Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #281  
Παλιά 26-07-13, 21:07
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,


μετά από 1 μήνα αναμονή, ήρθε το module και τοποθετήθηκε στο αμάξι του φίλου μου (αφού πρώτα το δοκίμασα κι εγώ στο δικό μου για 2 μέρες..... ).

Κανένα λαμπάκι error, κανένας κομπασμός και αισθητή διαφορά στις μεσαίες στροφές με σαφώς περισσότερη δύναμη από πριν.

Αναμένεται να γίνει εκ νέου δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο και να δούμε πόσο έχει ανέβει τώρα (από τα 202ΗΡ της προ-module μέτρησης).

Εντός του επομένου μηνός λοιπόν τα νεότερα, με δοκιμή και τελικής και κατανάλωσης και φυσικά δυναμομέτρησης.

Diesel Rulezz....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 28-08-13, 11:19
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

πριν λίγο ενημερώθηκα τηλεφωνικά για τα αποτελέσματα της μέτρησης στο δυναμόμετρο, του Ε90 320d (Performance Kit 197HP) του φίλου μου με το RaceChip Pro τοποθετημένο.

Υπενθυμίζω πως η παλαιότερη μέτρηση ισχύος μετά την τοποθέτηση του Performance Kit (197HP) είχε δείξει 202,2 ΗΡ στις 4.050σαλ και 407ΝΜ ροπής στις 2.700σαλ.

Σήμερα λοιπόν έδειξε 214ΗΡ (+12 ΗΡ) και 447ΝΜ (+40 ΝΜ) ροπής......περισσότερες λεπτομέρειες όταν πάρω την εκτύπωση της δυναμομέτρησης στα χέρια μου και την ανεβάσω εδώ.....

ΥΓ: Έγινε και δοκιμή τελικής κατά τη διαδρομή προς Θεσ/νίκη, με το κοντέρ να τερματίζει στα 250Km/h και να επεμβαίνει ο κόφτης......
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 30-08-13, 11:45
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

η ώρα της αλήθειας έφτασε, ιδού τα αποτελέσματα προς μελέτη.....214,1 ΗΡ (4.050σαλ) και 450ΝΜ (2.100σαλ)......

Μέτρηση Με Racechip




Σύγκριση με πριν (ως Performance)



Πως σας φαίνεται?
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 11-10-13, 17:55
varitimos84 Ο χρήστης varitimos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-07-2009
Μηνύματα: 29
varitimos84 is on a distinguished road
καλησπερα.. εχω ενα e90 320d κ μολις σημερα πληροφορηθηκα απο το συνεργειο, φλαντζα κεφαλης για αρχη σιγουρα.. κ απο τεταρτη που θα κατεβει κ ο κινητηρας βλεπουμε...
εχω διαβασει κ ξερω οτι ο Ν47 ειναι απο τους πλεον προβληματικους κινητηρες, οποτε ερχομαι κ ρωταω... γνωριζει κανεις να μου πει για τον Ν47Ν? τι παιζει με αυτον? τον φοραει το e90LCI... απο 2009 κ μετα....
αξιζει να ψαξω η καλυτερα να φτιαξω τον υπαρχον? γιατι μπορει να ξεφυγει το κοστος γυρω στα 2,500€ ετσι οπως το υπολογιζουμε.. διοτι θα χρειαστει ιμαντα κλπ....115,000χλμ ειναι αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 11-10-13, 18:37
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Σιγα τα πολλα χιλιομετρα φιλε για τετοιες ζημιες.
Αν εμφανιζονται σχετικα συχνα τετοιες βλαβες στο μοτερ αυτο, τοτε ειναι για τα πανηγυρια.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 11-10-13, 21:56
varitimos84 Ο χρήστης varitimos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-07-2009
Μηνύματα: 29
varitimos84 is on a distinguished road
δεν το ζοριζα, συνεχεια λαδια κ νερα κοιτουσα.. αλλα εγινε το κακο...
πολλα ξε πολλα τοσα εκανα, κ να τωρα η ζημια.....
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 11-10-13, 23:10
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
πράγματι είναι λίγα τα χιλιόμετρα για ζημιές,ειδικά σε πετρελαιοκινητήρα που υποτίθεται έχει περισσότερη αντοχή από τους βενζινοκινητήρες.Καλά ξεμπερδέματα...
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 12-10-13, 07:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από varitimos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.. εχω ενα e90 320d κ μολις σημερα πληροφορηθηκα απο το συνεργειο, φλαντζα κεφαλης για αρχη σιγουρα.. κ απο τεταρτη που θα κατεβει κ ο κινητηρας βλεπουμε...
εχω διαβασει κ ξερω οτι ο Ν47 ειναι απο τους πλεον προβληματικους κινητηρες, οποτε ερχομαι κ ρωταω... γνωριζει κανεις να μου πει για τον Ν47Ν? τι παιζει με αυτον? τον φοραει το e90LCI... απο 2009 κ μετα....
αξιζει να ψαξω η καλυτερα να φτιαξω τον υπαρχον? γιατι μπορει να ξεφυγει το κοστος γυρω στα 2,500€ ετσι οπως το υπολογιζουμε.. διοτι θα χρειαστει ιμαντα κλπ....115,000χλμ ειναι αυτα
βασικά δεν θα κατέβει ο κινητήρας..
Το όχημα το έχεις απο καινούριο, ή το αγόρασες μεταχειρισμένο;;
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 12-10-13, 09:14
varitimos84 Ο χρήστης varitimos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-07-2009
Μηνύματα: 29
varitimos84 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικά δεν θα κατέβει ο κινητήρας..
Το όχημα το έχεις απο καινούριο, ή το αγόρασες μεταχειρισμένο;;
απο bmw αντιπροσωπεια στην καβαλα μου ειπαν πρεπει να κατεβει.... για να εχουν πληρη προσβαση..
μεγιστη εκτιμομενη ζημια 2,500€..μοιυ ειπαν να κατεβει κ βλεπουμε αν θα φτασει τοσο ή θα ειναι χαμηλοτερη..
το αυτοκιινητο αγοραστηκε καινουργιο.. αυγουστο του 2008
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 12-10-13, 16:45
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
ποια ειναι η βλαβη ακριβως? η κατι δεν εχω διαβασει σωστα ή δεν το αναφερεις αναλυτικα στο αρχικο ποστ. 2500 για φλατζα ...?
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.