Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-12, 17:00
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
ελευθεροι καταλυτες (μεταλλικοι) σε ε36 328

επειδη εχω χασει την μπαλα λιγο τελευταια θελωντας να αλλαξω τους εργοστασιακους καταλυτες μου (δεν εχω προβλημα με καυσαερια,ουτε κουδουνιζουν απλα για θεμα βελτιωσης μονο) θελω γνωμες αν οι πιο ελευθεροι μεταλλικοι καταλυτες θα δωσουν καποια βελτιωση στο ε36 328 μου η' θα δωσω τσαμπα λεφτα.....
επισης εαν τους αλλαξω με ελευθερους μεταλλικους τι προτεινετε και γιατι?
στο αυτοκινητο μου ποια επιλογη ειναι η καλυτερη?200αρηδες η' 300αρηδες?(φοραω δυο).
ρωταω γιατι πηγα σε 2 γνωστους εξατμισαδες να παρω προσφορα (λ.δημοκρατιας στους αγιους αναργυρους και οι 2) και πηρα τις εξης προσφορες:
-ο ενας μου προτεινε 2 hjs 200cpi 700ε με τοποθετηση+ φ.π.α.
-ο αλλος 2 americat 300cpi 600ε με τοποθετηση+φ.π.α. (επεμενε οτι με τους 200αρηδες θα εχω προβλημα τυπου λαμπακια,καρτα καυσαεριων και στην τελικη μου ειπε την ιδια αποδοση εχουν με τους 200cpi.γιατι να πληρωσεις παραπανω?).
και ερωτω κυριοι:ποιοι ειναι οι πιο καταληλοι καταλυτες για το αμαξι μου (ε36 328 205hp περιπου) και απο αποδοση-βελτιωση και απο θεμα αποφυγης προβληματων?(εκτος αν προτεινετε να μεινω στους μαμα σε περιπτωση που οι παραπανω δεν παρεχουν καποια βελτιωση..).
σας ευχαριστω για την βοηθεια σας προκαταβολικα.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-12, 17:10
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Oι HJS είναι οι καλύτεροι καταλύτες, αρκεί να τους πληρώσεις για HJS και να είναι HJS. 200Cpsi βάλε αν βάλεις, όχι 300. Οι 300 είναι για πιο καινούρια οχήματα που το chech engine ανάβει για πλάκα. (Είναι OBD2 το Ε36 328i; Έχεις λάμδα μετά τους καταλύτες
Βέβαια, το καλύτερο από όλα θα είναι να κρατήσεις τα λεφτά σου γιατί το κέρδος θα είναι πολύ μικρό σε σχέση με το κόστος. Εισαγωγή Μ50 έχεις βάλει;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-12, 18:10
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
ναι nick εκτος απο μ50 εισαγωγη+μπλοκε διαφορικο μ3 με 3,15 βημα+ενα τελικο που φοραω ολα τα υπολοιπα ειναι μαμα....(προγραμμα το καλοκαιρακι μαλλον).
δηλδ τσαμπα λεφτα οι καταλυτες ε?αμα ειναι ετσι αστους να χαλασουν και οταν ερθει κεινη η ωρα βαζω 2 200ρηδες hjs....(το 328 ειναι obd2 97 μοντελο το μοτερ.νομιζω obd1 ηταν μεχρι 96 αρα obd2 ειμαι....).
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-12, 18:47
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Όπως είπαμε... βάλε ένα σετ καλοαντιγραμένα, συγνώμη καλοσχεδιασμένα ήθελα να πω, χταπόδια, την εισαγωγή Μ50 την φοράς ήδη, με τι πεταλούδα; Μέτρα τη φλάντζα της πολλαπλής, εκεί που βιδώνει η πεταλούδα, και αν η πολλαπλή έχει άνοιγμα μεγαλύτερο από τη διάμετρο της πεταλούδας μεγάλωσε την λίγο, βάλε ένα κιτ εισαγωγής με χοάνη με θερμομόνωση αν δε φοράς ήδη (ο lil έχει τέτοια για να δεις), τεστ συμπίεσης, έλεγχο στα μπεκ (απαραίτητο αν δεν έχουν ελεγθεί ποτέ, μέτρηση παροχής να δεις αν αποκλίνει κανένα και έλεγχο στο spray pattern), έλεγχο στο vanos όπως είπες, και επίσης στο maf και τον λ μέσω διαγνωστικού. Όλα αυτά πρέπει να λειτουργούν άψογα, για να φτιαχτεί σωστά το πρόγραμμα. Και θα δεις άλλο 28άρι. Έχεις και το 3.15, το αμάξι θα σκοτώνει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-12, 19:11
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπαμε... βάλε ένα σετ καλοαντιγραμένα, συγνώμη καλοσχεδιασμένα ήθελα να πω, χταπόδια, την εισαγωγή Μ50 την φοράς ήδη, με τι πεταλούδα; Μέτρα τη φλάντζα της πολλαπλής, εκεί που βιδώνει η πεταλούδα, και αν η πολλαπλή έχει άνοιγμα μεγαλύτερο από τη διάμετρο της πεταλούδας μεγάλωσε την λίγο, βάλε ένα κιτ εισαγωγής με χοάνη με θερμομόνωση αν δε φοράς ήδη (ο lil έχει τέτοια για να δεις), τεστ συμπίεσης, έλεγχο στα μπεκ (απαραίτητο αν δεν έχουν ελεγθεί ποτέ, μέτρηση παροχής να δεις αν αποκλίνει κανένα και έλεγχο στο spray pattern), έλεγχο στο vanos όπως είπες, και επίσης στο maf και τον λ μέσω διαγνωστικού. Όλα αυτά πρέπει να λειτουργούν άψογα, για να φτιαχτεί σωστά το πρόγραμμα. Και θα δεις άλλο 28άρι. Έχεις και το 3.15, το αμάξι θα σκοτώνει.
Όπως τα λες πρέπει να γίνουν!Απόλυτα ορθές σκέψεις!..........
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-12, 19:20
Το avatar του χρήστη MIKEN636
MIKEN636 Ο χρήστης MIKEN636 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Μηνύματα: 116
MIKEN636 is on a distinguished road
Φιλε Λεωνιδα εγω φοραω εξατμιση με καταλυτες απο Μ3 286 και ειναι μαμα το αμαξι.Χαμηλα εχασε λιγο αλλα ψηλα παει πολυ καλα μπορω να πω.Ειναι εργοστασιακοι και μεταλλικοι.Θεωρητικα εσυ που εχεις και εισαγωγη αν βαλεις και το προγραμματακι θα πηγαινεις παρα πολυ καλα.

Υ.Γ.: το 28αρι εχει τους καταλυτες στις πολλαπλες εξαγωγης οποτε δεν παιζει θεμα με λαμπακια.
__________________
M52B28 POWER
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-12, 19:34
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Mε 200 ευρω μπορεις να παρεις magnaflow 200ρηδες.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-12, 20:12
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Πράγματι οι 200άρηδες μεταλλικοί Euro 2-3 είναι πολύ φθηνοί και ιδανικοί για 36άρι..μέχρι και σε is έχουν αποδειχθεί βάλσαμο και ιδιαίτερα βελτιωτικοί. Τον έχω στο πρόγραμμα έναν για το δικό μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-12, 20:14
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
αποψη μου ειναι πως σε ατμοσφαιρικο...δεν εχουν να σου προσφερουν κατι οι πιο ελευθεροι καταλυτες! πιο πολυ θα σου προσφερει ενα χταποδι...(το ειδα και στο δικο μου στην πραξη)...μην μπαινεις λοιπον σε αδικα εξοδα...οταν χαλασουν τους βαζεις!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-12, 20:33
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
αποψη μου ειναι πως σε ατμοσφαιρικο...δεν εχουν να σου προσφερουν κατι οι πιο ελευθεροι καταλυτες! πιο πολυ θα σου προσφερει ενα χταποδι...(το ειδα και στο δικο μου στην πραξη)...μην μπαινεις λοιπον σε αδικα εξοδα...οταν χαλασουν τους βαζεις!
Τα is έχω από το εργοστάσιο πολύ καλό χταπόδι. Και αυτό το έχω διαβάσει μέσα εδώ όπως και για τον καταλύτη που είπα πριν και το θεωρώ σωστό. Άλλωστε έτσι κι αλλιώς σχεδόν 8 στους 10 καταλύτες είναι για πέταμα και βουλωμενοι διότι κανείς δεν μπαίνει ποτέ στην διαδικασία να τους αλλάξει..το ίδιο και ο δικός μου φυσικά..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.