Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-12, 17:01
BMW M3 E30 Ο χρήστης BMW M3 E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Μηνύματα: 28
BMW M3 E30 is on a distinguished road
chip σε 318is M44

Γιεα σας!Θα ηθελα τα φωτα σας για τη βελτιωση του κινητηρα μου μιας και δε μπορω να προχωρησω σε μετατροπη Μ3 που ηθελα διακαως με τα οικονομικα δεδομενα που ισχυουν πλεον.Σκεφτομαι λοιπον για μια ελαφρα βελτιωση(δε θελω τουρμπο η κομπρεσσορα)τυπου remap η chip μαζι με μια πιο ελευθερη εξατμιση.Δε ξερω αν εχει ξανασυζητηθει το θεμα αλλα δεν ειδα κατι παρομοιο για Μ44.
Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-12, 17:39
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW M3 E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιεα σας!Θα ηθελα τα φωτα σας για τη βελτιωση του κινητηρα μου μιας και δε μπορω να προχωρησω σε μετατροπη Μ3 που ηθελα διακαως με τα οικονομικα δεδομενα που ισχυουν πλεον.Σκεφτομαι λοιπον για μια ελαφρα βελτιωση(δε θελω τουρμπο η κομπρεσσορα)τυπου remap η chip μαζι με μια πιο ελευθερη εξατμιση.Δε ξερω αν εχει ξανασυζητηθει το θεμα αλλα δεν ειδα κατι παρομοιο για Μ44.
Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Δεν έχεις ελπίδες..
Αλήθεια στο λέω...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-12, 18:34
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 923
Straight six will become famous soon enough
τον πεθανες τον ανθρωπο....
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-12, 19:05
BMW M3 E30 Ο χρήστης BMW M3 E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Μηνύματα: 28
BMW M3 E30 is on a distinguished road
Με μια γρηγορη ματια που εχω ριξει οντως ειναι πιο ευκολο για Μ42.Παρ'ολα αυτα εχω δει μερικες λυσεις απο καποιες εταιρειες και για Μ44.Τωρα δε ξερω γιατι εισαι τοσο απολυτος,κατι θα ξερεις!Θα το ψαξω και γω πιο λεπτομερως και θα σας πω.Παντως οποιος ξερει κατι ασ βοηθησει να γλιτωνουμε και χρονο.Thanks!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-12, 19:17
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW M3 E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιεα σας!Θα ηθελα τα φωτα σας για τη βελτιωση του κινητηρα μου μιας και δε μπορω να προχωρησω σε μετατροπη Μ3 που ηθελα διακαως με τα οικονομικα δεδομενα που ισχυουν πλεον.Σκεφτομαι λοιπον για μια ελαφρα βελτιωση(δε θελω τουρμπο η κομπρεσσορα)τυπου remap η chip μαζι με μια πιο ελευθερη εξατμιση.Δε ξερω αν εχει ξανασυζητηθει το θεμα αλλα δεν ειδα κατι παρομοιο για Μ44.
Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Θα έλεγα να περιμένεις μπας και δούμε άσπρη μέρα για να βάλεις το Μ3 που θες και να μην πετάς τα λεφτά σου σε αναμφίβολα προγράμματα για να κερδίσεις 5-10 άλογα....
Μόνο για μια εξάτμιση ζητάνε 1000+ μιας και πρέπει να την αλλάξεις απο το χταπόδι για να δείς διαφορά. Αξίζει όταν με 2000 άντε 3000 βρήσκεις ολόκληρο αμάξι για ανταλλακτικά? Τα χαρίζουν πλέον και δεν τα κοιτάει κανείς.

Στην θέση σου θα έπαιρνα ένα Μ3 για ανταλλακτικά και θα έβαζα στο δικό μου τα πάντα εκτός μοτέρ/εγκέφαλο/σασμάν και όταν θα μπορούσα θα έριχνα το μοτέρ/εγκέφαλο/σασμάν πάνω και θα τελείωνε το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-12, 20:14
BMW M3 E30 Ο χρήστης BMW M3 E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Μηνύματα: 28
BMW M3 E30 is on a distinguished road
Χαχαχαχα!!Εχεις κατα νου κανα Μ3 ολοκληρο με 3000?Να το αγορασω αυριο!Οσο για την εξατμιση νομιζω οτι κανεις λαθος.Το χταποδι στα is ειναι το μονο απο οσο γνωριζω που δε θελει αλλαγη,ειναι πολυ καλα σχεδιασμενο.Αυτο που σκεφτομουν ηταν να αλλαξω τον καταλυτη με εναν μεταλλικο και ενα remap στον εγκεφαλο απο καποιον που ξερει, ισα ισα για να ζωντανεψει λιγο με μεγιστο κοστος τα 1000€.Α!!και οταν λες οτι δε τα κοιταει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-12, 20:35
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Εκ Ντραφιου φιλε μου(που δεν θυμαμαι τ'ονομα σου ) νομιζω οτι ειναι καλυτερα τα 1000+ ευρω που θα δωσεις για ενα προγραμμα+εξατμιση στο 1.9Μ44 σου,κρατα τα και πουλωντας το μοτερ σου,καποια στιγμη βαζεις το Μ3 που επιθυμεις....Τα τροπετα Μ3 286hp δεν ξεπερνανε τα 3500ευρω και αναμενεται να πεσουν κι αλλο....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-12, 21:05
BMW M3 E30 Ο χρήστης BMW M3 E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Μηνύματα: 28
BMW M3 E30 is on a distinguished road
Χαχαχα!!Χαρη με λενε,εσυ δεν ειχες αλλο ψευδονυμο?Anyway,ολα αυτα που μου λετε τα ξερω και ετσι τα'χω υπολογισμενα.Ομως!!!Αν βαλω καποια στιγμη μοτερ απο Μ3 αυτο θα ειναι με τα 321 και δε δεχομαι αντιρησεις του στυλ τα 286 ειναι πιο αξιοπιστα και τα λοιπα.Εχω υπολογισει οτι για πληρη μετατροπη θελω γυρω στα 5-6 χιλ.ισως και παραπανω και να βγαλω και 1000 στη καλυτερη απο το δικο μου μοτερ?Επειτα ειναι και το φορολογικο.Το δηλωνεις η οχι?Μπορει να μη σου συμβει ποτε τιποτα αλλα αν!!!Επειτα θα χεις τετοιο γκαζι και δε θα το πατας?Αυξανεις τις πιθανοτητες να σε σταματησουν.Εδω τωρα και με εχουν σταματησει στα 3μιση χρονια που το εχω γυρω στις 5 φορες για διαφορους λογους.Καπο δεν μου εχουν ανοιξει ακομα αλλα αν τυχει αντε κατσε και εξηγησε.Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι τουλαχιστον ειναι ολο Μ3 εκτος του μοτερ(πρεπει να το θυμασαι)για φαντασου να χαμε να ασχοληθουμε και με το λουκ!!
Τελος με μια ματια που εριξα υπαρχουν εξω καποιοι που μπορουν να κανουν αυτη τη δουλεια για Μ44 με μεγιστο κοστος τα 550€.Λενε οτι δινουν γυρω στα 10 αλογα και αλλα τοσα nm ροπη.Και απ'οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει καποιος που το εχει κανει απο εδω για να μας πει αν αξιζει στο συγκεκριμενο μοτερ.Ειδωμεν!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-12, 21:17
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Με πρόγραμμα και εξάτμιση δεν παίρνεις 10 ίππους από καμία πόρτα. Τα άλογα δεν είναι στραγάλια. Για να πάρεις ιπποδύναμη πειράζεις ΣΟΒΑΡΑ τον κινητήρα και πάλι από κάπου κάτι θα χάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-12, 21:42
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW M3 E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχα!!Χαρη με λενε,εσυ δεν ειχες αλλο ψευδονυμο?Anyway,ολα αυτα που μου λετε τα ξερω και ετσι τα'χω υπολογισμενα.Ομως!!!Αν βαλω καποια στιγμη μοτερ απο Μ3 αυτο θα ειναι με τα 321 και δε δεχομαι αντιρησεις του στυλ τα 286 ειναι πιο αξιοπιστα και τα λοιπα.Εχω υπολογισει οτι για πληρη μετατροπη θελω γυρω στα 5-6 χιλ.ισως και παραπανω και να βγαλω και 1000 στη καλυτερη απο το δικο μου μοτερ?Επειτα ειναι και το φορολογικο.Το δηλωνεις η οχι?Μπορει να μη σου συμβει ποτε τιποτα αλλα αν!!!Επειτα θα χεις τετοιο γκαζι και δε θα το πατας?Αυξανεις τις πιθανοτητες να σε σταματησουν.Εδω τωρα και με εχουν σταματησει στα 3μιση χρονια που το εχω γυρω στις 5 φορες για διαφορους λογους.Καπο δεν μου εχουν ανοιξει ακομα αλλα αν τυχει αντε κατσε και εξηγησε.Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι τουλαχιστον ειναι ολο Μ3 εκτος του μοτερ(πρεπει να το θυμασαι)για φαντασου να χαμε να ασχοληθουμε και με το λουκ!!
Τελος με μια ματια που εριξα υπαρχουν εξω καποιοι που μπορουν να κανουν αυτη τη δουλεια για Μ44 με μεγιστο κοστος τα 550€.Λενε οτι δινουν γυρω στα 10 αλογα και αλλα τοσα nm ροπη.Και απ'οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει καποιος που το εχει κανει απο εδω για να μας πει αν αξιζει στο συγκεκριμενο μοτερ.Ειδωμεν!
Ναι ειχα αλλο ψευδωνυμο(Μικετ328ε36) αλλα αλλαξανε τα δεδομενα(παει το 328,εγινε 325 σαλιγκαρατο)!Συμφωνω με τα λεγομενα σου στο θεμα Μ3,αλλα πιστευω οτι δεν αξιζει να ριξεις λεφτα στο μοτερ σου για να παρεις(αν παρεις) 10hp!Καλα για αυτο που σου'παν: ''αλλα τοσα κιλα ροπης'',δεν θα το σχολιασω καν!!Να σου πω μια καλυτερη λυση?Μαζεψε τα χρηματα και τουρμπισε το.Και νομιμος και δυναμη...
Τα 155hp απο 145hp θα σου φανουν την 1η βδομαδα οτι φυσανε και μετα θ'αρχισουν να σου λειπουν τα 500-1000 ευρω που θα χαλασεις...Δεν αξιζει τον κοπο
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.