Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-02-12, 21:22
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη εχω κανει αρκετα πειραματα με το αμαξι...επιμενω πως ενας κομπρεσσορας τυπου roots, οπως οι eaton της mercedes...στο 0,1 μπαρ στις 5-6χιλ στροφες...δεν εχουν καλυψει τις απωλειες στροφαλου!
α οκ
roots=μικρή απόδοση
δεν ήξερα ότι έχει τέτοιον το μερσεντές
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-02-12, 21:34
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
αγνοεις μαλλον ,καποια βασικα πραγματα για τους κομπρεσσορες! ολοι οι τυπου κομπρεσσορες,,,εφοσον παιρνουν κινηση απο την τροχαλια στροφαλου...καταναλωνουν μερος απο την ενεργεια του μοτερ! οι roots δεν χαρακτηριζονται απο χαμηλη αποδοση...απλα καθε ειδος κομπρεσσορα αποδιδει με διαφορετικο τροπο ! αλλος ψηλα οπως πχ της rotrex..απογοητευοντας χαμηλα....και αλλος οπως ο roots κυριως απο χαμηλα..με πτωτικες τασεις στα ψηλα! υπαρχουν και οι twin screw...οπου αποδιδουν απο χαμηλα εως ψηλα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-12, 21:47
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
αγνοεις μαλλον ,καποια βασικα πραγματα για τους κομπρεσσορες! ολοι οι τυπου κομπρεσσορες,,,εφοσον παιρνουν κινηση απο την τροχαλια στροφαλου...καταναλωνουν μερος απο την ενεργεια του μοτερ! οι roots δεν χαρακτηριζονται απο χαμηλη αποδοση...απλα καθε ειδος κομπρεσσορα αποδιδει με διαφορετικο τροπο ! αλλος ψηλα οπως πχ της rotrex..απογοητευοντας χαμηλα....και αλλος οπως ο roots κυριως απο χαμηλα..με πτωτικες τασεις στα ψηλα! υπαρχουν και οι twin screw...οπου αποδιδουν απο χαμηλα εως ψηλα!
δεν αγνοώ φίλε μου
οι τύπου roots έχουν μεγάλες απώλειες λόγω κατασκευής
''these types of superchargers do suffer from internal leakage, which reduces it efficiency at low RPM. Furthermore, the Roots supercharger draws the most engine power of all types of superchargers and also has the least thermal efficiency of all superchargers''

ψάχνοντας για κομπρέσσορα το βρήκα ευρέως παραδεκτό
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-12, 22:15
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
απο το να το εχεις διαβασει....μεχρι να το εχεις εφαρμοσει..ή να το εχεις δει στην πραξη, εχει τεραστια αποσταση! το να κανεις μια αναζητηση στο google...δεν σε κανει ενημερο πανω στο θεμα! ολοι οι κομπρεσσορες εχουν παρασιτικες απωλειες...απλα οι πιο καινουριοι (twin screw)εχουν λιγοτερες! συγκεκριμενα ο m65 της eaton που φοραω αυτην την στιγμη...εχει κεραμικη επιστρωση,,,που ελαχιστοποιηθει τις θερμικες απωλειες, οσο για απωλειες -διαρροες μαζας αερα..στις χαμηλες στροφες....απλα θα ηθελα να βαλεις το χερι σου στην εξοδο του κομπρεσσορα...στο ρελαντι και να προσπαθησεις να κλεισεις την εξοδο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-02-12, 22:35
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
όλοι οι κομπρέσσορες έχουν απώλειες
μιλάμε συγκριτικά πάντα
σε σχέση με τους άλλους έχει μικρότερη απόδοση σύμφωνα με τους μηχανικούς
δε χρειάζεται να εμβαθύνω γιατί δε με απασχολεί, ούτε θα το κρίνω βάζοντας το χέρι στην έξοδο.
το ίντερνετ έχει αστείρευτες πληροφορίες για όσους ψάχνουν.
δε με ενδιαφέρει να ανοίξει αντιπαράθεση για τον κομπρέσσορα, απλά είπα αυτό που θα βρεί κάποιος οπουδήποτε και να ψάξει.
εγώ επέλεξα διαφορετικό σύστημα...καλά να είμαστε να τα χαιρόμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-02-12, 22:49
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
δεν κανουμε καμια αντιπαραθεση...ανταλλαγη αποψεων κανουμε! υποθετω πως εχεις επιλεξει φυγοκεντρικο κομπρεσσορα ή περιστροφικο τυπο rotrex,,,,! ολοι οι κομπρεσσορες εχουν μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα! εγω επελεξα να εχω αποκριση και αρκετη ροπη απο χαμηλα , χωρις πολυπλοκο συστημα....με μηδαμινη συντηρηση και αξιοπιστια κομπρεσσορα! ο ροτρεξ...ειναι μια πολυ καλη λυση ...διοτι συμβιβαζει τα παντα (αποδοση -στροφαρισμα)....αλλα υστερει σε διαρκεια...αξιοπιστια και συντηρηση! ο απλος φυγοκεντρικος ...δεν θα μου εκανε σαν κομπρεσσορας...διοτι χαμηλα...δεν μπορει να ανεβασει πιεση!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-02-12, 23:01
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Πολυ μπλεξιμο ρε παιδια!!Απλη και κλασικη η λυση της τουρμπινας....Και σε πιεσεις της ταξης του 0.5bar δεν υπαρχουν θεματα αξιοπιστιας και η αυξηση της δυναμης αναλογικα,ειναι ικανοποιητικη...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-02-12, 23:04
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν κανουμε καμια αντιπαραθεση...ανταλλαγη αποψεων κανουμε! υποθετω πως εχεις επιλεξει φυγοκεντρικο κομπρεσσορα ή περιστροφικο τυπο rotrex,,,,! ολοι οι κομπρεσσορες εχουν μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα! εγω επελεξα να εχω αποκριση και αρκετη ροπη απο χαμηλα , χωρις πολυπλοκο συστημα....με μηδαμινη συντηρηση και αξιοπιστια κομπρεσσορα! ο ροτρεξ...ειναι μια πολυ καλη λυση ...διοτι συμβιβαζει τα παντα (αποδοση -στροφαρισμα)....αλλα υστερει σε διαρκεια...αξιοπιστια και συντηρηση! ο απλος φυγοκεντρικος ...δεν θα μου εκανε σαν κομπρεσσορας...διοτι χαμηλα...δεν μπορει να ανεβασει πιεση!
μιας και το ψάχνεις το θέμα πες μου την άποψή σου για τον ASA TM1-20 HD.
αυτόν πήρα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-12, 23:09
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ μπλεξιμο ρε παιδια!!Απλη και κλασικη η λυση της τουρμπινας....Και σε πιεσεις της ταξης του 0.5bar δεν υπαρχουν θεματα αξιοπιστιας και η αυξηση της δυναμης αναλογικα,ειναι ικανοποιητικη...
δε μου αρέσει η λειτουργία του τούρμπο
δε θα έβαζα ποτέ...αλλά γούστα είναι αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-02-12, 00:49
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Νομιζω οτι με την καταλληλη επιλογη των υλικων,μπορεις να κανεις ενα τουρμπατο αμαξι να συμπεριφερεται οπως ενα κομπρεσσορατο και με αρκετα μεγαλυτερη αποδοση αναλογικα.....Για δες ολα τα καινουρια αυτοκινητα που ειναι τουρμπατα?ουτε καν καταλαβαινεις οτι ειναι!Νομιζεις οτι εχουν τα διπλασια κυβικα!Εχει αλλαξει πολυ πλεον η τεχνολογια των υλικων ξαθως και η τεχνογνωσια κι εχω την εντυπωση οτι η λυση ''supercharger'' εχει μεινει λιγο πισω σε τεχνολογια σε σχεση με τα turbochargers....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.