καμια επιπτωση ουτως η αλλως. Η Κινα περιλαμβανεται σε αυτες αλλα θα της επιβαλοντουσαν κυρωσεις αν ειχε υιοθετησει νομικα το πρωτοκολλο.

Η μονη χωρα που δεν το υιοθετει ειναι οι ΗΠΑ.

Μα κάτσε ρε συ Μάνο, πως ΧΩΡΙΣ σύστημα καταγραφής και λες ότι ΔΕΝ μολύνουμε;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-05-08, 18:42
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάει βάση κάρτας...το πνίγω-βγάζω κάρτα-το ανοίγω...Εγώ δεν έχω κολλήσει στους ρύπους,καλά κάνουν.Εγώ κόλλησα σε όσα λένε για τα τέλη.Μου φαίνεται πως πρέπει να ηχογραφήσω το 1.6 4πετάλουδο corrolla dx του φίλου μου που σκυλιάζει γιατί μάλλον θα μου λείψει
Βασικά δεν κάνεις τίποτα από αυτά, απλά πληρώνεις το << σωστό >> αντίτιμο στα << σωστά >> χέρια...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-05-08, 18:43
Το avatar του χρήστη Λakedaimonas
Λakedaimonas Ο χρήστης Λakedaimonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Μηνύματα: 176
Λakedaimonas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Οι βιομηχανιες ναι εχουν αυτα τα φιλτρα (ΟΛΑ τα φιλτρα που δημοσιοποιει η κατα τοπο ενωση μηχανικων-μηχανολογων) που πρεπει να εχουν γιατι νομικα αλλιως δεν μπορουν να λειτουργησουν. Η μονη βιομηχανια που λειτουργει και σχετικα ρυπαινει ειναι η ΔΕΗ, με το ρυπαινει σε σχετικα πλαισια αφου η ρυπανση που προκαλει ειναι τοπικη και λογω της καυσης λιγνιτη στα εργοστασια της στην βορεια Ελλαδα (βγαζουν ανθρακοσκονη), και αυτη τρωει υπερογκα προστιμα απο την ΕΕ αλλα βλεπετε εχει τις πλατες του κρατους. Αλλα αφου δεν θελουμε εργοστασια φυσικου αεριου γιατι ρυπαινουν, ανεμογεννητριες γιατι χαλανε την θεα, πυρηνικα εργοστασια γιατι θα πεθανουμε απο ραδιενεργεια λες και αν σκασει το Βουλγαρικο η το Τουρκικο θα την γλυτωσουμε και αλλα διαφορα που εχουν ειπωθει για καθε ενεργειακη λυση, φατε την ανθρακοσκονη και καλη μας ειναι.
ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!
+1000000
__________________
Wheels of fire burn the night, Ride across the sky!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/signaturepics/sigpic5026_4.gif
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-05-08, 19:37
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα κάτσε ρε συ Μάνο, πως ΧΩΡΙΣ σύστημα καταγραφής και λες ότι ΔΕΝ μολύνουμε;
Δεν ειπα "χωρις". Απλως για τα δεδομενα της ΕΕ θα επρεπε να το εχουμε αναβαθμισει, πραγμα που δεν καναμε γιατι βαριομασταν ρε αδερφε. Με τετοιο καιρο με αυτες τις βλακειες θα ασχολουμαστε; Παμε για κανα καφεδακι...

Περα την πλακα, εχουμε πολυ χαμηλοτερες εκπομπες καυσαεριων απο το μεσο ορο της ΕΕ σε βιομηχανικο/εταιρικο επιπεδο (νομιζω -28%) και ετσι εχουμε χωρο μπροστα μας αααανετα. Στην αναγκη μπορουμε να φτιαξουμε και καμια βιομηχανια, ετσι για να λεμε οτι εχουμε κατι να μετρησουν. Η μονη εταιρια που τρωει 'καμπανα' για τους ρυπους ειναι η ΔΕΗ για τα εργοστασια λιγνιτη το οποιο ειναι μεγαλο μεν, αλλα ειναι αναλογικα μικρο σε σχεση με το κοστος να φτιαχτουν νεες ηλεκτροπαραγωγικες μοναδες βασης που να μην ρυπαινουν τοσο (πχ φυσικου αεριου) αλλα και το κοστος συντηρησης αυτων αφου ο λιγνιτης βρισκεται σε αφθονες ποσοτητες στην Ελλαδα, ενω το αεριο πρεπει να πληρωνουμε τον Πουτιν για να το αγοραζουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 17-05-08 στις 13:28
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-05-08, 19:40
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάει βάση κάρτας...το πνίγω-βγάζω κάρτα-το ανοίγω...Εγώ δεν έχω κολλήσει στους ρύπους,καλά κάνουν.Εγώ κόλλησα σε όσα λένε για τα τέλη.Μου φαίνεται πως πρέπει να ηχογραφήσω το 1.6 4πετάλουδο corrolla dx του φίλου μου που σκυλιάζει γιατί μάλλον θα μου λείψει
Βάσει κάρτας είπανε αν και γνωρίζουν πως το σύστημα έχει προβλήματα αλλά θα προσπαθήσουν να βρουν λύση.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-05-08, 20:20
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
αν το κανουν βασει καρτας καυσαεριων τοτε προφανως κανουν μια τρυπα στο νερο. Εγω οταν πηγα για καρτα που μου εληξε επειδη βαριοταν ο μηχανικος (και φιλος) μ λεει "να το δω. ζεστο ειναι? ου μια χαρα φαινεται" , εγραψε 5 νουμερα και περασα. βεβαια εγω δεν εχω προβλημα με καυσαερια και το ξερω πολυ καλα.

Τι θα κανει ομως ο καθε πικραμενος που το αμαξι του επειδη ειναι παλιο-κακοσυντηρημενο-βλαμμενο απ τη φυση του (βλεπε παλιο ιταλικο ) θα πρπει να πληρωσει?? απλα θα λαδωσει η με καποιο τροπο θα το πνιξει θα δανειστει κανα καλο καταλυτη φιλου (ικανους μας εχω).

Εγω λογικο το βλεπω μεν το μετρο αλλα ας γινουν τα τελη πλεον βασει των πραγματικων εκπομπων και οχι βασει των κυβικων. Δηλαδη 1360 κυβικα να ειναι το ιδιο με τα 1920?? το ενα ειναι 1400αρι και το αλλο κοντευει διλιτρο και προφανως ειανι δυο εντελως διαφορετικα αμαξια με διαφορετικες αναγκες σε κινητηρα αλλα και αλλες εκπομπες. Υποθετω οτι εμεις π ειμαστε απο 10ετων και πισω θα φαμε για τα καλα το ρυζογαλο και ειδικα αυτα με τα μεγαλα κυβικα. Θελω να δω Ε30 με κινητηρα 2000-2500 τι θα πρεπει να δωσει....

+1 γτι επιτελους γινεται μια προσπαθεια να ανανεωθει το συστημα

-2 γτι στην ελλαδα ειμαστε με πολιτικους τζιμανια οποτε δεν το βλεπω να πηγαινει πολυ καλα
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-05-08, 12:46
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά δεν κάνεις τίποτα από αυτά, απλά πληρώνεις το << σωστό >> αντίτιμο στα << σωστά >> χέρια...
Μου φαίνεται πάλι εκεί θα καταλήξουμε.Εμείς φταίμε μετά?Η φάση είναι πως υπάρχει η άποψη: θέλεις το αμάξι 20ετίας σου?Κάνε το αντίκα.Αλλά εγώ θέλω να χαίρομαι το αμάξι 20ετίας μου που σημαίνει πως θέλω να το κυκλοφορώ κάθε μέρα(για να πάω στη δουλειά-να γυρίσω-να πάω για καφέ) οπότε άτοπο...Άμα είναι να το έχω στο γκαράζ.Έπαιρνα μια μινιατούρα και την έβαζα δίπλα στο κρεβάτι μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-05-08, 13:53
Το avatar του χρήστη panagiotisE46ci
panagiotisE46ci Ο χρήστης panagiotisE46ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2007
Μηνύματα: 568
panagiotisE46ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λakedaimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάω να "χτυπήσω" ένα άλογο με δόσεις. Μηδενικοί ρύποι = μετακίνηση και στο κέντρο.
Θα πάρω και τη σπάθα μου και θα κάμω τον Κολοκοτρώνη.
κοιτα να δεις για αλογο δεν ξερω αλλα αυτο που ξερω 100% ειναι οτι αν θελεις Γαιδαρο χαχαχα τον παιρνεις και με επιδοτηση 500 ευρω τον χρονο.....τωρα που θα τον παρκαρεις και κυκλοφορης στην πολη δεν ξερω!!!!
__________________

Na εισαι καλος απεναντι στους ανθρωπους καθως ανεβαινεις ,γιατι θα τους συναντησεις ολους κατεβαινωντας...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-05-08, 14:45
Το avatar του χρήστη Λakedaimonas
Λakedaimonas Ο χρήστης Λakedaimonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Μηνύματα: 176
Λakedaimonas is on a distinguished road
RESPECT ΣΤΟΝ ΚΥΡ ΜΕΝΤΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΝΟ ΤΟΥ!

Παράθεση:
Μου φαίνεται πάλι εκεί θα καταλήξουμε.Εμείς φταίμε μετά?Η φάση είναι πως υπάρχει η άποψη: θέλεις το αμάξι 20ετίας σου?Κάνε το αντίκα.Αλλά εγώ θέλω να χαίρομαι το αμάξι 20ετίας μου που σημαίνει πως θέλω να το κυκλοφορώ κάθε μέρα(για να πάω στη δουλειά-να γυρίσω-να πάω για καφέ) οπότε άτοπο...Άμα είναι να το έχω στο γκαράζ.Έπαιρνα μια μινιατούρα και την έβαζα δίπλα στο κρεβάτι μου

+10000
__________________
Wheels of fire burn the night, Ride across the sky!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/signaturepics/sigpic5026_4.gif
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-05-08, 15:22
Το avatar του χρήστη PuLsE
PuLsE Ο χρήστης PuLsE δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-07-2007
Μηνύματα: 63
PuLsE is on a distinguished road
καποια στιγμη θα πρεπει να ληφθουν μετρα για την αντιμετωπιση της ατμοσφαιρικης ρυπανσης στην πολη....
κακα τα ψεμματα...τωρα ποια θα ειναι αυτα δεν ξερω..
ας κανουν ολη την αθηνα(κεντρο) πεζοδρομο και ποδηλατοδρομο...ας το γυρισουμε σε αμαξες(αυξημενες ποσοτητες βιομαζας που θα καιγεται σε καυστηρες)...ας κανουν κατι...
παντως εγω ξερω οτι ειμαι 21 χρονων...μαζι με πτυχιο μεταπτυχιακο και στρατο βαζω χρονια μεχρι να παρω αλλο αυτοκινητο...
τρεμω στην ιδεα οτι θα ειναι ηλεκτρικο...τρεμω και το υδρογονο...
φοβαμαι οτι τα παιδια μου δεν θα παρουν την χαρα που πηρα οταν εβαλα την πρωτη μου groupN...
αλλα μηπως εδω στην ελλαδα βαζουμε τους φοβους μας και την κ@#$%λα μας πανω απο την λογικη?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.