Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-06-09, 14:45
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
κοιτα η διαμετρος ειναι σχεδον ιδια η διαφορα ειναι στο φαρδος και στην μεγαλυτερη τριβη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-06-09, 16:26
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
Εγω εβαλα 16αρες με michelin primacy hp και ειμαι υπερευχαριστημενος, και ανετο και καλη εμφανιση και τριβες χαμηλωτερες απο τα 15αρια dunlop που ειχα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-06-09, 19:17
Το avatar του χρήστη individual
individual Ο χρήστης individual δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 251
individual will become famous soon enough
αν θελεις κοιταξε λιγο στο αλμπουμ μου.
ειναι 17αρες με 255 πισω και 235 μπροστα pirelli p-zero rosso και αναρτηση Μ.
ισως οτι καλυτερο ειχα ποτε μου,απο ανεση,κρατημα,ποιοτητα κυλισης κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-06-09, 19:51
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW523i Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και είμαι και εγώ πάνω από τα 200000 να σου πω ότι αντλία βενζίνης δεν με άφησε όταν τα έπαιξε αλλά έκαψε πρώτα την ασφάλεια, αλλαγή ασφάλειας και βουρ για καινούργια αντλία! Τώρα για την αντλία λαδιού δεν γνωρίζω!
ετυχε...συνηθως προειδοποιει με ενα σφυριγμα που κανει οταν εισαι ρελαντι..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-06-09, 11:57
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα η διαμετρος ειναι σχεδον ιδια η διαφορα ειναι στο φαρδος και στην μεγαλυτερη τριβη
Από 225/60-15 σε 235/45-17 η διαφορά σε διάμετρο είναι μικρή και προς τη σωστή κατεύθυνση (μικρότερη διάμετρο με 17αρα) και σε πέλμα πάλι μικρή και δεν είναι σοβαρό. Η πραγματική διαφορά που με ανησυχεί είναι στο βάρος που μιλάμε για 3-4 κιλά ανά ζάντα μόνο (λιγότερο από 7 η 15άρα μου πάνω από 10 οι καλές 17άρες της BMW) και ότι το βάρος έχει άλλη κατανομή και είναι πιο περιφερικά Και αυτό δεν το θέλεις όταν έχει κάνει ολόκληρο αγώνα η εταιρεία με αλουμινένιες αναρτήσεις για να γλυτώσει βάρος.
Καταλήγεις να έχεις μεγαλύτερο μη αναρτώμενο βάρος που σημαίνει χειρότερη άνεση, χειρότερο τιμόνι ενώ το επιπλέον βάρος πιο περιφερικά σημαίνει αυξημένη αδράνεια οπότε είναι πιο δύσκολο να γυρίσεις τον τροχό είτε για να τον επιταχύνεις είτε για τον επιβραδύνεις...
Άρα ξέρω ότι θά χάσω σε κατανάλωση, σε άνεση και σε επιταχύνσεις, το θέμα είναι πόσο. Σαν να έχω 1 επιβάτη ακόμα ή σαν να έχω 2;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-06-09, 15:32
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
η διαφορα ειναι αμελητεα και εφοσον και η ιδια η bmw τα βγαζει με 17αρες(mpack) αρα μαλον ειναι μελετημενο .οσο για το καλυτερο τιμονι με τα 17αρια εχεις καλυτερο και ποιο αμεσο και οχι με τα μπαλονια τα 15αρια .εγω πιστευω οτι 15αρια πλεον ειναι αρχαια ιστορια και δεν θελω ουτε να τα βλεπω ειδικα σε αμαξι 4,50μετρων..ειναι αστειο.γνωμη μου παντα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-09, 16:20
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
[QUOTE=525d individual e39;293878]αν θελεις κοιταξε λιγο στο αλμπουμ μου.
ειναι 17αρες με 255 πισω και 235 μπροστα pirelli p-zero rosso και αναρτηση Μ.
ισως οτι καλυτερο ειχα ποτε μου,απο ανεση,κρατημα,ποιοτητα κυλισης κλπ.[/QUOTEστ

μαλον θα παραγγειλω τα rosso γιατι ο λαστιχας μου δεν εχει toyo
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-09, 20:53
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
φίλε αν θές κοιτα και για bridgestone RE050A και εγώ έχω το 528 με m ανάρτηση 255 και 235 18αρια και με τα συγκεκριμένα λάστιχα είμαι πολύ ευχαριστημένος...φοβερό κρατημα και πολλά χιλιόμετρα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-06-09, 09:25
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
τα ειχα δοκκιμασει στο παλιο μου αμαξι ενα cupra leon και ναι ηταν καλα αλλα αργουσαν να ζεσταθουν βεβαια οταν ζεστενοντουσαν ηταν τσιχλες
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-06-09, 08:21
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
η διαφορα ειναι αμελητεα και εφοσον και η ιδια η bmw τα βγαζει με 17αρες(mpack) αρα μαλον ειναι μελετημενο .οσο για το καλυτερο τιμονι με τα 17αρια εχεις καλυτερο και ποιο αμεσο και οχι με τα μπαλονια τα 15αρια .εγω πιστευω οτι 15αρια πλεον ειναι αρχαια ιστορια και δεν θελω ουτε να τα βλεπω ειδικα σε αμαξι 4,50μετρων..ειναι αστειο.γνωμη μου παντα
Μελετημένο είναι, δεν θα πάθει τίποτα, το θέμα είναι το πόσο θα με κόβει.
Κι εγώ μαζί σου θα ήμουνα αν δεν έβλεπα πόσο καλά πάνε τα μπαλόνια 225/60-15... Και μπορεί να δείχουν λίγο μπαλόνια αλλά μάλλον δεν ενοχλούν στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο όσο σε άλλα και αντέχουν λακούβες και πεζοδρόμια και είναι και πιο φτηνά τα λάστιχα (αν και δυσεύρετα). Και τα 3-4 κιλά (και βάλε με τα λάστιχα) διαφορά ανά τροχό ίσως εκτός από άνεση να βοηθάει και σε τιμόνι. Οι BMW έτσι κι αλλιώς έχουν καλό τιμόνι, με λάστιχο με σκληρά πλαινά ακόμα και με 15άρες μου είχε φανεί ως νευρικό το τιμόνι.
Και θέλω να βάλω 17άρα αλλά διστάζω. Πάντως οι 16άρες έχουν τη σωστή οπτική αναλογία μετάλλου-ελαστικού για την Ε39. Αν είναι όμως να βάλω θα πάω για 17άρα. (κι έχω βρει κάτι καλές και φτηνές στο ιντερνετ που μου αρέσουν πολύ)

Με τα πλατύτερα ελαστικά πίσω δεν έχετε πρόβλημα υποστροφής; Εγώ θα το απέφευγα για αυτόν κυρίως τον λόγο (εκτός του ότι 255 λάστιχο είναι έτσι κι αλλιώς λίγο υπερβολικό....).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.