Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-08, 12:01
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Question Αλυσιδες χιονι παγος ποια η γνωμη σας

γεια και χαρα σε ολους τους συναδελφους που απο την στιγμη που οδηγουν bmw ειναι εκ πρωιμιου φινετσατοι και καλογουστοι. Ανοιξα αυτο το tread διοτι μια ακι ο καιρος ειναι χειμωνιατικος πολλους απο εμας θα εδιεφερε η γνωμη των αρχαιοτερων οσον αφορα τις αλυσιδες. Οσο για μενα με το χ3 θαμε βοηθουσατε πολυ για το ειδος που πρεπει να διαλεξω οι διαστασεις ειναι 235/55/17
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-08, 12:05
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
συγνωμη αν γινομαι κουραστικος και ισως το θεμα να εχει εξαντληθει σε αλλα treads για αυοτ ζητω την κατανοηση σας και φυσικα τα "φωτα"σας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-08, 12:41
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Εγω φίλε μου ξέρω ότι οι αλυσίδες έτσι όπως όλοι τις γνωρίζουμε βγαίνουν κατα βάση μέχρι 16άρα ζάντα...Τώρα αν γίνεται κάποια ειδική παραγγελία (επειδή έχω δει στο realoem,μαμα αλυσίδες για Μ3 ζάντα) σαφώς θα κοστίζουν αρκετά ακριβά και αμα θα θέλεις να τις αποκτήσεις θα πρέπει να πας σε κάποια επίσημη BMW να ρωτήσεις...

Aυτά ξέρω εγώ...Eλπίζω να βοήθησα οσο γινόταν...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-08, 17:53
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Αντιολισθητικες αλυσιδες υπαρχουν για οποιονδηποτε τυπο αλλα και μεγεθος ελαστικου αρκει να γινει η σωστη παραγγελια...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-08, 17:54
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
επιισης θα ηθελα κ εγω να ρωτησω ,ποιες ειναι καλυτερες οι κλασσικες αλυσιδες ή με τα πανια που εχουν βγει τελευταια κ ταιριαζουν κ σε μεγαλες διαστασεις....?
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-08, 19:33
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
στην χ3 ΔΕΝ μπορεις να βαλεις οποια να ναι αλυσιδα. και ας ειναι στις διαστασεις των ελαστικων.

η Χ3 παιρνει ειδικες αλυσιδες της bmw οι οποιες ειναι και πανακριβες..
(εμας μας στοιχησαν 400-500 ευρω αν θυμαμαι καλα)

επισης να πω οτι στο χιονι μια χαρα πηγαινε χωρις αλυσιδες... σε δρομο βλεπαμε κατι RAV4/mutsyubisu/subaru να βαζουν αλυσιδες και εμεις συνεχιζαμε ακαθεκτοι..

να φανταστειτε δεν ειχαμε χειμωνιατικα λαστιχα.

αλυσιδα θα χρειαστεις οταν κατω απο το χιονι υπαρχει παγος (τοτε βαλαμε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο) μιας και η κατηφορα ηταν πολυ αποτομη και ο παγος αποθαρυντικος.


να πω οτι στο δρομο ειδα μια x3 που αντι για αλυσιδες ειχε κατι σαν μουσαμα και μαλιστα στις μπροστινες ροδες!!!!
προχωραγε στο χιονι χωρις προβλημα αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο σωστη ειναι αυτη η λυση....


αυτα..


// στη τελικη η χ3 μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και γυρισαμε με ενα χαμογελο ως τα αυτια...
παει σαν GTI στον δρομο,τρελα στροφιλικια και κρατηματα στο δρομο, και σαν JEEP σε χιονι και δυσκολουτσικες καταστασεις.


// απορω που υπαρχει τοσος κοσμος που κραζει τα SAV της bmw .. μαλλον δεν εχει οδηγησει ποτε κανενα.. μολις οδηγησει θα εκπλαγει απλα και θα λεει ... τι π#$ρια οδηγουσα πριν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos90 : 28-12-08 στις 19:41
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-08, 19:36
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιολισθητικες αλυσιδες υπαρχουν για οποιονδηποτε τυπο αλλα και μεγεθος ελαστικου αρκει να γινει η σωστη παραγγελια...
Στέλιο εγώ για το GLK δεν μπορώ να βρώ πουθενά για τις 20-άρες.
Στην ΜΒ μου'παν οτι για μέχρι 19-άρες μπορούν να μου βρούν...
Αν μπορείς να βοηθήσεις, στείλε κανα PM.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-08, 19:41
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
αν ψαξετε στο φορουμ θα βρειτε θεμα με χειμωνιατικα λαστιχα....ενα κιτ χειμωνιατικα με σιδερενιες ζαντες βγαινει κοντα στα 700-800 ευρω..εγω δεν θα εδινα ποτε λεφτα για αλυσιδες των 500 ευρω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-08, 20:38
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο εγώ για το GLK δεν μπορώ να βρώ πουθενά για τις 20-άρες.
Στην ΜΒ μου'παν οτι για μέχρι 19-άρες μπορούν να μου βρούν...
Αν μπορείς να βοηθήσεις, στείλε κανα PM.
Ευχαριστώ.
ειχα δει μια 3αρα με ζαντες schintzer .. αν δεν ηταν 19αρες ηταν 20 αρες. δεν ειχε αλυσιδες αλλα ενα ειδος ''μουσαμα'' που πηγαινε γυρω απο το λαστιχο. τσεκαρε και αυτο.

Παράθεση:
εγω δεν θα εδινα ποτε λεφτα για αλυσιδες των 500 ευρω
αν εδινες 60Κ για ενα αυτοκινητο θα το σκεφτοσουν?
οταν παιρνεις ενα αυτοκινητο και ειδικα μια καινουργια bmw κοιτας να εχεις την αντιστοιχη οικονομικη δυνατοτητα για συντηρηση-περιεφεριακα κλπ..
bmw ειναι δεν ειναι datsun
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-08, 22:14
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maaldak Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα δει μια 3αρα με ζαντες schintzer .. αν δεν ηταν 19αρες ηταν 20 αρες. δεν ειχε αλυσιδες αλλα ενα ειδος ''μουσαμα'' που πηγαινε γυρω απο το λαστιχο. τσεκαρε και αυτο.



αν εδινες 60Κ για ενα αυτοκινητο θα το σκεφτοσουν?
οταν παιρνεις ενα αυτοκινητο και ειδικα μια καινουργια bmw κοιτας να εχεις την αντιστοιχη οικονομικη δυνατοτητα για συντηρηση-περιεφεριακα κλπ..
bmw ειναι δεν ειναι datsun
φιλε μου ισα-ισα που το σωστοτερο και πιο λογικο για οποιον εχει την οικονομικη δυνατοτητα ειναι το σετ με τα χειμερινα ελαστικα.
μην ξεχνας η αν δε γνωριζεις τι ζημιες μπορει να παθεις απο αλυσιδες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.